Πρακτική εξάσκηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    9

    Πρακτική εξάσκηση

    Καλησπέρα!Είμαι νέο μέλος του e-psychology και απόφοιτος ψυχολογίας εδώ και έξι μήνες! Μου αρέσει πολύ η συμβουλευτική αλλά πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο να αποκτήσω πρώτα κάποια εμπειρία, δουλεύοντας εθελοντικά για κάποιο διάστημα, προτού αποφασίσω να δώσω εξετάσεις σε κάποιο μεταπτυχιακό. Πού μπορώ να απευθυνθώ για εθελοντική εργασία με πιθανότητες να γίνω δεκτή; Είμαι πολύ αγχωμένη γιατί περνάει ο καιρός και έχω παραμελήσει τις σπουδές μου χωρίς να το θέλω! Τί βήματα με συμβουλεύτε να κάνω στο εξής; Ευχαριστώ προκαταβολικά! :(

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    18
    Dga, εγώ θα σου πρότεινα να ψάξεις στο internet, υπάρχουν αρκετοί φορείς που δουλεύουν με εθελοντές. Εγώ έχω βρει κάποιους στο in.gr στην κατηγορία \"κοινωνία-εθελοντισμός\". Σε ψυχιατρεία, νοσοκομεία και δημόσιες υπηρεσίες είναι λίγο πιο δύσκολο, απ\'όσο ξέρω, πάντως μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις γιατί σε κάποια γίνονται αιτήσεις. Γενικά, θέλει ψάξιμο, μην κολλάς να παίρνεις και να ρωτάς.
    Σε ενημερώνω, πάντως, επειδή κι εγώ βρίσκομαι σε παρόμοια φάση, είναι λίγο ζόρικα τα πράγματα, αλλά μην το βάζεις κάτω. Και να ξέρεις πως με τον εθελοντισμό θα μάθεις πολλά, καλά, κακά, και κυρίως τα όρια σου, κάτι βασικό για το συγκεκριμένο επάγγελμα.

    Σου εύχομαι καλή τύχη σε ό,τι κάνεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    9
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση:D! Θα ξαναεπικοινωνήσω το συντομότερο, είμαι σίγουρη!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    14
    Καλημέρα dga!

    Νομίζω είναι χρήσιμο, πριν αρχίσεις να ψάχνεις για πρακτική ή εθελοντική εργασία, να επικεντρώσεις στο τι σε ενδιαφέρει. Αν δηλαδή προτιμάς να ασχοληθείς με παιδιά, ενήλικες, ειδικές ομάδες, και μετά να αρχίσεις αναζητάς το χώρο. Υπάρχουν πολλά κέντρα (ψυχικής υγείας, διαγνωστικά, συμβουλευτικής κτλ.), όμως είναι σημαντικό το να πας στο ραντεβού γνωρίζοντας τι θέλεις και δείχνοντας σιγουριά ότι έχεις να μάθεις αλλά και να προσφέρεις.

    Επίσης να προτιμήσεις μια δομή στην οποία εργάζεται ήδη ψυχολόγος, αυτό θα βοηθήσει να δεις πως δουλεύει, τι προσέγγιση χρησιμοποιεί. Μην αποθαρρυνθείς αν ακούσεις αρνήσεις, προσπάθησε στην πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο και να κανονίσεις προσωπική συνάντηση.

    Καλή επιτυχία!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    37
    Γεια σας!

    Παραθέτω κάποιους συνδέσμους σχετικούς με εθελοντισμό ή με παρόμοιο περιεχόμενο:

    -Εκπαίδευση βραχείας ή τρίμηνης διάρκειας με πρακτική άσκηση για ψυχολόγους κοινωνικούς λειτουργούς και ψυχιάτρους όσον αφορά στην πρόληψη κατά των εξαρτησιογόνων ουσιών : www. epipsy.gr

    -www.epsype.gr (ψυχοκοινωνική υγεία παιδιών και εφήβων, έχει τμήμα εκπαίδευσης και εθελοντισμού)

    -www.arsis.gr (δεν είμαι σίγουρη αν είναι για ψυχολόγους, μάλλον γενικά για εθελοντισμό, στον κοινωνικό τομέα)

    -www.anthropos.gr (έχει μηχανή αναζήτησης Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων για πολλά θέματα, εντός και εκτός Ελλάδος)

    αυτά γνωρίζω προς το παρόν...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    37
    Μια άλλη ιδέα θα ήταν να γραφτείς στον ΟΑΕΔ, όπου κατά καιρούς προκηρύσσονται με χρηματοδότηση και της Ευρωπαϊκής Ένωσης διάφορα προγράμματα επιδοτούμενα κατάρτισης, ανάμεσα στα οποία και κάποια που μπορεί να αφορούν στην ειδικότητά σου. Σε αυτά τα προγράμματα μπορείς να συμμετάσχεις εφόσον έχεις ενεργή κάρτα ανεργίας και εφόσον έχεις συμπληρώσει το λεγόμενο Ατομικό Σχέδιο Δράσης με κάποιο αρμόδιο σύμβουλο προσανατολισμού του ΟΑΕΔ.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    9
    Καλησπέρα! Ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες σας! Σήμερα μάλιστα πήρα απάντηση απο το Πρόγραμμα Αγαπώ τα παιδιά υπο την αιγίδα του Αρχιεπισκόπου που ασχολείται με την κακοποίηση των παιδιών. Μου φαίνονται θετικοί για συνάντηση αν και δεν ξέρω αν τελικά θα γίνω δεκτή. Μου ζήτησαν να πω σε ποιό τομέα θα με ενδιέφερε συνεργασία, που σημαίνει οτι όντως θέλουν να δουν αν έχω καταλήξει συνειδητά που προτιμώ να εργαστώ. Θα δείξει. (για όποιον ενδιαφέρεται η διεύθυνση είναι www.proeuropa.gr).

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •