Eternal sunshine of the spotless mind
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1

    Eternal sunshine of the spotless mind

    μακαρι το μυαλο μου να λειτουργουσε οπως ο υπολογιστης μου,με ενα κλικ να σε διαγραψω απο παντου.αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι.4 μηνες τωρα,μια ετσι μια αλλιως.ποτε πανω,ποτε κατω.αλλα κυριως κατω,πολυ κατω.οπως τωρα.νομιζω εχω να αισθανθω τοσο μισος για τον εαυτο μου απο την εφηβεια μου.αξιολυπητο το ξερω.πως μπορεις να αφηνεις καποιον που περασε απο την ζωη σου για τοσο λιγο να σε επηρεαζει τοσο πολυ.αλλα δεν μπορω να το ελεγξω.μισω το οτι αφεθηκα,μισω την αναγκη μου να σου μιλαω και να σε εχω αγκαλια,μισω που πιστεψα οτι ισως να με ηθελες πραγματικα και ετσι οπως ειμαι,μισω τον εαυτο μου που δεν ημουν αρκετα καλη για να μεινεις διπλα μου.θελω να σε ξεχασω.θελω να ξεχασω τα παντα απο την αρχη.τις βολτες μας,τα φιλια,τις αγκαλιες,το σεξ, αυτα που λεγαμε,τα σχεδια που καναμε,το πως με κοιταζες,το πως με εσφιγγες καθε φορα πανω σου,το ποσο καλα και ασφαλης ημουν μαζι σου,το πως με εκανες να νιωθω.θελω να τα ξεχασω γιατι πια δεν ξερω καν αν εστω και αυτα τα λιγα ηταν αληθινα ή απλα μια ξεπετα με μπολικη χρυσοσκονη.κουραστηκα να ποναω τοσο πολυ για κατι που κρτησε τοσο λιγο.ισως δεν επρεπε να γινει τιποτα μεταξυ μας.τσαμπα ταλαιπωρησαμε ο ενας τον αλλον.εσυ ησουν στο τρεξιμο και λογικα ξενερωσες εν τελει με την απειρια μου και εγω απλα επιβεβαιωσα ολες τις ανασφαλειες μου.ας τα ξεχασω ολα λοιπον.εσυ λογικα το εχεις κανει εδω και πολυ καιρο.πρπει να το κανω και εγω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    101
    Πολλες φορες το να συνεχισεις ειναι μονοδρομος.Η ζωη ειναι ετσι...Μια πορεια.Πολλοι ανθρωποι ειναι στασεις μα ελαχιστοι σταθμοι στην ζωη μας.Προχωρα την ζωη σου και μην αυτοτιμωρησε...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Θα κάνει τον κύκλο του, δώσε τον απαραίτητο χρόνο.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Απ οτι καταλαβα συνοπτικα ειχες μια καλη σχεση και καποια στιγμη σε ειπε οτι καλυτερα να τ αφησετε γτ θελει να το παει πιο χαλαρα και αυτο θα σε επιβαρυνει. Ταυτοχρονα μεσολαβει και αποσταση, αυτος μενει εξωτερικο? κατι τετοια καταλαβα. Επειδη ομως εχει περασει ενα ικανο χρονικο διαστημα και εχουν ηρεμησει τα πνευματα, θα σου προτεινα να κανεις μια επικοινωνια δειλα δειλα στην αρχη. Αν δε θες να εκτεθεις πολυ, μπορεις να διαλεξεις μια αφορμη πχ ονομαστικη εορτη, γενεθλια, κλπ και αναλογως βλεπεις. Στειλε κατι στο φατσοτεφτερο ας πουμε, μην τον τηλεφωνας.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Clementine View Post
    μακαρι το μυαλο μου να λειτουργουσε οπως ο υπολογιστης μου,με ενα κλικ να σε διαγραψω απο παντου.αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι.4 μηνες τωρα,μια ετσι μια αλλιως.ποτε πανω,ποτε κατω.αλλα κυριως κατω,πολυ κατω.οπως τωρα.νομιζω εχω να αισθανθω τοσο μισος για τον εαυτο μου απο την εφηβεια μου.αξιολυπητο το ξερω.πως μπορεις να αφηνεις καποιον που περασε απο την ζωη σου για τοσο λιγο να σε επηρεαζει τοσο πολυ.αλλα δεν μπορω να το ελεγξω.μισω το οτι αφεθηκα,μισω την αναγκη μου να σου μιλαω και να σε εχω αγκαλια,μισω που πιστεψα οτι ισως να με ηθελες πραγματικα και ετσι οπως ειμαι,μισω τον εαυτο μου που δεν ημουν αρκετα καλη για να μεινεις διπλα μου.θελω να σε ξεχασω.θελω να ξεχασω τα παντα απο την αρχη.τις βολτες μας,τα φιλια,τις αγκαλιες,το σεξ, αυτα που λεγαμε,τα σχεδια που καναμε,το πως με κοιταζες,το πως με εσφιγγες καθε φορα πανω σου,το ποσο καλα και ασφαλης ημουν μαζι σου,το πως με εκανες να νιωθω.θελω να τα ξεχασω γιατι πια δεν ξερω καν αν εστω και αυτα τα λιγα ηταν αληθινα ή απλα μια ξεπετα με μπολικη χρυσοσκονη.κουραστηκα να ποναω τοσο πολυ για κατι που κρτησε τοσο λιγο.ισως δεν επρεπε να γινει τιποτα μεταξυ μας.τσαμπα ταλαιπωρησαμε ο ενας τον αλλον.εσυ ησουν στο τρεξιμο και λογικα ξενερωσες εν τελει με την απειρια μου και εγω απλα επιβεβαιωσα ολες τις ανασφαλειες μου.ας τα ξεχασω ολα λοιπον.εσυ λογικα το εχεις κανει εδω και πολυ καιρο.πρπει να το κανω και εγω.
    Δεν φταιει η απειρια σου. Ο αντρας δεν παραταει ποτέ μια γυναίκα που γουσταρει/που ποθεί λόγω απειριας της, ίσα ισα το εκτιμάει και ο πόθος του γι αυτην ανεβαινει. Απλά παίρνει το ρολο του καθοδηγητή.
    Από την πλευρα του, όντως του ήσουν μια ξεπετα που της έριχνε μπόλικη χρυσοσκονη. Μπορει να του κάλυπτες το κενο μέχρι να βρει αυτο που ήθελε να βρει (προφανως εσυ δεν ησουνα γιατι αλλιως θα εκανε τα πάντα για να ναι τωρα μαζι σου). Απλα σε αφηνε να πιστευεις πως εισαι η γυναικα της ζωης του....
    Αμα τον βγαλεις από το επικεντρο της σκεψης σου θα τον ξεπερασεις, ήτοι θα σου γινει απλα μια αναμνηση, οπως θυμομαστε ενα γεγονος απ το παρελθον. Αν θες κανε αυτο που σου λεει η Κερασι, στειλε ενα δυο μηνυματα, κανε μια προσπαθεια επικοινωνιας. Αν ανταποκριθει καλώς αλλιως μην επιμενεις, τελειωσε. Μονο που αυτη την κινηση μην την βαλεις στο επικεντρο της σκεψης σου, τι θα του πω και ποτε και τι και αν απαντησει επειδη τοτε η απογοητευση σου θα ειναι ακόμα πιο μεγαλη αμα δεν βγει αυτο που θες. Ο χρονος θεραπευει πληγες.
    γιάννης

  6. #6
    δεν εχω σκοπο να του στειλω καποιο μνμ,για αυτο και τν διεγραψα απο παντου γτ δεν αντεχα πλεον να τν βλεπω.στο κατω κατω οτι ειχα να του πω το ειπα.τωρα απλα θα φαινομουν αξιολυπητη και δεν θα ημουν παρα ενας ακμ λογος για να γελαει με τους φιλους του.απλα δεν μπορω να δεχτω οτι με κοροιδευε μεχρι και την στιγμη που το τελειωσαμε,λες και ειμαι καμια χαζη και δν καταλαβα καποια πραγματα εστω και αργα.σιγουρα πολλοι θα μου πουν,και τι προτιμουσες να σου πει,οτι βρηκε αλλη ή οτι δεν γουσταρε πλεον?νομιζω πως θα το προτιμουσα γτ τουλαχιστον αυτο θα το κατανοουσα.του το ειπα κιολας αλλα αυτος κλασσικα το ιδιο μοτιβο.τελοσπαντων ξερω οτι υπαρχουν πολυ σημαντικοτερα πραγματα για να ασχοληθει κανεις και σιγουρα θα αντιμετωπισω μεγαλυτερες δυσκολιες και απογοητευσεις στην ζωη μου,απλα η ολη φαση εχει επηρεασει πολυ την αυτοπεποιθηση μου και επηρεασε ακομα περισσοτερο τα θεματα εμπιστοσυνης που ειχα και εχω.στην τελικη τοσες επιλογες ειχε,ας διαλεγε καποια πιο εμπειρη και θ περνουσε και καλυτερα.συγνωμη που σας πρηζω με το θεμα,απλα οταν γραφω εδω τα βγαζω απο μεσα μου και αισθανομαι λιγο καλυτερα μετα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    ολα τα καλα εχουν τελος...και οτι τελειωνει σημενει οτι ειχε και αρχη...μην σε παιρνει απο κατω εφυγες για τα καλητερα!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Kαλα κανεις και εκτονωνεσαι. Επειδη δεν ξερουμε κ πολλα στοιχεια δε μπορω να πω τι εγινε με το παλικαρι. Διαφωνω ομως που λες οτι θα γελανε με τους φιλους του και οτι σε κοροιδεψε. Απ οτι καταλαβα σου ειπε οτι θελει πιο χαλαρα ενω εβλεπε σε σενα οτι εσυ θες κατι πιο εντονο. Αν ηθελε να παιξει θα σου λεγε αυτο που θες να ακουσεις κ θα σου παιζε θεατρο. Νομιζω το χεις παρει στραβα οτι σε εξαπατησε, κατι τετοιο εννοεις.

  9. #9
    απλα αυτο που με ενοχλησε,ειναι οτι δεν ηταν ξεκαθαρος μαζι μου εξαρχης και οτι εδινε ελπιδες για συνεχεια.δεν κατακρινω ο αλλος να θελει κτ χαλαρο,δικαιωμα του ειναι στν τελικη,απλα οφειλεις τουλαχιστον να κανεις καποιες εξηγησεις στν αλλον ωστε να δει κι αυτος την πορεια του.ειδικα οταν εγω ημουν απολυτα ειλικρινης απο την αρχη,με ενοχλησε που δεν πηρα ουτε μια προειδοποιηση και ξαφνικα μια ωραια μερα μου εδωσε ποδι μεσω σκαιπ πετωντας ως δικαιολογιες εμποδια που υπηρχαν απο την αρχη της γνωριμιας μας και προσωπικα τα ειχα επισημανει αρκετες φορες.για αυτο λοιπον δεν μπορω πλεον να πιστεψω οτιδηποτε εκανε ή μου ειπε οσο καιρο βγαιναμε.εχω καταλαβει οτι παιζει πολλη κοροιδια στο θεμα των σχεσεων και οτι αυτο δεν ειναι τπτ σε συγκριση με πραγματα που θα αντιμετωπισω στο μελλον.Απλα στενοχωριεμαι για το οτι δν αισθανομαι τπτ θετικο πλεον για κατι που με εκανε τοσο χαρουμενη οσο εξελισσοταν και για εναν ανθρωπο ο οποιος μου εβγαζε μονο καλα πραγματα απο την πρωτη στιγμη που τον γνωρισα

  10. #10
    Σα να διαβάζω τη δικιά μου ιστορία.. ερωτευόμαστε αυτό που έχουμε πλάσει στο μυαλό μας κ όχι αυτό που είναι πραγματικά! Ξέρω ότι έχεις σβήσει τηλ κλπ κλπ παρ όλα αυτά είμαι σίγουρη ότι θα περιμένεις ένα μήνυμα του.. Κορίτσι μου γλυκό μη δώσεις ευκαιρία (όχι σ αυτόν καθ αυτόν) στις ελπίδες που υπάρχουν βαθιά στη ψυχή σου. Εγώ δυστυχώς ακόμα ελπίζω.. ποιος μπορεί να μου πει πως μπορώ να σκοτώσω κ την ελπίδα που πεθαίνει τελευταία..
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  11. #11
    δεν ειναι τοσο η ελπιδα,εχω παψει να ελπιζω εδω και καιρο,οσο αυτες οι αναμνησεις στις οποιες επιλεγω να βυθιζομαι οποτε δεν ειμαι πολυ καλα για να αισθανθω μετα ακομα χειροτερα.σαν ναρκωτικο ενα πραγμα,σε ανεβαζει για λιγο και μετα πεφτεις πιο πολυ.ασε που νομιζω οτι με κρατανε και πισω.πφφφ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι σου ειπε δηλαδη στο σκαιπ?

  13. #13
    εν συντομια,οτι δεν μπορουσε να το συνεχισουμε,λογω εμποδιων (η αποσταση βασικα) που τα γνωριζαμε και οι 2 εξαρχης(συγκεκριμενα ειχα θεσει το ζητημα αρκετες φορες) και τα οποια επελεξε?/μπορεσε? να τα σκεφτει οταν εφυγε και ηταν μονος του.Σημειωτεον ειχε παρομοια εμπειρια στο παρελθον οποτε και παλι ηξερε απο την αρχη που πηγαινε σε αντιθεση με μενα.Τουλαχιστον ας ελεγε εξαρχης,"απλα δεν σε γουσταρω τοσο",ή "εχω βρει αλλη" και να τελειωναμε,απο το να με ταλαιπωρει για καμποσες μερες με συζητησεις επι συζητησεων για το πως θα το χειριζομασταν κτλ κτλ και εγω απλα οσο τον ακουγα να αισθανομαι ολο και περισσοτερο ηλιθια.Ή ας το τελειωναμε οταν εφευγε,εφοσον ειχε σκοπο να το διαλυσει 2-3 βδομαδες αργοτερα, και να ειχαμε την ευκαρια να αποχαιρετιστουμε κανονικα και να το κρατησουμε (τουλαχιστον εγω) σαν μια καλη αναμνηση και οχι σαν να θεατρο του παραλογου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σου ειπε και κατι αλλο εκτος οτι τον κουρασε η αποσταση? ή μονο αυτο το εμποδιο. Και το συζητουσατε απο καιρο?

  15. #15
    οχι τοσο οτι τον κουρασε,οσο το οτι δεν "μπορουσε να δεθει" σε κατι που δεν θα ειχε πολυ μελλον λογω της αποστασης,αλλα παρολαυτα θα ηθελε να συνεχισουμε "χαλαρα" που οσο και αν προσπαθησα ποτε δεν καταλαβα τι εννουσε μ αυτο το χαλαρα.γενικα αυτη η φαση ετρεχε για κανα 10ημερο περιπου μεχρι που αποφασισε να το ληξουμε,για να μην πληγωθω κι εγω κι αλλο εφοσον δεν μπορουσα να το χειριστω.τουλαχιστον αστειο κατα τη γνωμη μου

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. sometimes my mind plays tricks on me
    By shifter in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-02-2011, 00:38
  2. Dark mind Freud
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 31-12-2010, 13:51
  3. Larry King - Quantum Mind
    By alexandros3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-08-2008, 12:55
  4. LET THE SUNSHINE IN
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 06-06-2008, 02:31
  5. Yet Another Twisted Mind
    By Dead_Inside in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 04-06-2007, 18:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •