Ειμαι δειλος και φοβαμαι την απορριψη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Quote Originally Posted by solkots View Post
    Καλησπερα!Το προβλημα μου αφορα τη δικη μου ψυχολογια προσωπικα απεναντι στις κοπελες... ειμαι 20 χρονων, σε μια ηλικια που ολοι γυρω μου εχουν σχεση, πολλοι φιλοι μαλιστα λογω και της ηλικιας αλλαζουν τη μια κοπελα μετα την αλλη κτλπ! εγω ομως ειμαι πανω απο ενα χρονο μονος μου... αισθανομαι οτι με πιεζει ο χρονος και οτι τα φοιτητικα χρονια περνανε και στη τελικη δε θα χω ζησει ποτε καποιον μεγαλο ισως ερωτα! δε αναφερομαι σε πραγματα που βλεπουμε σε ταινιες αλλα σε μια αμοιβαια ελξη, σε χαρουμενες στιγμες, σε πραγματα που τελικα θα εχω να θυμαμαι απο μια κοπελα! δεν ειμαι ο τυπος που κανει σχεσεις του ενος μηνα, ποτε δε το εκανα! οταν ημουν σε σχεση ημουν αποκλειστικα εκει! απο την αλλη ειμαι και πολυ ντροπαλος..δε θα με ελεγα ασχημο ουτε τοσο μαζεμενο γενικα...στη παρεα συνηθως ειμαι το ατομο που θα κανει τη περισσοτερη πλακα,θα πειραξει τους αλλους κτλπ! με τις κοπελες ομως δε ξερω τι μου συμβαινει... τρομαζω λες και ειναι κανενας αθλος ολο αυτο... πριν μερικες μερες ενιωσα οτι υπηρχε μια αμοιβαια ελξη με κοπελα στο λεωφορειο...κοιτιομασταν ολη την ωρα,ηρθε διπλα μου,κατεβηκαμε στν ιδια σταση κ ενω προχωραγε μπροστα μου κοιταγε συνεχως πισω να δει αν ακολουθουσα... καταληξη? εφτασα σπιτι χωρις να της μιλησω ενω εβριζα τον εαυτο μου απο μεσα μου γιατι δε βρηκα το θαρρος... τι φοβαμαι? γιατι?? δε μου βγαινει να παω να μιλησω σε καποια,αισθανομαι οτι θα μου κοπουν τα ποδια...δε ξερω τι να κανω πια κουραστηκα να νιωθω οτι αποκλειστικα εγω ευθυνομαι για το οτι ειμαι μονος μου τη συγκεκριμενη περιοδο! εγω φταιω γιατι δε πηρα ποτε το θαρρος να κανω καποια κινηση...αλλα και που το σκεφτομαι αυτο παλι φοβαμαι να κανω κινηση,παλι θα κολλησω,παλι θα τα περιμενω ολα απ τους αλλους...δε ξερω πως να το διορθωσω..εσεις τι προτινετε? προσπαθω να το δω σαν κατι απλο και φυσιολογικο το να παω να μιλησω σ μια κοπελα π μου αρεσει και αν με απορριψει οκ ολα παιζουν...αλλα δε καταφερνω να το δω ετσι στο τελος! φοβαμαι, και δε ξερω αν ειναι η απορριψη αυτο που φοβαμαι ή οτι εχω χαμηλη αυτοπεποιθηση! νομιζω οτι ειναι το δευτερο γιατι συχνα πιανω τον εαυτο μου να σκεφτεται "τι εχω εγω για να αρεσω σ εκεινη?"! τι ειναι αυτο π τελικα φταιει?
    Το ανέκδοτο του γρύλου μεγάλε το ξέρεις; Αν τι θα πω μετα και τα σχετικα....

    Και επειδή μάλλον θεωρείς πως δεν έχεις τίποτα για να δώσεις σε μια κοπέλα τότε φρόντισε να αποκτήσεις αν θες να μπλέξεις με κοπέλα.... Οι γυναίκες γουστάρουν σαν τρέλες το έξυπνο χιούμορ, θέλουν να έχουν δίπλα τους έναν άνθρωπο καλλιεργημένο με χιούμορ που θα τις κάνει να νιώθουν καλά και να γελάνε. Αν δεν τα έχεις αυτά δεν πας πουθενά. Πως θα τα αποκτήσεις; Διαβάζοντας. Πρέπει να ξεκινήσεις να διαβάζεις βιβλία να αναπτύξεις το πνεύμα σου ώστε να διευρυνθούν οι ορίζοντες σου και πίστεψε με αφενός θα πλησιάζεις με άλλο αέρα τις γυναίκες αφετέρουν θα τους προκαλείς ενδιαφέρον. Αυτός που έχει χιούμορ γίνεται το επίκεντρο σε μια παρέα, ακόμα και σε παρέα να μην είναι έχει αναπτύξει μια διαφορετική ψυχολογία η οποία του βγάζει μια θετική ενέργεια. Είναι άλλο να δεις μια χαμογελαστή κοπέλα και είναι άλλο να δεις μια ξυνισμένη κοπέλα. Επίσης να ξέρεις πως ο φόβος σου αυτός αντικατοπτρίζεται χωρίς να το ξέρεις. Δηλαδή χωρίς να το θέλεις τον βγάζεις προς τα έξω....

    Οι κοπέλες θέλουν κάποιον για να περνάνε καλά, δεν θέλουν ούτε μουντρούχες, ούτε ξυνισμένους, ούτε φοβισμένους. Άκουσε με ακόμα και αν δεν θέλει κάποια κοπέλα σχέση ή πχ έχει γκόμενο απλά έτυχε να βγει με τις φίλες της δεν θα σε αφήσουν να φύγεις αν τις κάνεις να νιώθουν καλά και ευχάριστα με τη παρουσία σου.

    Τα έχεις αυτά; Αν δεν τα έχεις που πας; Τι είναι η γυναίκα ένα κομμάτι κρέας πάμε να σε μαμήσω; Αυτά που λένε για τις γύναικες ότι τάχα οι γυναίκες θέλουν λεφτά και όλα αυτά είναι παπαριές. Υπάρχουν και τέτοιες αλλά δεν είναι έτσι η πλειοψηφία των γυναικών. Αν εσύ δεν είσαι καλά και δεν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου τι να σε κάνει η γυναίκα μετά; Τι να σε πιάσει πόρτα για χειμώνα; Να συμπάσχει στο πόνο σου ή να βαριέται διπλά; Δεν χρειάζεται βαριέται και μόνη της....

    Ανέπτυξε τους πνευματικούς σου ορίζοντες αυτό είναι το κλειδί της επιτυχίας. Καλλιέργησε τον εαυτό σου ανέπτυξε θετική σκέψη (αυτό επιτυγχάνεται με το διάβασμα και όλα θα πάνε καλά στο εγγυούμαι αυτό). Θα γνωρίζεις γυναίκες κάθε ημέρα για πλάκα...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Στην παρέα σας δεν υπάρχουν γυναίκες, μόνο άντρες είστε; Γιατί αν υπάρχουν,
    και εφόσον λες ότι εκεί κάνεις πλάκα και λειτουργείς με άλλον αέρα, μπορείς να εκμεταλλευτείς
    το ότι είστε παρέα και αν αποκτήσετε μεγαλύτερη οικειότητα να εξελιχθεί σε κάτι διαφορετικό.
    Ποτέ δεν ξέρεις.
    Θα μπλόκαρες νομίζεις σε ανάλογη περίσταση, σε παρέα και χαβαλεδιάρικο κλίμα;
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  3. #18
    Πρωτα απ ολα New_Beginning βρηκα λιγο επιθετικο το τονο σου, δεν ξερω αν ηθελες να το θεσεις ετσι. Αν με ρωταγες να σου πω καποια προσοντα μου αντικειμενικα θα σου ελεγα οτι ειμαι εξυπνος και οτι εχω πολυ χιουμορ. Για αυτα τα δυο πραγματα εχω αρκετη αυτοπεποιθηση πανω μου, τα αλλα αστα...Ανεφερα και σε προηγουμενο μηνυμα οτι παντα μεσα στη παρεα θα ειμαι αυτος που θα κανει τις πλακες,θα κανει τους αλλους να γελασουν. Και επισης ουδεποτε ειπα οτι βλεπω τις γυναικες σαν ενα κομματι κρεας απλα για να κανουμε τη δουλεια μας και μετα τελος. Δεν ειμαι ουτε καν ετσι και οταν ειμαι σε σχεση δε μου περναει καν απ το μυαλο ουτε να κερατωσω ουτε τιποτα. Σεβομαι τη κοπελα που μου αρεσει και ουσιαστικα θελω να ειμαι μαζι της. Το προβλημα μου ειναι οτι περα απ τα δυο "προσοντα" που ανεφερα κατα τα αλλα δεν εχω και πολυ αυτοπεποιθηση σε αλλους τομεις,για παραδειγμα εμφανισιακα,παροτι θεωρω ειμαι φυσιολογικος και οχι ασχημος, ή οτι δεν εχω το τσαμπουκα να κανω τη κινηση..και επειδη ξερω οτι οι κοπελες το καταλαβαινουν οταν καποιος ειναι φοβισμενος εστω και λιγο, κανω πισω! αυτο ειναι το προβλημα μου νομιζω, το οτι δεν εχω το τσαμπουκα. Προτινεις και εσυ μια λυση και σε ευχαριστω παρολα αυτα,ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω. Οσες κοπελες εχω γνωρισει οταν αρχιζουμε και κανουμε λιγο παρεα με το να εχω χιουμορ κτλπ με συμπαθουν ολες παρα πολυ αλλα για να απαντησω και στο τελευταιο μηνυμα, ετυχε να μη μου αρεσουν ή να τις βλεπω πολυ φιλικα.Το θεμα μου ειναι πως θα φτασω μεχρι το σημειο να αναπτυξω μια σχετικη οικιοτητα με καποια ωστε να πω και τη βλακεια μου να γελασουμε,να νιωσω πιο ανετα...

  4. #19
    Δεν ειμαι επιθετικος απλα σου ειπα αυτο που πιστευω.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    7
    Κάνεις τους άλλους να γελάνε κλπ. πρόσφατα ένας φίλος έκανε μια συζήτηση με μια κοπέλα που τον ενδιαφέρει, το παλικάρι είναι το κέντρο της παρέα, αυτός που κάνει όλη τη πλάκα κλπ, όπως λες κι εσύ, στη συζήτηση που είχε, η κοπέλα του είπε πως, ποτέ δε θα μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω μαζί του επειδή νομίζει πως θα τα έπερνε όλα στ πλάκα και δε θα μπορούσε να κάνει τίποτα σοβαρό, οπότε να είσαι ''έξυπνα πλακατζής'' και με μέτρο :P

    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Δλδ στην αρχή τους δίνεις να καταλάβουν ότι σε ενδιαφέρουν ερωτικά ενώ στη συνέχεια η προσέγγιση σου μετατρεπεται σε φιλική πχ απλα κουβεντες περι ανεμων και υδατων κι ανουσιες εξοδοι?
    Εαν με ενδιαφέρει η σιγκεκριμένη κοπέλα, δε θα προσεγγίσω φιλικά..απλώς δε μπρούμε να αρέσουμε σε όλους, ούτε να τους πιέσουμε να τους αρέσουμε..σε εμένα τυχαίνει συχνά βέβαια αλλά νταξ...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Φιλε μου σε καταλαβαίνω!!!! Είμαι κι εγω στην ίδια θέση με έσενα (μη σου πω και χειροτερη). Είμαι 28 χρονων και δεν εχω κάνει τιποτα!!!!!! ουτε καν εχω φιλήσει κορίτσι ακόμα (μόνο στο μάγουλο μια συμαθητρια μου που είχε γενέθλια πριν από 7 χρόνια).
    Δεν εχω σταλιά αυτοπεποιθησης και ότι και να κάνω δεν αλλάζει τιποτα. Οι γυναικες με απεχθάνονται.... σαν τον διαολο το λιβανι. Βλέπω ενα κοριτσι και μετα από τεράστια εσωτερικη μάχη της ανοιγω μια κουβέντα. Το αποτέλεσμα; Μου απαντάει μονολεκτικά και τέλος. Ανοίγω ακόμα με δυσκολια μια συζητηση... τιποτα!!!! Λέω στο εαυτό μου "ελα μωρέ... μπορει να μην έχει όρεξη για κουβέντα.... Μπορει να της έχει τυχει κάτι δυσαρεστο και να μην θέλει συζητησεις", και τότε κάθεται απεναντι μας ένας νεαρός και μόνη της ξεκινάει να μιλάει μαζί του...
    Όλοι μου λενε πως πρέπει να πιστέψω στον εαυτό μου και άλλα τέτοια, όμως δεν καταλαβαίνουν πως αυτό δεν είναι εύκολο. Ακόμα και να καταφέρω να πιστέψω λίγο με το που θα βγω έξω θα χαθεί με το που θα φάω χυλόπιτα. Εχω φτάσει στα όρια απελπισίας.... προσπαθω να μην το σκέφτομαι γιατι αν μου περάσει από το μυαλό μου έρχεται να τρελαθω!!!!!
    Ελπίζω εσύ τουλάχιστον να καταφέρεις να βγείς από αυτην την μαύρη τρύπα!!!!!!!!!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    ωραιο ξεθαμα 1,5 χρονο μετα;)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    ωραιο ξεθαμα 1,5 χρονο μετα;)

    Ξέρεις τι λένε!!!! Κάλιο αργά παρά ποτέ!!!!!!:)

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΔΕΙΛΟΣ....
    By k33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 23-11-2013, 01:27
  2. Φοβάμαι ότι δεν είμαι φυσιολογικό άτομο!!!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 17-12-2012, 15:46
  3. Φοβάμαι ότι είμαι βαριά άρρωστη και δεν δίνουν σημασία...
    By LIONLIBRA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 25-04-2012, 14:27
  4. Ειμαι ΔΕΙΛΟΣ
    By krino in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 02-04-2009, 04:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •