Μαζοχισμός είναι πρόβλημα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 79
  1. #1

    Μαζοχισμός είναι πρόβλημα;

    Καλημέρα. Είμαι ένας άνδρας 37 ετών και έχω φτάσει στα όρια μου. Θεωρώ πως ανήκω στη κατηγορία των μαζοχιστών και ότι υπάγομαι στη παραφιλία! Υπάρχει κάτι μέσα στον εαυτό μου που τον διεγείρει όταν υποτάσσεται στο γυναικείο φύλο. Με εξιτάρει η ιδέα πως μια γυναίκα έρχεται σε οργασμό προκαλώντας μου πόνο. Έχω ψάξει το τελευταίο μήνα που δεν νιώθω καλά όλη τη διεθνή βιβλιογραφία για τρόπους αντιμετώπισης της συγκεκριμένης προτίμησης και δυστυχώς όλα αναφέρουν πως οι παρούσες μεθόδους θεραπείας έχουν πολύ φτωχή πρόγνωση. Δηλαδή δεν οδηγούν πουθενά οι μέθοδοι αντιμετώπισης.

    Θυμάμαι ακόμα και τη πρώτη φορά που μου προκάλεσε διέγερση η εικόνα της κυριαρχικής γυναίκας.Θυμάμαι πως έβλεπα ένα έργο στη τηλεόραση σε ηλικία 6-7 ετών όπου μια γυναίκα είχε το ρόλο του Ζορρό και μαστίγωνε κάποιους κακούς. Αυτή η εικόνα τότε για πρώτη φορά στη ζωή μου με διέγειρε αλλά σαν παιδί που ήμουν τότε ούτε που το κατάλαβα. Στα εφηβικά μου χρόνια δεν υπήρχε το διαδίκτυο οπότε τα όποια συναισθήματα που είχα, είχαν κατευνάσει.

    Θυμάμαι επίσης πως κάποτε τα είχα με μια κοπέλα η οποία μου έλεγε ότι ήθελε να με μαστιγώσει στην ηλικία των 17 ετών ήμασταν τότε χωρίς να τις έχω αποκαλύψει τη προτίμηση μου αλλά αντί να συναινέσω σε αυτό της απάντησα τι λες μωρή ανώμαλη; Ήταν η πρώτη και η τελευταία γυναίκα με την οποία δημιούργησα σχέση και θα μου ταίριαζε απόλυτα. Δημιούργησα στη ζωή μου σχέσεις αλλά σε καμία δεν ανέφερα ποτέ τη προτίμηση μου. Ο λόγος; Για να μην μου πούνε αυτό που είπα εγώ στη κοπέλα με τα σαδιστικά χαρακτηριστικά.Μετά με την έλευση του ίντερνετ στην Ελλάδα δεν ξέρω αν θυμάστε τις τραγικές ταχύτητες του διαδικτύου τότε άρχισα την αναζήτηση εικόνων και βίντεο ενθουσιασμένος νομίζοντας πως πέρναγα τη πύλη της ευτυχίας θυσιάζοντας άπειρες ώρες στο κατέβασμα ενός βίντεο το οποίο πλέον κατεβαίνει σε λιγότερο από 3 λεπτά όταν τότε χρειαζόταν 2 και ίσως τρεις ώρες. Έχω μια τεράστια συλλογή βίντεο που αντιστοιχεί σε δεκάδες TB.

    Μάλιστα με είχε απορροφήσει τόσο πολύ που κάποια στιγμή σταμάτησα να ενδιαφέρομαι στη δημιουργία σχέσεων με γυναίκες πιστεύοντας πως εφόσον δεν μου δίνει μια γυναίκα αυτό που με εξιτάρει δεν υπάρχει λόγος να είμαι με αυτή.

    Για την ανωμαλία μου άλλοι το θεωρούν ιδιότητα, εγώ προσωπικά το θεωρώ ανωμαλία, έχω ταξιδέψει μέχρι την Ουγγαρία για να κάνω casting και φωτογράφιση με τις σκληρότερες γυναίκες της Ευρώπης. Μου μαύρισαν τη πλάτη από το μαστίγωμα. Μιλάμε για ακραίο μαστίγωμα το οποίο θεωρώ πως το 80% ίσως και το 90% των ανδρών να μην το άντεχαν και να τσίριζαν από το πόνο ή να κλαίγανε στη κυριολεξία. Επειδή είμαι μυημένος στον διαλογισμό μπορώ με τον εγκέφαλο μου να ελέγξω και να υποτάξω το πόνο. Με μαστιγώνανε και δεν το ένιωθα σε σημείο που μου είπανε να μείνω Ουγγαρία και να κάνω γυρίσματα σε βίντεο. Εγώ δεν πήγα όμως για αυτό το λόγο εκεί. Πήγα γιατί ήθελα να δώ μια κυριαρχική γυναίκα να εξιτάρεται και να έρχεται σε οργασμό επειδή με μαστιγώνει ανελέητα.Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε ποτέ γιατί ότι κάνουν το κάνουν για τα λεφτά και όχι γιατί έχουν πραγματικά γυναικεία κυριαρχικά αισθήματα. Αυτός είναι ο υποκριτικός ρόλος τους.

    Τελικά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω με τον εαυτό μου ξέρω όμως τι πραγματικά θέλω. Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να ξύπναγα αύριο το πρωι και ο εγκέφαλος μου να τα έχει κάνει delete όλα αυτά σαν να μην υπήρχαν ποτέ στη ζωή μου. Θα ήθελα να χαρώ τη θηλυκότητα της γυναίκας. Είναι απίστευτο να έχω αυτή τη κατάρα πάνω μου, αντί να ικανοποιούμαι ψυχολογικά με την θηλυκότητα της γυναίκας να ικανοποιούμαι με ανώμαλες εικόνες. Έχει καταστραφεί η ζωή μου, δεν μπορώ να χαρώ τη ζωή μου. Και πολύ φοβάμαι πώς αν δεν μπορέσω να το αποβάλλω αυτό από μέσα μου κάποια στιγμή θα χάσω το παιχνίδι της ζωής εντελώς αν δεν το έχω χάσει ήδη!

    Τι μπορώ να κάνω για να με σώσω;

    Υ.Γ Ειρωνία της ζωής μου είναι πως μπορώ εγκεφαλικά να υποτάξω το πόνο αλλά δυστυχώς αδυνατώ να ελέγξω τις απίστευτες προτιμήσεις μου....

  2. #2

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για μενα ειναι θεμα αυτοσεβασμου. τι αυτοσεβασμο μπορει να εχει καπιος σε αυτη τη κατασταση? ενταξει ολοι εχουν φαντασιωσεις αλλα δε τις τραβανε τοσο πολυ

  4. #4
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    Τι να το κάνω το λίνκ; Αν ρωτήσεις από εκεί μέσα 100 άτομα και οι 100 θα χαρακτηρίσουν το BDSM ως ιδιότητα στρουθοκαμηλίζοντας γιατί είτε δεν γνωρίζουν τη πραγματικότητα είτε δεν θέλουν να έρθουν αντιμέτωποι με αυτή. Εγώ βρήκα τη δύναμη να πω στον εαυτό μου ότι έχει πρόβλημα αλλά δεν ξέρω πως να με βοηθήσω να το αντιμετωπίσει. Έγραψα το πρόβλημα μου για να δω αν υπάρχουν και άλλοι σαν και εμένα που αναγνωρίζουν το πρόβλημα τους αν το αντιμετώπισαν και με ποιο τρόπο. Να πάω σε ψυχοθεραπευτή; Διάβαζα ένα ανάλογο Αγγλικό φόρουμ το πρωί και από αυτά που είδα στη χώρα της απόλυτης διαστροφής η πλειοψηφία των ψυχοθεραπευτών δεν γνωρίζει καν τον όρο παραφιλία! Αυτοί οι οποίοι υποτίθεται πως θα βοηθήσουν κάποιον να ξεπεράσει το πρόβλημα του.

  5. #5
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    για μενα ειναι θεμα αυτοσεβασμου. τι αυτοσεβασμο μπορει να εχει καπιος σε αυτη τη κατασταση? ενταξει ολοι εχουν φαντασιωσεις αλλα δε τις τραβανε τοσο πολυ
    Δεν έχεις και δεν θέλεις να έχεις. Ούτε αυτοεκτίμηση έχεις. Μπορείς να μιλήσεις με γυναίκες να σου δείχνουν ότι ενδιαφέρονται για εσένα ότι θέλουν να συναναστρέφονται μαζί σου να κάνετε σχέση και να περνάτε καλά αλλά δεν σε ενδιαφέρει τίποτα από όλα αυτά γιατί δεν πρόκειται να περάσεις καλά. Εχείς προσηλωθεί στη προτίμηση σου και δεν σε αφήνει να απελευθερωθείς από αυτήν για να βρεις τον εαυτό σου.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Θα έλεγα πως είναι κάποιο φετίχ αρχικά κ κανένα πρόβλημα αλλά όσο διάβαζα παρα πέρα αλλαξα γνώμη.
    Ψαξτο σε εναν ψυχολόγο. ναι είναι πρόβλημα.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by New_Beginning View Post
    Τι να το κάνω το λίνκ; Αν ρωτήσεις από εκεί μέσα 100 άτομα και οι 100 θα χαρακτηρίσουν το BDSM ως ιδιότητα στρουθοκαμηλίζοντας γιατί είτε δεν γνωρίζουν τη πραγματικότητα είτε δεν θέλουν να έρθουν αντιμέτωποι με αυτή. Εγώ βρήκα τη δύναμη να πω στον εαυτό μου ότι έχει πρόβλημα αλλά δεν ξέρω πως να με βοηθήσω να το αντιμετωπίσει. Έγραψα το πρόβλημα μου για να δω αν υπάρχουν και άλλοι σαν και εμένα που αναγνωρίζουν το πρόβλημα τους αν το αντιμετώπισαν και με ποιο τρόπο. Να πάω σε ψυχοθεραπευτή; Διάβαζα ένα ανάλογο Αγγλικό φόρουμ το πρωί και από αυτά που είδα στη χώρα της απόλυτης διαστροφής η πλειοψηφία των ψυχοθεραπευτών δεν γνωρίζει καν τον όρο παραφιλία! Αυτοί οι οποίοι υποτίθεται πως θα βοηθήσουν κάποιον να ξεπεράσει το πρόβλημα του.
    για παρομοιο λογο εδωσα το λινκ, μηπως εκει εβρισκες περισσοτερες πληροφοριες απο ομοιοπαθεις, γιατι εδω που ειναι ολοι φυσιολογικοι (sic) διαβαζωντας για παραφιλια μπορει να παει το μυαλο τους στα χειροτερα, παιδοφιλια, κυκλωματα κλπ.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ εμενα μου εχει πει η κοπελα μου οτι της αρεσει να τη δενουν κ εχει κ αυτη μαζοχιστικες τασεις την εδεσα μεν χαχαχαχαχα αλλα δε τραβιξα το πραγμα σε τετια ακρα εσυ μιλας για πολυ χοντρα πραγματα κ μενα τα χοντρα πραγματα δε μ αρεσουν πχ εγω δε το βρισκω υπερβολικα ακραιο μια γυναικα να εχει τασεις προς το ιδιο φυλο ισα ισα ποσοι αντρες ειχαν αυτη τη φαντασιωση? οτι πιανουν τη κοπελα τους με αλλη κοπελα κ μετα τις βαζουν κατω κ τις δυο? απλα εγω νομιζω οτι σε καθε περιπτωση αυτο που εχει σημασια ειναι ο τροπος που κανεις κατι τα υπερβολικα ακρα δε μου αρεσουν

  9. #9
    Έτσι ξεκίνησα και εγώ κάποτε Από τις light καταστάσεις κανα χαστουκάκι αλλά.... αλλά.... :(

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω εχω μεγαλο αυτοελεγχο ομως κ ξερω να ελεγχω τον εαυτο μου ειχα κ γω φαντασιωσεις τετιες αλλα δε τις τραβηξα με αυτο το τροπο γιατι εχω κ καπιο αυτοσεβασμο δεν αφηνω τις παρορμησεις μου να με κανουν οτι θελουν κ αυτο ελεγα κ σε αυτη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω εχω μεγαλο αυτοελεγχο ομως κ ξερω να ελεγχω τον εαυτο μου ειχα κ γω φαντασιωσεις τετιες αλλα δε τις τραβηξα με αυτο το τροπο γιατι εχω κ καπιο αυτοσεβασμο δεν αφηνω τις παρορμησεις μου να με κανουν οτι θελουν κ αυτο ελεγα κ σε αυτη
    Δεν εχεις αυτοελεγχο, απλα δεν εχεις το συγκεκριμενο προβλημα, η διαφορα ειναι τεραστια, οποτε αν δεν εχεις συμβουλη επι του πρακτεως, καλυτερα μην το παιζεις ο ανωτερος ολων, γιατι πολυ απλα δεν εισαι.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by skropi View Post
    Δεν εχεις αυτοελεγχο, απλα δεν εχεις το συγκεκριμενο προβλημα, η διαφορα ειναι τεραστια, οποτε αν δεν εχεις συμβουλη επι του πρακτεως, καλυτερα μην το παιζεις ο ανωτερος ολων, γιατι πολυ απλα δεν εισαι.
    https://www.google.gr/search?q=%CF%8...iw=800&bih=509

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    Ουτε προκειτε να ανοιξω το λινκ που εβαλες. Αν δεν εχεις κατι σοβαρο να πεις καλυτερα μην μιλας καθολου, αν και ξερω οτι σου ειναι δυσκολο, ακριβως γιατι δεν εχεις αυτοελεγχο :)

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    New_Beginning, όταν αποστρεφόμαστε κάτι δικό μας, κάποια πτυχή του εαυτού μας, όταν προσπαθούμε να το απαρνηθούμε, να το εξαφανίσουμε, όταν καταπιεζόμαστε, ή αυτοτιμωρούμαστε... τότε, αυτό το κάτι, όχι μόνο δεν φεύγει, αλλά γιγαντώνεται. Μας κατακλύζει, γίνεται εμμονή, γίνεται βάρος ολοένα και πιο δυσβάσταχτο, γινόμαστε απομονωμένοι και δυσλειτουργικοί.

    Νομίζω λοιπόν πως άσχετα με το αν θα το ονομάσουμε 'παραφιλία' ή 'προτίμηση', ένα σημαντικό μέρος του προβλήματος έγκειται στον τρόπο που εσύ το χαρακτηρίζεις 'απίστευτο', 'ανωμαλία', 'κατάρα' κλπ.

    Είτε είναι ανωμαλία είτε όχι, είναι κάτι που νιώθεις, που σου συμβαίνει, που υπάρχει μέσα σου. Αν δεν συμφιλιωθείς με αυτό που ήδη υπάρχει, δεν θα βρεις και τον τρόπο να το ξεπεράσεις - προσπεράσεις ή διαχειριστείς. Όσο μένει κρυφό, ανικανοποίητο, θαμμένο κάτω από τόνους ενοχών, αηδίας, θυμού, τόσο το τρέφεις.

    Πιστεύω πως έτσι κι αλλιώς θα σου έκανε καλό να κάνεις συστηματική ψυχοθεραπεία. Να ενισχύσεις την αυτογνωσία σου, να κατανοήσεις καλύτερα την προέλευση και τη σημασία των τωρινών σου προδιαθέσεων και αναγκών. Τη ζωή σου δεν την καταστρέφει η συγκεκριμένη σκέψη-επιθυμία. Την καταστρέφει η εμμονή να εκριζώσεις αυτή την επιθυμία.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    πιστευω οτι θα πρεπει να επισκεπτεις εναν ψυχολογο.
    μονο αυτος ειναι ειδικος στο να βρει απο που ξεκηνησε ολο αυτο και θα σε βοηθεισει στο να το ξεπερασεις.
    οταν ησουν μικρος ασκουσαν βια απεναντι σου;

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. είναι η σχιζοφρένεια πρόβλημα?
    By favvel in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 60
    Last Post: 13-07-2013, 18:18
  2. Ποιο ειναι το προβλημα σας;
    By ΣωτηρηςΚ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-04-2013, 14:27
  3. Ποιο ειναι το προβλημα μου ?
    By Johnnis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 31-01-2013, 09:04
  4. ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 12-01-2013, 12:36
  5. Μήπως το πρόβλημα είναι οι άλλοι ;
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 28-11-2011, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •