έχει κανένα νόημα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    21

    έχει κανένα νόημα;

    Εδώ και χρόνια νιώθω ότι βρίσκομαι στη μέση ενός απέραντου ωκεανού και βυθίζομαι σιγά σιγά προς τον πάτο.
    Όταν συνειδητοποίησα πως αν δεν κάνω κάτι θα πνιγώ άρχισα να κάνω προσπάθειες να βγω στην επιφάνεια για να ανασάνω.
    Αλλά μερικές φορές σκέφτομαι πως δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθώ γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει τίποτα στην επιφάνεια.
    Μονάχα τεράστια κύματα που αργά ή γρήγορα θα σε πνίξουν όσο και να παλέψεις.
    Τελικά έχει κανένα νόημα να προσπαθείς;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sidarta View Post
    Εδώ και χρόνια νιώθω ότι βρίσκομαι στη μέση ενός απέραντου ωκεανού και βυθίζομαι σιγά σιγά προς τον πάτο.
    Όταν συνειδητοποίησα πως αν δεν κάνω κάτι θα πνιγώ άρχισα να κάνω προσπάθειες να βγω στην επιφάνεια για να ανασάνω.
    Αλλά μερικές φορές σκέφτομαι πως δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθώ γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει τίποτα στην επιφάνεια.
    Μονάχα τεράστια κύματα που αργά ή γρήγορα θα σε πνίξουν όσο και να παλέψεις.
    Τελικά έχει κανένα νόημα να προσπαθείς;
    εισαι πανω στην προσπαθεια που με πολυ κοπο καταφερες να ξεκινησεις.
    μην βαζεις τρικλοποδιες στον εαυτο σου, αστην να προχωρησει, συνεργασου, προσπαθησε, πιστεψε, κολυμπα...
    μην σκεφτεσαι απο τωρα τι θα δεις στην επιφανεια, αστο για αργοτερα.
    επικεντρωσου στην προσπαθεια και την ηρεμια σου..
    σκεψου οτι χαρακτηριστικο αυτου που σου συμβαινει, ειναι η αλοιωμενη οραση...
    αυτο που τωρα βλεπεις σαν τεραστια κυματα, μπορει αργοτερα να σου φαινεται κατι πολυ πιο φιλικο και βατό...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    και βέβαια έχει νόημα.η ζωή είναι χαρά.διαχειρίσου την σωστά και βάλε στόχους από την αρχή,με καλή διάθεση και θετική σκέψη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    sidarta , αυτοι που θα σπευσουν ναπαντησουν ειναι αυτοι που εχουν τις απντησεις , δεν ειναι αυτοι που εχουν τις ερωτησεις . Οποιος αλλος συμφωνει μαζι σου , προφανως δεν εχει υην απαντηση , οποτε κ θα μεινει στην σιωπη του . Ειναι σαν να ρωτας σε ποιο club να πας , θα σου απαντησοτν μονο αυτοι που πανε σε clubs , κοινως αυτοι που βρισκουν νοημα .
    Και να σου πω , δεν υπαρχει μεγαλυτερη ντοπα απο τον εγωισμο . Ο εγωισμος ειναι αυτος που θα σε κανει να παλευης με χαμογελο γιατι νομιζεις οτι θα τα καταφερεις . Η απογνωση ειναι αυτη που θα σε κανει να αφεθεις με δακρυα . Και θα αφεθης με δακρυα γιατι θα κλαις για την ζωη που αφηνεις . Αυτος που αφηνεται με χαμογελο δεν εκτιμα τιποτα , γιατι δεν εχει νιωσει τι ειναι το νοημα της ζωης . Ποιος την εκτιμα περισσοτερο , αυτος που χαμογελαει η αυτος που κλαιει ?
    Οπως βλεπεις υπαρχουν εδω αρκετοι με χαμογελο .
    Μην ψαχνεις για απαντησεις .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Ο εγωισμός,είναι το χειρότερο φαρμάκι στην ζωή του ανθρώπου.
    Χαμήλωσε το "εγώ" σου,αγάπα με όλη σου την ψυχή τον εαυτό σου και τους άλλους και μόνο τότε θα βρεις νόημα στην ζωή σου,μόλις αγαπήσεις,συγχωρέσεις τους πάντες και τα πάντα!
    Η ζωή είναο διαρκής αγώνας για όλους μας....για άλλους πιο δύσκολος για άλλους λίγο πιο εύκολος!

    Επικεντρώσου στον στόχο σου με όλη σου την ψυχή και κάπου θα δεις ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα.......


    Για να μην υπάρχουν μπερδέματα,αναφέρομαι στην νηματοθέτρια και κάθε φορά θα απευθύνομαι στο νήμα,αν θέλω να αλλάξω παραλήπτη απάντησης...θα το δηλώσω!
    Last edited by Diana1982; 18-04-2014 at 18:12.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Αν σου πω " δεν εχει νοημα " πως θα νιωσεις;Θελω να πιστευω οτι κατι θα κλωτσησει μεσα σου :-) .Θελω να πιστευω οτι αν με δεις στα μαυρα μου τα χαλια και σε ρωτησω αν εχει νοημα,μια στιγμη που θα εισαι λιιιιγο καλυτερα,θα μου πεις "ναι ρε,εχει νοημα,βγες να κυνηγησεις ενα απο τα χιλιαδες που σε περιμενουν.."
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...7!Κοπελα μου ετσι οπως μου τα λες μαλλον αντιμετωπιζεις καταθλιψη κ γιαυτο σου στελνω την ιστορια μου την οποια ευελπιστω να βρεις ενδιαφερουσα κ οτι μπορεις να θεραπευτεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699

    Απλά ρουτίνα είναι όλα...
    Τίποτα δεν έχει νόημα και τίποτα δεν είναι ωραίο...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Υπο αλλες συνθήκες στις οποίες βρισκόμουν πέρσι προπερσι πχ.θα σου έλεγα με βεβαιότητα πως τίποτα δεν έχει νόημα. γιατί δεν ήμουν καλά ψυχολογικά.
    όσο πιο καλά είσαι μέσα σου τόσο πιο αισιόδοξα καο δυναμικά το αντιλαμβάνεσαι το γεγονός.
    φέτος.. που είναι καλά γενικά, δε θα υο έλεγα ποτέ, όσο χαλιά κι αν μπορέσω να νιώσω μια δεδομένη στιγμή.
    Στιγμη όμως, γιατί δεν το αφήνω πλεον να με πάρει από κάτω καμία φορά.-οπως συνηθιζα πέρσι κλπ κλπ- μη σε πρηζω..
    τ κλειδί είναι να νιώθεις καλά. αν το βρεις αυτό θα αναθεωρήσεις κ θα πεις το βλάκας ήμουν κ πίστευα τόσο ακραία κ μιζερα πράγματα.
    Η ζωή έχει χαρές, αλήθεια, μέσα σε όλα τα άσχημα που θα βρεις

Similar Threads

  1. Δεν έχει νόημα να δένεσαι με τίποτα και με κανέναν...
    By Άγνωστος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 23-05-2013, 11:46
  2. 21 ετων χωρις κανένα φίλο
    By armia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-01-2013, 14:07
  3. 6 φάρμακα-κανένα αποτέλεσμα
    By konak in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 23-09-2011, 20:03
  4. κανενα meeting?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 19-10-2010, 11:51
  5. Καφεΐνη, έχει νόημα η διακοπή της?
    By papg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-11-2009, 01:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •