Σχέση και facebook
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    5

    Σχέση και facebook

    Καλησπέρα σας,
    Καινούργιο μέλος εδώ. Γράφω για πρώτη φορά στο forum, ελπίζω να γίνω και πιο συχνός.

    Ο λόγος που αποφάσισα να γράψω είναι γιατί αντιμετωπίζω ένα θέμα που με προβληματίζει εδώ και καιρό. Έχω σχέση με μία κοπέλα περίπου 6 μήνες τώρα και ομολογώ ότι είχα καιρό να ενδιαφερθώ ουσιαστικά για κάποια. Είτε απέφευγα τις σχέσεις, είτε δεν με προβλημάτιζε το θέμα πολύ. Το παραδέχομαι ανοιχτά. Νιώθω όμως ότι σε αυτό το σημείο την έχω ερωτευτεί και μου συμβαίνει πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια.

    Το ζήτημα είναι το facebook. Η κοπέλα αυτή είχε μπλέξει με έναν απλά κακό άνθρωπο πέρυσι ο οποίος την γκρέμισε κυριολεκτικά. Της φέρθηκε άθλια πολλές φορές και η ίδια κόλλησε πολύ μαζί του. Δεν μπαίνω σε άλλες λεπτομέρειες, ο τυπάς είναι ό,τι εύχομαι να μη τυχαίνει σε καμία γυναίκα. Γνωρίζω ότι η σχέση τους τελείωσε κάπου τέλη του 2012. Για αρκετά μεγάλο διάστημα γνωρίζω ότι ήταν τρελαμένη μαζί του. Πλέον δεν έχουν καμία επαφή και απ'όσο γνωρίζω δεν τρέχει κάτι.

    Πριν από καιρό είχε μπει απ'τον υπολογιστή μου και 'γω καταλάθως μπήκα στο ιστορικό του browser γιατί έψαχνα να βρω ένα χαμένο μου link και έπεσα επάνω σε links της του facebook όπου φαινόταν να έχει μπει στο προφίλ του.. Μετά από καιρό αποφάσισα να κάνω το απαράδεκτο (…) και να μπω στον υπολογιστή της. Τσεκάροντας το ιστορικό του browser έπεσα επάνω σε σχεδόν καθημερινές άλλοτε πιο περιστασιακές επισκέψεις στο προφίλ αυτού του ατόμου.

    Καταρχάς τι συμβαίνει με μένα και τα κάνω αυτά; Από 'κει και πέρα τι να καταλάβω από αυτό; Τι παίζει με την ίδια, τι πιστεύετε; Εγώ πάντως έψαχνα πρώην μου στο facebook για αρκετό καιρό όταν ήμουν κολλημένος μαζί τους. Εξηγήστε μου σας παρακαλώ. Γνωρίζω ότι δεν τρέχει κάτι μεταξύ τους, αλλά γιατί; Είμαι μήπως υπερβολικός; Τι μπορώ να κάνω απ'τη πλευρά μου;

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μας ρωτας τι να κανεις ενω δε λες σχεδον τιποτα για το τι γινετε με αυτο τον τυπο τι λεει κ γιατι ειναι κακος ανθρωπος εγω δε καταλαβα σχεδον τιποτα απο ολο αυτο :(

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    5
    Διευκρινίζω ότι δεν έχουν πλέον τη παραμικρή επαφή. Για περίπου 1 χρόνο "τραβιόντουσαν", δεν ήταν σε σχέση.

  4. #4
    ....μπορει να ήταν "κακος" γιατί απλά έμεινε ανικανοποιητος συναισθηματικα.
    Είσαι σίγουρος ότι σου έχει πει την ιστορία έτσι όπως είναι και όχι όπως θα ήθελε να είναι?
    Το να μπαίνει στο προφίλ του πρώην από τον υπολογιστή του νυν δεν είναι γκουντ νιουζ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οταν καθεσαι στον υπολογιστη μερικες ωρες και ολα απεχουν ενα κλικ μακρυα , οπως το να ικανοποιησεις την εμφυτη περιεργεια ... θα ελεγα οτι δεν ειναι ανησυχητικο. Φυσικα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για κατι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    5
    Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αλλά τι να κάνω; Να της μιλήσω γι'αυτό; Δεν θέλω, είναι λάθος που έψαξα τον υπολογιστή της.

    Να διευκρινίσω ότι μπήκε απ'τον υπολογιστή μου και τον τσέκαρε πριν από πολύ καιρό και συνέβη μόνο μία φορά (ευτυχώς). Δεν μπήκε πολλαπλές φορές.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν θα σου προτεινα να της μιλησεις , δεν ειναι κατι που σε τιμα αυτο που εκανες μιας και παραβιαζεις την ιδιωτικοτητα του αλλου. Απο κει και περα τι περιμενεις ως απαντηση? Θα παρεις απο ενα γερο καυγα μεχρι μια εξηγηση που μπορει να μην ειναι αληθινη , για κατι που δεν ειναι ιδιαιτερα σημαντικο . Οχι οτι και εγω εαν δεν ημουν στη θεση σου δεν θα ζηλευα , αλλα οκ:) Προσπαθησε να το διωξεις απο το μυαλο σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εκτος φυσικα , αν δεν μπορεις να το βγαλεις απο το "συστημα σου" .... οποτε αρχιζεις καπως ετσι .... εψαχνα κατι στον υπολογιστη να βρω και επεσα κατα λαθος δια μεσου του ιστορικου σε ενα λινκ στο FB .... που εδειχνε τον πρωην σου ... κλπ κλπ.

    Εαν το κανεις ειμαι σιγουρος θα μετανοιωσεις ομως:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σιγουρος ... που λεει ο λογος ... δεν ξερω πως σκεφτονται οι γυναικες μπορει και να της αρεσει που ζηλεψες ... ειναι καπως κολακευτικο ... τεσπα προτιμω να ασχοληθω με τον υπολογιστη μου .... πολυπλοκες καταστασεις αυτες:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by flac912 View Post
    Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αλλά τι να κάνω; Να της μιλήσω γι'αυτό; Δεν θέλω, είναι λάθος που έψαξα τον υπολογιστή της.

    Να διευκρινίσω ότι μπήκε απ'τον υπολογιστή μου και τον τσέκαρε πριν από πολύ καιρό και συνέβη μόνο μία φορά (ευτυχώς). Δεν μπήκε πολλαπλές φορές.
    εγω θα προσπαθουσα να βρω καπια ταινια που να ελεγε κατι σχετικο για αυτα που εκανε κ μετα οσο τη βλεπαμε θα εκανα τον αμερικανο κ θα της ελεγα μα τι κανει τωρα?δεν εχω ξαναδει κατι τετιο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    φλακ πριν σου απαντησω μπορεις να μου πεις γιατι τον χαρακτηριζεις κακο τον πρωην? τι της εκανε δηλαδη? μηπως υπερβαλεις?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    φλακ πριν σου απαντησω μπορεις να μου πεις γιατι τον χαρακτηριζεις κακο τον πρωην? τι της εκανε δηλαδη? μηπως υπερβαλεις?
    kerasi, ολες και ολοι η πρωην ειναι κακοι, δεν το ηξερες; Μαλλον ειμαι η εξαιρεση που λεω οτι ΟΛΕΣ μου οι πρωην ηταν εξαιρετικες κοπελες (εκτος απο την τελευταια πρωην, αλλα εκει μιλαμε για εξαιρεση)

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    5
    Καταρχάς ποτέ μα ποτέ δεν χαρακτηρίζω ανθρώπους ειδικά όταν σήμαιναν κάτι και ανήκουν στο παρελθόν οποιασδήποτε κοπέλας μου. Δεν με αφορά τι έκανε στο παρελθόν και ειδικά σε τέτοιου είδους περιπτώσεις.

    Παρόλαυτα, το συγκεκριμένο άτομο κατάφερε να την κάνει ουσιαστικά ό,τι θέλει σε διάφορες φάσεις της "σχέσης" τους εκμεταλλευόμενος τη διαφορά ηλικίας τους και την αδυναμία της να του αντισταθεί. Θα μου πεις, αυτή φταίει. Ναι, φταίει και αυτή αλλά η άποψη μου είναι όταν υπάρχει μία τέτοια διαφορά ηλικίας, σχεδόν ΠΑΝΤΑ την ευθύνη έχει ο μεγαλύτερος και στη συγκεκριμένη περίπτωση, χωρίς να θέλω να επεκταθώ, αυτός ο άνθρωπος είναι ένα απόβλητο. Τελείωσε πολύ άξοδα απ'όσο γνωρίζω και μάλιστα με την εμπλοκή STD, δεν χρειάζεται να συνεχίσω, καταλαβαίνετε ακριβώς τι συνέβη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Οχι, δεν γνωριζουμε τι συνεβη, και δεν εχει και μεγαλη σημασια γιατι ουτε και εσυ γνωριζεις τι συνεβη ακριβως. Το κυριοτερο παντως δεν ειναι αυτο, αλλα το οτι δεν γνωριζεις τι εχει στο μυαλο της η κοπελα σου. Παντως για να μην ξεφευγουμε, ενα εχω να πω. Δεν θα καταλαβεις αποτο φβ το τι σκεφτεται και το αν ειναι κολλημενη μαζι του, αυτο θα το καταλαβεις απο την συμπεριφορα της σε σενα. Τωρα αν αυτο ειναι ευκολο η δυσκολο ειναι αλλο θεμα, παντως το οτι νιωθει την αναγκη να επισκεπτεται το προφιλ του τι σου λεει εσενα; Flac, εμεις τι να σου πουμε παραπανω, αληθεια; Απλα μην ακους τι σου λεει και κοιτα τι κανει, αλλο να το λες και αλλο να το κανεις, ναι, αλλα και αλλος τροπος δεν υπαρχει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Eγω καταλαβα μεχρι τωρα οτι ο φλακ δε τα λεει αυτα απο ανταγωνισμο επειδη ειναι πρωην, αλλα επειδη ξερει καποια πραγματα και ρωταω φλακ τι της εκανε ακριβως? για πες καποια παραδειγματα να καταλαβω. Δε σου λεω να πεις ονοματα. Παραδειγμα τη χτυπαγε? λεω εγω τωρα. Ειπες ενα παραδειγμα αν και αυτο θελει συζητηση γιατι δεν ξερεις αν εγινε εις γνωση του και παιζει ρολο ποιο εστιντι εννοεις γιατι υπαρχουνε χιλιαδες που μπορει να γινει κατι και αθελα σου και δεν πεθαινεις κιολας. Πες κανενα αλλο παραδειγμα να καταλαβω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. facebook
    By vince8 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2011, 14:48
  2. facebook
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 17-06-2010, 14:10
  3. facebook
    By MADRAGORAS in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 05-04-2010, 20:30
  4. facebook
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-03-2010, 17:27
  5. facebook!!
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 14-10-2009, 10:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •