Γάμος! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23

Thread: Γάμος!

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,180
    Εγώ δεν το βρίσκω καθόλου αχρείαστο ταμπού,γιατί μετά τον γάμο,ότι αποκτηθεί περιουσιακά ανήκει και στους 2 συζύγους...και αν χωρίσει το ζευγάρι;
    αν έχω εγώ φτιάξει με δικά μου χρήματα ένα σπίτι,γιατί το μισό να είναι του συζύγου μου και να μην είναι εξ'ολοκλήρου δικό μου;

    Γιατί μ'έναν άνθρωπο που πλέον δεν μας ενώνει τίποτα(εκτός κ αν υπάρχουν παιδιά)να μην είναι δικό μου το σπίτι και να είναι κ ενός ανθρώπου που ενδεχομένως να μην μας συνδέουν ούτε καν καλές σχέσεις....;

    Αρα ερχόμαστε να πούμε ότι το σύμφωνο όντως είναι πιο δίκαιο και δημοκρατικό γιατί εκτός όλων των άλλων,μπορούμε κ να ξέρουμε εκ των προτέρων ποιος ή ποια κάνει έναν γάμο για να τα κονομήσει και όχι από ανιδιοτελή συναισθήματα...!
    Καλή είναι η παράδοση στην εκκλησία δεν λέω...είναι μυστήριο,αλλά μεταξύ των άλλων ο καλός Θεούλης λέει και "ου μοιχεύσεις"

    Ειλικρινά ποιοί και ποιες από όλους αυτούς που παντρεύονται αγαπάνε,σέβονται και δεν απατούν τον σύντροφό τους;
    Εγώ δεν λέω ότι το κάνουν όλοι,αλλά θέλω να πω για να είσαι θρήσκος και να μην απατάς τον/την σύντροφο δεν χρειάζεται να πας στην εκκλησία,εκτός και αν με εναν γάμο ανοίγουν και άλλες πόρτες,που ούτε καν φανταζόσουν....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ντιανα , δεν ειναι αναγκη να εισαι παντρεμενος για να βαλει ο συντροφος χερι στην περιουσια σου . Προσφατο παραδειγμα ο χωρισμος Johny Depp-Vanessa Paradis . Συζουσαν επι 14 χρονια , ανευ γαμου , κ του πηρε την μιση περιουσια , αφου θεωρηθηκε οτι η Βανεσσα συνεβαλλε στην καρριερα του . Αν δεν εμπιστευεσαι τον συντροφο σου ( αν δεν τον εμπιστευεσαι , γιατι να τον παντρευτης ) υπαρχουν χιλιοι δυο τροποι να κρυψεις τα χρηματα σου . Τωρα αν παντρευτω ( λεμε ) κ δεν ειμαι ικανος να κρινω αν η γυναικα μου παει για τα χρηματα μου ( αν ειχα ) , καλα να παθω . Αν μου παρει το μισο μου σπιτι , χαλαλι της .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,180
    Αγγελε,μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφτεσαι...μπορεί και να σε παντρευτώ...θα ρωτήσω και τον δικηγόρο μου πρώτα βέβαια.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://www.coupleseurope.eu/el/greec...80%CE%B5%CE%B9

    Να τι ισχυει για τα ζευγαρια σε γαμο στην Ελλαδα. Επισης σε περιπτωση διαζυγιου:

    http://www.coupleseurope.eu/el/greec...BC%CE%BF%CF%8D

    Τωρα τι κανει ο τζονυ ντεπ με την βανεσα , στην νομοθεσια ξερω γω της ταδε πολιτειας της αμερικης και τα ΜΜΕ να εχουν πεσει απο πανω διολου ενδιαφερει μαλλον.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τα πιο πανω ειναι αληθη μιας και φαινεται εγκυρο σαιτ , φυσικα ολα αλλαζουν και καλο ειναι παντα να ρωταμε δικηγορους κλπ για σοβαρες υποθεσεις σαν αυτες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Αγγελε,μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφτεσαι...μπορεί και να σε παντρευτώ...θα ρωτήσω και τον δικηγόρο μου πρώτα βέβαια.
    K εγω τον ψυχιατρο μου ........

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Εγώ δεν το βρίσκω καθόλου αχρείαστο ταμπού,γιατί μετά τον γάμο,ότι αποκτηθεί περιουσιακά ανήκει και στους 2 συζύγους...και αν χωρίσει το ζευγάρι;
    αν έχω εγώ φτιάξει με δικά μου χρήματα ένα σπίτι,γιατί το μισό να είναι του συζύγου μου και να μην είναι εξ'ολοκλήρου δικό μου;

    Γιατί μ'έναν άνθρωπο που πλέον δεν μας ενώνει τίποτα(εκτός κ αν υπάρχουν παιδιά)να μην είναι δικό μου το σπίτι και να είναι κ ενός ανθρώπου που ενδεχομένως να μην μας συνδέουν ούτε καν καλές σχέσεις....;

    Αρα ερχόμαστε να πούμε ότι το σύμφωνο όντως είναι πιο δίκαιο και δημοκρατικό γιατί εκτός όλων των άλλων,μπορούμε κ να ξέρουμε εκ των προτέρων ποιος ή ποια κάνει έναν γάμο για να τα κονομήσει και όχι από ανιδιοτελή συναισθήματα...!
    Καλή είναι η παράδοση στην εκκλησία δεν λέω...είναι μυστήριο,αλλά μεταξύ των άλλων ο καλός Θεούλης λέει και "ου μοιχεύσεις"

    Ειλικρινά ποιοί και ποιες από όλους αυτούς που παντρεύονται αγαπάνε,σέβονται και δεν απατούν τον σύντροφό τους;
    Εγώ δεν λέω ότι το κάνουν όλοι,αλλά θέλω να πω για να είσαι θρήσκος και να μην απατάς τον/την σύντροφο δεν χρειάζεται να πας στην εκκλησία,εκτός και αν με εναν γάμο ανοίγουν και άλλες πόρτες,που ούτε καν φανταζόσουν....
    αν ειχες ηδη τα λεφτα για το σπιτι προ γαμου, ας το αγοραζες πριν παντρευτεις βρε ντιανα...
    αν τα χρηματα τα απεκτησες εντος γαμου, τοτε δικαιουται κι ο αλλος απο το σπιτι, αλλα κι εσυ δικαιουσαι απο δικα του αποκτηματα. εκτος αν σκοπευεις να παντρευτεις καποιον πενητα και ανεργο και εισαι η κυρια πλουσίου....
    τα περιουσιακα δεν μοιραζονται επειδη υπαρχουν καλες σχεσεις, προφανως μετα απο ενα διαζυγιο πολυ συχνα οι σχεσεις ειναι ασχημες.
    τα περιουσιακα μοιραζονται ως δικαιωμα στην κοινη πορεια του γαμου. φανταζεσαι μια γυναικα που προσεφερε επι 30 χρονια σε εναν γαμο ως νοικοκυρα και μητερα, ξαφνικα να βρεθει στον δρομο επειδη ειχαν συμφωνησει κι οι δυο να μην εργαστει???
    αν μιλαμε για εναν συντομο γαμο που ατυχησε, των 1-2-3- χρονων, προφανως δεν θα αποκτηθουν και πολλα για να μοιραστουν...
    αν παρολα αυτα θελεις χωριστα τα οικονομικα σας, μην κανεις γαμο, δεν ειναι υποχρεωτικος.
    ο γαμος ειναι για ατομα που ενδιαφερονται να εξασφαλισουν δικαιωματα για μια κοινη πορεια στην ζωη. αν δεν υπαρχουν τετοιες προθεσεις, απλα δεν κανεις γαμο.

    η εκκλησια δεν εχει καμια σχεση με αυτο που συζηταμε. οποιος δεν ειναι θρησκος και ενδιαφερεται να παντρευτει, το κανει στο δημαρχειο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Remedy , οι αποψεις σου περι γαμου , με βρισκουν απολυτως συμφωνο , θα μου πεις βεβαια , ειχα μια σκασιλα , αλλα θελω να το πω .

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Άγαμος γάμος
    By Kick Batowski in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 30-04-2011, 18:14
  2. Γάμος
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2011, 21:11
  3. συγγενεια και γαμος
    By ευχη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 27-05-2010, 12:13
  4. Γαμος και μελαγχολια
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 56
    Last Post: 13-05-2009, 22:54
  5. ΓΑΜΟΣ - ΣΕΞ : 1-0
    By Human in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 07-01-2009, 00:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •