Να πάω στην Γερμανία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766

    Να πάω στην Γερμανία;

    Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που σου μαθαίνουνε την γλώσσα δωρεάν και οι μεταφράσεις καθώς και τα έξοδα για μετεγκατάση είναι πληρωμένα. Το θέμα είναι αν εγώ καταφέρω να εξασκήσω το επάγγελμα του νοσηλευτή όταν από την χώρα μου με διώχνουνε από όλες τις δουλειές.

  2. #2
    ....οι Γερμανοί θα σε λατρέψουν ολγάκι!
    Εννοείται πως πρέπει να πας. Ασε που εκεί θα παντρευτείς σίγουρα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ....οι Γερμανοί θα σε λατρέψουν ολγάκι!
    Εννοείται πως πρέπει να πας. Ασε που εκεί θα παντρευτείς σίγουρα
    Λες βρε Θεοφανία μου;;;;;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν αντεχεις το κρυο ναι πηγενε.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    για Ολλανδια ψηνεται κανεις ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Στην Ελλάδα όλους τους διώχνουν από όλες τις δουλείές γιατί δεν υπάρχει σάλιο. Το επάγγελμά σου έχει έλλειψη στη Γερμανία οπότε έχεις πολύ καλές πιθανότητες να σε πάρουν! απλά να θυμάσαι πως ό,τι θέματα έχει κάποιος τα κουβαλάει παντού και πρέπει να τα λύσει, δεν είναι μαγική λύση η μεταναστευση. Πάντως σίγουρα η εύρεση δουλειάς φτιάχνει την ποιότητα ζωής, οπότε αν νιώθεις έτοιμη καντο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    για Ολλανδια ψηνεται κανεις ?
    Δεν κοροϊδεύουμε!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Στην Ελλάδα όλους τους διώχνουν από όλες τις δουλείές γιατί δεν υπάρχει σάλιο. Το επάγγελμά σου έχει έλλειψη στη Γερμανία οπότε έχεις πολύ καλές πιθανότητες να σε πάρουν! απλά να θυμάσαι πως ό,τι θέματα έχει κάποιος τα κουβαλάει παντού και πρέπει να τα λύσει, δεν είναι μαγική λύση η μεταναστευση. Πάντως σίγουρα η εύρεση δουλειάς φτιάχνει την ποιότητα ζωής, οπότε αν νιώθεις έτοιμη καντο.
    Σε ευχαριστώ!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Δεν κοροϊδεύουμε!
    ολγακι εχεις καποιο προβλημα με την αντιληψη σου μηπως ? που ακριβως κοροϊδεψα και τι ?
    ρωτησα απλα αν ενδιαφερεται κανεις για Ολλανδια. απ'τη Γερμανια τη προτιμω και ειναι ευκολοτερη χωρα να μεινει καποιος μονιμα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που σου μαθαίνουνε την γλώσσα δωρεάν και οι μεταφράσεις καθώς και τα έξοδα για μετεγκατάση είναι πληρωμένα. Το θέμα είναι αν εγώ καταφέρω να εξασκήσω το επάγγελμα του νοσηλευτή όταν από την χώρα μου με διώχνουνε από όλες τις δουλειές.
    Νομίζω πως είναι μεγάλη ευκαιρία για σένα και για τον καθένα δηλ. δες το απ΄όλες τις πλευρές εδώ σε απογοητεύουν όλα, κάθε μέρα, εκεί, θα γνωρίσεις καινούργιους ανθρώπους, θα έχεις δουλειά, θα κάνεις πράγματα για σένα. Θα μπορείς να πάρεις άδεια να πας διακοπές.. στην Ισπανία ας πούμε.. μπορεί να νοσταλγείς την Ελλάδα, αλλά τι σου προσφέρει; Εγώ, έστω και για να δοκιμάσω τις αντοχές μου θα το έκανα.. αν το πάρεις απόφαση.. Καλή τύχη.. Σε όλα.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Ωραία όμως δεν ξέρω αν εκεί τα καταφέρω. Εδώ από όλες τις δουλειές με διώξανε δεν έδειξα δείγματα ότι θα τα καταφέρω εκεί.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπορεις να προσπαθησεις.

    Εχεις καποιο λινκ απο αυτο το προγραμμα γιατι ενδιαφερομαι και εγω για τετοιες ευκαιριες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Θα τα καταφέρεις, εδώ σου λένε να κάνεις 10 πράγματα και σου ζητάνε ευθύνες για 100.. είναι πιο οργανωμένα όλα εκεί.. δεν μ΄αρέσει κι εμένα, αλλά έτσι είναι... δώσε μια ευκαιρία στον εαυτό σου... πίστεψε σε σένα και τις ικανότητες σου.. στο κάτω κάτω κάνε μια δοκιμή.. μη σκέφτεσαι μόνο τις δυσκολίες στην τελική εδώ, περνάς καλά;; Μάλλον όχι... μόλις αρχίσεις να μιλάς λίγο τη γλώσσα θα είναι όλα λιγάκι καλύτερα, μέρα με τι μέρα θα κάνεις προόδους παντού και θα νιώθεις καλύτερα.. αλλά αν.. λέμε αν... δε σ΄αρέσει, δεν σου πάνε οι ρυθμοί, οι άνθρωποι κτλ. γυρνάς.. τουλάχιστον θα έχεις προσπαθήσει.. πάλεψε το όμως.. Τις περισσότερες φορές ''δεν τα καταφέρνουμε'' επειδή δε θέλουμε να τα καταφέρουμε.. Για εμένα και αυτό είναι, απολύτως αποδεκτό και νορμάλ..

  15. #15

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Καποιοι αρεσκονται στην δημιουργια και καποιοι στην καταστροφη.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-05-2014, 14:02
  2. Ευχομαι Καλο ΠΑΣΧΑ! Να βρουμε ολοι μας την ΑΝΑΣΤΑΣΗ στην καρδια & στην ζωη!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-05-2013, 13:42
  3. Poll: Θα πρεπε να μαστε σαν την Γερμανια
    By the_downward_spiral in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 25-12-2012, 14:43
  4. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 21:57
  5. Στην γιαγιά
    By weird in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 14
    Last Post: 23-01-2010, 03:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •