Μια γνώμη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    10

    Μια γνώμη...

    Καλησπέρα! Έχω ένα θέμα που με απασχολεί αυτή την περίοδο και θα ήθελα μια γνώμη ως προς το πως να κινηθώ. Λοιπόν το θέμα έχει ως εξής: Πριν από χρόνια (6 περίπου) εγώ και ένα ακόμα άτομο είχαμε εμπλακεί σε μια ιστορία. Οι μοναδικοί που το γνωρίζαμε ήμασταν εμείς οι 2 κι ένας τρίτος. Το όλο θέμα έχει λήξει εδώ και χρόνια και μόνο εμείς οι 3 το ξέραμε. Πριν από λίγο καιρό έμαθα από κάποιον άλλο (με τον οποίο ξεκίνησα να κάνω παρέα 2 χρόνια πριν,ας τον πούμε Α) ότι γνώριζε τα πάντα πάνω στο θέμα και πως του το είχε πει ο τρίτος που το ήξερε(ενώ του είχαμε επισημάνει άπειρες φορές να μη μιλήσει πουθενά). Στην αρχή νευρίασα γιατί ο Α δε φημίζεται για την εχεμύθειά του,πράγμα το οποίο έχει αποδείξει περίτρανα,ωστόσο δεν το έκανα θέμα με την προϋπόθεση να μη μιλήσει και ο Α πουθενά. Προχθές λοιπόν έμαθα ότι μαθεύτηκε κι αλλού,σε αρκετά άτομα που δεν τους αφορούσε καν και είμαι έξω φρενών αυτή τη στιγμή (γι'αυτό και ζητάω μια γνώμη, γιατί αν πάω να το λύσω μόνος μου θα το κάνω χειρότερα).Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω? Να τα βάλω με τον πρώτο που το είπε στον Α ενώ ήξερε ότι δεν κρατάει το στόμα του κλειστό? Να τα βάλω με τον Α που το είπε παντού? Να μην κάνω τίποτα? Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Στο περιπου τι θεμα ειναι αυτο?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    10
    Δεν έχει τόση σημασία αυτό.Απλώς ήταν πολύ προσωπικό (όχι ερωτικό,ούτε έβλαπτε κάποιον άλλο) και δε θέλαμε να μαθευτεί πουθενά,πράγμα το οποίο τονίσαμε πολλές φορές.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εστω οτι πιανεις τον Α. Αυτος θα σε πει εγω δε το πα, οι αλλοι το μαρτυρησανε. Τι θα του πεις?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    10
    Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα τώρα :p Κοίτα,αρχικά θα του πω ότι ξέρω πως μίλησε (χωρίς να πω ποιος μου το είπε-βλέπεις δεν το είπε μόνο σε 1-2 άτομα). Από κει και πέρα έχω σκεφτεί πολλά ενδεχόμενα. Αρχικά θα μπορούσα να του πω ότι μπορούσα να κάνω το ίδιο πράγμα,μιας και ο Α έχει πει και σε μένα πράγματα για άλλους,τα οποία όμως δεν είπα ποτέ και πουθενά. Αλλιώς θα μπορούσα να τον κράξω και να ξεκόψω. Σκέφτηκα ακόμα και να κάνω το ίδιο χωρίς να του πω τίποτα,αλλά το απέρριψα σχεδόν αμέσως,δεν μαχαιρώνω πισώπλατα. Το θέμα είναι ότι πολλές φορές έκανα εγώ τον μαλάκα (συγγνώμη για την έκφραση) προκειμένου να είμαι καλά με τους άλλους και το βαρέθηκα όλο αυτό το σκηνικό. Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως! :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Eγω σε λεω οτι πιανεις κι αυτον που το πε στον Α. Θα σε πει δε το πα εγω, το πε ο τριτος που το ξερει. Τι θα του πεις? Δε θα βγαλεις ακρη. Απ τον αννα στον καινταφι. Και αντε εγω σε λεω οτι φφφανερωνεις τα μυστικα του Α. Μετα θα ρθει να σε πιασει, ας εχει λερωμενη τη φωλια του, να σου ζητησει το λογο κ θα γινετε βιδες. Εν τω μεταξυ μπορει να σε πει το ξερουνε κι αλλοι. αστα βραστα ρεκβιεμ. Και να σε πω κ το αλλο, πες σε λεει ναι το ειπα, ε τι θα του κανεις? μηνυση? δε μας λες κ τι θεμα ειναι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Δυστυχως πλεον το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να κρατας τα μυστικα μονο για σενα ή για ατομα που εχουν αποδειξει οτι ειναι αξια εμπιστοσυνης.

    Α και δεν χρειαζεται να μας πεις περι τινος προκειται , δεν θα προσφερε απολυτως τιποτα στην συζητηση.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    10
    Κοίτα,λάθος μου μάλλον που δεν το ξεκαθάρισα απ'την αρχή: Δεν μπορούν να αρνηθούν ότι το είπαν.Ο Α μου είπε ξεκάθαρα ότι το είπε εκείνος (έτσι κι αλλιώς 3 το ξέραμε όλοι κι όλοι και οι 2 κάναμε αμάν και πως μη μαθευτεί πουθενά). και το άτομο που μου είπε πως ο Α μίλησε, είναι διατεθειμένο να το πει και μπροστά του. Οπότε δεν τίθεται θέμα ως προς αυτό. Επίσης,ο Α δε θα'χει τα μούτρα να μου ζητήσει το λόγο καθώς έχει μιλήσει κι άλλες φορές ,για ασήμαντα θέματα βέβαια,αλλά αυτή τη φορά ξεπέρασε κάθε όριο καθώς τον είχα προειδοποιήσει να μην το πει πουθενά.Απλώς δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω,να τον πληρώσω με το ίδιο νόμισμα δηλαδή.. Το θέμα δε σηκώνει μήνυση για κανένα λόγο. Απλώς είναι εντελώς προσωπικό και εκεί που νομίζαμε ότι έληξε,έρχεται ξανά στην επιφάνεια...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    10
    Έχεις ένα point betelgeuse.Απλώς το πρώτο άτομο το θεωρούσα άτομο εμπιστοσύνης και δεν το περίμενα όλο αυτό. Το πήρα απόφαση πλέον ότι δε θα λέω τίποτα πουθενά,αλλά δε θέλω να το αφήσω αυτό να περάσει έτσι γιατί έχει συμβεί και στο παρελθόν ενώ είχα πολλές φορές αφορμή να κάνω φασαρία,έκανα το χαζό για να είναι όλοι καλά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Δεν ξερω αν εχει καποιο νοημα το να κανεις κατι δραστικο . Εγω μαλλον θα σταματουσα να εχω επαφες με το ατομο αυτο και θα σταματουσα καθε συζητηση που αφορουσε το γεγονος αυτο , θα ελεγα πχ οτι εχουν περασει τοσα χρονια και δεν εχει καποιο νοημα η συζητηση αυτη.
    Δεν θα εκανα φασαρια ουτε θα εμπαινα στην διαδικασια να τσακωθω , αλλα αυτο εχει να κανει με την ιδιοσυγκρασια του καθενος .

  11. #11
    ...δώσε τουλάχιστον ένα στοιχείο στο περίπου, γιατί πραγματικά δεν βγαίνει νόημα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by requiem View Post
    Δεν έχει τόση σημασία αυτό.Απλώς ήταν πολύ προσωπικό (όχι ερωτικό,ούτε έβλαπτε κάποιον άλλο) και δε θέλαμε να μαθευτεί πουθενά,πράγμα το οποίο τονίσαμε πολλές φορές.
    παλι καλα... οπως ξεκινησες το μηνυμα, νομιζα οτι ειχατε κανει καποια παρανομη πραξη και τωρα ειστε για φυλακη....
    για ποιο λογο το ειπατε στον Α? κουβεντα να γινεται μιας κι ειστε φιλοι, η επρεπε να συμμετεχει με καποιον τροπο στο θεμα???

    ο Α, ο Β, ο Γ, κι ο Δ.... αν εσεις δεν μπορειτε να κρατησετε τα μυστικα σας ΜΟΝΟ για σας, νομιζεις οτι εχει κανεναν καημο να το κανει ενας τριτος?
    να σου γινει μαθημα, οτι κατι που εχει κοστος να μαθευτει, δεν το λες ουτε σε Β, κι οχι σε Γ...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    10
    betelgeuse, μέχρι στιγμής αυτό έκανα πάντα σε τέτοιες περιστάσεις. Ξέκοβα σιωπηλά χωρίς να το κάνω θέμα. Και τώρα που το ξανασκέφτηκα μάλλον αυτό θα κάνω πάλι. θεοφανία έχεις ένα δίκιο, εφ'όσον δεν αναφέρθηκα ξεκάθαρα στο θέμα γίνεται πολύ μπερδεμένη η όλη ιστορία. Όπως και να'χει μάλλον αποφάσισα τι θα κάνω.. remedy στον Α το είπε ο τρίτος που το ήξερε απ'την αρχή, αλλά ήξερε ότι δεν έπρεπε να μιλήσει και δη στον Α. Anyway μάλλον ήταν λάθος εξ'αρχής που το είπαμε σε τρίτο,όσο έμπιστο κι αν τον θεωρούσαμε. Από δώ και στο εξής τίποτα και πουθενά! Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις σας,να είστε καλά! :)

Similar Threads

  1. μια γνώμη;
    By ntoremi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-09-2013, 02:03
  2. Μια γνώμη...
    By detected in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 18-01-2013, 23:27
  3. Μια γνωμη, please!
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 04-01-2013, 20:43
  4. Την γνώμη σας...
    By faith in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 11-10-2012, 23:31
  5. Την γνωμη σας
    By Dotless in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2006, 13:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •