Δικαιούμαι ποσοστό αναπηρίας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    18

    Δικαιούμαι ποσοστό αναπηρίας;

    Η ιστορία τραβάει 13 χρονια περίπου τώρα. Έχω περάσει καταθλιψεις, κοινωνικό άγχος, κρίσεις πανικού, ψυχωσικά επεισόδια, στερητικά σύνδρομα. Είμαι ένα κινητό φαρμακείο. Παίρνω 6 φάρμακα την ημέρα επί 3 φορές. Μέσα στο χρόνο παίρνω κάμποσα κιλά φαρμάκου (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ στα κιλά). Πάιρνω Amelsupride generics (το γενόσημο), lamotrix (το γενόσημο+, artane για την παρενέργεια του τρέμουλου, xanax 6 mg τη μέρα, nozinan, και τώρα πριν λίγες μέρες ξεκίνισα μια άλλη βλακεία, το Primium 6 mg την ημέρα, γιατί συνεχίζω να ακούω ψυθίρους και κατά διαστήματα να βλέπω φιγούρες και φωτόγραφίες να κουνιούνται. Είμαι κινητο φαρμακείο με ένα σωρό παρενέργειες, με διαταραχες ύπνου, πάρκισνον δεύτέρας κατηγορίας αιτίας, και χίλια δυό άλλα.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, δικαιούμαι κάποιο επίδομα αναπηρίας; είμαι ανάπηρος; γιατί εγώ έτσι αισθάνομαι. Μια διαλυμένη ζωή.
    Όποιος ξέρει να απαντήσει. Πρέπει να περάσω από κάποια επιτροπή, ή τζαμπα η ταλαιπωρία; Δεν αντέχω κιόλας. Έχω διαλυθεί. Η επίσημη διάγνωσή μου είναι σχιζοσυναισθηματική διαταραχή με πάρκινσον δευτερογενούς αιτίας (G1).

  2. #2
    λογικα δικαιουσε(αν κ δεν διευκρινησες ξεκαθαρα αν εχεις κ ψυχωση).παντως φιλε το ζαναξ που παιρνεις πρωτη φορα ακουω τοσο μεγαλη ποσοτητα εγω παιρνω των 0,5μγ κ με πιανει πολυ
    εσυ εισαι σιγουρος οτι παιρνεις 6 την μερα η κανεις καποιο λαθος?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by colaz View Post
    Η ιστορία τραβάει 13 χρονια περίπου τώρα. Έχω περάσει καταθλιψεις, κοινωνικό άγχος, κρίσεις πανικού, ψυχωσικά επεισόδια, στερητικά σύνδρομα. Είμαι ένα κινητό φαρμακείο. Παίρνω 6 φάρμακα την ημέρα επί 3 φορές. Μέσα στο χρόνο παίρνω κάμποσα κιλά φαρμάκου (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ στα κιλά). Πάιρνω Amelsupride generics (το γενόσημο), lamotrix (το γενόσημο+, artane για την παρενέργεια του τρέμουλου, xanax 6 mg τη μέρα, nozinan, και τώρα πριν λίγες μέρες ξεκίνισα μια άλλη βλακεία, το Primium 6 mg την ημέρα, γιατί συνεχίζω να ακούω ψυθίρους και κατά διαστήματα να βλέπω φιγούρες και φωτόγραφίες να κουνιούνται. Είμαι κινητο φαρμακείο με ένα σωρό παρενέργειες, με διαταραχες ύπνου, πάρκισνον δεύτέρας κατηγορίας αιτίας, και χίλια δυό άλλα.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, δικαιούμαι κάποιο επίδομα αναπηρίας; είμαι ανάπηρος; γιατί εγώ έτσι αισθάνομαι. Μια διαλυμένη ζωή.
    Όποιος ξέρει να απαντήσει. Πρέπει να περάσω από κάποια επιτροπή, ή τζαμπα η ταλαιπωρία; Δεν αντέχω κιόλας. Έχω διαλυθεί. Η επίσημη διάγνωσή μου είναι σχιζοσυναισθηματική διαταραχή με πάρκινσον δευτερογενούς αιτίας (G1).
    http://www.ika.gr/gr/infopages/kepa/...B_4-5-2012.pdf σελ 96 ή σελ 23412 (φεκ). οσον αφορα το ποσοστο στις ψυχικες διαταραχες. Για να περασεις απο επιτροπη πρεπει να κανεις αιτηση στα κεπα μαζι με τα δικαιολογητικα που ζητανε ιατρικη εκθεση, ιατρικη γνωματευση κ.α και θα περιμενεις ποτε θα σε καλεσουν να πας. Αν σε περασουν με ποσοστο 67% δικαιουσαι νομιζω επιδομα.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  4. #4
    colaz καπου είχα διαβάσει ,αλλά δεν είμαι σίγουρος, ότι για να βγάλεις επίδομα αναπηρίας χρειάζεται να νοσηλευτεί καποιος σε κλινική(ψυχιατρική)και από τη στιγμή που νοσηλευτεί να βγάλει το επίδομα εντός 10 χρόνων από τη νοσηλεία του δηλαδή αν κάποιος π.χ. νοσηλεύτηκε το 2006 έχει δικαίωμα μέχρι το 2016 να βγάλει το επίδομα αναπηρίας εκτός αν ξανανοσηλευτεί.ρώτα και κανεναν άλλον γι αυτο που σου είπα δεν είμαι αρκετα βέβαιος.την γνώμη μ λέω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by colaz View Post
    Η ιστορία τραβάει 13 χρονια περίπου τώρα. Έχω περάσει καταθλιψεις, κοινωνικό άγχος, κρίσεις πανικού, ψυχωσικά επεισόδια, στερητικά σύνδρομα. Είμαι ένα κινητό φαρμακείο. Παίρνω 6 φάρμακα την ημέρα επί 3 φορές. Μέσα στο χρόνο παίρνω κάμποσα κιλά φαρμάκου (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ στα κιλά). Πάιρνω Amelsupride generics (το γενόσημο), lamotrix (το γενόσημο+, artane για την παρενέργεια του τρέμουλου, xanax 6 mg τη μέρα, nozinan, και τώρα πριν λίγες μέρες ξεκίνισα μια άλλη βλακεία, το Primium 6 mg την ημέρα, γιατί συνεχίζω να ακούω ψυθίρους και κατά διαστήματα να βλέπω φιγούρες και φωτόγραφίες να κουνιούνται. Είμαι κινητο φαρμακείο με ένα σωρό παρενέργειες, με διαταραχες ύπνου, πάρκισνον δεύτέρας κατηγορίας αιτίας, και χίλια δυό άλλα.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, δικαιούμαι κάποιο επίδομα αναπηρίας; είμαι ανάπηρος; γιατί εγώ έτσι αισθάνομαι. Μια διαλυμένη ζωή.
    Όποιος ξέρει να απαντήσει. Πρέπει να περάσω από κάποια επιτροπή, ή τζαμπα η ταλαιπωρία; Δεν αντέχω κιόλας. Έχω διαλυθεί. Η επίσημη διάγνωσή μου είναι σχιζοσυναισθηματική διαταραχή με πάρκινσον δευτερογενούς αιτίας (G1).
    Nαι δικαιουσαι επιδομα αναπηριας!η σχιζοσυναισθηματική διαταραχή ειναι σοβαρη ψυχικη ασθενεια.
    Αν δεν εχεις ενσημα θα πας στην προνοια να παρεις απο εκει επιδομα και θα σου πουν τι ακριβως χρειαζεται.
    Βεβαια θα περασεις απο επιτροπη.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    λογικα δικαιουσε(αν κ δεν διευκρινησες ξεκαθαρα αν εχεις κ ψυχωση).παντως φιλε το ζαναξ που παιρνεις πρωτη φορα ακουω τοσο μεγαλη ποσοτητα εγω παιρνω των 0,5μγ κ με πιανει πολυ
    εσυ εισαι σιγουρος οτι παιρνεις 6 την μερα η κανεις καποιο λαθος?
    Είμαι πάρα πολλά κιλά. Με 0,5 δεν καταλαβαίνω τίποτα. Παίρνω 2 mg ανά 8ωρο και πάλι δεν καταλαβαίνω τίποτα. Μάλιστα πριν 2 χρόνια μου πρόσθεσε το nozinan όταν του λεγα ότι δεν μπορώ να ηρεμήσω ακόμα και με τα 2 mg. Δεν ξέρω αν το θεώρησε συμπληρωματικό, εγώ απλά το παίρνω μαζί με το ζαναξ και μου ρχεται νύστα. Αλλά να ηρεμώ τρόπο ακόμα δεν έχω βρει.

  7. #7
    Quote Originally Posted by colaz View Post
    Είμαι πάρα πολλά κιλά. Με 0,5 δεν καταλαβαίνω τίποτα. Παίρνω 2 mg ανά 8ωρο και πάλι δεν καταλαβαίνω τίποτα. Μάλιστα πριν 2 χρόνια μου πρόσθεσε το nozinan όταν του λεγα ότι δεν μπορώ να ηρεμήσω ακόμα και με τα 2 mg. Δεν ξέρω αν το θεώρησε συμπληρωματικό, εγώ απλά το παίρνω μαζί με το ζαναξ και μου ρχεται νύστα. Αλλά να ηρεμώ τρόπο ακόμα δεν έχω βρει.
    αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Αγαπητο μελος ζουμε στην Ελλαδα της κρισης,ειναι ζορικα τα πραγματα,Πιστευω δικαιουσα κ μακαρι να το παρεις

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by mgilleas View Post
    αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι?
    29


    ................

Similar Threads

  1. Διπολική διαταραχή - ποσοστό αναπηρίας=>67%
    By raphsssodos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 10-10-2021, 03:51
  2. Ποσοστο αναπηριας και πως καθοριζεται.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 25-12-2015, 23:21
  3. Επίδομα αναπηρίας
    By Gabrielle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 77
    Last Post: 11-07-2014, 10:44
  4. Ειδικες κατηγοριες ΑΣΕΠ και ποσοστο αναπηριας.
    By keep_walking in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 2
    Last Post: 19-07-2007, 21:36
  5. MRI και σχιζοφρενεια.Δικαιουμαι εξεταση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 15-05-2006, 20:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •