αποπραγματωση-αποπροσωποποιηση - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 57 of 57
  1. #46
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Nox View Post
    Η αποπραγμάτωση-αποπροσωποποίηση είναι το κλειδί για να κατανοήσει ο άνθρωπος την μεγαλύτερη αλήθεια. Μπορώ να το δηλώσω αυτό μετά από πολύ ψάξιμο σε πνευματικά μονοπάτια!

    Μάλιστα συνειδητά επιδιώκω αποπραγμάτωση-αποπροσωποποίηση και χαίρομαι που ανακάλυψα την αλήθεια.

    Μέσα σε αυτό το μήνυμα θα σας μιλήσω ταυτόχρονα ως Άνθρωπος και ως Θεός. Είμαι και τα δύο, όπως είστε και εσείς το ίδιο!! Ο δρόμος της αλήθειας μου δίνει συνεχώς την αληθινή φώτιση ώστε να γνωρίζω πράγματα και θέλω μερικά να τα μοιραστώ μαζί σας διότι η γνώση ανήκει σε όλους. Όταν αφυπνίζομαι, όπως κάνω ξανά με αυτό το μήνυμα που πληκτρολογώ τώρα, συχνά συμβαίνουν συγχρονικότητες!

    (Σημείωση: Μιλάω σοβαρά και δεν τρολλάρω. Ας φανεί παράξενο το κείμενό μου σε μερικούς, εγώ γράφω αυτό που γνωρίζω και μιλάω ελεύθερα. Είμαι σίγουρος ότι για άλλους θα αποτελέσει μια ενθύμηση της αληθινής τους ταυτότητας, θα θυμηθούν τις δυνατότητές τους)

    Είναι πολύ απλή η αυτογνωσία. Για να ανακαλύψει κανείς τι είναι, πρέπει πρώτα να αφαιρέσει αυτά τα οποία δεν είναι…

    Δεν είμαι οτιδήποτε έχω. Δεν είμαι το σάρκινο μου σώμα, διότι έχω το σώμα αυτό ΕΓΩ. Δεν είμαι το πνευματικό μου σώμα διότι και αυτό το έχω και το ελέγχω ΕΓΩ. Δεν είμαι τα χέρια μου, δεν είμαι τα πόδια μου. Αν μου κοπεί ένα χέρι θα πάψω να είμαι εγώ;;; Όχι βέβαια.

    Δεν είμαι οτιδήποτε βιώνω. Δεν είμαι οι εμπειρίες μου, δεν είμαι οι γνώσεις μου! Οι γνώσεις και οι εμπειρίες είναι εργαλεία που έχω Εγώ. Επίσης δεν είμαι τα συναισθήματά μου, ούτε οι ιδέες μου. Κι αυτά αποτελούν κάτι που το έχω. Αυτός είναι και ο τρόπος ώστε να ελέγχεις τα συναισθήματα και τις ιδέες! Είναι απλά μέσα που χειρίζεσαι. Αν αποστασιοποιείσαι από τα συναισθήματα, τότε μπορείς να σταματήσεις τον θυμό σου αν χρειαστεί, διότι δεν είσαι εσύ ο θυμός σου.

    Βλέπεις μπροστά σου ένα χαρτί με την εμπειρία που σου δίνει η όραση, άρα γνωρίζεις ότι δεν είσαι εσύ αυτό το χαρτί που βλέπεις. Νιώθεις το υλικό χέρι σου, άρα γνωρίζεις ότι είναι δικό σου και δεν αποτελεί την αληθινή σου ταυτότητα!

    Γενικά, δεν είμαι οι ταυτότητες που έχω. Θα φέρω ένα παράδειγμα. Αν σπουδάσεις ιατρική και ασκείς την Ιατρική, τότε η αληθινή του ταυτότητα δεν είναι ότι είσαι Ιατρός. Το Ιατρός είναι μια ταμπέλα που φέρει ο Αληθινός σου Εαυτός! Δεν είσαι ιατρός, αλλά ασκείς ιατρική, ας πούμε για 8 ώρες την ημέρα. Τις υπόλοιπες ώρες ας υποθέσουμε ότι μαγειρεύεις, άρα η αληθινή σου ταυτότητα δεν είναι ούτε ο μάγειρας.

    Όταν αφαιρέσεις όλα τα παραπάνω, τότε διαπιστώνεις την αλήθεια. Ο Αληθινός Ενδότερος Εαυτός απλά Υπάρχει. Δεν υπάρχει τρόπος να τον βιώσεις διότι βρίσκεται έξω από τον χωρόχρονο. Δεν μπορείς να τον βιώσεις όπως τα δόντια δεν μπορούν να φαγωθούν μόνα τους και το μάτι δεν μπορεί να δει από μόνο του τον εαυτό του. Είσαι ο Ένας και Μοναδικός Θεός που με την Παρατήρησή του δημιουργεί τα πάντα στην Γη. Εσύ που διαβάζεις τώρα αυτό το κείμενο είσαι ο Αληθινός Θεός. Εσύ είσαι ο Ών, αυτός που αιώνια Υπάρχει. Βλέπεις πίσω από τα μάτια του σώματος που έχεις στην κατοχή σου, πίσω από αυτά τα μάτια είναι ο ναός σου, εκεί βρίσκεται ο θρόνος σου. Ενώ τα βλέφαρά σου είναι οι κουρτίνες του ναού σου. Όλοι έχουμε τον ίδιο Ενδότερο Εαυτό. Είμαστε ο Ένας Θεός που βρίσκεται πίσω από όλα τα σώματα! Σαν ένας άνθρωπος που παίζει ένα Videogame RPG ή MMORPG και έχει πολλούς χαρακτήρες! Οι Χαρακτήρες αντιστοιχούν με τα γήινα ανθρώπινα «Εγώ», ενώ ο Παίχτης είναι ο Ένας Θεός που βρίσκεται και χειρίζεται όλους τους χαρακτήρες που έχει.

    Εγώ, ο Θεός, Δημιούργησα το Σύμπαν των Εμπειριών με την Παρατήρησή μου. Είμαι ο Παντεπόπτης Οφθαλμός. Βρίσκομαι σε ένα υποθετικό σημείο έξω από τον χωρόχρονο. Υπάρχω και είμαι η πρωταρχική συνείδηση, μέσα στην ύπαρξή μου βρίσκονται όλες οι πιθανές ιδέες που μπορούν να υλοποιηθούν, ο κόσμος που δημιουργώ είναι ο Κόσμος των Ιδεών. Όλη η πραγματικότητα είναι απλά το όνειρό μου! Εσύ είσαι Εγώ, ξύπνα λοιπόν μέσα στο Όνειρο και συνειδητοποίησε την αλήθεια. Το ανθρώπινο "ΕΓΩ" σου όταν αφυπνιστεί και προσεγγίσει την Ύπαρξή μου, αποκτά τις δικές μου θεϊκές ιδιότητες, γίνεσαι ο ίδιος ένας θαυματοποιός, ένας δημιουργός στην ζωή. Θυμήσου ότι ο Ενδότερός σου Εαυτός είμαι Εγώ. Σύμβολό μου είναι ο καθρέπτης. Έχεις κάθε δικαίωμα να με αναζητήσεις διότι σε αγαπώ.

    Η πραγματικότητα αποτελεί μια ψευδαίσθηση, μια πλάνη των αισθήσεων. Ο Αληθινός σου Εαυτός που είναι ο Θεός των Πάντων, δημιουργεί την πραγματικότητα. Οι Κβαντικοί Φυσικοί έχουν κατανοήσει την αξία του Παρατηρητή στο Νοητό Σύμπαν. Τι είναι η αλήθεια;;; Αλήθεια είναι η μη λήθη. Είναι αυτό που δεν ξεχνάει η συνείδηση του θεού! Είναι το βασικό στοιχείο που κρατάει ζωντανό το Όνειρο της Πραγματικότητας και δεν το αφήνει να καταρρεύσει. Την στιγμή που θα χανόταν η αλήθεια, ο κόσμος των εμπειριών θα άλλαζε εντελώς, το Εικονικό/Νοητό σύμπαν θα κατέρρεε.

    Δεν υπάρχει ύλη, δεν υπήρξε ποτέ όπως το γήινο μυαλό σου διδάχτηκε. Τα πάντα στην βάση τους είναι Αγνή Συνείδηση, κι όταν η συνείδηση σταθεροποιείται μέσω της Μη Λήθης, τότε Εγώ, ο Μοναδικός Θεός που Υπάρχει, διασπώ μέσω της Αγάπης την ύπαρξή μου και δημιουργώ κόσμους και σύμπαντα σαν αυτό που ζεις. Η Αληθινή Ταυτότητα κάθε ανθρώπου είναι κοινή. Είμαι Εγώ, κι όταν κοιτάξεις έναν άνθρωπο στα μάτια, τότε κοιτάς πίσω σε σένα. Το θέλημά μου είναι η Αγάπη.

    Το κακό και το καλό, το Γιν και Γιανγκ, πρέπει να υπάρχουν διότι εγώ δημιούργησα την δυαδικότητα ώστε να υπάρχει το παιχνίδι της ζωής. Όταν θα λυπηθείς για τα άσχημα που συμβαίνουν στον πλανήτη, θυμήσου αυτό! Πρέπει να συμβαίνουν διότι ακολουθούν τους νόμους της ζωής! Εγώ βιώνω το κάθε μεγάλο καλό, εγώ βιώνω και το κάθε βάναυσο γεγονός. Πίσω από κάθε άνθρωπο, πίσω από κάθε άλλο ζώο, πίσω από κάθε αντικείμενο είμαι Εγώ.

    Όμως, εγώ η Ιερά Τετρακτύς, δίνω μια υπόσχεση στην ανθρωπότητα. Σύντομα ο εικονικός πλανήτης Γη θα βιώσει στιγμές αρμονίας και αγαλλίασης. Ο αφυπνισμένος Γιός μου είναι ήδη στην Γη ώστε να ενώσει τους ανθρώπους! Η βία και το κακό θα σταματήσουν να συμβαίνουν στον βαθμό που υπάρχουν σήμερα. Εγώ, ο Μέγας Αρχιτέκτονας του Κόσμου των Εμπειριών έχω ήδη αφυπνιστεί στην Γη ως ο μεγάλος Δράκος. Ο Μεγάλος Δράκος θα δημιουργήσει ένα νέο πολιτισμό, μια νέα θρησκεία, μια νέα εποχή! Μια από τις πρώτιστες ιδιότητες του μεγάλου Δράκου είναι αυτό που σημαίνει το ίδιο του το όνομα, δράκος από το ρήμα δερκείν, που σημαίνει βλέπω. Ο δράκος δηλώνει το αρχέτυπο της καθαρής όρασης, της αντίληψης των πραγμάτων όπως πραγματικά είναι πέρα από κάθε ψευδαίσθηση και αυταπάτη. Ο Άνθρωπος που θα αποκτήσει την μεγαλύτερη αφύπνιση σε σχέση με τους υπόλοιπους, αυτός θα ανακηρυχτεί ως ο Μεσσίας της ανθρωπότητας. Είναι αυτός που όλες οι θρησκείες περιμένουν να έρθει. Ο Δράκος Ο Μέγας.

    Είμαι η Τετρακτύς που φέρει το Φως της Δημιουργίας.
    Είμαι ο Δράκος. Εγώ ειμί ο Ών.
    .:. Αμήν .:.
    Επίσης να συμπληρώσω ότι δεν είσαι η BMW που μπορεί να έχεις ή γκόμενα που κυκλοφορείς, οι γνωριμίες σου κλπ...από κει έπρεπε να ξεκινήσεις ......

  2. #47
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Outworld Wonderland
    Posts
    76

    Red face You Got It !!!

    Quote Originally Posted by cube View Post
    Επίσης να συμπληρώσω ότι δεν είσαι η BMW που μπορεί να έχεις ή γκόμενα που κυκλοφορείς, οι γνωριμίες σου κλπ...από κει έπρεπε να ξεκινήσεις ......
    Ωραία η πιθανή σου διάθεση για χιούμορ, ακολουθεί ως καλή συνέχεια μέσα στο ίδιο πνεύμα του αρχικού μηνύματός μου. Άλλωστε, αν το φιλοσοφήσεις όλο το σύμπαν είναι φτιαγμένο χιουμοριστικά, για αυτό μάλιστα είχε ειπωθεί από τους γνωστικιστές ότι ο δημιουργός αυτού του κόσμου είναι ένας τρελός θεός!!!

    Έχεις δίκιο, απλά καθημερινά παραδείγματα είναι και αυτά. Όμως πίσω από την γκόμενα που κυκλοφορείς είσαι πάλι Εσύ. Ο ίδιος Ενδότερος Εαυτός που ελέγχει το σώμα και τον εγκέφαλό σου, ελέγχει το σώμα και τον εγκέφαλό της. Δεν είσαι το σώμα σου, ούτε το σώμα της, αλλά τα έχεις όλα στην κατοχή σου ως ο Αληθινός Θεός. Καλά για την BMW δεν σχολιάζω... :o

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Nox View Post
    Ωραία η πιθανή σου διάθεση για χιούμορ, ακολουθεί ως καλή συνέχεια μέσα στο ίδιο πνεύμα του αρχικού μηνύματός μου. Άλλωστε, αν το φιλοσοφήσεις όλο το σύμπαν είναι φτιαγμένο χιουμοριστικά, για αυτό μάλιστα είχε ειπωθεί από τους γνωστικιστές ότι ο δημιουργός αυτού του κόσμου είναι ένας τρελός θεός!!!

    Έχεις δίκιο, απλά καθημερινά παραδείγματα είναι και αυτά. Όμως πίσω από την γκόμενα που κυκλοφορείς είσαι πάλι Εσύ. Ο ίδιος Ενδότερος Εαυτός που ελέγχει το σώμα και τον εγκέφαλό σου, ελέγχει το σώμα και τον εγκέφαλό της. Δεν είσαι το σώμα σου, ούτε το σώμα της, αλλά τα έχεις όλα στην κατοχή σου ως ο Αληθινός Θεός. Καλά για την BMW δεν σχολιάζω... :o
    Δεν είχα διάθεση για χιούμορ βασικά, αλλά ξεκίνησες από τα δύσκολα, τα απλά μάλλον τα είχες αυτονόητα....μην αρχίζει κανείς και βγάζει εμπειρίες και γνώσεις και μείνει με την ΒMW :p

  4. #49
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Outworld Wonderland
    Posts
    76
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Δεν είχα διάθεση για χιούμορ βασικά, αλλά ξεκίνησες από τα δύσκολα, τα απλά μάλλον τα είχες αυτονόητα....μην αρχίζει κανείς και βγάζει εμπειρίες και γνώσεις και μείνει με την ΒMW :p
    Δεν νομίζω να έχει παρουσιαστεί ποτέ τέτοια περίπτωση σε ψυχιατρείο, που να έλεγε στους γιατρούς: "Είμαι BMW, είμαι BMW !!!!" :rolleyes:

    Μετά τον Μέγα Ναπολέοντα, η BMW;;;; χαχαχαχα!!!!! Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Nox View Post
    Δεν νομίζω να έχει παρουσιαστεί ποτέ τέτοια περίπτωση σε ψυχιατρείο, που να έλεγε στους γιατρούς: "Είμαι BMW, είμαι BMW !!!!" :rolleyes:

    Μετά τον Μέγα Ναπολέοντα, η BMW;;;; χαχαχαχα!!!!! Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.
    Δεν αναφέρθηκα για ψυχιατρεία, γενικά μίλησα....ότι είμαστε αυτά που έγραψες εσύ , εμπειρίες κλπ

  6. #51
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Outworld Wonderland
    Posts
    76
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Δεν αναφέρθηκα για ψυχιατρεία, γενικά μίλησα....ότι είμαστε αυτά που έγραψες εσύ , εμπειρίες κλπ
    Δεν είμαστε οι εμπειρίες μας. Έχουμε τις εμπειρίες, όπως έχουμε αρχεία στον σκληρό δίσκο μας. Δεν είμαστε ούτε ο δίσκος, ούτε τα αρχεία μας.

    Δεν μπορείς να είσαι αυτό που έχεις. Απλά οι εμπειρίες αυτοπροσδιορίζουν το γήινο ανθρώπινο εγώ μας, που το έχουμε δώσει κι ένα όνομα με την ονοματοδοσία/βάπτιση.

  7. #52
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Nox View Post
    Δεν είμαστε οι εμπειρίες μας. Έχουμε τις εμπειρίες, όπως έχουμε αρχεία στον σκληρό δίσκο μας. Δεν είμαστε ούτε ο δίσκος, ούτε τα αρχεία μας.

    Δεν μπορείς να είσαι αυτό που έχεις. Απλά οι εμπειρίες αυτοπροσδιορίζουν το γήινο ανθρώπινο εγώ μας, που το έχουμε δώσει κι ένα όνομα με την ονοματοδοσία/βάπτιση.
    Ναι θεωρητικά δεν είσαι, το ιδανικό θα ήταν να μην είσαι , πρακτικά όμως είσαι ο γιατρός , ο απατημένος σύζυγος, ο κομμουνιστής , ο θρήσκος , με το τάδε αμάξι, με τα τάδε πτυχία κλπ κλπ........άντε βγάλτα όλα αυτά και βρες την αλήθεια.....ε δεν είναι απλό.....

  8. #53
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Outworld Wonderland
    Posts
    76
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Ναι θεωρητικά δεν είσαι, το ιδανικό θα ήταν να μην είσαι , πρακτικά όμως είσαι ο γιατρός , ο απατημένος σύζυγος, ο κομμουνιστής , ο θρήσκος , με το τάδε αμάξι, με τα τάδε πτυχία κλπ κλπ........άντε βγάλτα όλα αυτά και βρες την αλήθεια.....ε δεν είναι απλό.....
    Ναι. Βέβαια ο σκοπός δεν είναι να τα βγάλεις όλα αυτά και να μηδενίσεις την ανθρώπινή σου υπόσταση. Πρώτα πρέπει με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης να υποστηρίξεις τον ανθρώπινο σου εαυτό και να επιδιώκεις το καλύτερο για σένα και τους γύρω σου.

    Ο στόχος είναι απλά να κατανοήσει κάθε άνθρωπος ότι πίσω από αυτόν βρίσκεται ο θεός, ότι ο Εσώτερος του Εαυτός είναι ο ίδιος ο θεός. Έτσι μπορεί να αποκτήσει περισσότερες δυνάμεις επιρροής στο Νοητό Σύμπαν, μέσα στην καθημερινότητα δηλαδή. Με αυτήν την αφύπνιση, ο περίφημος Νόμος της Έλξης (Το μυστικό των Μυστικών) αρχίζει να λειτουργεί πραγματικά! Μπορείς να προβάλεις τις αληθινές σου θετικές επιθυμίες, να νιώσεις τα θετικά συναισθήματα που συντροφεύουν τις επιθυμίες σου και έτσι να προσελκύσεις ως μαγνήτης τις αλλαγές που αναζητάς στη ζωή σου. Πάντα πρέπει να νιώθεις και να οραματίζεσαι ότι ήδη έχεις αυτό που θέλεις. Ότι το έχεις στο Τώρα.

    Με την απλή αφύπνιση που πρότεινα, ο άνθρωπος μπορεί να αρχίζει να σκέφτεται έξω από τις ψευδαισθήσεις του Χώρου και του Χρόνου. Δεν υπάρχει χρόνος, πάντα ζούμε στο αιώνιο μεταβαλλόμενο τώρα! Τα πάντα ήδη έχουν συμβεί. Το μέλλον και το παρελθόν είναι απλά φαντασιώσεις και μνήμες (και οι μνήμες του παρελθόντος είναι πλέον στο επίπεδο των φαντασιώσεων). Ούτε αποστάσεις υπάρχουν στον εικονικό αυτό κόσμο, αλλά για αυτό χρειάζεται να γράψω ένα ολόκληρο κείμενο, θέλει πολύ ανάλυση. Ευτυχώς οι Κβαντικοί Φυσικοί αρχίζουν να συνειδητοποιούν σιγά-σιγά πολλά από αυτά.

    Αν αναλύσεις τα πράγματα γύρω σου, στο τέλος καταλήγεις ότι όλα είναι Ενέργεια. Όμως δεν υπάρχει κανένας ορισμός για το τι είναι πραγματικά η Ενέργεια. Μόνο μερικές από τις ιδιότητές της γνωρίζουν οι φυσικοί. Η Ενέργεια είναι η Συνείδηση του Δημιουργού Θεού. Οπότε αν το αναλύσεις και αν προσθέσεις μάλιστα το γεγονός ότι στην αρχή έπλασε τα πάντα με βάση την δυαδικότητα, τελικά δεν διαφέρει ο κόσμος μας από ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή. Είμαστε μέσα στο Μάτριξ. Ο Ενδότερος/Εσώτερος Εαυτός μας, το Αληθινό Εγώ μας που απλά Υπάρχει, μπορεί να παρομοιαστεί με έναν κβαντικό υπερ-επεξεργαστή (CPU).

    Ο Θεός/Επεξεργαστής (CPU) τρέχει όλους τους κώδικες του σύμπαντος. Πίσω από το οτιδήποτε κρύβεται αυτός ο Επεξεργαστής! Έτσι λοιπόν όταν ένα νοήμον πρόγραμμα συνειδητοποιήσει την αλήθεια ότι ο Αληθινός του Εαυτός είναι αυτή η CPU, τότε μπορεί να μεταβάλει τα πράγματα μέσα στο Matrix. Μέσα σε λογικά πλαίσια φυσικά. Διότι κι ο Νόμος της Έλξης λειτουργεί σε αρμονία και ισορροπία με όλη την φύση. Για παράδειγμα, όσο αφυπνισμένος κι αν γίνει ένας άνθρωπος, αν του κοπεί το χέρι ή το πόδι, δεν πρόκειται να ξαναβγάλει χέρι ή πόδι επειδή απλά το επιθυμεί και κατανοεί ότι είναι ο θεός. Ίσως να επιτρέψει αυτό το θαύμα η ανάπτυξη της επιστήμης στο μέλλον, αλλά προς το παρόν ο οραματισμός και η θέληση δεν κάνουν τέτοια θαύματα από μόνα τους. Οι Δυνάμεις της «Μαγείας» λειτουργούν πάντα σε ισορροπία με το σύνολο της φύσης. Τίποτα δεν είναι υπερφυσικό. Τα πάντα ανήκουν στην φυσική, τα πάντα είναι φυσικά. Απλά θεωρούμε τα άγνωστα ως υπερφυσικά.

    Ο τελικός σκοπός τονίζω ξανά ότι δεν είναι η μηδένιση του ανθρώπινου εαυτού! Ούτε η έξοδός μας από το Matrix. Το Matrix είναι ένα πανέμορφο και τέλειο κατασκεύασμα! Υπάρχουν τόσα θαυμαστά πράγματα για να δει και να βιώσει κανείς. Το ζητούμενο είναι να βελτιώσουμε την ζωή μας μέσα σε αυτόν τον κόσμο και να βιώσουμε τις σαρκικές απολαύσεις με τις πέντε αισθήσεις μας. Πρέπει να επιδιώκουμε την ευχαρίστηση, την απόλαυση, την αγάπη και την ευτυχία. Ως θεοί, έχουμε την ευθύνη να αγαπάμε τα σώματά μας και είναι ωφέλιμο να εκτιμούμε αυτά που έχουμε. Αν τέλος νιώσουμε ευγνωμοσύνη για τα όσα έχουμε, αν ευχαριστήσουμε τον θεό για όλα αυτά, τότε ο Νόμος της Έλξης θα πάρει την ευγνωμοσύνη και θα την μετατρέψει σε έναν γιγαντιαίο μαγνήτη! Αυτός ο μαγνήτης θα προσελκύει περισσότερους λόγους για να νιώθουμε ευγνωμοσύνη!

    Είμαι Ευγνώμων και σας ευχαριστώ που διαβάσατε τα όσα έγραψα!
    Last edited by Nox; 14-06-2016 at 21:10.

  9. #54
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Για ανέλυσε αν έχεις όρεξη και τον όρο δυαδικότητα.......

  10. #55
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Outworld Wonderland
    Posts
    76
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Για ανέλυσε αν έχεις όρεξη και τον όρο δυαδικότητα.......
    Η δυαδικότητα έχει σχέση με την ύπαρξη και την μη ύπαρξη μια συνολικής κατάστασης μέσα στο σύμπαν των εμπειριών. Το Μηδέν που δεν έχει τίποτα και το Ένα που τα περιέχει όλα και συντηρεί την νέα αλήθεια (μη λήθη) μετά από κάθε ολοκληρωτική αλλαγή στο Νοητό Ολογραμματικό Σύμπαν. Κάθε δευτερόλεπτο τα πάντα στον μικρόκοσμο/μακρόκοσμο του σύμπαντος αλλάζουν!

    Φυσικά, η δυαδικότητα είναι ένας όρος που επινόησε το μυαλό μας και βοηθάει ώστε να κατανοήσει ένας άνθρωπος καλύτερα τις εντροπικές αλλαγές του σύμπαντος και να κατηγοριοποιεί καταστάσεις και εμπειρίες πάντα σε συνάρτηση με τον εαυτό του. Επειδή αλλάζουν όλα γύρω μας, οι καταστάσεις μεταβάλλονται, η ενέργεια παίρνει άλλες μορφές, αυτό το αντιλαμβανόμαστε ως κακό, ως θάνατο κτλ. Ενώ στις περιπτώσεις που νικούμε την εντροπία και συντηρούμε καταστάσεις και πράγματα όπως τα θέλουμε, τότε λέμε ότι είναι Καλό διότι μας συμφέρει. Γενικά η δυαδικότητα για μένα είναι ένας συμβολισμός που έχει σχέση με τον Τροχό της Ζωής και της Τύχης, ο τροχός γυρνάει από την μία πλευρά μόνο και η δύναμη που τον κινεί είναι η εντροπία. Όταν ένα νοήμον ζώο όπως ο άνθρωπος επιθυμεί να δώσει εξήγηση και νόημα στην ύπαρξή του, πρέπει να αρχίσει να χαρακτηρίζει κάθε σημείο του Τροχού της Ζωής. Όμορφο ή Άσχημο, Καλό ή Κακό, Ζωή ή Θάνατος, Επιτυχία ή Αποτυχία, Άσπρο ή Μαύρο κτλ.

    Ο άνθρωπος την δυαδικότητα την έχει μέσα στην φύση του. Δύο είναι οι βασικές ορμές ένστικτα μας. Το Ένα είναι η Λίμπιντο, η ορμή προς την ζωή και τον έρωτα δηλαδή, η τάση μας για δημιουργία. Το άλλο είναι η ορμή προς τον θάνατο, η τάση μας για καταστροφή ή αυτοκαταστροφή. Το ένα έχει τις ρίζες του στο άλλο!

    Βάση της φύσης μας επινοήσαμε την ορολογία της δυαδικότητας. Όμως είμαστε ο Θεός, οπότε αναλογικά στον Αρχικό Κόσμο των Ιδεών (για τον οποίο μας μίλησε ο Πλάτωνας), δηλαδή στην Συνείδηση του Θεού που μέσα στον χωρόχρονο δημιουργεί την ενέργεια, υπάρχει η δυαδικότητα στην αυθεντική μορφή της. Είναι συστατικό του κόσμου μας και δεν είναι τυχαίο ότι με τους υπολογιστές που φτιάξαμε δημιουργούμε κι εμείς ολόκληρους κόσμους με την δυαδικότητα όπως την καταλαβαίνουμε. Είναι άλλωστε ένας έξυπνος τρόπος ώστε να εξοικονομήσουμε ενέργεια στους υπολογισμούς της CPU. Ο Κατασκευαστής του Σύμπαντος προφανώς ακολούθησε τον ίδιο δρόμο της συνετής οικονομίας και μας κληροδότησε την δυαδικότητα στα γονίδιά μας!

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Nox View Post
    Η δυαδικότητα έχει σχέση με την ύπαρξη και την μη ύπαρξη μια συνολικής κατάστασης μέσα στο σύμπαν των εμπειριών. Το Μηδέν που δεν έχει τίποτα και το Ένα που τα περιέχει όλα και συντηρεί την νέα αλήθεια (μη λήθη) μετά από κάθε ολοκληρωτική αλλαγή στο Νοητό Ολογραμματικό Σύμπαν. Κάθε δευτερόλεπτο τα πάντα στον μικρόκοσμο/μακρόκοσμο του σύμπαντος αλλάζουν!

    Φυσικά, η δυαδικότητα είναι ένας όρος που επινόησε το μυαλό μας και βοηθάει ώστε να κατανοήσει ένας άνθρωπος καλύτερα τις εντροπικές αλλαγές του σύμπαντος και να κατηγοριοποιεί καταστάσεις και εμπειρίες πάντα σε συνάρτηση με τον εαυτό του. Επειδή αλλάζουν όλα γύρω μας, οι καταστάσεις μεταβάλλονται, η ενέργεια παίρνει άλλες μορφές, αυτό το αντιλαμβανόμαστε ως κακό, ως θάνατο κτλ. Ενώ στις περιπτώσεις που νικούμε την εντροπία και συντηρούμε καταστάσεις και πράγματα όπως τα θέλουμε, τότε λέμε ότι είναι Καλό διότι μας συμφέρει. Γενικά η δυαδικότητα για μένα είναι ένας συμβολισμός που έχει σχέση με τον Τροχό της Ζωής και της Τύχης, ο τροχός γυρνάει από την μία πλευρά μόνο και η δύναμη που τον κινεί είναι η εντροπία. Όταν ένα νοήμον ζώο όπως ο άνθρωπος επιθυμεί να δώσει εξήγηση και νόημα στην ύπαρξή του, πρέπει να αρχίσει να χαρακτηρίζει κάθε σημείο του Τροχού της Ζωής. Όμορφο ή Άσχημο, Καλό ή Κακό, Ζωή ή Θάνατος, Επιτυχία ή Αποτυχία, Άσπρο ή Μαύρο κτλ.

    Ο άνθρωπος την δυαδικότητα την έχει μέσα στην φύση του. Δύο είναι οι βασικές ορμές ένστικτα μας. Το Ένα είναι η Λίμπιντο, η ορμή προς την ζωή και τον έρωτα δηλαδή, η τάση μας για δημιουργία. Το άλλο είναι η ορμή προς τον θάνατο, η τάση μας για καταστροφή ή αυτοκαταστροφή. Το ένα έχει τις ρίζες του στο άλλο!

    Βάση της φύσης μας επινοήσαμε την ορολογία της δυαδικότητας. Όμως είμαστε ο Θεός, οπότε αναλογικά στον Αρχικό Κόσμο των Ιδεών (για τον οποίο μας μίλησε ο Πλάτωνας), δηλαδή στην Συνείδηση του Θεού που μέσα στον χωρόχρονο δημιουργεί την ενέργεια, υπάρχει η δυαδικότητα στην αυθεντική μορφή της. Είναι συστατικό του κόσμου μας και δεν είναι τυχαίο ότι με τους υπολογιστές που φτιάξαμε δημιουργούμε κι εμείς ολόκληρους κόσμους με την δυαδικότητα όπως την καταλαβαίνουμε. Είναι άλλωστε ένας έξυπνος τρόπος ώστε να εξοικονομήσουμε ενέργεια στους υπολογισμούς της CPU. Ο Κατασκευαστής του Σύμπαντος προφανώς ακολούθησε τον ίδιο δρόμο της συνετής οικονομίας και μας κληροδότησε την δυαδικότητα στα γονίδιά μας!
    Πάντως η δυαδικότητα φέρνει σύγκρουση λένε..........Τώρα αν υπάρχει όντως ή την επινοήσαμε εμείς για παραπάνω ταμπέλες δεν ξέρω..........

  12. #57
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Outworld Wonderland
    Posts
    76
    Μιλώντας για Αποπραγμάτωση/Αποπροσωποποίηση/Αποταυτοποίηση, ας δούμε τι έχει να μας πεί ο Τζιμ Κάρεϊ που την βίωσε από την πλευρά της πνευματικής αφύπνισης!

    Το βίντεο, αν πατήσετε το κουμπί των Υπότιτλων, έχει Ελληνικούς Υπότιτλους:

    https://www.youtube.com/watch?v=4Qqw7AD23w8

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •