ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΧΑΣΙΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81
  1. #1

    ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΧΑΣΙΣ

    Θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα θεμα που με απασχολει. Πριν λιγους μηνες δημιουργησα σχεση με εναν ανθρωπο που ηταν εξαρτημενος απο το χασις. Εκανε καθημερινη χρηση χασις και σε μεγαλες ποσοτητες. Παλιοτερα, απο οτι μου εχει πει, εκανε χρηση κι αλλων ουσιων, οπως κοκας και πρεζας, αλλα πλεον αρκειται μονο στος χασις. Οι δικοι του γνωριζουν πως ειναι χρηστης και απο οτι εχω αντιληφθει υπαρχει ανεκτικοτητα σε αυτο. Γενικοτέρα, είναι γνωστο πως ειναι χρηστης και ο ιδιος, οχι μονο δεν το κρυβει, αλλα ειναι κατι που επιθυμει να το κανει φανερο ακομα και σε ατομα που δεν ανηκουν στον κοινωνικο του περιγυρο. Στην αρχη της γνωριμιας μας, προσπαθησε να το ελαττωσει σημαντικα, κατι ομως που δεν κρατησε πολυ. Ισως να παιζει ρολο οτι κι εγω δεν αντεδρασα αρνητικα, σεβομενη τις επιθυμιες του αλλου και την ελευθερια να ζησει κανεις τη ζωη του οπως θελει. Οσο καιρο ειμασταν μαζι ειχε αψογη συμπεριφορα απεναντι μου και ισως ειναι αυτος ο λογος που με επεισε οτι δεν τον επηρεαζει αρνητικα σε οτιδηποτε. Αυτο ομως που παρατηρησα ειναι πως δεν ειχε ουτε εναν (ουτε εναν!) φιλο που δεν κανει χρηση. Δεν του αρεσει να βγαινει καθολου εξω για εναν καφε και προτιμα να καθεται σπιτι και να βλεπει τηλεοραση. Το μοναδικο στεκι που εχει, ειναι ενα μαγαζακι, που οσοι πηγαινουν ειναι χρηστες και παρατηρησα πως μονο εκει νωθει καλα με τον εαυτο του. Στα υπολοιπα μαγαζια νιωθει μειονεκτηκα( δικη μου εκτιμηση αυτο!). Υπηρχαν σεξουαλικα προβληματα στη σχεση μας, οπως προωρη εκσπερματιση και στητικα προβληματα. Επαγγελματικα αρκειται να βγαζει ενα χαρτζιλικι και να μενει στο σπιτι τω γονιων του παρα τα 34 του χρονια. Ξερω πως ειναι χρηστης ουσιων 20 χρονια. Παρολα αυτα εβλεπα πολλες δυνατοτητες που εχει ως ανθρωπος και πιθανοτητα εθελοτυφλουσα σε πολλα αλλα. Προσπαθησα να τον στηριξω σε μια ιδεα που ειχε για μια δικη του δουλεια, ωστε να ειναι οικονομικα ανεξαρτητος, αλλα ενω στην αρχη μου μιλουσε με ενθουσιαμο μετα αρχισε να εγκαταλειπει την δικη του ιδεα. Καποια στιγμη, χωρις να υπαρχει καποιος λογος και εντελως ανεξηγητα, μου ζητησε να διακοψουμε τη σχεση μας. Απο τοτε εχει γινει αλλος ανθρωπος. Λεει ψεματα για τους λογους που χωρισαμε και 2-3 φορες που πολυ φιλικα προσπαθησα να του μιλησω, δεν ηθελε καν να με δει, ενω την τελευταια φορα μου εβαλε και τις φωνες. Αλλος ανθρωπος.Τις τελευταιες μερες διαβαζω για τη χρονια χρηση καναβης και πραγματικα θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας αναφορικα με τη συμπεριφορα των χρηστων. Δεν κρυβω πως εχω αποκτησει ενοχες σχετικα με την ανοχη μου σε ολο αυτο, διοτι νιωθω πως ισως να μπορουσα να το βοηθησω, αντι να εθελοτυφλω, οπως κανει η οικογενεια του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι θες και μπλεκεις με χρηστη ουσιων βρε κοπελα μου?
    τον μπελα σου γυρευεις?
    σοβαρα εθισμενος σε πρεζα και κοκα και τα εκοψε με το χασις? που ξερεις οτι τα εκοψε?
    αυτες οι συμπεριφορες που περιγραφεις με τα ψεματα , τα νευρα και την απομονωση ειναι συμπεριφορες εθισμενου.
    εγω θα εφευγα μακρια.

  3. #3
    ...κελεπούρι χτύπησες :ΡΡΡΡ
    Εγώ θα σου έλεγα, αντί να ασχολείσαι με τα πως και τα γιατί ενός άλλου ανθρώπου,ψάξε καλύτερα μέσα σου που και γιατί κατατάσεις τον εαυτό σου τόσο χαμηλά ώστε να μπλέξεις με ένα τέτοιο άτομο και να γράψεις την κορυφαία ατάκα: Ισως να παιζει ρολο οτι κι εγω δεν αντεδρασα αρνητικα, σεβομενη τις επιθυμιες του αλλου και την ελευθερια να ζησει κανεις τη ζωη του οπως θελει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γιατι σε χωρισε?

  5. #5
    Καταρχην, ευχαριστω για τις απαντησεις... Μενω μακρια απο αυτον τον ανθρωπο... Ισως οχι απο δικη μου προσπαθεια, καθως οπως αναφερα και προηγουμενως δε θελει ο ιδιος να με ξαναδει, χωρις να μπορει να το αιτιολογησει. Ψαχνω γενικοτερα μεσα μου να καταλαβω για αυτην την επιλογη μου και ανακαλυπτω πολλα πραγματα για μενα. Να διευκρινησω πως δεν ψαχνω απαντησεις για τα πως και τα γιατι του αλλου, με την εννοια να λυσω τα προβληματα του... Απλως, νιωθω πως οι πληροφοριες που μπορω να συλλεξω (ουσα ασχετη), θα με βοηθησουν να κατανοησω καλυτερα τι εγινε και ισως να με βοηθησουν για τη δικη μου συναισθηματικη γαληνη... Γιατι πραγματικα τα συναισθηματα μου εναλλασσονται καθημερινα και υπαρχουν φορες που αδυνατω να διακρινω ποιες σκεψεις ειναι λογικες και ποιες οχι... Γιατι υπαρχει το ρημαδι το συναισθημα, οχι πια σε ερωτικο επιπεδο, αλλα σε ανθρωπινο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καταρχην μονο πρωτοτυπο δεν ειναι το θεμα σου. Ομως οταν σου ειπε να χωρισετε, δε ρωτησες γιατι? τι σου ειπε?

  7. #7
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Γιατι σε χωρισε?
    Εγινε πολυ ξαφνικα βασικα... Δεν υπηρχε καποιο σημαδι που να δειχνει πως θελει να χωρισουμε. Αντιθετως, ηθελε να προσωρησει αυτη η σχεση γρηγορα, κατι που εχω ευτυχως φρεναρα. Μου ειπε λοιπον πως δε νιωθει καλα με τον εαυτο του και ως αποδειξη μου αναφερε σεξουαλικα προβληματα απο τη μερια του. Τα προβληματα αυτα προυπηρχαν απο την αρχη της γνωριμιας μας, κατι που μου ειχε αναφερει και ο ιδιος, το φοβο του δλδ αν θα μπορουσε να ανταπεξελθει ερωτικα... Προσωπικα θεωρησα πως, ως ενα βαθμο τα ειχαμε βελτιωσει και πως σιγα σιγα θα ενιωθε, με τη συμπεριφορα μου, πως αυτα θα ξεπεραστουν... Κατι που οντως συνεβαινε σταδιακα. Η αληθεια ειναι παντως πως δεν ειμαι σιγουρη οτι εχω καταλαβει γιατι χωρισαμε... :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω σε ρωταω τι σου ειπε ο ιδιος. Αλλο θεμα το πως θα το κρινουμε αυτο που σου ειπε. Στην αρχη λες οτι σου πε οτι δε μπορει να το εξηγησει. τωρα λες σου ειπε οτι δε μπορει να αποδωσει σεξουαλικως. τελικα εκεινη την ωρα τι σου ειπε? σε χωριζω διοτι???

  9. #9
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Εγω σε ρωταω τι σου ειπε ο ιδιος. Αλλο θεμα το πως θα το κρινουμε αυτο που σου ειπε. Στην αρχη λες οτι σου πε οτι δε μπορει να το εξηγησει. τωρα λες σου ειπε οτι δε μπορει να αποδωσει σεξουαλικως. τελικα εκεινη την ωρα τι σου ειπε? σε χωριζω διοτι???
    Δε νιωθω καλα με τον εαυτο μου!!!! κι εκλαιγε...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Φυσικά και δε νιώθει καλά με τον εαυτό του κάποιος εξαρτημένος.
    Πόσο καλά μπορεί να νιώθει ένας άνθρωπος που αυτοκαταστρέφεται;
    Έχει πολλά θέματα να λύσει, οι ουσίες υπάρχουν για να τα κουκουλώνουν.
    Και δεν έχει τίποτα να προσφέρει στους άλλους. Αυτό είναι το πιο σημαντικό.
    Μην έχεις ενοχές, δεν μπορείς να τον βοηθήσεις, κανένας δεν μπορεί να τον βοηθήσει αν δεν το αποφασίσει ο ίδιος. Οπότε μη βγάζεις εύκολα συμπεράσματα για το ότι η οικογένειά του εθελοτυφλεί. Είναι φοβερά ψυχοφθόρο να ζεις με εξαρτημένο, δεν μπορείς να ξέρεις τι έχουν περάσει.
    Καλό θα κάνεις να απομακρυνθείς, εκτός αν θέλεις να δοκιμάσεις τα όριά σου. Πάντως, μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι όπως έχουν τα πράγματα μπορείς να τον βοηθήσεις.
    Αν ψάχνεις για τον εαυτό του, διάβασε για την συνεξάρτηση. Ίσως σου λυθούν απορίες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Eγω θα σου προτεινα να τον βοηθησεις στην προσπαθεια κατι σαν φιλοι ας πουμε. Αλλωστε σεξουαλικα δεν παιζει κατι. αλλα δε βλεπω να λες οτι αυτος θελει να κοψει. οποτε πως θα βοηθησεις καποιον που δε θελει?

  12. #12
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Eγω θα σου προτεινα να τον βοηθησεις στην προσπαθεια κατι σαν φιλοι ας πουμε. Αλλωστε σεξουαλικα δεν παιζει κατι. αλλα δε βλεπω να λες οτι αυτος θελει να κοψει. οποτε πως θα βοηθησεις καποιον που δε θελει?

    Τον εαυτο μου προσπαθω να βοηθησω... Αυτον δεν μπορω, αφου δεν μπορεσαμε να μεινουμε καν φιλοι παρα τις προσπαθειες μου... Δεν ειχα ερθει ποτε πριν σε επαφη με εξαρτημενα ατομα και απλως ηθελα αποψεις για το αν η χρηση ή μαλλον καταχρηση χασις μπορει να εχει επιπτωσεις στο ψυχισμο των ανθρωπων... Και απο παρομοια θεματα που διαβασα στο φορουμ καταφερνω να βγαλω καποια συμπερασματα που με βοηθουν...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Κατερίνα έχω περάσει το ίδιο συμβάν με σένα. ειδες τι σου είναι η ζωή τελικά ;; όλοι πανω κάτω ίδιες εμπειρίες χαχα.
    Λοιπον εγώ που το έχω ζησει σου προτείνω να φύγεις μακριά. πολύ μακριά όμως απο αυτον τον ανθρωπο και μην κοιτάς πίσω μην αναρωτιεσαι γιατί σε άφησε κλπ γιατί δε θα βρεις άκρη.
    το μονο που εχεις να κανεις είναι να ξεκινήσεις τη νέα σ ζωή χωρίς να μπλεξεις ξανά με μαλακες. Σορρυ για την έκφραση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by katerinaki123 View Post
    Τον εαυτο μου προσπαθω να βοηθησω... Αυτον δεν μπορω, αφου δεν μπορεσαμε να μεινουμε καν φιλοι παρα τις προσπαθειες μου... Δεν ειχα ερθει ποτε πριν σε επαφη με εξαρτημενα ατομα και απλως ηθελα αποψεις για το αν η χρηση ή μαλλον καταχρηση χασις μπορει να εχει επιπτωσεις στο ψυχισμο των ανθρωπων... Και απο παρομοια θεματα που διαβασα στο φορουμ καταφερνω να βγαλω καποια συμπερασματα που με βοηθουν...
    ειμαι 31 και εχω 17 χρονια στις ουσιες περασα απο ολες τα τελευταια 4 κανω μονο μαυρο.Ο φιλος σου ειναι κλασσικος χασικλας δηλαδη οι συναναστροφες του ειναι ολες γυρω απο την ουσια βαριεται να βγει εξω γιατι νταγκλαρει μια πιο επιστημονικη τεκμηριωση το αναφερει σαν συνδρομο ελλειψης κινητρων.Οσο για την οικογενεια αν ητανε πρεζακι η πολιτοξικομανης το μαυρο τους φαινεται πταισμα και προτιμανε σαν οικογενεια να του δινουνε το ελευθερο να το κανει σπιτι παρα στα παρκα με κινδυνο να τον δεσουνε.Μην ξανασχοληθεις ουτε καν σαν φιλη στο λεω εγω που ειμαι χειροτερος απο αυτον.ειχα μια σχεση που η τοτε κοπελα μου δεν ηθελε να κανω χρηση αλλα και παλι εκανα κρυφα και καμια φορα και μαζι της σε kinky weekend.Βρες κατι καινουργιο στα μετρα σου δηλαδη αν δεν πινεις να μην πινει και αυτος και κοιταξε να εξελιχθεις συναισθηματικα.

  15. #15
    [QUOTE=mamra1983;475737]ειμαι 31 και εχω 17 χρονια στις ουσιες περασα απο ολες τα τελευταια 4 κανω μονο μαυρο.Ο φιλος σου ειναι κλασσικος χασικλας δηλαδη οι συναναστροφες του ειναι ολες γυρω απο την ουσια βαριεται να βγει εξω γιατι νταγκλαρει μια πιο επιστημονικη τεκμηριωση το αναφερει σαν συνδρομο ελλειψης κινητρων.Οσο για την οικογενεια αν ητανε πρεζακι η πολιτοξικομανης το μαυρο τους φαινεται πταισμα και προτιμανε σαν οικογενεια να του δινουνε το ελευθερο να το κανει σπιτι παρα στα παρκα με κινδυνο να τον δεσουνε.Μην ξανασχοληθεις ουτε καν σαν φιλη στο λεω εγω που ειμαι χειροτερος απο αυτον.ειχα μια σχεση που η τοτε κοπελα μου δεν ηθελε να κανω χρηση αλλα και παλι εκανα κρυφα και καμια φορα και μαζι της σε kinky weekend.Βρες κατι καινουργιο στα μετρα σου δηλαδη αν δεν πινεις να μην πινει και αυτος και κοιταξε να εξελιχθεις συναισθηματικα.[/QUOT

    Προσπαθω να σου στειλω προσωπικο μνμ, αλλα δε μου επιτρεπεται... Δεν ξερω αν εχεις εσυ αυτη τη δυνατοτητα... Αν μπορεις παντως και θελεις θα το εκτιμουσα πραγματικα... Το να μαθω καποια πραγματα απο ανθρωπους που εχουν παρομοιες εμπειριες, με βοηθα πολυ... και μαλλον αυτο εχω αναγκη, να καταλαβω...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Το χασίς 20 φορές πιο βλαβερό από το τσιγάρο
    By path in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 86
    Last Post: 07-03-2014, 20:15
  2. Συστηματική Χρήση Χασίς
    By lorem ipsum in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2012, 22:16
  3. ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΧΑΣΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΙΟΣ
    By boubourina in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 100
    Last Post: 04-03-2009, 17:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •