Μισώ τον εαυτό μου που δε μπορώ να αγαπήσω (ΝΔΠ) - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 57 of 57
  1. #46
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Εσείς γιατί ασχολείστε μαζί της; Θα πρότεινα να επικεντρώσετε στις δικές σας ανάγκες και επιθυμίες. Θέλετε μια τέτοια σχέση; Τι ανάγκες καλύπτει; Το αν και πώς μπορείτε να τη βοηθήσετε είναι πολύπλοκο και σύνθετο ερώτημα γενικά, δεν αναφέρετε ξεκάθαρα πάντως αν μιλάμε για βοήθεια που παρέχουμε σε πρώην μετά το χωρισμό ή εννοείτε να τη βοηθήσετε μέσα από αυτή την σχέση ασανσέρ που περιγράγετε. Το 2ο, με όλη την εκτίμηση, είναι εντελώς pathetic και κανένας άνθρωπος δε θα έπρεπε να σκέφτεται έτσι, να θυσιάσει την προσωπικότητα του, την αξιοπρέπεια του για να βοηθήσει κάπιοιον που καλά καλά δε ζήτησε να βοηθηθεί.

  2. #47
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    36
    απο ναρκισσιστρια και συμφεροντολογα εχω ακουσει την εξης ατακα αυτολεξει:"κανεις δεν μ αγαπαει οπως θελω"
    Δεν την ειπε απο πικρια αλλα ειπε οτι νιωθει.Τι ενιωθε αυτη οπως και πιστευω και οι περισσοτεροι αν οχι ολοι οι ναρκισσοι θελω την αγαπη στα μετρα μου και να θυμαμαι τον αλλο οποτε δεν εχω τι να κανω, να εχω απλα εναν ανθρωπο να βγαινω εξω απλα να μην ειμαι μονη.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Οι γυναικεσ παντα ξερουν την αληθεια κανενασ δεν την αγαπησε οπωσ το φανταστηκε ποσουσ θα εστειλε για βρουβεσ αυτη να ξερεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #49
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Οι γυναικεσ παντα ξερουν την αληθεια κανενασ δεν την αγαπησε οπωσ το φανταστηκε ποσουσ θα εστειλε για βρουβεσ αυτη να ξερεσ
    η συγκεκριμενη η ζωη της(και το επαγγελμα της) ειναι η γυμναστικη κατα 90-95% οποτε αυτη φταιει η μαλλον δεν φταιει ετσι γεννηθηκε.
    αλλωστε στη ζωη αυτα που θελουμε ειναι αυτα που βλεπουμε η βλεπαμε βασικα τωρα οι περισσοτεροι μονοι ειναι η σε νεκρες σχεσεις δηλαδη οτι ολοι πρεπει να βρουμε καποιον και οτι αν δεν βρεις ειναι καταρα να εισαι μονος

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ετσι αγορι μου δεν πηρεσ μυρωδια τι ειναι ζωη μπραβο σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #51
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41

    κουβαλάς "δαιμόνιο" οσο και να μην το πιστεύεις

    Αυτό συμβαίνει σε όποιον απομακρύνεται από τον Θεό .επιλέγεις το Θύμα σου νομίζεις "τυχαία" τα θύματα σου είναι προσεκτικά επιλεγμένα όχι απο εσένα ,άλλα από το "δαιμόνιο" που σε ελέγχει ,εξωτερικά μην φοβάσαι .Είναι συνήθως άθεοι ή σχεδόν άθεοι "ατείχιστοι" και εσύ και τα θυματα σου ελεγχεσται απο τον "πνευματικό " κόσμο ...Εάν μπείς στην Εκκλησία βρείς Πνευματικό εξομολογηθείς και συμμετάσχεις στα ιερά μυστήρια ,θα δείς ότι θα αρχίσεις μία ζωΗ Εν'Χριστώ και θα αρχίσεις να αγαπάς .
    Μιλάω εκ πείρας ,λίγο πριν "σαλτάρω " και αρχίσω τα ψυχοφάρμακα έκανα στροφή στην Ορθοδοξία , Θεραπευτική λεγεται η πίστη μας
    Εναν εξορκισμό να δεις καταλαβαίνεις και ξεφυγα Δόξα τον Θεό !!!
    Εύχομαι την μεταστροφή σου στην ευτυχία της Ορθοδοξίας μας

    Να είσαι καλα










    Quote Originally Posted by world View Post
    Δε μπορώ να αγαπήσω πραγματικά

    Δε μπορώ να νιώσω empathy

    Κι όταν νομίζω ότι ερωτεύομαι και μπαίνω σε μια σχέση δε μπορώ να την κρατήσω γιατί οι ανασφάλειες μου και η διαρκής ανάγκη επιβεβαίωσης διώχνουν το άλλο πρόσωπο.

    Και όμως, αποδείχτηκε στην πράξη ότι μπορώ να εντοπίσω εύκολα αυτούς που έχουν τη μεγαλύτερη ανοχή στην ανάγκη μου για διαρκή επιβεβαίωση και στη γενικότερη αλλοπρόσαλη συμπεριφορά μου και να στραφώ εκεί. Τότε όμως αργά ή γρήγορα χάνω το ενδιαφέρον μου και το θαυμασμό μου δηλαδή αρχίζει το devalueing... Και μετά χωρίζω αφού πρώτα γίνω παγοκολόνα από άποψη ενδιαφέροντος συναισθηματικού, σεξουαλικού και γενικότερου..

    Μετά όμως από λίγο διάστημα μοναξιάς και ειδικά αν τύχει να αντιμετωπίσω άλλες άσχετες δυσκολίες στη ζωή μου αρχίζω χωρίς να καταλαβαίνω να επαναειδωλοποιώ στο μυαλό μου αυτό που είχα και αυτόν που μου το πρόσφερε. Αρχίζω να κάνω διερευνητικές κινήσεις κι αν δω ότι απ' την άλλη μεριά υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον σιγά σιγά κάνω βήματα προσέγγισης.. Η τελευταία σχέση μου απ' ότι φαίνεται είχε αρκετό μυαλό ή ένστινκτο αυτοσυντήρησης για να κόψει μαχαίρι κάθε ενδεχόμενο επανασύνδεσης. Αυτό τον θεοποίησε στα μάτια μου ακόμα περισσότερο και έκανε ακόμα μεγαλύτερο το μαρτύριο μου που δε μπορούσα να τον ξαναέχω πίσω...

    Το χειρότερο ήταν όταν έμαθα ότι ξεκίνησε κάτι με άλλον. Η μοναδικότητα μου συνετρίβη, η αποκλειστικότητα μου πάνω στο σώμα του έσβησε, τελικά δεν ήμουν αναντικατάστατος ούτε κάτι που θα έπαιρνε άπειρο χρόνο να ξεπεραστεί.. Επρεπε αμέσως να βρω τρόπο να συνέλθω. Επικοινώνησα αυθόρμητα όταν μου έδωσε αφορμή και κατάφερα να τον χειραγωγήσω λεκτικά σε αυτο το τηλεφώνημα. Όταν κλείσαμε ένιωσα ανακούφιση και μάλλον μια κάποια αδιαφορία που είναι πια αλλού. Και τι με ένοιαζε; Δε με ενδιέφερε ποτέ το σεξ ούτε ο άλλος, μόνο η επιρροή που είχα πάνω του. Μόνο η ικανότητα μου να παρεμβαίνω στο πώς σκέφτεται και πώς βλέπει κάποια πράγματα.


    Αυτός είμαι. Ο ψυχολόγος μου μού λέει ψέματα ότι μπορώ να αλλάξω αλλά πώς μπορείς να αλλάξεις προσωπικότητα; Πώς αλλάζουν τα θεμέλια ενός κτιρίου χωρίς αυτό να κατεδαφιστεί συμπαρασύροντας ό,τι υπάρχει μέσα του; Δεν υπάρχει μεταμόσχευση εγκεφάλου..

    Διαγνωσμένη ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας

  7. #52
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41

    αγάπη ου ζητεί τα εαυτής ...

    Quote Originally Posted by elis View Post
    Οι γυναικεσ παντα ξερουν την αληθεια κανενασ δεν την αγαπησε οπωσ το φανταστηκε ποσουσ θα εστειλε για βρουβεσ αυτη να ξερεσ
    αγάπη ου ζητεί τα εαυτής (Απ. Παύλος ) η πραγματική αγάπη είναι ανιδιοτελής δεν ζητά ανταλλάγματα ,αυτή που τους στέλνει για βρούβες λοιπόν δεν αγαπά ,μισεί και εκδικείται και έχει κακία μέσα της ..

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by world View Post
    Ναι, είμαι γκέι, θεωρώ ότι η αποδοχή της σεξουαλικότητας μου είναι ικανοποιητική (η αποδοχή του εαυτού γενικότερα είναι μια συνεχής διαδικασία που σταματάει μόνο όταν πεθάνεις), δε νομίζω ότι σαμποτάρω τις σχέσεις μου εξαιτίας θεμάτων με τη σεξουαλικότητα μου. Γνωρίζω τη θεωρία περί αυτοεκπληρούμενης προφητείας, γνωρίζω πολλούς ομοφυλόφιλους οι οποίοι δυστυχώς κάνουν ακριβώς αυτό, δλδ επιβεβαιώνουν διαρκώς αυτό που από μικροί γαλουχήθηκαν, ότι δλδ οι γκέι σχέσεις είναι καταδικασμένες και γενικά ο γκέι τρόπος ζωής, εγώ λόγω ΝΔΠ αμφιβάλλω αν μπορώ γενικότερα σαν άνθρωπος να ευτυχήσω..

    Η διάγνωση είναι 100% σωστή, πρωτοέγινε πριν χρόνια, τότε το ημιαποδεχόμουν, τώρα όμως είμαι σίγουρος γιατί βλέπω την πάθηση να διαπερνάει κάθε τομέα της ζωής μου. Το ότι δε μπορώ να πάρω πτυχίο, ότι δεν έχω κίνητρο στη ζωή μου, ούτε φιλοδοξίες, γενικά δεν υπάρχει true self μέσα μου και ό,τι κάνω σε όλη μου τη ζωή κινείται προς την κατεύθυνση της ανακούφισης των αρνητικών συναισθημάτων και όχι της επιδίωξης κάποιου ονείρου/στόχου.


    Τι σας φαίνεται στο κείμενο να μη συνάδει με ΝΔΠ; Ότι με κατηγορώ αντί να με παινεύω πχ;
    Η θεωρία εκτός από false self και true self μιλάει και για ένα σαδιστικό υπερεγώ που διαρκώς με κατακρίνει και με κάνει να νιώθω ανεπαρκής και λίγος. Το false self είναι μια άμυνα στο σαδιστικό υπερεγώ.

    Ένα άλλο κλασικό σύμπτωμα είναι η ανάγκη να διαβάσω όλους αυτούς τους όρους και τα ψυχολογικά κείμενα ώστε να μιλάω σε αυτή τη γλώσσα στον ψυχολόγο για να νιώθω ίσος μαζί του, γιατί όχι να παριστάνω και ότι γνωρίζω καλυτερα απ' αυτόν τι τρέχει με μένα...

    aeolus74 ο λόγος που δυσκολεύτηκα να το πιστέψω κι εγώ και μου πήρε χρόνια είναι, πέρα απ' τη φύση της πάθησης φυσικά, ότι όποιος ακούει αυτή τη λέξη έχει υπόψη του την κλασική στερεότυπη εικόνας της πάθησης. Όμως, έτσι κι αλλιώς η ανάγκη για θαυμασμό και διαρκούς επιβεβαίωσης από τους άλλους προέρχεται από την βαθύτερη αδυναμία να έχω μια ρεαλιστική εικόνα του εαυτού μου και των δυνατοτήτων μου και μια μόνιμης αίσθησης ανεπάρκειας και ντροπής.

    Remedy σε όλες μου τις διαπροσωπικές σχέσεις κάνω τα ίδια πάνω κάτω.

    Έχω διαβάσει άπειρα κείμενα ονλάιν αλλά πρόσφατα διάβασα κι αυτό και σε πολλά σημεία με περιέγραφε άψογα:
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2860525/

    Πχ
    Furthermore, the adult relies on others to regulate his self esteem and give him a sense of value, essentially looking for empathic feedback not received during development.


    Πάντως, μια τεράστια διαφορά και πρόοδος είναι ότι έχω συνειδητοποιήσει 100% πώς λειτουργώ, έχω εγκαταστήσει έναν εξωτερικό παρατηρητή μέσα μου που προσπαθεί να προλαμβάνει real time τις ναρκισσιστικές συμπεριφορές από την πιο χαζή μέχρι τις σοβαρές. Επίσης, το ότι "τυχαινε" να κάνω πάντα σχέσεις εξ αποστάσεως ακόμα κι αυτό γράφουν κάποια κείμενα ότι είναι χαρακτηριστικό της πάθησης στην προσπάθεια του παθόντα να αποφύγει το intimacy που πραγματικά με ζορίζει απίστευτα...

    Επίσης, δε μπορώ να νιώσω empathy με φυσιολογικό τρόπο, αντίθετα μπορώ να νιώσω empathy προς ζώα. Από την άλλη, επιδιώκω έντονα να προκαλώ empathy στους άλλους για μένα, ένα στενό φίλο ή κολλητό ή στο σύντροφο μου.

    Είναι άπειρα που μπορώ να πω και δεν ξέρω από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω.
    Εμένα πάντως δεν μου κάνεις μόνο για νάρκισσος, η ηττοπάθεια φωνάζει σε όσα λες. Ντράμα κουίν κ έτσι. Ναι, είσαι γκέυ. Και; Εχεις ψευδαισθήσεις οτι χειραγωγείς τους αλλους ανθρώπους, για να τους θεωρήσεις κατώτερους και να νοιώσεις λίγο καλά με εσένα. Πολλοι το κάνουν και οχι μόνο σε σεξουαλικές σχέσεις. Και σαφώς ειναι ψευδαίσθηση το ότι θεωρείς πως τους χειραγωγείς τους ανθρωπους, απλώς ανέχονται τα τρελά σου και όταν οι αντοχές τους εξαφανιστουν, απλώς σε εγκαταλείπουν. Ξέρω πολυ επιτυχημένους ανθρώπους, με καριερα και λεφτά και τίμιους που δεν εβγαλαν πανεπιστήμια, δεν είσαι ο πρώτος δίχως πτυχίο, ενας απο τους πολλους είσαι. Εχεις ναρκισσιστικά στοιχεία, αλλά είσαι και ντράμα κουίν, ξανθοπουλος φάση και έχεις και τις αυταπάτες σου. Καιόχι, δεν θα αγαπήσεις μεχρι να σε δεχτείς, γιατί πολύ απλά δε σε ενδιαφέρει κατι τέτοιο και εισαι ανικανος να το κανεις μεχρι να αγαπήσεις ή τουλάχιστον να δεις ρεαλιστικά ποιος είσαι και να σε δεχτείς, μέχρι να αυτοπροσδιοριστείς χωρις μανδύες κοινωνικους και βαρυγδουπες διαγνώσεις. Ενα παιδακι είσαι που θελει προσοχή ουσιαστική, να σε νοιαστεί κάποιος επειδή εισαι ντράμα κουίν κ να σε βάλει στη διαδικασία να το αγαπήσεις αυτο σου το στοιχείο ή να το πετάξεις.. Νομίζω ειναι πιο απλό απο όσο το εχεις στο μυαλό σου

  9. #54
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    αν διαβαζες λίγο άγιο Πορφύριο ίσως άνοιγαν τα μάτια της ψυχής σου και καταλάβαινες την ουτοπία της υπεροψίας που ζεις ,η δυναμικη σου είναι στραμμένη σε λάθος κατέυθυνση διάβασε την ζωή της Οσίας Μαρίας της Αιγυπτίας απο περιέργεια

    φιλικά

    πρώην ναρκισσιστής

  10. #55
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν ειναι θεμα υπεροψιας αλλα αν μπορει καπιος να μαθει στους αλλους πραγματα

  11. #56
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    46
    Αυτο που περιγραφεις διορθωνετε θελει απλα πολυ αυτογνωσια και να μην ανταγωνιζεσε τον ψυχολογο ακου τι εχει να σου πει τα δικα σου θεματα πληρωνετε να λυσει.Εισαι συναισθηματικο βαμπιρ τρεφεσε με την εμπαθεια των αλλων το οτι το παραδεχεσε ειναι το πρωτο βημα.Ψαξε να βρεις ενα ατομο που ενδιαφερεσε πραγματικα

  12. #57
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    46
    Σου προτεινω το βιβλιο του νικου σιδερη 'δεν παιζεις μονο εσυ υπαρχουν κι αλλοι'

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. ΜΙΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 03-11-2018, 22:00
  2. ΜΙΣΩ ΤΟ ΜΕΤΡΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-05-2011, 14:32
  3. Ανικανη να κανω σχεση ή απλα να αγαπησω.
    By cocomero in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 85
    Last Post: 17-02-2011, 20:23
  4. ΤΟΥΣ ΜΙΣΩ
    By elenh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-09-2010, 01:25
  5. Μισώ τις γιορτές...
    By i-love-me in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 56
    Last Post: 09-04-2007, 14:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •