Amesulpride Generics και διαταραχή ύπνου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    18

    Amesulpride Generics και διαταραχή ύπνου.

    Το Μάρτη του 13' γράφει το βιβλιάριό μου ότι ξεκίνησα το γενόσημο του κυρίου υπουργού μας, Amisulpride Generics, και σταμάτησα το πανάκριβο Zoloser. Από την άνοιξη του 13' έχω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος.
    Τι συμβαίνει: Νυστάζω. Φυσιολογικό. Αποκοιμιέμαι. Φυσιολογικό. 1,5 με 2 ώρες μετά 1)ξυπνάω με 2) ξερό στόμα 3)λαιμό λες και έχω χίλιες καρφίτσες 4)δύσποια και κόπωση. Όπως είναι φυσιολογικό και αφού συνέλθω από όλα αυτά τα συμπτώματα (πίνω 1 λίτρο νερό, ασθμαίνω για ώρα) κάπου μισή ώρα μετά ξανανυστάζω γιατί είμαι κομμάτια. Και ξανα-αποκοιμιέμαι. Και επαναλαμβάνεται το ίδιο.

    Πήγα σε παθολόγο το καλοκαίρι μην αντέχοντας άλλο και έχοντας συνειδητοποιέισει την επανάληψη του φαινομένου ως πραγματικό πρόβλημα. Αυτός με στέλνει σε διαβητολόγο (χαμένη καμια βδομάδα λόγω ραντεβού, φτάνουμε φθινόπωρο). Μου δίνει ημερολόγιο και μηχανηματάκι να μετράω το ζάχαρό μου για ένα μήνα. Από 95-105 τα αποτελέσματα απολύτως φυσιολογικά. Μέτρησα και τον όγκο των ούρων μήπως έχω πολυουρία και ξυπνάω για να κατουρήσω. Χαμένος άλλος ένας μήνας.
    Μετά ο παθολόγος με στέλνει σε ΩΡΛ. Ο ΩΡΛ με εξετάζει, βγάζω σάλιο κανονικά. "Φεύγα" μου λέει, (βλέποντας και τα κιλά μου), "άπνοιες έχεις". Με στέλνει σε πνευμονολόγο και εργαστήρι ύπνου στο Ρίο. Μέχρι να κλείσουμε όλα τα ραντεβού για την εξέταση, παιρνάνε κάμποσες βδομάδες.
    Κάνω το πρώτο τεστ ύπνου. Άθλια κατάσταση, 73 απνοιες την ώρα. Περνάει μια βδομάδα, κάνω την ίδια εξέταση, αυτή τη φορά με συσκευή άπνοιας CPAP. 3 μόνο άπνοιες! (στα φυσιολογικά επίπεδα) Ε, λένε οι δικοί μου, βρήκαμε επιτέλους το πρόβλημα! Κι όμως... η εξέταση με το CPAP διήρκησε 4 ώρες. Ο ύπνος μου σίγουρα ήταν πιο ευχάριστος, ΑΛΛΑ στις 4 ώρες ξύπνησα 2 φορές, με ξηροστομία, κόπωση, καρφίτσες στο λαιμό. Το λέω στον πνευμονολόγο, μου λέει αγόρασε τη συσκευή και θα δεις πως θα στρώσεις.

    Φτάσαμε να αγοράσουμε συσκευή 1100 ευρώ! Πάνε 3 μήνες με CPAP, και δεν έχει αλλάξει ΤΙΠΟΤΑ! Πετάξαμε τα λεφτά! Και τότε το συνέδεσα στο μυαλό μου, πότε ξεκίνησε το πρόβλημα και πότε ξεκίνησα το γενόσημο GENERICS. Την Πέμπτη έχω ραντεβού με το γιατρό μου. Θα του τα πω όλα αυτά. Το γενόσημο φταίει. Ξέρω το σώμα μου καλύτερα από κάθε άλλο. Δεν θα με απο-τρελάνει ο Γεωργιάδης. Δεν φτάνουν οι ψίθυροι, δεν φτάνουν οι φιγούρες που βλέπω, δεν φτάνει η μανία καταδίωξης, δεν φτάνει το Πάρκινσον, τώρα δεν θα μπορώ να ευχαριστηθώ ούτε τον ύπνο μου; Ε, όχι κύριε!

    Σχολιάστε, πείτε για το φάρμακο όσοι το παιρνετε. Παίρνω επίσης λαμοτριχ, χαναχ, αρταν για το παρκινσον, Πίριουμ, νοζινάν, αν αυτό κάποιους τους βοηθάει, αν και τα χω γράψει και σε άλλο θέμα.
    Last edited by colaz; 21-03-2014 at 07:09.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    18
    Λοιπόν εγώ την Πέμπτη πήγα στο γιατρό μου, τα βάλαμε κάτω και τα συζητήσαμε, ελέγξαμε ημερομηνίες, από πότε ακριβώς ξεκίνησε η παρενέργεια, και κατέληξε στο το ότι ξυπνάω σε τακτά χρονικά διαστήματα και με κόπωση είναι καθαρά ψυχιατρικής φύσεως και δεν δικαιολογείται αλλιώς. Το ότι έχω ξηροστομία και ξηρό λαιμό φταίει το ότι δεν έχω μάθει ακόμα να αναπνέω από από τη μύτη και όχι από το στόμα, δεν έχει σχέση με το φάρμακο.
    Λοιπόν, είπαμε αντίο στο γενόσημο και να πάει να κουρεύεται ο Γεωργιάδης, και θα πληρώνω πρωτότυπο, τη διαφορά, από την τσέπη μου. Ξεκινάμε με Zoloser και βλέπουμε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    18
    Σήμερα, 9 ημέρες μετά την αλλαγή από γενόσημο σε πρωτότυπο Ζολοσερ, κοιμήθηκα 6 ολόκληρες ώρες! Από τις 6 το πρωί μέχρι τώρα τις 12. Μιλάμε νοιώθω ξεκούραστος, νοιώθω ανάλαφρος. Αυτό έχει να συμβεί εδώ και ένα χρόνο περίπου, να κοιμηθώ τόσες ώρες. Ελπίζω να οφείλεται στην αλλαγή του φαρμάκου. Θα κάτσω να το παρακολουθήσω.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    18
    Το μόνο που έχω να παρατηρήσω, είναι ότι το Zoloser, μου κάνει σιελόρροια. Αλλά αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά στο να μπορώ να κοιμηθώ.
    Βλέποντας και κάνοντας από δω και πέρα.

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 07-09-2012, 14:24
  2. sertraline/generics
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2011, 01:45
  3. Πρόβλημα ύπνου,
    By Antouan89 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 9
    Last Post: 07-07-2009, 15:22
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΝΟΥ
    By maria9 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 06-03-2009, 09:06
  5. διαταραχες υπνου
    By angelinadance in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 19
    Last Post: 04-04-2007, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •