Για ολους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526

    Για ολους

    Προσπαθειστε να αλλαξεται τον εαυτο σας και μετα δειτε ποσο μιδαμινες ειναι οι πιθανοτητες να αλλαξεται τους αλλους..Γιατι παρατηρησα οτι ολοι απαντανε σε θεματα αλλωνων με σιγουρια ενω ι ιδοι εχουν προβληματα τα οποια δεν εχουν λυσει κ συμβουλευβουν τους αλλους λεσ και ειναι προφητες... δεν λεω οτι δεν υπαρχουν αξιολογα αοτμα οπως ο Αντρεας ο keep_walking kai mnimonia k kerasi ειστε απο τα ατομα που συμπαθω και θεωρω πως εχετε 2 τονους μυαλο και χιουμορ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Θα σου απαντήσω με ένα απόσπασμα από ένα βιβλίο:
    "<<Τι σκέφτεσαι,Gkobinta>> , ρώτησε κάποτε που είχαν βγει να ζητιανέψουν ο Σιντάρτα , <<τι σκέφτεσαι , προχωρήσαμε καθόλου?Αγγίξαμε κανένα στόχο?>>
    Ο Gkobinta απάντησε: <<Μάθαμε και εξακολουθούμε να μαθαίνουμε.Θα γίνεις μεγάλος σαμάνος , Σιντάρτα.Έμαθες γρήγορα όλες της ασκήσεις , συχνά σε θαυμάζουν οι γεροι σαμάνοι . Θα γίνεις κάποτε άγιος , Σιντάρτα>>.
    Ο Σιντάρτα είπε : << Δεν έχω την ίδια γνώμη , φιλε μου.
    Όσα έμαθα μέχρι σήμερα από τους σαμάνους , Gkobinta , θα μπορούσα να τα είχα μάθει γρηγορότερα και πιο εύκολα. Θα μπορούσα να τα είχα μάθει σε κάθε καπηλειό μιας συνοικίας εταιρειών και παιχτών των ζαριών>>.
    Ο Gkobinta είπε : << Ο Σιντάρτα αστειεύεται μαζί μου . Πως θα μπορούσες να matheisth συγκέντρωση , το κράτημα της αναπνοής , πως θα μπορούσες να μάθεις την αδιαφορία για την πεινα και τον πόνο εκεί , κοντά σε αυτούς τους άθλιους?>>
    Κι ο Σιντάρτα είπε σιγανά, σαν να μιλούσε μονος tku : <<Τι είναι η συγκέντρωση?Τι είναι η εγκατάλειψη του κορμιού? Τι είναι η νηστεία?τι είναι το κράτημα της αναπνοής? Είναι φυγή από το Εγώ, είναι μια σύντομη απόδραση από την οδύνη της ύπαρξης, είναι σύντομη νάρκωση μπρός στον πόνο και την ανυπαρξία νοήματος στην ζωή . Ο ζευγολάτης βρίσκει στο πανδοχείο την ίδια φυγή, την ίδια σύντομη νάρκωση, πίνοντας μερικά ποτήρια κρασιού.Δεν νιώθει πια το Εγώ του, δεν αισθάνεται άλλο τους πόνους, της ζωής, βρίσκει μια σύντομη νάρκωση. Βρίσκει, σκυμμένος πάνω από το ποτήρι του με το κρασί, αυτό το ίδιο που βρίσκουν ο Σιντάρτα και ο Gkobinta όταν ξεφεύγουν με ατέλειωτες ασκήσεις από το κορμί τους και ξεφεύγουν στην ανυπαρξία. Έτσι είναι.>>
    Ο Gkobinta είπε:<< Έτσι λες, φιλε, αν και ξέρεις πως ο Σιντάρτα δεν είναι ζευγολάτης κι ένας σαμάνος δεν είναι μεθύστακας. Ο πότης βρίσκει βεβαια νάρκωση, βρίσκει μια σύντομη φυγή και ξεκούραση, αλλα γυρίζει πίσω από την πλάνη και τα ξαναβρίσκει όλα όπως και πρώτα, δεν έχει γίνει σοφότερος, δεν μάζεψε γνώση, δεν ανέβηκε κανένα σκαλοπάτι.>>
    Κι ο Σιντάρτα είπε χαμογελώντας:<< Δεν το ξέρω, δεν ήμουνα ποτε πότης. Ότι εγώ, όμως, ο Σιντάρτα, βρίσκω μονο σύντομη νάρκωση στις ασκήσεις και τη συγκέντρωση μου και βρίσκομαι τόσο μακριά από την σοφια, από την λύτρωση, όσο και το παιδί στην κοιλια της μητέρας του, αυτό το ξέρω, Gkobinta, αυτό το ξέρω>>."
    Η αυτογνωσία είναι το σημαντικότερο επίτευγμα ενός ανθρώπου, ΓΙΑ ΜΕΝΑ.
    Η πραγματική αυτογνωσία.
    Η πραγματική ειλικρίνεια προς των εαυτό μας.
    Η πραγματική αγάπη προς των εαυτό μας.
    Η πραγματική αποδοχή του εαυτού μας.
    Αν γνωρίζεις των εαυτό σου και αν δέχεσαι και αγαπάς των εαυτό σου,στην δικη σου καθημερινή πραγματικότητα,θα μπορέσεις να το κανεις και για όλους τους άλλους.
    Πόσοι όμως μπορούν να πουν πως έχουν πετύχει έστω ένα από αυτά σε μια ολόκληρη ζωή?
    Και για να κλείσω, πάντα πιο εύκολη η θεωρεία προς άλλους, παρα η πράξη προς των εαυτό μας.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Η mnimonia ειμαι εγω?Aν ναι συμπληρωσε και 2 τονους ομορφιας http://www.pic4ever.com/images/hippie4.gif

    Ενταξει σε κατι που εχω περασει πχ κρισεις πανικου μπορω εντος πολλων εισαγωγικων να πω μια συμβουλη..Στα γενικοτερα θεματα που συμμετεχω απλα γραφω μια σκεψη μου η οποια μπορει να ειναι και η απολυτη μπουρδα.
    Δεν νομιζω οτι κανεις εδω ειναι προφητης και ουτε απροβληματιστος γενικοτερα,ωστε να μπορει να λυσει τα προβληματα των αλλων.Καταθεση σκεψεων γινεται και τιποτε αλλο.

  4. #4

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι δεν αλλαζουν οι αλλοι (μαζευουν ομως ψηγματα ε?) , δεν μπορω καν να πεισω καποιον για τις αποψεις μου ενω ως γνωστον εχω παντα δικιο:)

    Ευχαριστω για τα καλα λογια ... και εμενα το μεγαλου ατου ειναι η ομορφια:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. Καλησπέρα σε όλους!
    By STORM LORD2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-2012, 18:53
  2. Γεια σε ολους !
    By Billaras in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 23-10-2012, 02:38
  3. Καλησπέρα σε όλους!
    By STORM LORD in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 13-08-2012, 14:26
  4. για ολους
    By change in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 23-11-2011, 01:12
  5. Aντιψυχωσικά σε όλους-ΗΠΑ
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 18-07-2011, 03:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •