πως ξερουμε οτι καταβαλλουμε την καλυτερη δυνατη προσπαθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    πως ξερουμε οτι καταβαλλουμε την καλυτερη δυνατη προσπαθεια

    Στην πραγματικοτητα ο ανθρωπος ειναι ενα πλασμα που μπορει να αντιμετωπισει το χαος με μεγαλη ανεση . Αν δεν τολμησει ομως να το κανει ποτε , δεν θα γνωρισει την δυνατοτητα του . Αυτο ειναι αξιωμα . Ολοι προσπαθουμε για το καλυτερο , ειμαστε ομως σιγουροι οτι καταβαλλουμε την μεγιστη δυνατη προσπαθεια , και μαλιστα προς την σωστη κατευθυνση ? η ειμαστε υποχειρια ενος ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ , βιομηχανοποιημενα ζομπι του status quo , της καθεστηκυιας ταξης των πραγματων ? για να μην σας μπερδευω , πχ. πως ξερω ο ιδιος καταβαλλω την μεγιστη προσπαθεια για να βγω απ την καταθλιψη μου , και στην πραματικοτητα πιστευω οτι το πραττω , κρυβομενος πισω απο το δαχτυλο μου ,( κατι στο οποιο ειμαστε ολοι εξοχοι ) , πισω απο τις επιβεβλημενες απο το ΣΥΣΤΗΜΑ επισκεψεις στον ψυχ-ιατρο-ολογο + φαρμακωμα + προσωπικη προσπαθεια ( σε αγνωστο βαθμο ) . Φυσικα αυτο ισχυει για πολλα πραματα , επιλογη σπουδων , επιλογη εργασιας , επιλογη τροπου ζωης , επιλογες , επιλογες , επιλογες...........................

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    11
    Θεωρώ οτι τα ατομα που πανε σε ψυχιάτρους η ψυχοθεραυτες έχουν βρει αδυναμία απο μεριάς τους λυσεις στα προβλήματα τους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    14
    Φιλε Macgyver θα σου πω πως βλεπω εγω το ολο θεμα , αν και δεν το εχω διασαφηνισει ακομα στο μυαλο μου . Καταλαβαινω το ερωτημα που θετεις και τη θεωρια περι συστηματος . Προσπαθησα να το αναλυσω στο μυαλο μου . Η αληθεια ειναι οτι αμα μπεις στο λουκι και αρχισεις να σκεφτεσαι και να αναλυσεις , δε θα βγεις απο μεσα και οσο σκεφτεσαι τοσο θα απομακρυνεσαι απο την ουσια . Προσπαθωντας να αναλυσω το συστημα εφτασα σε ενα διλημμα ... ειμαι εγω παρανοικος ή τροπος που λειτουργουν οι ανθρωποι , ο κοσμος , το συστημα ειναι παρανοικα ? Συστημα ειναι τα παντα. Οι ανθρωποι , ο τροπος που σκεφτονται , που σε εκαναν να σκεφτεσαι με τον ιδιο τροπο , ο τροπος που ειναι δομημενη η κοινωνια, ειτε στο χωριο, ειτε παγκοσμια. Ο ανθρωπος εφτιαξε το συστημα για να νιωθει ασφαλεια και κανενας δεν το πολεμα . Κι οσοι λενε οτι το πολεμουν , αμα προσεξεις καλυτερα θα δεις οτι οι ιδιοι με τις πραξεις τους το συντηρουν . Το μονο που μπορει να κανει κανεις ειναι να βγει απ το συστημα , πηγαινοντας να ζησει μονος σε ενα χωριο καλλιεργωντας την τροφη του κλπ . Ειμαστε λοιπον υποχειρια , ο,τι και αν κανουμε . Το να μην εισαι υποχειριο ειναι μια αποφαση ζωης κατα τη γνωμη μου και ακομα και αν το αποφασισεις δεν ξερεις αν θα εισαι ευτυχισμενος . Μπορει το μυαλο σου να μην αντεξει , να βυθιστει στη ματαιοτητα και να αυτοκτονησεις στο τελος , ποιος ξερει ? αλλα δε θα σαι μερος του συστηματος. Ετσι , πιστευω οτι το σημαντικο ειναι να βρουμε τον τροπο και τις ισορροπιες στη ζωη μας για να ειμαστε ευτυχισμενα υποχειρια .Θα ηθελα να τονισω το θεμα ισορροπιες , οι οποιες ειναι διαφορετικες σε καθε ανθρωπο . Η ζωη του ανθρωπου περιεχει ολα τα συναισθηματα , χαρα και λυπη , ικανοποιηση και απογοητευση κλπ. Χρειαζεται να βρει την ισορροπια μεταξυ των συναισθηματων που θα τον κανει ευτυχισμενο τις περισσοτερες στιγμες της ζωης του . Η γνωμη μου ειναι οτι δεν ξερεις αν πραγματικα καταβαλλεις την καλυτερη δυνατη προσπαθεια και δε ξερεις ποια μπορει να ειναι αυτη . Απλα αν δεις οτι δε βγαινει πουθενα , αν νιωσεις οτι δεν προχωρας ενα βημα παραπερα ισως θα επρεπε να δοκιμασεις κατι αλλο . Η γνωμη μου ειναι μην προσπαθεις να το σκεφτεις , δε βγαζει πουθενα , προσαρμοσου στο συστημα και βρες τις ισορροπιες που σε κανουν ευτυχισμενο . Πραγματικα ελπιζω να μη σε συγχυσα περισσοτερο =p

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Φιλε gnick , μου αρεσει πολυ η προσεγγιση σου . Πιστευω , εκει που λες αν το συστημα ειναι παρανοικο , εξαρταται απο τον ορισμο που δινεις στο ' παρανοικος ' . Παρανοικος για μενα κ οσον αφορα τα γραφομενα μου , ειναι καποιος που ακολουθει πιστα τις επιταγες ενος συστηματος , που οσο κ αν τον προσανατολιζουν κ τον οδηγουν στην παρακμη , συνεχιζει να τις ακολουθει . Παραδειγμα ειναι ο ψυχολογικος ελεγχος που ασκειται με διαφορους τροπους , οπως το ΓΟΗΤΡΟ . Το γοητρο εκμεταλλευεται το φοβο κ τον θαυμασμο , αυτο που αποκαλουμε δεος . Οι ανθρωποι φοβουνται τους ' ισχυροτερους ' κ θελουν να ειναι με το μερος των νικητων . Οι ' δυνατοι ' ολων των εποχων εμαθαν με αυτο τον τροπο να κερδιζουν το πληθος , δεν εχει σημασια αν ο ' αρχοντας ' ειναι πραματικα δυνατος , αρκει να φαινεται ετσι . ( βλ. στολες ισχυρων , εκθαμβωτικες , σμιλεμενες πανοπλιες , τα εντυπωσιακα μαυρα ρουχα των Ες-Ες κλπ.κλπ .)
    ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ . Το προτυπο του ισχυρου ανδρα , ( δυνατος ,εξυπνος , πλουσιος ,τιμιος . ) προωθηθηκε εντεχνα , για να επιβαλλει στους αντρες ενα συνεχες αγχος για την εικονα που παρουσιαζουν στις γυναικες . Στην προσπαθεια τους να εχουν παντα αυτη την δυνατοτητα , οι αντρες αναγκαζονται να δουλευουν περισσοτερο για να αποκτησουν περισσοτερο χρημα-οποτε ειναι ενας καλος τροπος ελεγχου τους .
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ . Το λεγομενο credit . Eιναι ολοφανερο πως αυτο το credit , ειναι ο τροπος που η καθημερινιτητα σε επιβραβευει οταν την υπακους ( κ σε υποχρεωνει οταν δεν θελεις να υπακουσεις ) βλ. ΤΡΑΠΕΖΕΣ , ειναι δυσκολο να τις αποφυγεις , αλλα οταν πεσεις στην παγιδα τους , παιρνεις δανειο για να αποπληρωσεις το δανειο , υποθηκευεις , κ εισαι μια ζωη δουλος τους .
    Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ΕΠΙΒΟΛΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΩΝ ΠΡΟΤΥΠΩΝ . καποτε αν αγοραζες ενα αυτοκινητο , δουλευε για δεκαετιες . Σημερα , τα προιοντα εχουν μικρη διαρκεια ζωης , βγαινουν καλυτερα μοντλα , νεες δυνατοτητες , που στην πραματικοτητα ηταν εφικτα απο καιρο , αλλα τα κυκλοφορουν σταδιακα , ωστε να σε αναγκαζουν ναγοραζεις συνεχεια , σου τελειωνειι η μελανη του εκτυπωτη , η η μπαταρια του κινητου σου κ αναγκαζεσαι ναγορασεις νεο εκτυπωτη , νεο κινητο ,αυτοφυσικα σημαινει περ. αγορες , περ. χρηματα χαμενα , περισσοτερες πλασματικες αναγκες .
    ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ . οι θρησ. ειναι φορεις τεραστιας δυναμης κ εξουσιας . Απλα οι θρησκειες ανελαβαν να δωσουν στο λαο τις απαντησεις που ζητουσε . Συναντησαν τον Θεο ( αλλο Θεο η καθεμια ) μετεφεραν τα λογια τους σε πινακιδες , εγιναν οι ταμιες κ οι εφοροι του Θεου ( ο Θεος κατασκευασε το πρωτο συστημα taxis! ) . Γινομαι κυνικος , αλλα στο ονομα του Θεου ( οπως τον αντιλαμβανονται οι ανθρωποι ) εχουν χαθει εκατομμυρια ψυχες , εχουν υποφερει-σταυρωθει-θανατωθει λαμπρες ψυχες .
    ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ . απο την Αρχαια Ελλαδα μεχρι σημερα , τα πρακτορεια ειδησεων εχουν τεραστια δυναμη , γιατι διαμορφωνουν την κοινη αντιληψη . Το πρωτο πρακτορειο ητο το μαντειο των Δελφων , πολλοι πολεμοι ξεκινησαν κ τελειωσαν εκει μεσα .Η ανακαλυψη της τυπογραφιας εδωσε τεραστια δυναμη σε αυτους που μπορουσαν να τυπωσουν βιβλια , γιατι οι ανθρωποι ειχαν κ εχουν την ταση να πιστευουν οτι εχει τυπωθει . Μετα παμε στο CNN , κ απο δω κ περα ο ελεγχος της πληροφοριας θα ηταν πεδιο του λεγομενου΄' κυβερνοπολεμου ' ( θυμησου την διαμαχη microsoft - Αμερικ. κυβερν. που κινηθηκε ολοκηρη για να την σταματησει .
    Εδωσα- επεκτεινα τις τοποθετησεις σου , φιλε gnick , k το θεμα που εθεσα , ειναι η φωνη διαμαρτυριας ενος πολιτη , οχι παρανοικου , ουτε σε συγχυση , εναντια στο συστημα , που οπως πολυ σωστα λες το συντηρουμε οι ιδιοι , κ δεν μπορουμε να το καταπολεμησουμε , γιατι νιωθουμε ασφαλεια , μια απο τις πρωταρχικες αναγκες του ανθρωπου .
    Προφανως κ δεν θα εισαι ευτυχισμενος χωρις αυτο , γιατι εισαι ενας εναντιον ΟΛΩΝ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by gnick View Post
    . Η γνωμη μου ειναι οτι δεν ξερεις αν πραγματικα καταβαλλεις την καλυτερη δυνατη προσπαθεια και δε ξερεις ποια μπορει να ειναι αυτη . Απλα αν δεις οτι δε βγαινει πουθενα , αν νιωσεις οτι δεν προχωρας ενα βημα παραπερα ισως θα επρεπε να δοκιμασεις κατι αλλο . Η γνωμη μου ειναι μην προσπαθεις να το σκεφτεις , δε βγαζει πουθενα , προσαρμοσου στο συστημα και βρες τις ισορροπιες που σε κανουν ευτυχισμενο . Πραγματικα ελπιζω να μη σε συγχυσα περισσοτερο =p

    Παρα πολυ σωστα , φιλε gnick , ποτε δεν ξερεις αν εχεις καταβαλλει την καλυτερη δυνατη προσπαθεια , ουτε κ ξερεις ποια ειναι αυτη . Φυσικα κ εχω προσαρμοστει στο συστημα , αλλα απο μεσα μου ξερω οτι δεν ακολουθω τον σωστο δρομο , παντα ηξερα , ξερεις ομως γιατι ?
    ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΣ .


    ΥΓ . χαιρομαι που ' γνωρισα ' εναν ανθρωπο σαν εσενα , με ουσιαστικους προβληματισμους , χαρηκα για την ' κουβεντα ' .
    Μπορουμε τωρα να γυρισουμε στις ζωουλες μας , οποιες κ αν ειναι αυτες , ε ? !

Similar Threads

  1. Replies: 222
    Last Post: 09-02-2012, 03:07
  2. Για να γραψεις μουσικη θες δυνατη μνημη...
    By WeakbutPowerfull in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 16-12-2010, 03:24
  3. φωτος μελων για να ξερουμε με ποιον μιλαμε
    By Παστελι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 05-09-2009, 18:59
  4. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ
    By apaleftos in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 14:08
  5. Δυνατη κρηση βρααδινη
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 22-06-2009, 15:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •