Μισώ τον εαυτό μου που δε μπορώ να αγαπήσω (ΝΔΠ)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36

    Μισώ τον εαυτό μου που δε μπορώ να αγαπήσω (ΝΔΠ)

    Δε μπορώ να αγαπήσω πραγματικά

    Δε μπορώ να νιώσω empathy

    Κι όταν νομίζω ότι ερωτεύομαι και μπαίνω σε μια σχέση δε μπορώ να την κρατήσω γιατί οι ανασφάλειες μου και η διαρκής ανάγκη επιβεβαίωσης διώχνουν το άλλο πρόσωπο.

    Και όμως, αποδείχτηκε στην πράξη ότι μπορώ να εντοπίσω εύκολα αυτούς που έχουν τη μεγαλύτερη ανοχή στην ανάγκη μου για διαρκή επιβεβαίωση και στη γενικότερη αλλοπρόσαλη συμπεριφορά μου και να στραφώ εκεί. Τότε όμως αργά ή γρήγορα χάνω το ενδιαφέρον μου και το θαυμασμό μου δηλαδή αρχίζει το devalueing... Και μετά χωρίζω αφού πρώτα γίνω παγοκολόνα από άποψη ενδιαφέροντος συναισθηματικού, σεξουαλικού και γενικότερου..

    Μετά όμως από λίγο διάστημα μοναξιάς και ειδικά αν τύχει να αντιμετωπίσω άλλες άσχετες δυσκολίες στη ζωή μου αρχίζω χωρίς να καταλαβαίνω να επαναειδωλοποιώ στο μυαλό μου αυτό που είχα και αυτόν που μου το πρόσφερε. Αρχίζω να κάνω διερευνητικές κινήσεις κι αν δω ότι απ' την άλλη μεριά υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον σιγά σιγά κάνω βήματα προσέγγισης.. Η τελευταία σχέση μου απ' ότι φαίνεται είχε αρκετό μυαλό ή ένστινκτο αυτοσυντήρησης για να κόψει μαχαίρι κάθε ενδεχόμενο επανασύνδεσης. Αυτό τον θεοποίησε στα μάτια μου ακόμα περισσότερο και έκανε ακόμα μεγαλύτερο το μαρτύριο μου που δε μπορούσα να τον ξαναέχω πίσω...

    Το χειρότερο ήταν όταν έμαθα ότι ξεκίνησε κάτι με άλλον. Η μοναδικότητα μου συνετρίβη, η αποκλειστικότητα μου πάνω στο σώμα του έσβησε, τελικά δεν ήμουν αναντικατάστατος ούτε κάτι που θα έπαιρνε άπειρο χρόνο να ξεπεραστεί.. Επρεπε αμέσως να βρω τρόπο να συνέλθω. Επικοινώνησα αυθόρμητα όταν μου έδωσε αφορμή και κατάφερα να τον χειραγωγήσω λεκτικά σε αυτο το τηλεφώνημα. Όταν κλείσαμε ένιωσα ανακούφιση και μάλλον μια κάποια αδιαφορία που είναι πια αλλού. Και τι με ένοιαζε; Δε με ενδιέφερε ποτέ το σεξ ούτε ο άλλος, μόνο η επιρροή που είχα πάνω του. Μόνο η ικανότητα μου να παρεμβαίνω στο πώς σκέφτεται και πώς βλέπει κάποια πράγματα.


    Αυτός είμαι. Ο ψυχολόγος μου μού λέει ψέματα ότι μπορώ να αλλάξω αλλά πώς μπορείς να αλλάξεις προσωπικότητα; Πώς αλλάζουν τα θεμέλια ενός κτιρίου χωρίς αυτό να κατεδαφιστεί συμπαρασύροντας ό,τι υπάρχει μέσα του; Δεν υπάρχει μεταμόσχευση εγκεφάλου..

    Διαγνωσμένη ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πρακτικα κ εγω ξερω αρκετους ανθρωπους που οταν ακουν για αγαπη κομπλαρουν η δε θεωρουν τον εαυτο τους ικανο να αγαπησει αλλα τους βλεπω να ζουν μια φυσιολογικη ζωη η σχεση πχ που εκανα εγω με τη κοπελα μου αρχικα ηταν ενας καθαρος ψυχαναγκασμος επιδη αλα δε το παλευα μονος αφου αν μορουσα να ζησω μονος δε θα εκανα σχεση τελικα ομως τελικα οπιος εχει τη μυγα μυγιαζετε φου οταν ζεις με καπιον για αρκετα χρονια τελικα αρχιζεις κ τον εκτιμας γιατι απλα τον συνηθιζεις ετσι εγινε κ με εμενα τα αισθηματα ηρθαν σιγα σιγα αρα εγω δε το βρισκω τοσο σοβαρο ολο αυτο που περιγραφεις αφου ομως ανακουφιστηκες που εφυγε αυτο σημαινει οτι δε την ηθελες
    πώς μπορείς να αλλάξεις προσωπικότητα;
    γινετε με ενα ολυ απλο τροπο αν το θελησεις εγω αλα μια μερα το θελησα να αλλαξω σταση ζωης κ τροποποιησα τον εαυτο μου ετσι οως ηθελα διαβαζοντας βιβλια ψυχολογιας http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BA%CE%BF%CF%85
    οσο για το τιτλο που εχεις βαλει μου φαινετε υπερβολικος δεν ειναι λογος αυτος; να μισεις τον εαυτο σου .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Αυτά που περιγράφεις δεν συνθέτουν απαραίτητα μία ναρκισιστική προσωπικότητα. Τι άλλα δεδομένα υποστηρίζουν αυτή την διάγνωση?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αυτά που περιγράφεις δεν συνθέτουν απαραίτητα μία ναρκισιστική προσωπικότητα. Τι άλλα δεδομένα υποστηρίζουν αυτή την διάγνωση?
    κι εγω ακριβως αυτο σκεφτηκα...
    και κατι ακομα.
    απο ποσες περιπτωσεις τις εχεις τσεκαρισμενες αυτες σου τις συμπεριφορες? μηπως ηταν ειδικες οι περιστασεις και με καποιους αλλους λειτουργεις πιο αρμονικα?

    επισης
    αντιλαμβανομαι οτι μιλας για ομοφυλοφιλικες σχεσεις. ειναι βεβαιο οτι προκειται για διαταραχη η ειναι μια αμυνα σου επειδη δεν θελεις να δεχτεις την φυση των σχεσεων αυτων και προτιμας να τις καταστρεφεις?

  5. #5
    ...τα "θέλω" ή τα "δεν θέλω μας" δε συνιστούν πάθηση.
    Υπάρχει και το ενδεχόμενο απωθημένων και ανασφάλειας που σπρώχνουν κάποιον να κάνει σχέσεις επιβεβαίωσης.
    Στη δική σου την περίπτωση βαραίνει και η ιδιαιτερρότητα που μπορεί να μην έχεις αποδεχτεί, οπότε μπερδεύεται ακόμη πειρσσότερο.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Ναι, είμαι γκέι, θεωρώ ότι η αποδοχή της σεξουαλικότητας μου είναι ικανοποιητική (η αποδοχή του εαυτού γενικότερα είναι μια συνεχής διαδικασία που σταματάει μόνο όταν πεθάνεις), δε νομίζω ότι σαμποτάρω τις σχέσεις μου εξαιτίας θεμάτων με τη σεξουαλικότητα μου. Γνωρίζω τη θεωρία περί αυτοεκπληρούμενης προφητείας, γνωρίζω πολλούς ομοφυλόφιλους οι οποίοι δυστυχώς κάνουν ακριβώς αυτό, δλδ επιβεβαιώνουν διαρκώς αυτό που από μικροί γαλουχήθηκαν, ότι δλδ οι γκέι σχέσεις είναι καταδικασμένες και γενικά ο γκέι τρόπος ζωής, εγώ λόγω ΝΔΠ αμφιβάλλω αν μπορώ γενικότερα σαν άνθρωπος να ευτυχήσω..

    Η διάγνωση είναι 100% σωστή, πρωτοέγινε πριν χρόνια, τότε το ημιαποδεχόμουν, τώρα όμως είμαι σίγουρος γιατί βλέπω την πάθηση να διαπερνάει κάθε τομέα της ζωής μου. Το ότι δε μπορώ να πάρω πτυχίο, ότι δεν έχω κίνητρο στη ζωή μου, ούτε φιλοδοξίες, γενικά δεν υπάρχει true self μέσα μου και ό,τι κάνω σε όλη μου τη ζωή κινείται προς την κατεύθυνση της ανακούφισης των αρνητικών συναισθημάτων και όχι της επιδίωξης κάποιου ονείρου/στόχου.


    Τι σας φαίνεται στο κείμενο να μη συνάδει με ΝΔΠ; Ότι με κατηγορώ αντί να με παινεύω πχ;
    Η θεωρία εκτός από false self και true self μιλάει και για ένα σαδιστικό υπερεγώ που διαρκώς με κατακρίνει και με κάνει να νιώθω ανεπαρκής και λίγος. Το false self είναι μια άμυνα στο σαδιστικό υπερεγώ.

    Ένα άλλο κλασικό σύμπτωμα είναι η ανάγκη να διαβάσω όλους αυτούς τους όρους και τα ψυχολογικά κείμενα ώστε να μιλάω σε αυτή τη γλώσσα στον ψυχολόγο για να νιώθω ίσος μαζί του, γιατί όχι να παριστάνω και ότι γνωρίζω καλυτερα απ' αυτόν τι τρέχει με μένα...

    aeolus74 ο λόγος που δυσκολεύτηκα να το πιστέψω κι εγώ και μου πήρε χρόνια είναι, πέρα απ' τη φύση της πάθησης φυσικά, ότι όποιος ακούει αυτή τη λέξη έχει υπόψη του την κλασική στερεότυπη εικόνας της πάθησης. Όμως, έτσι κι αλλιώς η ανάγκη για θαυμασμό και διαρκούς επιβεβαίωσης από τους άλλους προέρχεται από την βαθύτερη αδυναμία να έχω μια ρεαλιστική εικόνα του εαυτού μου και των δυνατοτήτων μου και μια μόνιμης αίσθησης ανεπάρκειας και ντροπής.

    Remedy σε όλες μου τις διαπροσωπικές σχέσεις κάνω τα ίδια πάνω κάτω.

    Έχω διαβάσει άπειρα κείμενα ονλάιν αλλά πρόσφατα διάβασα κι αυτό και σε πολλά σημεία με περιέγραφε άψογα:
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2860525/

    Πχ
    Furthermore, the adult relies on others to regulate his self esteem and give him a sense of value, essentially looking for empathic feedback not received during development.


    Πάντως, μια τεράστια διαφορά και πρόοδος είναι ότι έχω συνειδητοποιήσει 100% πώς λειτουργώ, έχω εγκαταστήσει έναν εξωτερικό παρατηρητή μέσα μου που προσπαθεί να προλαμβάνει real time τις ναρκισσιστικές συμπεριφορές από την πιο χαζή μέχρι τις σοβαρές. Επίσης, το ότι "τυχαινε" να κάνω πάντα σχέσεις εξ αποστάσεως ακόμα κι αυτό γράφουν κάποια κείμενα ότι είναι χαρακτηριστικό της πάθησης στην προσπάθεια του παθόντα να αποφύγει το intimacy που πραγματικά με ζορίζει απίστευτα...

    Επίσης, δε μπορώ να νιώσω empathy με φυσιολογικό τρόπο, αντίθετα μπορώ να νιώσω empathy προς ζώα. Από την άλλη, επιδιώκω έντονα να προκαλώ empathy στους άλλους για μένα, ένα στενό φίλο ή κολλητό ή στο σύντροφο μου.

    Είναι άπειρα που μπορώ να πω και δεν ξέρω από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Σε ζορίζουν τα ελληνικά;
    Ξέρεις, είναι πιο πλούσια γλώσσα από τα αγγλικά. Για παράδειγμα, το empathy είναι ελληνική λέξη, άσχετα αν στα ελληνικά έχει διαφορετική έννοια από ό,τι στα αγγλικά. Καλό θα ήταν να γράφουμε και να μιλάμε ελληνικά στην Ελλάδα.
    Και ευτυχώς, λεξικά υπάρχουν άπειρα στο διαδίκτυο αν δεν γνωρίζουμε κάτι.

    Συγνώμη, δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου, αλλά μ' εκνευρίζει εξίσου με τα greeklish η άσκοπη παρεμβολή σε ένα ελληνικό κείμενο, αγγλικών λέξεων. Και είναι κάτι που γίνεται πλέον σε μεγάλο βαθμό απ' όλα τα μέσα ενημέρωσης.
    Κάποιοι το κάνουν γιατί νομίζουν ότι αυτό τους κάνει πιο "trendy". Εγώ πάλι νομίζω τους κάνει πιο αγράμματους.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Valhalla
    Posts
    47
    @world:
    Ειλικρινά, απλά δεν έχω λόγια για τον τρόπο που περιγράφεις τον τρόπο που λειτουργείς. Δεν έχω να σου πω κάτι σπουδαίο, απλά θαυμάζω τον απερίσπαστο τρόπο γραφής σου και την ικανότητα αντικειμενικής παρατήρησης του εαυτού σου. Είναι εξαιρετικά χρήσιμο εργαλείο η αυτοπαρατήρηση και απαιτεί ωριμότητα και ειλικρίνεια για να το κάνεις. Τα σέβη μου.


    @marian_m:
    Κι αυτό που κάνεις εσύ, δεν σε κάνει έξυπνη. Δίχως παρεξήγηση. Btw, κι εμένα με εκνευρίζουν οι άνθρωποι με obsessions και manipulative διάθεση. Αυτό σημαίνει ότι γίνεσαι κι εσύ εξ ίσου εκνευριστική στα μάτια μου. Nothing personal. :-)

  9. #9
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Σε ζορίζουν τα ελληνικά;
    Ξέρεις, είναι πιο πλούσια γλώσσα από τα αγγλικά. Για παράδειγμα, το empathy είναι ελληνική λέξη, άσχετα αν στα ελληνικά έχει διαφορετική έννοια από ό,τι στα αγγλικά. Καλό θα ήταν να γράφουμε και να μιλάμε ελληνικά στην Ελλάδα.
    Και ευτυχώς, λεξικά υπάρχουν άπειρα στο διαδίκτυο αν δεν γνωρίζουμε κάτι.

    Συγνώμη, δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου, αλλά μ' εκνευρίζει εξίσου με τα greeklish η άσκοπη παρεμβολή σε ένα ελληνικό κείμενο, αγγλικών λέξεων. Και είναι κάτι που γίνεται πλέον σε μεγάλο βαθμό απ' όλα τα μέσα ενημέρωσης.
    Κάποιοι το κάνουν γιατί νομίζουν ότι αυτό τους κάνει πιο "trendy". Εγώ πάλι νομίζω τους κάνει πιο αγράμματους.
    ...λολ ...ακριβώς :)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    For God's sake μην τσακωνεστε..Θυμαμαι και η Αννα βισση που παλεψε λιγο να κανει καριερα στην Αμερικη for few months,γυρισε στην Ελλαδα και τα μιλουσε σπαστα!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Valhalla
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...λολ ...ακριβώς :)
    Α! Τα Engleek επιτρέπονται;
    Δατ'ς νάις! ;-)

  12. #12
    Quote Originally Posted by Odette View Post
    Α! Τα Engleek επιτρέπονται;
    Δατ'ς νάις! ;-)
    ...όταν δεν βγαίνει ανάλογο εικονίδιο, oh yes!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Valhalla
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...όταν δεν βγαίνει ανάλογο εικονίδιο, oh yes!
    Το «Oh yes» σε ποιά κατηγορία ανήκει; Σε αυτή που σας εκνευρίζει ή στην απουσία ανάλογου εικονιδίου; ;-)

  14. #14
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Μας κολλησες βρε δεν το καταλαβες?Shame on you!!

    ..εκξάκλι! γιου αρ ιν μαι μαιντ!

    (έρχεται η πράσινη σκούπα όπου να ναι :Ρ)

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    http://www.pic4ever.com/images/gigglesmile.gif
    Πάντως αυτοί οι δυο μοιάζουν σαν δυο σταγόνες νερό! Μπορούν μια χαρά να κάνουν παρέα! (Αν δεν κάνουν ήδη...) http://www.pic4ever.com/images/89.gif
    Eιναι 2 σε 1 you know..Like shampoo!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΜΙΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 03-11-2018, 22:00
  2. ΜΙΣΩ ΤΟ ΜΕΤΡΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-05-2011, 14:32
  3. Ανικανη να κανω σχεση ή απλα να αγαπησω.
    By cocomero in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 85
    Last Post: 17-02-2011, 20:23
  4. ΤΟΥΣ ΜΙΣΩ
    By elenh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-09-2010, 01:25
  5. Μισώ τις γιορτές...
    By i-love-me in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 56
    Last Post: 09-04-2007, 14:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •