Πνιγομαι κ μονο στην ιδεα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820

    Πνιγομαι κ μονο στην ιδεα!

    Καλησπερα σας κ παλι,Αυτην την φορα θα θιξω ενα λιγοτερο σοβαρο θεμα απο αλλες,ειναι ομως κατι που μου δημιουργει εντονη δυσφορια,Ειναι το αγορι μου στρατο κ κανονιζουμε να παω το Πασχα,Αυτο το θεμα το εχω κουβεντιασει απειρες φορες μαζι με τις φιλες μου (που ειναι κ αυτες μακρυα) οτι δηλαδη οτι μου λειπει κ πνιγομαι στην πολη που μενω κ θελω να παω κατεπειγοντως,Τωρα μια φιλη μου την εχει πιασει επειδη πνιγεται στην πολη της κ θελει να ερθει το πασχα στην πολη μου κ να παρευρεθει σε ενα γαμο λιγες μερες μετα,Μου ζητησε να την φιλοξενησω κ εκ των προτερων της ειχα πει οτι θα λειπω κ συμφωνησαμε να την φιλοξενησουν οι δικοι μου στην απουσια μου,Οπωσδηποτε το αγορι μου ειναι προτεραιοτητα,θεμα ειναι οτι νιωθω οτι η κοπελα δεν με καταλαβαινει επαρκως κ παραπονιεται εμμεσα γιατι θα λειπω κ αυτο το πραγμα που εχει προκαλεσει εντονη δυσφορια,Κ αλλη φορα προσπαθησε να μου δημιουργησει θεμα ηθελε να μεινουμε μαζι σε ενα ξενοδοχειο ενω εγω κανονιζα με το αγορι μου να μεινουμε μαζι εννοειται οτι δεν της περασε,Επισης θελει να μιλαμε ωρες που δεν μπορω κ επιμενει να αλλαξω προγραμμα ενω βοηθαω τους δικους μου σπιτι,Καλη κοπελα ειναι γνωριζομαστε απο το πανεπιστημιο απλα αναρωτιεμαι μηπως ζηλευει κ τι να κανω για να μην νιωθω τοσο οτι πνιγομαι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Το εχεις συζυτησει ανοιχτα μαζι της; Αν οχι, τοτε κανε το. Το τι θα κανεις θα εξαρτηθει απο το τι θα βγει απο την κουβεντα που θα κανετε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Ειναι λιγο οξυθυμη κ φοβαμαι να το φερω το θεμα για κουβεντα αλλα σκεφτομαι μηπως ζηλευει που με το αγορι μου θελουμε γαμο κ παιδια μετα τον στρατο ενω η ιδια ειναι διαρκως μονη κ μου εχει πει οτι θα θελε αυτο που εχουμε εμεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    ιναι λιγο οξυθυμη κ φοβαμαι να το φερω το θεμα για κουβεντα αλλα σκεφτομαι μηπως ζηλευει που με το αγορι μου θελουμε γαμο κ παιδια μετα τον στρατο ενω η ιδια ειναι διαρκως μονη κ μου εχει πει οτι θα θελε αυτο που εχουμε εμεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Ε τι παει να πει οξυθυμη;;; Εαν φοβασαι να ανοιξεις μια συζυτηση μαζι της τοτε απλα κοψτην απο φιλη σου, με συγχωρεις, αλλα δυο φιλοι παντα μπορουν να συζηταν ανοικτα, ειδικα οταν υπαρχει προβλημα. Το καταλαβα και εγω το οτι ζηλευει, αλλα αλλη επιλογη δεν εχεις, η το συζητας η την ξεκοβεις...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Εγω θα αφησω τους δικους μου να την περιποιηθουν κ θα παω στο αγορι μου κ θα κρινω κ απο την συμπεριφορα της μετεπειτα,παντως δεν μου αρεσει ολο αυτο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Απλη ζηλια ειναι μυσπ, φως φαναρι ειναι. Αλλα επειδη δεν μπορουμε να ειμαστε στο μυαλο του καθενα, δες τη συμπεριφορα της οπως ειπες, και κανε και μια συζητση μαιζ της, μπας και ειναι μια απλη παρεξηγηση, ποτε δεν ξερεις (αν και δεν νομιζω).

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Λογικά θα δεις στην πορεία την συμπεριφορά της,όπως είπαν και παραπάνω τα παιδιά. Αλλά αυτό που με ''σκάλωσε'' εμένα είναι το ''είναι λίγο οξύθυμη και φοβάμαι να το φέρω το θέμα για κουβέντα''. Αλήθεια δεν βρίσκω το λόγο να έχεις φιλική σχέση με ένα άτομο με το οποίο δε μπορείς να ανοίξεις κουβέντα για κάτι που σε προβληματίζει....
    Δηλαδή τι, την αφήνεις να κάνει ανενόχλητη πράγματα που σε χαλάνε, και εσύ κάθεσαι και βράζεις στο ζουμί σου επειδή είναι οξύθυμη και φοβάσαι να της τα συζητήσεις....?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οταν θα τη φιλοξενησεις, θα βαζεις στο φαι πολυ αλατι. Επισης καθε μερα ξυπνημα απ τις 5 τα χαραματα και στρωσιμο στη δουλεια μετα, φασινα, μαγειρεμα, σιδερο κλπ κλπ. Το βραδυ υπνος απ τις 9 και θα σου πω εγω για ποτε θα ξαναρθει....!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Κερασι, καλη ειναι η ιδεα σου, δε λεω, αλλα μηπως, λεω μηπως, να κανει μια απλη πολτισμενη κουβεντα; :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Το θέμα είναι ότι τις συμπεριφορές αυτές τις έχεις επιτρέψει εσύ. Έλεγξε και διόρθωσε τα όριά σου. Αφήνεις πολλά κενά.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by kokkinoskoufitsa View Post
    Λογικά θα δεις στην πορεία την συμπεριφορά της,όπως είπαν και παραπάνω τα παιδιά. Αλλά αυτό που με ''σκάλωσε'' εμένα είναι το ''είναι λίγο οξύθυμη και φοβάμαι να το φέρω το θέμα για κουβέντα''. Αλήθεια δεν βρίσκω το λόγο να έχεις φιλική σχέση με ένα άτομο με το οποίο δε μπορείς να ανοίξεις κουβέντα για κάτι που σε προβληματίζει....
    Δηλαδή τι, την αφήνεις να κάνει ανενόχλητη πράγματα που σε χαλάνε, και εσύ κάθεσαι και βράζεις στο ζουμί σου επειδή είναι οξύθυμη και φοβάσαι να της τα συζητήσεις....?
    Καλα σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον,της εχω πει οτι πανω απο ολα ειναι το αγορι μου κ δεν θα καθησω να την κοιταζω το Πασχα,Ναι εχω λιγο θεμα ποτε ποτε να πω αυτο που με προβληματιζει αλλα η συγκεκριμενη μενει πολυ μακρυα απο μενα πραγματικα κ δεν την ζω καθολου στην καθημερινοτητα,Θελω να επιβαλλω αυτο που θελω επιμενοντας αλλα οχι προκαλωντας φασαρια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Δε χρειάζεται να επιβάλεις αυτό που θέλεις. Αυτό,εξάλλου,δεν είναι πάντα εφικτό, και σίγουρα ούτε απαραίτητο. Το σημαντικό είναι να ξεκαθαρίζεις αυτό που θέλεις, να το υποστηρίζεις,και από κει και πέρα είναι θέμα του άλλου αν θα σε κατανοήσει κ θα σεβαστεί την επιθυμία σου. Το βασικότερο στις σχέσεις είναι η κατανόηση και ο σεβασμός. Δε χρειάζεται σώνει και καλά να επιβάλλουμε τις απόψεις και τα θέλω μας στους άλλους. Αρκεί να τα εκφράζουμε! Είναι δύσκολο να συμφωνείς πάντα,παντού,με τους πάντες.... Η φίλη σου έχει κάθε δικαίωμα να διαφωνεί με τον τρόπο σκέψης, τις συνήθειες και τη ζωή σου, αλλά κανένα δικαίωμα να σε πιέζει να αλλάξεις τα παραπάνω,σύμφωνα με όσα θεωρεί αυτή σωστά! Μην της δίνεις περισσότερο αέρα απ'όσο πρέπει! Και γενικότερα,όπως ξαναείπα παραπάνω, ίσως θα ήταν καλό να ξανασκεφτείς αν πράγματι σου είναι χρήσιμη μια τέτοια φιλία,που απλά δημιουργεί προβλήματα και δε σε αφήνει να χαρείς τη σχέση σου επειδή δεν έχει η ίδια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Eγω παντως τους ανεπιθυμητους τους στρωνω στη δουλεια!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by kokkinoskoufitsa View Post
    Δε χρειάζεται να επιβάλεις αυτό που θέλεις. Αυτό,εξάλλου,δεν είναι πάντα εφικτό, και σίγουρα ούτε απαραίτητο. Το σημαντικό είναι να ξεκαθαρίζεις αυτό που θέλεις, να το υποστηρίζεις,και από κει και πέρα είναι θέμα του άλλου αν θα σε κατανοήσει κ θα σεβαστεί την επιθυμία σου. Το βασικότερο στις σχέσεις είναι η κατανόηση και ο σεβασμός. Δε χρειάζεται σώνει και καλά να επιβάλλουμε τις απόψεις και τα θέλω μας στους άλλους. Αρκεί να τα εκφράζουμε! Είναι δύσκολο να συμφωνείς πάντα,παντού,με τους πάντες.... Η φίλη σου έχει κάθε δικαίωμα να διαφωνεί με τον τρόπο σκέψης, τις συνήθειες και τη ζωή σου, αλλά κανένα δικαίωμα να σε πιέζει να αλλάξεις τα παραπάνω,σύμφωνα με όσα θεωρεί αυτή σωστά! Μην της δίνεις περισσότερο αέρα απ'όσο πρέπει! Και γενικότερα,όπως ξαναείπα παραπάνω, ίσως θα ήταν καλό να ξανασκεφτείς αν πράγματι σου είναι χρήσιμη μια τέτοια φιλία,που απλά δημιουργεί προβλήματα και δε σε αφήνει να χαρείς τη σχέση σου επειδή δεν έχει η ίδια.
    Καλα ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον αγαπητο μελος,Η κοπελα λογικα ζηλευει κ περιπου μου το εχει ομολογησει,δεν ειπα να επιβαλλω παντου κ παντα αυτο που θελω,Απλα σε ο,τι αφορα την ζωη μου μαζι με το αγορι μου σ αυτο που θεωρω καλο για μας δεν δεχομαι παρεμβασεις!Ειναι προσωπικο θεμα κ οφειλουν ολοι να το καταλαβουν,η φιλη αυτη επιθυμει να καθομαι να την κοιταζω το πασχα ομως λοιπον δεν γινεται!Θα ειμαι ευγενικη μαζι της οι δικοι μου μπορουν να την φιλοξενησουν αλλα εγω θα ειμαι απων ειτε της αρεσει ειτε δεν της αρεσει!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθω οτι πνίγομαι
    By nicole_evan in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 07-03-2014, 09:28
  2. Πνιγομαι..
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 01-02-2012, 13:03
  3. ολα για μια ιδεα
    By kapamaru!! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 26-01-2012, 00:00
  4. Το αγορι μου ζηλευει...δεν αντεχω πνιγομαι
    By carriebradshaw.com in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 25-08-2010, 13:41
  5. Ακόμα ένα βράδυ πού πνίγομαι.....
    By Rose19 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 17-07-2010, 21:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •