Νοιώθω τόσο πολύ πληγωμένη που με εγκατέλειψε ο πατέρας μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    5

    Νοιώθω τόσο πολύ πληγωμένη που με εγκατέλειψε ο πατέρας μου...

    Έχω περάσει τόσα πολλά στην παιδική μου ηλικία...συγχωρέστε με αν σας δίνω την εντύπωση ότι προσπαθώ να το παίξω θύμα για να με λυπηθουν, αλλά ειλικρινά έχω φτάσει στα όρια μου.
    Έχω να δω τον πατέρα μου από τότε που τον χώρισε η μάνα μου λόγω βίαιης συμπεριφοράς...πρέπει να ήμουν γύρω στα δύο όταν έγινε αυτό.
    Δεν φαντάζεστε πόσο πολύ ΚΕΝΗ νοιώθω μέσα μου τώρα, πόσο πολύ στερημένη και εγκαταλελειμένη νοιώθω!
    Από τότε δεν έχει ενδιαφερθεί ούτε μια φορά να δει τι κάνω...ούτε ένα τηλέφωνο , τίποτα! Η πλήρης αδιαφορία!
    Το θέμα είναι πως τώρα που έχω φτάσει στα είκοσι πια, βιώνω κάθε μέρα τις συνέπειες αυτής της στέρησης.
    Κάθε φορά που βλέπω έξω στο δρόμο ένα παιδί με τον πατέρα του, με πιάνει ένα ακατάσχετο αίσθημα ζήλειας και ορισμένες φορές δεν μπορώ να συγκρατηθώ και ξεσπάω σε κλάματα...δεν μπορώ καν να πω την λέξη πατέρας...
    Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι με ελκύουν οι πολύ μεγαλύτεροι άντρες.
    Τώρα τελευταία έχω πάθει εμμονή με έναν καθηγητή μου απ'τη σχολή, ο οποίος είναι γύρω στα σαράντα, παντρεμένος με παιδιά...
    Του έχω δείξει ότι μου αρέσει και νομίζω ότι και αυτός ενδιαφέρεται και θέλει να προχωρήσει μαζί μου.
    Ξέρω όμως ότι δεν θα μου δώσει αυτό που ζητάω! Ποτέ δεν πρόκειται να νοιαστεί για μένα πραγματικά, ούτε να με αγαπήσει σαν τα παιδιά του και αυτό με πονάει πολύ!
    Εκείνος δεν γνωρίζει τίποτα από όλα αυτά και νομίζει ότι απλά μου αρέσει.
    Ειλικρινά δεν ξέρω από που να αρχίσω για να λύνω μία μία τις νευρώσεις που έχω...η ζωή μου έχει γίνει ανυπόφορη πλέον. Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να τρελαθώ για να ξεχάσω τη βαθιά θλίψη και τον πόνο που έχω...
    Ζητάω βοήθεια!

  2. #2
    Θα κάνεις τη ζωή σου ακόμα πιο δύσκολη εάν μπεις σε σχέση με τον καθηγητή σου. Θα ματώσεις. Πρόσεχε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Να σε αγαπήσει σαν τα παιδιά του δεν γίνεται... Θα έχει άλλη μορφή η αγάπης σας που αν την είχε με τα παιδιά του θα ήταν άρρωστο. Δεν θα σου πω να μην κάνεις κάτι αν και εγώ συμφωνώ με το παραπάνω σχόλιο. Κάνε ότι θέλεις, αν μπορείς κ θέλεις να είσαι το τρίτο πρόσωπο σε μια σχέση να είσαι. Την αγάπη του πατέρα σου δεν θα την βρεις σε ερωτικές σχέσεις. Σε ερωτικές σχέσεις θα βρεις αγάπη, υποστήριξη κτλ . Αν χρειάζεσαι μια πατρική φιγούρα ίσως κάποιος παππούς αν υπάρχει θα μπορούσε να παίξει αυτόν τον ρόλο. Εγώ θα ήθελα να σου πω να σε προσέχεις και σκέψου μήπως αυτό που θέλεις να κάνεις με τον καθηγητή σου είναι για πληγωθείς και να πονέσεις ως τιμωρία του εαυτού σου... Να ζητήσεις βοήθεια !!! Η σχολή σου θα έχει γραφείο ψυχολογικής υποστήριξης ...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Κλειδί Σκέψης View Post
    Να σε αγαπήσει σαν τα παιδιά του δεν γίνεται... Θα έχει άλλη μορφή η αγάπης σας που αν την είχε με τα παιδιά του θα ήταν άρρωστο. Δεν θα σου πω να μην κάνεις κάτι αν και εγώ συμφωνώ με το παραπάνω σχόλιο. Κάνε ότι θέλεις, αν μπορείς κ θέλεις να είσαι το τρίτο πρόσωπο σε μια σχέση να είσαι. Την αγάπη του πατέρα σου δεν θα την βρεις σε ερωτικές σχέσεις. Σε ερωτικές σχέσεις θα βρεις αγάπη, υποστήριξη κτλ . Αν χρειάζεσαι μια πατρική φιγούρα ίσως κάποιος παππούς αν υπάρχει θα μπορούσε να παίξει αυτόν τον ρόλο. Εγώ θα ήθελα να σου πω να σε προσέχεις και σκέψου μήπως αυτό που θέλεις να κάνεις με τον καθηγητή σου είναι για πληγωθείς και να πονέσεις ως τιμωρία του εαυτού σου... Να ζητήσεις βοήθεια !!! Η σχολή σου θα έχει γραφείο ψυχολογικής υποστήριξης ...


    Ποια αγάπη? Το μόνο που θέλει από μένα είναι να περάσει καλά μαζί μου, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ, και αυτό χωρίς καμία διάρκεια...
    Το θέμα δεν είναι αυτός ο άνθρωπος, αλλά το γεγονός ότι η ανάγκη μου για ασφάλεια και στοργή ουσιαστικά με αναγκάζει να κάνω πράγματα χωρίς να το θέλω, είναι ψυχαναγκαστικό...Ασε που νοιώθω και ενοχές και από πάνω που προκαλώ έναν παντρεμένο!
    Δεν είναι ωραίος τρόπος να ξεκινάει κανείς τη ζωή του έτσι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αν μπορουσες να μιλησεις με φαδερ απο κοντα τι θα θελες να τον πεις?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    5
    Δεν ξέρω...αναλόγως πώς θα αντιδρούσε ο ίδιος.
    Ξέρεις, πιστεύω πως θα τα συγχωρούσα όλα και θα τον αποδεχόμουν χωρίς δεύτερη σκέψη σε περίπτωση που έδειχνε ένα υποτυπώδες σημάδι ενδιαφέροντος. Ακούγεται κάπως απελπιστικό, αλλά έτσι είναι...
    Last edited by Marilyn; 18-04-2013 at 00:28.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ολα αυτα τα χρονια ποια ειναι η σχεση του με τη μανα σου? Μιλανε? Εχουν επαφες? Διαζυγιο υπαρχει? Τα φραγκα που λεει ο νομος τα δινει? Και εφτιαξε ξανα τη ζωη του?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    5
    Αν και είχαν πάρει διαζύγιο τότε, διατροφή δεν δόθηκε ποτέ μιας και η μητέρα μου βασανίστηκε πολύ από αυτόν τον άνθρωπο και απλά ήθελε να προχωρήσει στη ζωή της! Ειλικρινά δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το που μπορεί να βρίσκεται.
    Η μάνα μου, μου έχει πει τα χειρότερα γι'αυτόν. Ότι δηλαδή στην αρχή την είχε δει στη φοιτητική εστία, του άρεσε, την πήρε απόμερα και τη βίασε...
    Και ύστερα αναγκάστηκε να τον παντρευτεί λόγω πίεσης που δέχτηκε από τους γονείς της γιατί γνώριζαν την οικογένειά του...

  9. #9
    Ενας τόσο αδιάφορος πατέρας τι μπορούσε να σου δώσει από κοντά, τόσο σ' εσένα, όσο και τη μητέρα σου ??
    Σκέψου τι ενδοοικογενειακή βία, κακοποίηση, βιασμούς, τσακωμούς υπάρχουν γύρω μας και τα παιδιά που την βιώνουν στο πετσί τους.
    Γευσου τη ζωή σου, άσε τον εαυτό σου να ζήσει, να ερωτευτεί, να κάνει φίλους, σχέδια.
    Οταν έρθει η στιγμή του ΔΙΚΟΥ σου άνδρα -όχι το υποκατάτατο του γονιού- τότε θα αφήσεις πίσω σου το τραύμα σου. Στο μέγιστο του δυνατού, φυσικά.
    Αρχισε να αναζητας τον εαυτό σου, όχι τον γονιό σου!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λο1πον... τυχαινει να ειχα και εγω το ιδιο προβλημα αφου με το πατερα μου ειμαι πολυ μακρυα εστω και αν ζουμε στο ιδιο σπιτι γιατι απλα δε ταιριαζουμε σα χαρακτηρες... ενταξει δεν ειναι και τοσο τραγικο εχει συμβει σε αρκετους ανθρωπους.. μια ζωη πχ ελεγε πως δεν εχει παιδι ενω ηταν παρων απων ειχε εξαφανιστει μια ζωη και μετα αφου μεγαλωσα θυμιθηκε οτι δεν εχει παιδι.. λοιπον εμενα δε με απασχολει πια αυτο το θεμα το βλεπω οτι βρεξει ας κατεβασει εντελως...δε γινετε να τεριαζεις με ολους αυτο συμβενει παντου.. οστοσο συμβενει συχνα αυτο στους ανθρωπους να ζητουν αυτο που δεν εχουν και αυτο που εχουν να μη το βλεπουν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    κι εγω δεν το γνωρισα ποτε μου σε καταλαβαινω πως νοιωθεις δεν ειναι μονο το κενο που σου αφηνει αυτη η απουσια αλλα και ανασφαλεια. το θεμα ειναι οτι ξερεις τι ανθρωπος ειναι και για ποιο λογο δεν βρισκεται στη ζωη τη δικη σου και της μαμας σου πιστεψε με ειναι για καλο, ειναι καλυτερα να μην τον εχεις παρα να τον εχεις και να σας κακομεταχειριζεται. Σκεψου πως εχεις τη μαμα σου μπορει να μην σου καλυπτει το κενο του πατερα σου αλλα ειναι πολυ πιο σημαντικη απο αυτον. Οσο για το θεμα με τον καθηγητη κανε μεταβολη μονο κακο μπορει να σου κανει μια τετοια σχεση μονο τη ψευδαισθηση οτι θα σε αγαπαει και θα σε στηριξει τιποτα αλλο δεν θα σου προσφερει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    ΜΑΚΡΥΑ από τους μεγαλύτερους...μακρυά

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Άκου κορίτσι μου....θα πρέπει να προσπεράσεις το γεγονός που σε έχει σημαδέψει και να προχωρήσεις στην ζωή σου! Κάποιοι άνθρωποι σαν τον πατέρα σου είναι πολύ "λίγοι" για να κάνουν οικογένεια και ως τέτοιοι πρέπει να αντιμετωπίζονται. Δεν σου λέω να ξεχάσεις αυτό που σου έχει κάνει....αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ! Θυμό θα έχεις μέσα σου πάντα. Σου λέω όμως να μην το αφήσεις να σε επηρεάσει τόσο ώστε να γίνει ο οδηγός σου στην ζωή σου και σε οδηγήσει σε λάθη που ενδεχομένως να μετανιώσεις στο μέλλον.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    κάπου
    Posts
    22
    Όχι ρε γαμώτο...

    Σε καταλαβαίνω. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου, αλλά σε καταλαβαίνω. Αυτή η πληγή, η πατρική φιγούρα που ποτέ δεν είχες, ξέρω πόσο πονάει. Εγώ τον είχα τον δικό μου, αλλά πάντα ζήλευα τα άλλα παιδιά που... είχαν πατέρα. Ήταν σαν αν μην είχα: όχι, ήταν χειρότερα.

    Όπως καταλαβαίνεις, δεν έχω καμιά σοφία να μοιραστώ μαζί σου,α φού κι εγώ το ίδιο απελπισμένη είμαι, πώς θα ξεπεράσω τα τραύματα που μου κατάφερε σε όλη μου τη ζωή (κυρίως όλη την παιδική και εφηβική ηλικία, γιατί τα άλλα, ε, ενήλικη είμαι, θα τα ξεπερνούσα αν δεν υπήρχε η προϊστορία). Απλά ήθελα να σου πω ότι σε καταλαβαίνω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,193
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Αν μπορουσες να μιλησεις με φαδερ απο κοντα τι θα θελες να τον πεις?
    kerasi σταματα τα βορειοελλαδίτικα..."να τον πεις"

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. HΜΑΡΤΩΝ!! ουτε τα "χρονια πολλα" δεν μου εστειλε!! τοσο πολυ πια!!!!!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 26-12-2020, 20:04
  2. με εγκατελειψε ο αγαπημενος μου
    By Danay1997 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 139
    Last Post: 16-02-2013, 17:43
  3. νοιώθω τόσο μόνη ώρες ώρες..
    By sweet dreams in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 06-06-2012, 15:16
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •