Γάμος!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Γάμος!

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687

    Γάμος!

    Ένα γνωμικό λέει ότι, αν δεν παντρευτείς, θα ζήσεις μεν σαν άνθρωπος, αλλά θα πεθάνεις σαν σκύλος· αν, όμως, παντρευτείς, θα ζήσεις μεν σαν σκύλος, αλλά θα πεθάνεις σαν άνθρωπος. Συμφωνείτε με αυτό;;;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Γιατί πώς πεθαίνει ο σκύλος ;; :p
    Η αλήθεια είναι πως χωρίς γάμο δύσκολα.
    η μοναξιά θ είναι τεράστια. όσο κι αν συνειδητά κανεις είναι κατά του γάμου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    ΟΧΙ εγώ δεν πιστεύω στον θάνατο...όλοι μας άνθρωποι γεννιόμαστε και άνθρωποι καταλήγουμε...χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πεθαίνουμε και δεν συνεχίζουμε την ζωή μας στο διηνεκές...
    Απλά όταν μεγαλώνεις χωρίς κάποιον σύντροφο,είναι λίγο μονότονο,βαρετό και ανούσιο το ταξίδι της ζωής...εκτός και αν κάποιος αφιερώσει την ζωή του στα γράμματα-τις επιστήμες-στην εργασία....όπου και πάλι πιστεύω ότι όταν γυρνάς σπίτι,θέλεις να έχεις έναν άνθρωπο να πεις δύο κουβέντες-να μοιραστείς δύο βλέμματα-να σου φτιάξει μία ζεστή σοκολάτα και ούτω καθεξής...

    Αλλά επειδή εσένα σε βλέπω να θέλεις να παντρευτείς Ολγα,βάλσου να βρεις κάποιον σύντροφο...
    Τί περιμένεις;
    Ξεκίνα-βγες έξω-αδυνάτισε-γράψου χορό...κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν και μόλις φτιάξεις την διάθεσή σου,τότε τα πράγματα θα αρχίσουν να πηγαίνουν όλο και καλύτερα...
    Μην αγχώνεσαι για τίποτα...το άγχος είναι ο χειρότερος σύμβουλος...

    Καληνύχτα προς το παρόν....
    Υ.Γ σε κάποιον ψυχολόγο πας;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    σε κάποιον ψυχολόγο πας;
    σε ψυχίατρο πάω :P


    Εγώ προβλέπεται ότι δεν θα παντρευτώ και λέει η μαμά μου ότι μόνο τα προβληματικά άτομα δεν παντρεύονται........ Προβλέπεται ότι δεν θα παντρευτώ γιατί είμαι ήδη 38 χρονών και δεν βλέπω φως στο ορίζοντα δεν με θέλει δλδ κανείς κάποιος και όσες φορές έκανα προσπάθεια να γνωρήσω κάποιον δεν του άρεσα. Δεν με θέλει κανένας άντρας δηλαδή.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    σε ψυχίατρο πάω :P


    Εγώ προβλέπεται ότι δεν θα παντρευτώ και λέει η μαμά μου ότι μόνο τα προβληματικά άτομα δεν παντρεύονται........ Προβλέπεται ότι δεν θα παντρευτώ γιατί είμαι ήδη 38 χρονών και δεν βλέπω φως στο ορίζοντα δεν με θέλει δλδ κανείς κάποιος και όσες φορές έκανα προσπάθεια να γνωρήσω κάποιον δεν του άρεσα. Δεν με θέλει κανένας άντρας δηλαδή.
    Δηλαδη...??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ρε συ Ολγα , καλα σου λεει η Diana , η ζωη χωρις συντροφο δεν λεει , η μοναξια που θα νιωσεις γερνωντας θα ειναι ανυποφορη . Φυσικα , αφου βρεις τον καταλληλο . Αντε , βαλε μπρος την διαιτα , αυθωρει κ παραχρημα , νταξει χορο μην κανεις αφου εισαι παχουλη , 38 χρονων δεν εισαι μεγαλη , αλλα ΒΑΛΕ ΜΠΡΟΣ , μια αποφαση ειναι .


    ΥΓ . Το γνωμικο που γραφεις , αναφερεται σε μας τους αντρες ( λεει σκυλος , οχι σκυλα ), εσεις οι γυναικες δεν εχετε αναγκη !
    Last edited by Macgyver; 24-03-2014 at 09:48.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    οι γαμοι θεωρουνται ξεπερασμενοι πλεον. τωρα κανουμε συμφωνο συμβιωσης ή οπως το λενε, να ξερουν οτι μενουμε στο ιδιο σπιτι, κι αυτο ειναι ολο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    οι γαμοι θεωρουνται ξεπερασμενοι πλεον. τωρα κανουμε συμφωνο συμβιωσης ή οπως το λενε, να ξερουν οτι μενουμε στο ιδιο σπιτι, κι αυτο ειναι ολο.
    Μπράβο ΚΕΝΟ...καλά τα λες...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    οι γαμοι θεωρουνται ξεπερασμενοι πλεον. τωρα κανουμε συμφωνο συμβιωσης ή οπως το λενε, να ξερουν οτι μενουμε στο ιδιο σπιτι, κι αυτο ειναι ολο.

    Δεν εχει σημασια η ορολογια αλλα το τι προβλεπει η νομοθεσια για την εκαστοτε περιπτωση , οπως περουσιακα , συνταξιοδοτικα , φορολογικα , παροχες , δικηγορικα και το κακο συναπαντημα. Οτι συμφερει το καθε ζευγαρι κανει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν εχει σημασια η ορολογια αλλα το τι προβλεπει η νομοθεσια για την εκαστοτε περιπτωση , οπως περουσιακα , συνταξιοδοτικα , φορολογικα , παροχες , δικηγορικα και το κακο συναπαντημα. Οτι συμφερει το καθε ζευγαρι κανει.
    Θεωρώ ότι το σύμφωνο συμβίωσης είναι το πιο δίκαιο και δημοκρατικό απ'όλα-τα πράγματα σου και τα πράγματά μου-
    αλήθεια ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο για το σύμφωνο,τί ακριβώς πρεσβεύει;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Παιδια, και ο γαμος ενα συμφωνητικο ειναι με συγκεκριμενους ορους. Απλα αυτα τα καινουρια συμφωνα ειναι μεταβλητα απο τους εμπλεκομενους. Αντι να υπογραφεις ετοιμο συμφωνητικο---Γαμος, υπογραφεις συμφωνα με τους ορους που θελεις εσυ----Συμφωνητικο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Θεωρώ ότι το σύμφωνο συμβίωσης είναι το πιο δίκαιο και δημοκρατικό απ'όλα-τα πράγματα σου και τα πράγματά μου-
    αλήθεια ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο για το σύμφωνο,τί ακριβώς πρεσβεύει;
    Nτιανα το συμφωνο συμβιωσης στις χωρες της Ε.Ε απο οσο ξερω ειναι κυριως για ομοφυλα ζευγαρια . Στην Ελλαδα για καποιο λογο ειναι μονο για ετεεροφυλα ζευγαρια .
    Τωρα ποια ακριβως δικαιωματα δινει κλπ δεν ξερω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δυο ανθρωποι για να ειναι μαζι δεν χρειαζονται καποιο ειδος συμφωνητικου εγγραφου. Απο κει και περα ειναι πολλες οι παραμετροι οπως ανεφερα που θα επιλεξεις τι θα κανεις , καθως και οι πιεσεις ισως απο το κοινωνικο περιγυρο. Δεν μπορω να πω ποιο ειναι καλυτερο συμφωνητικο , γιατι δεν με απασχολει το θεμα και βαριεμαι να διαβαζω νομοθεσιες κλπ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν εχει σημασια η ορολογια αλλα το τι προβλεπει η νομοθεσια για την εκαστοτε περιπτωση , οπως περουσιακα , συνταξιοδοτικα , φορολογικα , παροχες , δικηγορικα και το κακο συναπαντημα. Οτι συμφερει το καθε ζευγαρι κανει.
    αυτο ακριβως.
    απ τα λιγα που ξερω, τα συμφωνα αυτα δεν σε κατοχυρωνουν για κληρονομικα δικαιωματα και πολλα αλλα. γιατι λοιπον να μπεις στον κοπο του συμφωνητικου οπου πρεπει να ψαξεις καλα σε τι σε καλυπτει και σε τι οχι και ενδεχομενως να κανεις καποιο λαθος, οταν ο γαμος προβλεπει ευκολα και αυτοματα ολες τις καλυψεις????
    για τα ομοφυλα ζευγαρια το καταλαβαινω. αλλα για τα ετεροφυλα το βρισκω αχρειαστο ταμπου το να αποφυγουν τον γαμο αν θελουν να εχουν κοινη πορεια. περι θρησκευτικοτητας, υπαρχει ο πολιτικος γαμος που καλυπτει τα παντα εξισου, χωρις την αναγκαιοτητα της εκκλησιας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=Remedy;475575. αλλα για τα ετεροφυλα το βρισκω αχρειαστο ταμπου το να αποφυγουν τον γαμο αν θελουν να εχουν κοινη πορεια. περι
    θρησκευτικοτητας.


    Θα συμφωνησω απολυτως με την Remedy , παραδοσιακος γαρ , μην τα ισοπεδωσουμε κ ολα , ε ?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγαμος γάμος
    By Kick Batowski in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 30-04-2011, 19:14
  2. Γάμος
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2011, 22:11
  3. συγγενεια και γαμος
    By ευχη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 27-05-2010, 13:13
  4. Γαμος και μελαγχολια
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 56
    Last Post: 13-05-2009, 23:54
  5. ΓΑΜΟΣ - ΣΕΞ : 1-0
    By Human in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 07-01-2009, 01:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •