ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 79
  1. #16
    Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    32
    παιδια τελικα περναει αυτη ι διαταραχη? εγω την εχω περιπου μηνα και κατι!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παιρνεις καποιο φαρμακο?κ αν ναι τι ακριβως?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221

    αποπροσωποποιηση??

    Καλησπερα,
    Θα ηθελα λιγη βοηθεια αν γνωριζει καποιος στο να καταλαβω τι ειναι αυτο που μου συμβαινει.
    Τους τελευταιους τρεις μηνες εχω χασει τον εαυτο μου, νιωθω σαν να μην ειμαι εγω και ολα μου φαινονται παραξενα και μη φυσιολογικα.Τρομαζω με τον εαυτο μου, με τις κινησεις μου, τις σκεψεις μου, την ομιλια μου. Νομιζω πως ειναι κατι μη φυσιολογικο και καθως τις συνειδητοποιω με διαπερνα ενα αισθημα φοβου.Ολα ξεκινησαν απο το ακουσμα του θανατου ενος φιλικου προσωπου, που ομως ηξερα οτι καποια στιγμη θα ερχοταν το μοιραιο.Με επιασε φοβος για τον θανατο, τον δικο μου και των οικειων μου, μετα υπαρξιακο και μετα ολα και ολοι μου φαινοταν και μου ακουγοταν παραξενοι,ακομα και ο ιδιος μου ο εαυτος...
    Μου εχει ξανασυμβει αλλες 2 φορες στο παρελθον αλλα νομιζα την πρωτη φορα οτι ηταν μια μεταφυσικη εμπειρια συνειδητοποιησης της υπαρξης μου και την 2η οτι ηταν μια αντιδραση του ψυχισμου μου για να σταματησω να αγχωνομαι με αλλα πραγματα..τωρα δε ξερω τι συμβαινει,ειναι πολυ πιο εντονο απο τις αλλες φορες.
    Εχω απελπιστει και καθε μερα ξυπναω μ ενα απαισιο συναισθημα φοβου, μελαγχολιας,θυμου που ειμαι ετσι και θα συνεχισω να ειμαι για παντα?θα ηθελα αν ξερει κανεις να μου πει γιατί να τρομαζω με τον ιδιο μου τον εαυτο? κι αν υπαρχει καποιος που εχει βιωσει το ιδιο.
    ευχαριστω.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Προσωπικά με τα χάπια βρήκα την ισσοροπία μου! Κάποιοι είναι κατά, αλλά όταν φτάνεις στο σημείο να μην μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως ......τότε! Το θέμα βεβαία είναι να ακολουθήσεις τις οδηγίες ενος ειδικου στο χώρο της ψυχιατρικής. Αυτός ξέρει αν πραγματικά τα χρειάζεσαι και τι ακριβώς χρειάζεσαι!

  5. #20
    νομίζω πως φάρμακα για την αποπροσωποιήση αυτή καθ αυτή δεν υπάρχουν γιατί εμφανίζεται ή με έντονο στρες ή με κάποιες μορφές κατάθλιψης, άρα η αποπροσωποποιηση σταματάει σταματώντας τους λόγους με τους οποίους εμφανίζεται, γι αυτό και οι περισσότεροι παίρνουν αντικαταλθπτικά...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    νομίζω πως φάρμακα για την αποπροσωποιήση αυτή καθ αυτή δεν υπάρχουν γιατί εμφανίζεται ή με έντονο στρες ή με κάποιες μορφές κατάθλιψης, άρα η αποπροσωποποιηση σταματάει σταματώντας τους λόγους με τους οποίους εμφανίζεται, γι αυτό και οι περισσότεροι παίρνουν αντικαταλθπτικά...
    συμφωνω με το μελος !!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    καλησπερα σε ολη την παρεα..ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ μιας και σημερα μολις εκανα εγγραφη..Διαβαζα ομως κατα καιρους..το δικο μου προβλημα ξεκινησε οταν ημουν γυρω στα 16 εν οψει και των πανελλαδικων το αγχος με κυριευε,αρχισαν αρρωστοφοβιες διαφορων ειδων,ψυχαναγκασμοι με θερμοσιφωνες,κουζινα κτλ..και γενικα επρεπε να κανω καποια πραγματα συγκεκριμενες φορες για να "ηρεμησω".με πολυ κοπο και πολυ διαβασμα καταφερα και μπηκα στη νομικη..ακομα και εκει τα πραγματα δεν ηταν καλα..συνεχως ημουν ασχημα και δεν ηξερα τι εφταιγε..ωσπου καποια στιγμη ενα βραδυ μεσα σε ολο αυτο το αγχος του οτι δεν ειμαι καλα τι εχω κτλ κοιταω τον εαυτο μου στον καθρεφτη και ειναι λες και η ψυχη μου βγαινει απο το σωμα μου..λες και δεν ξερω ποιος ειμαι!(εννοειται πως ηξερα)αλλα ειχα αυτο το απαισιο συναισθημα ποιος ειμαι,κοιτουσα τα χερια μου τα ποδια μου και ελεγα ποιανου ειναι αυτα!ακομα και τωρα που το λεω το βρισκω αστειο αλλα ετσι ενιωθα!νομιζα οτι τρελαθηκα οτι εχω ψυχωση και ειπα δεν παει αλλο!το ειπα στους γονεις μου και πηγα σε εναν καλο ψυχιατρο(καθηγητη πανεπιστημιου)!διεγνωσε ηπια καταθλιψη και ιδψ! μου εγραψε zoloft! τα πηρα και μεσα σε λιγο διαστημα αρχισα να ξαναζω,φυγαν ολα και ημουν τελεια!ωσπου τα εκοψα ο ηλιθιος μονος και υποτροπιασα..μετα ξαναπηγα στον γιατρο τα πηρα και παλι εγινα καλα..βεβαια πολυ πολυ σπανια μου ερχονταν σκεψεις ποιος ειμαι κτλ αλλα δεν με αγγιζαν φευγαν! τελειωσα τη σχολη μου πλεον ειμαι ασκουμενος δικηγορος και τωρα ειμαι φανταρος..για καποιο ανεξηγητο λογο χωρις καποια εμφανη αιτια και ενω περνω την αγωγη κανονικα εδω και 3 βδομαδες περιπου αρχισα να νιωθω εντονα ολα αυτα αποτομα μια μερα κ απο τοτε δεν εχω συνελθει..δεν τρωω δεν κοιμαμαι καλα..νομιζω οτι ειμαι τρελος που σκεφτομαι ετσι ..βρισκομαι στο δικο μου κοσμο..τι σκατα συμβαινει ρε παιδια; τι εχουμε; φοβαμαι παρα πολυ για σχιζοφρενεια και αλλα..τελος να πω οτι μου αυξησε ο γιατρος τη δωση απο 100 σε 150 κ ειμαι πολυ καλυτερα! ο γιατρος λεει δεν εχω τπτ κ αντιμετωπιζεται! μια βοηθεια παρακαλω απο καποιον που συμπασχει!

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες lawer, διάβασα το θέμα σου (όχι όλο το thread), υποψιάζομαι ότι ίσως στρεσαρίστηκες λίγο παραπάνω τώρα που είσαι φαντάρος και γι' αυτό ένιωσες πιο έντονα τα συμπτώματα? μπορεί και όχι, αλλα δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς για διάφορα, εφόσον και ο γιατρός σου δεν βλέπει κάτι ανησυχητικό. Εμπιστεύσου τον αφού γενικά νιώθεις ότι είναι καλός και σε βοήθησε. Ίσως είναι μια φάση με λίγο παραπάνω στρες και γι' αυτό σου αύξησε τη δόση. Προσπάθησε να ηρεμείς όσο μπορείς και να τρως φρούτα και τροφές που κάνουν καλό στον οργανισμό. Εμένα πχ με βοηθάει πολύ το πορτοκάλι.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες lawer, διάβασα το θέμα σου (όχι όλο το thread), υποψιάζομαι ότι ίσως στρεσαρίστηκες λίγο παραπάνω τώρα που είσαι φαντάρος και γι' αυτό ένιωσες πιο έντονα τα συμπτώματα? μπορεί και όχι, αλλα δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς για διάφορα, εφόσον και ο γιατρός σου δεν βλέπει κάτι ανησυχητικό. Εμπιστεύσου τον αφού γενικά νιώθεις ότι είναι καλός και σε βοήθησε. Ίσως είναι μια φάση με λίγο παραπάνω στρες και γι' αυτό σου αύξησε τη δόση. Προσπάθησε να ηρεμείς όσο μπορείς και να τρως φρούτα και τροφές που κάνουν καλό στον οργανισμό. Εμένα πχ με βοηθάει πολύ το πορτοκάλι.



    γεια σου φιλε μου και χρονια σου πολλα!εχεις βιωσει κατι τετοιο; δλδ αποπροσωποποιηση;

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Χρόνια Πολλά! (φίλη είμαι) Όχι αποπροσωποποίηση, με ΙΔΨ έχω κυρίως θέματα εγώ. Αλλά νομίζω ότι αποπροσωποποίηση μπορεί να σου εκδηλωθεί από πιο έντονο στρες, δεν είμαι όμως και ειδικός, ο γιατρός σου θα σου εξήγησε φαντάζομαι τι μπορεί να συμβαίνει.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Χρόνια Πολλά! (φίλη είμαι) Όχι αποπροσωποποίηση, με ΙΔΨ έχω κυρίως θέματα εγώ. Αλλά νομίζω ότι αποπροσωποποίηση μπορεί να σου εκδηλωθεί από πιο έντονο στρες, δεν είμαι όμως και ειδικός, ο γιατρός σου θα σου εξήγησε φαντάζομαι τι μπορεί να συμβαίνει.


    γεια σου φιλη μου! χιχι!βασικα και εγω οπως ειπα εχω ιδψ και απο οτι ξερω ειναι πολυ συζνη η αποπροσωποποιηση στην παθηση αυτη!!

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by lawer View Post
    γεια σου φιλη μου! χιχι!βασικα και εγω οπως ειπα εχω ιδψ και απο οτι ξερω ειναι πολυ συζνη η αποπροσωποποιηση στην παθηση αυτη!!
    Δεν ξέρω, εμένα δεν μου έχει συμβεί, ή τουλάχιστον όχι τόσο έντονα που να το θυμάμαι, ένα σχετικό χάσιμο από την πραγματικότητα το έχω νιώσει παλαιότερα, αλλά κυρίως γιατί το μυαλό μου ήταν αλλού. Γενικά στην ΙΔΨ μπορεί να αισθανθείς διάφορα και η αποπροσωποποίηση εμφανίζεται σε τέτοιες παθήσεις, ναι. Είναι άμυνα του οργανισμού να ξεφύγει από το άγχος και φόβο ίσως, όπως σε άλλους συμβαίνουν κρίσεις πανικού κλπ. Πιστεύω θα σου υποχωρήσει αυτή η αίσθηση, αν επιμένει πολύ συζήτησέ το με το γιατρό σου. Ίσως αγχώθηκες για κάτι πολύ τελευταία.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    γεια σου..εγω καλε μου οταν παθαινω καταθλιπτικο επεισοδιο το κυριο συμπτωμα μου ειναι η αποπροσωποιηση..ειναι φρικτο..το εχω παθει τουλαχιστον 3 φορες ..ειναι πακετο.νιωθεις περιεργα ξενος κ φοβασαι..τιποτα οικειο..το σωμα σου κ ολα ειναι ξενο.
    μη το φοβασαι ομως..ειναι συμπτωμα του στρες κ δεν προκειται για σχιοφρενεια ή ψυχωση.σιγουρα.τα συμπτωματα που εχεις ειναι κλασσικα της αγχωδους διαταραχης η οποια με καταλληλη φαρμακοθεραπεια κ ψυχοθεραπεια φευγει.
    κανε υπομονη κ μιλα με τον γιατρο σου..μπορει να χρειαστει να προσαρμοστει παλι ο οργανισμος στην αυξηση της δοσης..
    σε λιγες μερες θα ηρεμησεις.αν παλι δεν φυγει η αποπροσωποποιηση μιλα με τον γιατρο σου για αλλαγη αντικαταθλιπτικου.
    οταν εχεις αποπροσωποποιηση..μην το σκεφτεσαι διαρκως..κανε ο.τι εκανες πριν κ ας νιωθεις σαν ρομποτ..μολις εσυ χαλαρωσεις σιγα σιγα τοτε θα φυγει κ αυτη.
    αφου το ξερεις οτι σου εφυγε την πρωτη φορα..το ιδιο θα γινει κ τωρα.
    κ γω καθε φορα που το παθαινω κλανω πανω μου κ νιωθω τρελλη κ τετοια κ καθε φορα υποφερω κ μετα μου περναει κ γελαω..
    η αποπροσωποποιηση ειναι η απαντηση του μυαλου στο υπερβολικο στρες.ειναι μια αμυνα κατα την οποια ο εγκεφαλος κλεινει καποιες λειτουργιες πχ το συναισθημα..για να μην καταπονειται αλλο.ειλικρινα δεν επαθε ποτε κανεις κατι απο αυτο.μη φοβασαι.
    απλα απολαυσε το....χαχα!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    γεια σου..εγω καλε μου οταν παθαινω καταθλιπτικο επεισοδιο το κυριο συμπτωμα μου ειναι η αποπροσωποιηση..ειναι φρικτο..το εχω παθει τουλαχιστον 3 φορες ..ειναι πακετο.νιωθεις περιεργα ξενος κ φοβασαι..τιποτα οικειο..το σωμα σου κ ολα ειναι ξενο.
    μη το φοβασαι ομως..ειναι συμπτωμα του στρες κ δεν προκειται για σχιοφρενεια ή ψυχωση.σιγουρα.τα συμπτωματα που εχεις ειναι κλασσικα της αγχωδους διαταραχης η οποια με καταλληλη φαρμακοθεραπεια κ ψυχοθεραπεια φευγει.
    κανε υπομονη κ μιλα με τον γιατρο σου..μπορει να χρειαστει να προσαρμοστει παλι ο οργανισμος στην αυξηση της δοσης..
    σε λιγες μερες θα ηρεμησεις.αν παλι δεν φυγει η αποπροσωποποιηση μιλα με τον γιατρο σου για αλλαγη αντικαταθλιπτικου.
    οταν εχεις αποπροσωποποιηση..μην το σκεφτεσαι διαρκως..κανε ο.τι εκανες πριν κ ας νιωθεις σαν ρομποτ..μολις εσυ χαλαρωσεις σιγα σιγα τοτε θα φυγει κ αυτη.
    αφου το ξερεις οτι σου εφυγε την πρωτη φορα..το ιδιο θα γινει κ τωρα.
    κ γω καθε φορα που το παθαινω κλανω πανω μου κ νιωθω τρελλη κ τετοια κ καθε φορα υποφερω κ μετα μου περναει κ γελαω..
    η αποπροσωποποιηση ειναι η απαντηση του μυαλου στο υπερβολικο στρες.ειναι μια αμυνα κατα την οποια ο εγκεφαλος κλεινει καποιες λειτουργιες πχ το συναισθημα..για να μην καταπονειται αλλο.ειλικρινα δεν επαθε ποτε κανεις κατι απο αυτο.μη φοβασαι.
    απλα απολαυσε το....χαχα!
    γεια σου κοπελα μου και χρονια πολλα!σε ευχαριστω παρα παρα πολυ γιατι μου δινεις κουραγιο!βασικα ηδη ειμαι αρκετα καλα...πολυ καλα μπορω να πω μετα απο την αυξηση της δοσης!απλα ο μονιμος φοβος μου ειναι οτι επαθα ψυχωση συγκεκριμενα σχιζοφρενεια!ακομη και τωρα που δεν μου ρχονται τοσο εντονα οι σκεψεις πιανω τον ηλιθιο εαυτο μου να τις επαναφερει μονος του στο μυαλο του και να λεει τι γινεται μηπως οντως δεν ειμαι εγω;και μετα να λεω τι λες βρε βλακα ειναι δυνατον;αλλα μετα παλι λεω ειναι τρελος κ διαφορα τετοια!δεν πιστευα πουε οτι θα μπλεξω με τετοια πραγματα κ ομως!οταν το παθαινω περναω πολυ ασχημα μα πολυ ασχημα ομως!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    καλη χρονια σε ολους!δεν υπαρχει μεγαλυτερη κολαση απο αυτη την καταραμενη παθηση! τα καταλαβαινεις ολα..κτλβνεις οτι αυτο που σκεφτεσαι ειναι βλακεια αλλα ειναι τοσο εντονη η σκεψη-συναισθημα που σε αποδιοργανωνει πληρως..δεν ξερεις ποιος εισαι τι κανεις και που βρισκεσαι(στην πραγματικοτητα ξερεις πολυ καλα)και το χειροτερο ειναι οτι οσες φορες κ να σε διαβεβαιωσει ο γιατρος οτι δεν τρελαινεσαι εσυ εξακολουθεις κ εμμενεις στην αποψη σου..και αυτο ειναι που σε κανει χειροτερα! οποιος αντιμετωπιζει αυτη την παθηση και ειναι απο θεσνικη θα ηθελα μεσα στις γιορτες να ρθουμε σε επαφη να ανταλλαξουμε αποψεις και να δωσουμε κουραγιο ο ενας στον αλλον..θα μας κανει καλο πιστευω!

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By kyknos25 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 33
    Last Post: 14-12-2020, 21:42
  2. αποπραγματωση-αποπροσωποποιηση
    By αγγελικήη in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 56
    Last Post: 17-06-2016, 01:29
  3. Αποπροσωποποίηση;/ κατάθλιψη;/ τι απ' όλα;
    By dcdvag in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 9
    Last Post: 06-03-2013, 05:37
  4. αποπροσωποποιηση
    By kyknos25 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 29
    Last Post: 27-06-2011, 22:59
  5. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By ΙΡΜΑ in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 16
    Last Post: 28-02-2010, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •