Διαζυγιο επιμελια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Διαζυγιο επιμελια

    Καλημερα σας. Ειμαί 43 ετων και παντρεμενη απο τα 24 μου. Τρεια χρονια μετα απο την κοινη στεγη και ενω ο γαμος εξεληχθηκε "λευκος" και τα θελω μου τα κατεπνιξα επαθα καταθληψη. Μετα απο ενεμιση χρονο προσπαθιας μονο με ψυχολογικη υποστηριξη ζητησα και παρετερο βοηθεια με φαρμακευτικη αγωγη την οποια τα τελευταια εξι χρονια ακολουθω μονιμα θα ελεγα πια. Παρ' ολα αυτα με τον ανδρα μου εχουμε μια κορη δωδεκα και ενα γιο τεσσαρων ετων. Το τελευταιο εξαμηνο οι αντιπαραθεσεις εχουν οξυνθη παρα πολυ και πλεον ο ανδρας μου δεν δησταζει να με βριζη μπροστα ατα παιδια, να μου λέι οτι θσ με χωριση και να με διωχνει μπροστα στα παιδια... Εγω παραμενω γιατι σκεφτομαι τις ψυχωλογικες επιπτωσεις ενος δυαζηγιου στα παιδια και ειδικα τις κορης μου η οποια εχει μπει για τα καλα στην εφηβεια.... Τα ερωτιματα μου ειναι τα εξεις: Αν προχωρισουμε σε διζηγιο κηνδινευω σοβαρα να χασω την επιμελια των παιδιων λογω του ιστορικου καταθλιψης και της αγωγης που περνω; (με δεδομενο οτι μεχρει τωρα τη φροντηδα των παιδιων σε καθε ειδους αναγκη τους βιολογικη εκπεδευτικη ιατρικη ψυχαγωγικη συναισθηματικη κλπ την εχω εγω σε ενα ποσοστο τις ταξης του εννενηντα τις εκατο) Αν σηνεχησει να μου λεει "φηγε να φηγεις" και το κανω πως πρεπει να το κανω δεδομενου οτι δεν υπαρχει περιπτωση απο μερος μου να φηγω αφηνοντας πισω τα παιδια. Σας ευχαριστω εκ τον προτερο και ζηταω σηγνωμη για τα ορθογραφικα. Ανυπομονο για τις απαντησεις σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Quote Originally Posted by ριας View Post
    Εγω παραμενω γιατι σκεφτομαι τις ψυχωλογικες επιπτωσεις ενος δυαζηγιου στα παιδια και ειδικα τις κορης μου η οποια εχει μπει για τα καλα στην εφηβεια.... Τα ερωτιματα μου
    xaxaxxaxaaaxxa! να σαι καλα βρε ριας, μ εκανες κ γελασα πρωινιατικα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    σε ανησυχουν οι ψυχολογικες επιπτωσεις ενος διαζυγιου στα παιδια? οι επιπτωσεις στα παιδια απο την καθημερινη σας φθορα, την απαξιωση σου απο τον συζυγο και τους συνεχεις καυγαδες δεν σε προβληματιζουν?
    νομιζω οτι σε τετοια ακραια απομακρυνση με καυγαδες κλπ, η ζημια ειναι πολυ μεγαλυτερη οταν συνεχιζεται η συμβιωση, μονο που φοβαμαι οτι εχει ηδη γινει...
    για το ερωτημα περι επιμελειας,μαλλον πρεπει να ρωτησεις δικηγορο.μιλας για θεραπεια που δεν νομιζω να ενεχει κινδυνο να χασεις τα παιδια. ειναι μονο καταθλιψη η κατι πιο βαρυ? εχεις και νοσηλειες σε ψυχιατρειο η αποπειρες?(δεν χρειαζεται να απαντησεις δημοσιως σε αυτα, απαντησε τα για σενα, αλλα θεωρω οτι παιζουν ρολο)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλυτερα να απευθυνθεις σε δικηγορο και να μαθεις τι δικαιωματα εχεις. Επισης εαν εχεις δικιο σε ολα , δεν σημαινει οτι θα δικαιωθεις κιολας ή οτι θα υπαρξει λογικη λυση , πολλες φορες στο δικαστηριο δεν παιζουν ρολο αυτα αλλα τα τυπικα ... ειχα ακουσει ενα ωραιο "Εκει που σταματα η λογικη αρχιζουν τα δικαστηρια".

    Τεσπα , δεν γινεται να παρεις πληροφοριες σοβαρες μεσω ενος φορουμ, ακομα και εαν ηταν δικηγορικο , απευθυνσου σε δικηγορο και προσπαθησε για το καλυτερο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    11
    Ρωτά ενα δικηγόρο,η λογική λέει οτι πολυ δύσκολα θα χάσεις την επιμέλεια των παιδιών σαν μητέρα,όσο για το αν θα πρεπει να χωρίσεις η όχι σκέψου το εξής,η ζωη ειναι μόνο μια,επίσης δεν ζούμε 200 χρόνια,αν θες να φύγεις φυγε τώρα,σίγουρα δεν ειναι ωραίες καταστάσεις αυτές,αλλα μαλλον θα ξαναγενηθεις σαν άτομο στο άμεσο μέλλον.

  6. #6
    Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησης σας, ειναι θεμα δικηγορου ομως αν καποιος εχει αναλογη εμπειρια θα με βοηθουσε. Remedy δεν εχω νοσηλευτη και δεν εχει σημειο αναφορας για αποπειρα κανενας. Τωρα για το τι δυναμαι να κανω εγω με αυτο το γαμο ειναι πιο πολυπλοκο....προς το παρων εχω ξεκαθαρισει και υποσχεθει στον εαυτο μου οτι υβρεις και απηλες μπροστα στα παιδια δεν θα ξαναδεχτω....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by ριας View Post
    Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησης σας, ειναι θεμα δικηγορου ομως αν καποιος εχει αναλογη εμπειρια θα με βοηθουσε. Remedy δεν εχω νοσηλευτη και δεν εχει σημειο αναφορας για αποπειρα κανενας. Τωρα για το τι δυναμαι να κανω εγω με αυτο το γαμο ειναι πιο πολυπλοκο....προς το παρων εχω ξεκαθαρισει και υποσχεθει στον εαυτο μου οτι υβρεις και απηλες μπροστα στα παιδια δεν θα ξαναδεχτω....
    ρια, μακαρι να μπορουσα να βοηθησω, δεν εχω αντιστοιχη εμπειρια.
    αυτο που ευχομαι ειναι να παρεις τις σωστες αποφασεις για σενα και τα παιδια σου, πολυ συντομα.
    οπως ειπε και ο κωστας, οταν παρεις οριστικες αποφασεις, ισως ανακαλυψεις οτι κακως το καθυστερουσες.
    ισως μαλιστα δεις με τελειως διαφορετικο και αισιοδοξο ματι, την ζωη σου ολοκληρη.
    δεν ξερω την ιδεολογια σου, αλλα μην τους πιστευεις βρε ρια. η ζωη μας ειναι μοναδικη, δεν θα παιξει επαναληψη...

Similar Threads

  1. ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΚΑΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ
    By MAGDALIN in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 15-09-2011, 22:39
  2. διαζυγιο-μετοικηση
    By anastasiaalex in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 10-09-2010, 10:28
  3. διαζυγιο-μετοικηση
    By anastasiaalex in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2010, 23:13
  4. διαζύγιο
    By arktos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 24-07-2010, 15:09
  5. διαζυγιο γονεων
    By pagwmenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 28-11-2007, 18:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •