ψυχικη νοσος - σκεψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    ψυχικη νοσος - σκεψεις

    Η αλλαγη του τροπου επεξεργασιας των εξωτερικων ερεθισματων που δεχεται ο εγκεφαλος , που εξ αρχης τα επεξεργαζεται ως κατι μη σημαντικο , αρα κ απορριπτεο , πλεον τα επεξεργαζεται κ τα καταγραφει ως κατι αρνητικο .
    Αυτη η καταγραφη των ερεθισματων , εχει ως αποτελεσμα να στελνονται στο σωμα σηματα προσπαθωντας να ισορροπησει ( μην ξεχναμε οτι ο οργανισμος ειναι ενα θαυμαστα αυτοπροστατευομενο συστημα ) . Τα σηματα αυτα , απογοητευση , ταχυκαρδια , αγχος , καταθλιψη κ.α. , αναλογως της εντασης-συχνοτητος , κατηγοριοποιουνται ως ' ψυχικες διαταραχες ' .
    Η διαπραγματευση του ' ψυχικα διαταραγμενου ' με τον εαυτο του , οταν αποτυχει , εχει ως αποτελεσμα την ' ψυχικη νοσο ' .
    Ο ανθρωπος εχει μαθει να επεξεργαζεται μονο τα θετικα μνμτα , κ οχι τα αρνητικα , κατι το οποιο ειναι λαθος . Κατα την επεξεργασια τετοιων μνμτων , , θα πρεπει να ειμαστε αποστασιοποιημενοι απο αυτα , ωστε να αποφυγουμε να εμπλακουμε σε ενα κυκεωνα πολλων εμπλεκομενων μεταβλητων στην διαδικασια αυτη .
    Η ουσια λοιπον του προβληματος ειναι η λαθος διαχειρηση στο να ερμηνευουμε αμεροληπτως τα γεγονοτα που μας συμβαινων η που μας εχουν συμβει .
    Η εκδοχη ' γιατι συμβαινει σε μενα αυτο ' μονο να υπονομευσει μπορει την συναλλαγη με τον εαυτο μας .
    Η μη αποδοχη του εαυτου μας , ετσι οπως ειναι , η επιθυμια να ειμαστε κατι αλλο , μονο σε αδιεξοδο οδηγει .
    Αρα , η αποδοχη του εαυτου μας , η πληρης , χωρις περιστροφες κ δικαιολογιες , ειναι το ημισυ της εξοδου απο τον κυκεωνα στον οποιον εχουμε εμπλακει .
    Ο χημικος πολεμος ( φαρμακα ) που εξαπολυουμε εναντια στον εαυτο μας , σταματαει τις ερωτησεις που πρεπει να θεσουμε σε μας , μας κανει απαθεις ( μαρτυρια του γιατρου μ ) , και δεν παιρνουμε τις απαντησεις που χρειαζομαστε .
    Εξυπακουεται οτι ειμαι εναντιον των φαρμακων ( κανω καμμια ζαβολια που κ που . στο μπας και ) , διοτι δεν ειναι παρα μια αναβολη να αντιμετωπισουμε το προβλημα χωρις φιλτρα , και μειωνουμε τις αντιδρασεις του οργανισμου .
    Εχω διαβασει πολλακις την φραση ' να ξαναγινω ο παλιος καλος μου εαυτος ' . Πιστευω οτι ακομη και τοτε που ειμασταν ' καλα ' , κατι υποβοσκε , τπτ δεν ερχεται ουρανοκατεβατο , αλλα η ενταση των εσωτερικων συγκρουσεων , ητο μικρη , η το εδαφος δεν ητο αρκετα προσφορο ωστε να εκδηλωθει-ριζωσει , η λεγομενη ' ψυχικη νοσος ' , η οποια δεν ειναι τπτ αλλο απο λανθασμενη συναλλαγη με τον εαυτο μας , και ο οργανισμος , οπως προειπα ειναι ενα εξοχως αυτοπροστατευομενο συστημα , και αντιδρα υγιως , οπως ειναι προγραμματισμενος ναντιδρασει , δλδ παταει το alarm κουμπι , για να μας προειδοποιησει οτι κατι δεν κανουμε σωστα , προτρεποντας μας να επιδιορθωσουμε το προβλημα , και οχι να το μπαλωσουμε .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κατα τη γνωμη μου ο ανθρωπινος οργανισμος ειναι μια μηχανη (χρησιμοποιω αυτο τον ορο για να δωσω εμφαση) που δυναται να δυσλειτουργησει για χιλιαδες-χιλιαδων αιτιες. Οσο πιο πολυπλοκη ειναι μια μηχανη τοσο και περισσοτεροι οι λογοι που μπορει κατι να πηγαινει στραβα. Το βλεπουμε παντου γυρω μας, ακομα και στα δημιουργηματα μας , τα οποια ειναι πολυ πιο απλα απο μας.

    Υπαρχουν μερικα κλισε που νομιζουμε οτι δινουν απαντηση σε ολα , αλλα αυτα ειναι μονο υπεραπλουστευσεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οποτε για να ολοκληρωσω λιγο το σκεπτικο μου , οταν ολα καποια στιγμη αρχιζουν να βαινουν καλως ( και το ευχομαι για ολους) , πολλες φορες νομιζεις οτι βρηκες την αιτια των προβληματων και την αντιμετωπισες. Αυτο μαλλον ειναι δυσκολο να το πετυχες , το πιο

    πιθανο ειναι να αλλαξαν χιλια-μυρια πραγματα και χιλιες δυο δικλειδες ασφαλειας , να επαναπροσαρμοστηκες κλπ. κλπ. και να εχεις ενα πιο επιθυμητο αποτελεσμα εντελει. Γνωμη μου παντα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Συμφωνώ ότι πρέπει να επεξεργαζόμαστε και τα αρνητικά ερεθίσματα και κυρίως πως πρέπει να αποδεχτούμε τον εαυτό μας. Αλλά αυτό δε κάνει τα φάρμακα κακά. Υπάρχει ένα σημείο όπου σταματάς να μπορείς να σκέφτεσαι φυσιολογικά, δε μπορείς να φας, χάνεις τον ύπνο σου. Τότε μόνο το φάρμακο σε σώζει. Αν βέβαια έκανες αυτό που πρέπει στην ώρα του δε θαφτανες σε τέτοιο σημείο. όπως καταλαβαίνεις, εγώ δε τόκανα και χρειάστηκε το χαπάκι για να μπορέσω να κοιμηθώ τουλάχιστον.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    14
    Τι ειν' η γαληνη ?
    Τι ειν' η γαληνη ?
    Αν συγχωρεσεις τον εαυτο σου
    λενε πως βλεπεις την απαντηση γραμμενη στη σεληνη

    Macgyver σε παω !!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    KW , συμφωνω οτι εμεις οι ανθρωποι ειμαστε περιπλοκα οντα , κ δεν προσπαθω να παρω την θεση του ψυχολογου-ψυχιατρου . Γνωριζω πολυ καλα οτι δεν μπορω να υπεραπλουστευσω την ανθρωπινη φυση . Ειμαι ανθρωπος , κ αυτο αρκει . Δεν πιστευω οτι οι θεωριες ψυχολογιας ειναι οι μονες που μπορουν να πραγματευτουν το ζητημα των ψυχικων νοσηματων . Απλως το αναμοχλευουν , ανικανες να φτασουν στην ουσια . Και θα συμφωνησω επισης , οτι εκει που πιστεψες οτι εισαι κοντα στη λυση , αιφνης ανακαλυπτεις οτι δεν εισαι καν στην αρχη .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Φιλε gnick , αυτα που εγραψα , ευχομαι να βαλουν σε σκεψεις τους ' ψυχικα ασθενεις ' , οτι η γαληνη ειναι μπροστα μας , μια δυσκολη ανηφορια , αλλα οταν υπερπηδησουμε ολα τα εμποδια κ κατακτησουμε την κορυφη , μας περιμενει η ευκολη κατηφορια κ η φανταστικη σε ομορφια πεδιαδα , οπου θα πραγματοποιησουμε το ονειρο μας , να νιωσουμε ευτυχεις , λυτρωμενοι απ οτι μας εγκλωβιζει , και προπαντος ε λ ε υ θ ε ρ ο ι .

    ΥΓ διαβασα το ποστ σου ' μηδεν ' , καταλαβαινω τι λες , διοτι κ εγω σε παρομοια φαση ειμαι , μαλλον μερικα ' κλικ ' παραπανω , με σκληρη προσωπικη νοητικη προσπαθεια . Ευχομαι ολοψυχα να βρεις ταχιστα τον δρομο σου , κανεις δεν μπορει να σου τον υποδειξει . Αγγελος .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Συμφωνώ ότι πρέπει να επεξεργαζόμαστε και τα αρνητικά ερεθίσματα και κυρίως πως πρέπει να αποδεχτούμε τον εαυτό μας. Αλλά αυτό δε κάνει τα φάρμακα κακά. Υπάρχει ένα σημείο όπου σταματάς να μπορείς να σκέφτεσαι φυσιολογικά, δε μπορείς να φας, χάνεις τον ύπνο σου. Τότε μόνο το φάρμακο σε σώζει. Αν βέβαια έκανες αυτό που πρέπει στην ώρα του δε θαφτανες σε τέτοιο σημείο. όπως καταλαβαίνεις, εγώ δε τόκανα και χρειάστηκε το χαπάκι για να μπορέσω να κοιμηθώ τουλάχιστον.
    Eagle guy , σου οφειλω μια απαντηση . Δεν αποτρεπω κανεναν απο το να παρει τα φαρμακα που τουχει συστησει ο γιατρος του . Κ εγω οταν ειμαι σε υπερενταση , θα παρω κανα xanax . Απλως δεν πιστευω οτι η συστηματικη ληψη φαρμακων θα σου λυσει το προβλημα , αλλα μπορει να κανω και λαθος .

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    14
    Θα ηθελα να κανω μερικες παρατηρησεις. Απο ψυχικες νοσους δεν ξερω ( ο,τι διαβασα μονος μου ) , ουτε απο φαρμακα , δεν ξερω πως επιδρουν στον οργανισμο κλπ . Ξερω οτι εβλεπα την μανα μου να παιρνει , απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου , αλλα παντα κατεληγε στο ιδιο σημειο ( καταθλιψη ειχε ) .
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ο ανθρωπος εχει μαθει να επεξεργαζεται μονο τα θετικα μνμτα , κ οχι τα αρνητικα , κατι το οποιο ειναι λαθος . Κατα την επεξεργασια τετοιων μνμτων , , θα πρεπει να ειμαστε αποστασιοποιημενοι απο αυτα , ωστε να αποφυγουμε να εμπλακουμε σε ενα κυκεωνα πολλων εμπλεκομενων μεταβλητων στην διαδικασια αυτη .
    Θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο να εισαι αποστασιοποιημενος . Στην αρχη τα καταφερνεις , νομιζεις οτι δουλευει , αλλα καπου καταρρεεις , δεν μπορεις να κυριαρχησεις του ιδιου σου του μυαλου με το δικο σου μυαλο .
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Η μη αποδοχη του εαυτου μας , ετσι οπως ειναι , η επιθυμια να ειμαστε κατι αλλο , μονο σε αδιεξοδο οδηγει .
    Αρα , η αποδοχη του εαυτου μας , η πληρης , χωρις περιστροφες κ δικαιολογιες , ειναι το ημισυ της εξοδου απο τον κυκεωνα στον οποιον εχουμε εμπλακει ..
    Ο ανθρωπος ποτε δεν αποδεχεται πληρως τον εαυτο του , οσο κι αν νομιζουν οτι το καταφερνουν καποιοι. Ειναι ενας συνδυασμος της αποδοχης του εαυτου του με την αποδοχη του απο τους υπολοιπους ανθρωπους που τον βοηθα να προχωρησει. Εξου και οι ομαδικες συνεδριες 'αρρωστων' ή οι κλινικες .
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εχω διαβασει πολλακις την φραση ' να ξαναγινω ο παλιος καλος μου εαυτος ' . Πιστευω οτι ακομη και τοτε που ειμασταν ' καλα ' , κατι υποβοσκε , τπτ δεν ερχεται ουρανοκατεβατο , αλλα η ενταση των εσωτερικων συγκρουσεων , ητο μικρη , η το εδαφος δεν ητο αρκετα προσφορο ωστε να εκδηλωθει-ριζωσει , η λεγομενη ' ψυχικη νοσος ' , η οποια δεν ειναι τπτ αλλο απο λανθασμενη συναλλαγη με τον εαυτο μας , και ο οργανισμος , οπως προειπα ειναι ενα εξοχως αυτοπροστατευομενο συστημα , και αντιδρα υγιως , οπως ειναι προγραμματισμενος ναντιδρασει , δλδ παταει το alarm κουμπι , για να μας προειδοποιησει οτι κατι δεν κανουμε σωστα , προτρεποντας μας να επιδιορθωσουμε το προβλημα , και οχι να το μπαλωσουμε .
    Παντα υπαρχει κατι αρνητικο μεσα μας . Το θεμα ειναι αν το αντιμετωπιζεις ικανοποιητικα ή οχι . Αλλος εξομολογειται στον πατερ, αλλος τα λεει σε ενα φιλο , αλλος σε ψυχολογο , αλλος τα αναλυει μονος . Αν στην ζωη του ανθρωπου υπαρχουν οι καταλληλες ισορροπιες ( συνδυασμος σπιτι, φιλοι, δουλεια, ενδιαφεροντα κλπ) εχει πιο πολλες πιθανοτητες να τα καταφερει .
    Τα παραπανω ειναι προσωπικη σκεψη και οχι κατ αναγκη σωστα . Ακομα και η αναλυση που κανουμε τωρα ειναι η προσπαθεια να αντιληφθουμε τι συμβαινει, γιατι γινεται ο,τι γινεται, πως λειτουργει ο ανθρωπος, το μυαλο και ουσιαστικα , με αυτο τον τροπο , προσπαθουμε να αποδεχθουμε τον εαυτο μας .
    Απο δικη μου εμπειρια θα πω οτι οποιος σκεφτεται πολυ στο τελος καιγεται το μυαλο του . Αμα δε βρεις σταθερα σημεια, γερα για να βασισεις καπου τη ζωη σου , ολα καταρρεουν σε καποια φαση και δεν εχεις καν διαθεση να σκεφτεις . Σταθερα σημεια ειναι οι ανθρωποι ( γονεις , αδερφια , φιλοι , συντροφος , παιδια ) . Οποιος δε βασισει τη ζωη του σε ανθρωπους ποτε δεν νιωθει 'ολοκληρωμενος' , ακομα και βραβειο νομπελ να παρει .

    ΥΓ Σε ευχαριστω πραγματικα για την ευχη σου . Δεν ξερω σε ποια φαση εισαι , ουτε σε ποια ειμαι εγω , αλλα σου ευχομαι να βρεις τη γαληνη και την ηρεμια στη ψυχη και στο μυαλο σου .
    Στο κατω-κατω ολα στο μυαλο ειναι , ειμαστε ενα τιποτα κι ειμαστε τα παντα .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Φιλε gnick , σορυ αλλα δεν ξερω ναπαντω παραγραφο-παραγραφο , θα σου απαντησω εφ ολης της υλης . Κατ αρχην πασχω κ ο ιδιος απο καταθλιψη , αρκετα χρονια , κ ουδεποτε εχω βοηθηθει απο φαρμακα , αν κ εχω δοκιμασει καμμια 10αρια . Δεν ισχυριζομαι οτι αυτα που γραφω ειναι ευκολα να εφαρμοστουν στην πραξη , ειδαλλως θαμουνα κ εγω τωρα καλα . Ειμαι κατατι καλυτερα ομως , απο τοτε που παραδεχτηκα οτι η κτθλψη δεν ειναι κατι που ερχεται απο το πουθενα , αλλα εχω συμβαλλει κ εγω ο ιδιος στην εκδηλωση της , κ πλεον αρχισα να ' δουλευω ' προς αυτην την κατευθυνση .Ισως να με βοηθουσε η ψυχοθεραπεια , αλλα για προσωπικους λογους , ποτε δεν εχω κανει . Σωστα λες οτι ο ανθρωπος ποτε δεν αποδεχεται πληρως τον εαυτο του , αλλα οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα .
    Στην 3 παραγ. συμφωνω οτι κανενας ανθρωπος δεν εχει τις καταλληλες ισορροπιες μεσα του , μονο περιοδους που αισθανεται ισορροπημενος . Οσο για το ' οποιος σκεφτεται πολυ καιγεται το μυαλο του ' δεν εννοω να σκεφτεσαι εμμονιακα , αλλα χαλαρα , φιλοσοφωντας την ζωη κ δεχομενος οτι σου φερει αυτη , χωρις να ανυπομονεις να συνελθεις . Δεν ξερω αν ειναι σωστο να βασιζεις τη ζωη σου σε ανθρωπους , οι ανθρωποι ειναι ασταθεις , χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν συμφωνω οτι μια ζωη χωρις φιλους , ειναι μια ελλειπης ζωη . Προτιμω να βασιζομαι στον εαυτο μου , στην προσωπικη μου προσπαθεια . Ισως αν ειχα οικογενεια , να ημουν καλυτερα . Ο καθεις εξαρταται απο κατι , αλλος απ την οικογενεια του , αλλος απ την δουλεια του , αλλος απ τους φιλους του , αλλος απ τον δεσμο του , αλλος απ την θρησκεια κ.ο.κ.
    Μαρεσει η τοποθετηση σου , ειμαστε ενα τπτ κ ειμαστε τα παντα , πολυ φιλοσοφημενο .
    Οσο για την γαληνη που αναφερεις , μου μου θυμιζει κατι που ειχε πει ο Garcia Marques , ' η ευτυχια δεν ειναι παρα το ποσο γαληνη εχουμε στην ψυχη μας ' κ το θεωρω σωστοτατο .
    Ευχομαι κ στους δυο μας περαστικα . Ο καθεις αντιμετωπιζει- βιωνει το προβλημα του με τον τροπο του , κ πιθανον να το αντιμετωπιζουμε διαφορετικα , μια κ μας χωριζουν 32 χρονια .

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    14
    Οσον αφορα τη φραση ' οποιος σκεφτεται πολυ καιγεται το μυαλο του ' ουτε εγω εννοουσα εμμονιακα > Συμφωνω με σενα , χαλαρα και φιλοσοφωντας . Εκεινο που ηθελα να δειξω ειναι οτι δε γινεται να βασισεις τη ζωη σου στις σκεψεις κ φιλοσοφιες , αυτα ειναι στο μυαλο, θεωρητικα . Προσωπικη αποψη παντα.
    Ξεφυγαμε απ το θεμα ? Το αρχικο μηνυμα ειχε να κανει με την αποδοχη του εαυτου μας . Αυτο συμβαινει οταν προσπαθεις να αναλυσεις κατι , απομακρυνεσαι απο την ουσια και υστερα ερχονται καποιες εκλαμψεις διαυγειας που βλεπεις τα πραγματα καθαρα . Τουλαχιστον σε μενα αυτο συμβαινει .
    Παντως θεωρω πολυ σημαντικο οτι συζηταμε και μου δινεις τροφη για προβληματισμο . Ισως η εμπειρια μετρα περισοοτερο .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Πώς να μη βασίσεις τη ζωή σου σε σκέψεις και φιλοσοφίες ;;; Μα αυτό είναι η ζωή μας. Το οτιδήποτε κάνεις, προκύπτει από τις σκέψεις σου, και τη φιλοσοφία που έχεις υιοθετήσει-αναπτύξει-δημιουργήσει σαν άνθρωπος. Οκ, υπάρχουν σίγουρα και κάποιες πράξεις-προϊόντα αυθορμητισμού, αλλά κατά βάσιν ενεργούμε βάσει σκέψεων και φιλοσοφίας.... Όντως όσα είναι στο μυαλό είναι θεωρητικά, αλλά το πρακτικό δεν υφίσταται αν δεν έχει υπάρξει πριν ως κάτι το θεωρητικό...
    (Δεν αναλύω περισσότερο τον συλλογισμό μου γιατί βγαίνω εκτός θέματος, και θα μετατρέψω το ποστ σε αμφιθέατρο της Φιλοσοφικής)

  13. #13
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ...
    Εξυπακουεται οτι ειμαι εναντιον των φαρμακων ( κανω καμμια ζαβολια που κ που . στο μπας και ) , διοτι δεν ειναι παρα μια αναβολη να αντιμετωπισουμε το προβλημα χωρις φιλτρα , και μειωνουμε τις αντιδρασεις του οργανισμου .
    Εχω διαβασει πολλακις την φραση ' να ξαναγινω ο παλιος καλος μου εαυτος ' . Πιστευω οτι ακομη και τοτε που ειμασταν ' καλα ' , κατι υποβοσκε , τπτ δεν ερχεται ουρανοκατεβατο , αλλα η ενταση των εσωτερικων συγκρουσεων , ητο μικρη , η το εδαφος δεν ητο αρκετα προσφορο ωστε να εκδηλωθει-ριζωσει , η λεγομενη ' ψυχικη νοσος ' , .. .
    Εχω την εντυπωση ότι τα φαρμακα, εννοω τα λεγομενα ψυχοφαρμακα, απλα καταλαγιάζουν, ηρεμουν το νου, άλλα σε μικρότερο και άλλα πιο δραστικα σε μεγαλύτερο βαθμό. Η δυνατοτητα τους πιστευω εξαντλείται μέχρι εκει, κι αν κανω λάθος διορθώστε με. Δεν εχουν τη δυνατοτητα ουτε τον τροπο σκεψης να αλλάξουν, ουτε τις πεποιθησεις να διορθωσουν, ουτε να δρασουν μεσα στο νου μας επιλεκτικα, ήτοι να διαγραψουν τα άχρηστα ή τα τραυματικά. Κι όμως αυτα τα δυο ειναι που θελουμε.

    Συμφωνω με το σχολιο σου για το "ο παλιος καλος μου ο εαυτος". Η μονη περιπτωση να μην ισχυει αυτο είναι όταν συνεβηκε στη ζωη μας ενα ιδιαιτερα σοβαρο συγκλονιστικό γεγονος που έφερε τα πάνω κάτω. Αλλιως η χάλια ψυχολογια δεν ήρθε απο το πουθενα, υπηρχε μεσα μας σαν σε λανθανουσα κατασταση, υπέβοσκε εκει που εμεις ζουσαμε υποτιθεται ανεμελα, το υποβαθρο της ήδη ήταν μεσα μας αλλά βρισκόταν στο περιθωριο επειδη δεν συνεβαινε κατι για να την ξυπνησει. Κι οταν βρεθηκαμε σε καποιες δυσκολες περιστασεις που απαιτουσαν δυνατα ψυχολογικα αποθεματα τοτε ενεκα της ανυπαρξιας τετοιων αποθεματων το προβλημα βγηκε στην επιφανεια.
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γιαννη , νομιζω τα ιδια λεμε .......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,193
    Ευχομαι ολοψυχα να βρεις ταχιστα τον δρομο σου , κανεις δεν μπορει να σου τον υποδειξει .
    Συμφωνώ απόλυτα!!

    Το θεμα ειναι αν το αντιμετωπιζεις ικανοποιητικα ή οχι . Αλλος εξομολογειται στον πατερ, αλλος τα λεει σε ενα φιλο , αλλος σε ψυχολογο , αλλος τα αναλυει μονος . Αν στην ζωη του ανθρωπου υπαρχουν οι καταλληλες ισορροπιες ( συνδυασμος σπιτι, φιλοι, δουλεια, ενδιαφεροντα κλπ) εχει πιο πολλες πιθανοτητες να τα καταφερει .
    Τα παραπανω ειναι προσωπικη σκεψη και οχι κατ αναγκη σωστα . Ακομα και η αναλυση που κανουμε τωρα ειναι η προσπαθεια να αντιληφθουμε τι συμβαινει, γιατι γινεται ο,τι γινεται, πως λειτουργει ο ανθρωπος, το μυαλο και ουσιαστικα , με αυτο τον τροπο , προσπαθουμε να αποδεχθουμε τον εαυτο μας .
    Απο δικη μου εμπειρια θα πω οτι οποιος σκεφτεται πολυ στο τελος καιγεται το μυαλο του . Αμα δε βρεις σταθερα σημεια, γερα για να βασισεις καπου τη ζωη σου , ολα καταρρεουν σε καποια φαση και δεν εχεις καν διαθεση να σκεφτεις . Σταθερα σημεια ειναι οι ανθρωποι ( γονεις , αδερφια , φιλοι , συντροφος , παιδια ) . Οποιος δε βασισει τη ζωη του σε ανθρωπους ποτε δεν νιωθει 'ολοκληρωμενος' , ακομα και βραβειο νομπελ να παρει .
    Συμφωνώ ακόμα περισσότερο...θυμάμαι πριν λίγες μέρες έδιναι συμβουλή σ'έναν φίλο ότι "αλήθεια εσύ τι κάνεις για να ξεφύγεις από την κατάθλιψή σου;
    Ποιά είναι τα κίνητρα σου;
    Εχεις βρει ανθρώπους να στηριχθείς;
    Εγώ τους βρήκα,του λέω....ψάξε βρες τους και εσύ-αν ο άνθρωπος δεν βρει τις ισορροπίες των σχέσεων του με άλλους ανθρώπους και με κίνητρα,δεν υπάρχει περίπτωση να ξεφύγει από καμία ασθένεια.

    Πρέπει να το θέλει πραγματικά πολύ-να μην έχει τύψεις για αυτά που έκανε αλλά και για αυτά που δεν έκανε-να αγαπήσει και να συγχωρέσει απόλυτα τον εαυτό του.

    Εκείνος θεώρησε ότι του έκανε επίθεση,αλλά εγώ του έδινα συμβουλή για να σηκωθεί στα πόδια του!

    φιλοσοφωντας την ζωη κ δεχομενος οτι σου φερει αυτη
    Αλήθεια Αγγελε,εσύ έχεις αποδεκτεί την ζωή έτσι όπως σου τα έχει φέρει;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 29
    Last Post: 05-12-2011, 18:42
  2. ψυχικη αρρωστια=καταδικη??
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 10-03-2009, 10:18
  3. Ψυχική Υγεία - Φοβίες?
    By mandyav in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-01-2009, 19:59
  4. Ψυχική καταστροφή
    By someone in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-2008, 14:51
  5. Κατάθλιψη, η νόσος των σύγχρονων κοινωνιών
    By Mightisright in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 30-05-2008, 23:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •