Βαρέθηκα πια με το φόβο της τρέλας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    10

    Βαρέθηκα πια με το φόβο της τρέλας

    Καλησπέρα παιδιά εδώ και 5 μήνες μου χέι κολλήσει στο μυαλό ότι θα τρελαθω.εχω διαβάσει τα πάντα για τις ψυχικές ασθένειες και νομίζω ότι θα τα παθώ όλα ... Χτες καθόμουν και περιμένα μπας και ακούσω καμμιά φωνή ... Αλλά ποτέ ευτυχώς δεν έχει τύχει να παθώ κάτι από αυτά που σκέφτομαι . Το μόνο που καταφέρνω είναι να μην κοιμάμαι και να χαλάω τη σωματική μου υγεία ... Έχω να πάρω και Xanax 5 χρόνια και δεν θέλω να ξαναπαρω... Τι να κάνω ? σε γιατρό έχω παει 5 χρόνια έκανα ψυχοθεραπεία πήρα και ζολοφτ για ένα 6 μηνό... Όλοι μου λέγανε πως δεν πρόκειται να τρελαθω αλλά πάντα εγώ φοβάμαι ..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    26
    χαχαχα τα ιδια και εγώ.τιποτα δεν θα συμβει στο υπογραφω.ειδικα αυτό.αν τρελαθείς δεν θα το πάρεις χαμπάρι εσύ σίγουρα.οσο εντονη και να ειναι η σκεψη αυτη προσπαθησε να μην της δινεις σημασια.βασικα ξερω οτι δεν μπορεις να τη βγαλεις απο το μυαλο σου.απλα τουλαχιστον μην ταραζεσαι.σιγα σιγα θα το ξεπερασεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    ακου να σου πω,αν ειναι να παθεις κατι φοβασαι δεν φοβασαι θα το παθεις!
    το να βρισκεσαι σε αυτην την κατασταση δεν βοηθας τον εαυτο σου,αντιθετως του προκαλεις στρες!
    θα σου πω την ιστορια μου,που δεν την εχω αναφερει εδω μεσα.
    απο μικρη(8 ετων) ειχα τον φοβο μην παθω διπολικη διαταραχη μιας και αρρωστησε η μεγαλιτερη αδερφη μου(19 ετων τοτε)απο αυτην την αρρωστεια.
    οσο μεγαλωνα ο φοβος μου μεγαλωνε,οταν η δευτερη αδερφη μου αρωσταινει και αυτη σε ηλικια 23 ετων και πριν καλα,καλα το καταλαβουμε αυτοκτωνει.
    εγω τοτε ημουν 15 ετων.
    αρχισα να το ψαχνω,διαβασα οτι παρουσιαζετε αυτη η ασθενεια μεταξυ 18-30.
    τα χρονια περναγαν αργα και περημενα με τον φοβο της αρρωστειας μεσα στο πενθος της χαμενης μου αδερφης και στα ψυχιατρεια απο τις νοσηλειες της αλλης μου αδερφης.
    εφτασα στα 29 και τα εκλεισα η χαρα μεγαλη!ουφ!τελειωσε ειπα!αυτο ηταν!
    29 μισο,ξυπναω ενα πρωι κλαιγωντας!δεν ηξερα τι ειχα!μια μερα κλαμα,δυο μερες κλαμα,τρεις μερες κλαμα ειπα χρειαζομαι βοηθεια!
    πηγα σε ψυχιατρο ψυχολογο ο φοβος μου μεγαλος!
    μου ειπε μην φοβαστε,δεν εχετε διπολικη διαταραχη,καταθλιψη εχετε.
    με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να εχω διπολικη διαταραχη.
    δεν χρειαστηκα φαρμακα,ξεκηνησα ψυχαναλυση μετα απο ενα χρονο με ξαναπιανει
    η καταθλιψη χειροτερευε αλλαζα τα αντικαταθλιπτικα το ενα μετα το αλλο χωρις κανενα αποτελεσμα!
    εφτασα σε σημειο να βρισκομαι εννεα μηνες σε ενα κρεβατι με μια τηλεοραση και τρωγοντας ολη μερα σοκολατες και να σηκονομαι μονο για τουαλετα.
    αλλα ευτυχως δεν ειχα διπολικη(ετσι ελπιζα)!
    οσπου στα 41 ηρθε και αυτη!
    μα πως;;;;
    αφου μεχρι τα 30 ελεγαν οι στατιστικες;;;
    εγω περημενα μερα,μερα μεχρι τα 30 και δεν καταλαβα τα καλιτερα μου χρονια απο τον φοβο της και αυτη μου την εκανε τωρα!!!!!!
    ηθελα να ανοιξει η γη να με καταπιει οταν μου το ανακοινωσε ο γιατρο μου!!!!!
    εκεινη την στιγμη ηθελα να πεθανω,δεν ηθελα να ζω!!!
    γιατι και αυτο;;;;;;;;;;
    γιατι και σε εμενα;;;;;

    φιλε,φιλη ζησε την ζωη σου γιατι κανεις δεν ξερει τι του ξημερωνει!!
    φοβομαστε δεν φοβομαστε οτι ειναι να ερθει θα ερθει!!!
    υπαρχουν πολυ χειροτερες αρρωστειες απο τις ψυχικες ασθενειες!!!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    10
    Ευχαριστω πολυ κορίτσια να στε καλα ..!! Μαράκι συνονοματο εύχομαι να σαι καλα πάντα !!!γνωρίζω άτομο με διπολικη διαταραχη και ειναι μια χαρά ... Μακάρι να ξεκολλησω και γω το μυαλο μου απο κει γιατι ειμαι 27 χρόνων και ειναι κρίμα να αναλώνομαι σε τέτοιες σκέψεις ...λεφτα για ψυχοθεραπειες πλέον δεν υπάρχουνε οπότε πρεπει να το παλέψω Μονή μου ..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by Mar p View Post
    Ευχαριστω πολυ κορίτσια να στε καλα ..!! Μαράκι συνονοματο εύχομαι να σαι καλα πάντα !!!γνωρίζω άτομο με διπολικη διαταραχη και ειναι μια χαρά ... Μακάρι να ξεκολλησω και γω το μυαλο μου απο κει γιατι ειμαι 27 χρόνων και ειναι κρίμα να αναλώνομαι σε τέτοιες σκέψεις ...λεφτα για ψυχοθεραπειες πλέον δεν υπάρχουνε οπότε πρεπει να το παλέψω Μονή μου ..
    να εισαι εσυ καλα κοπελα μου!
    να βγαλεις αυτες τις σκεψεις απο το μυαλο σου και νο το γεμισεις με θετικες σκεψεις!
    μπες στο ιντερντ και διαβασε για τις θετικες σκεψεις και ποσο βοηθανε

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    10
    Θα το κανω κορίτσι μου ευχαριστω και πάλι .. Καλο βράδυ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου κατανοω οτι το προβλημα ειναι περισσοτερο στο μυαλο σου,τωρα αναρωνω απο καταθλιψη κ το βλεπω οτι σ ολες τις ψυχικες αρρωστιες το μυαλο θολωνει κ δεν βλεπεις καθαρα,η αφοσιωση σου σε ανθρωπους κ δραστηριοτητες που σε εκφραζουν καθημερινα θα σε βοηθησουν να μην το σκεφτεσαι διαρκως

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο τιτλος παντος με προβληματιζει αν αυτοσαρκαζεσε

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μαλον ειναι καλυτερα να μη σκεφτεσαι αρρωστιες για να μη νομιζεις οτι τις εχεις κ ολας γιατι κ γω αν αρχισω να διαβαζω για τετια θα αρχισω να προβληματιζομαι μηπως μου σαλεψε κ μενα χαχαχαχαχαχαχαχαχα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    ΜΑΡΙΑ1967,διαβασα το μηνυμα σου και θελω να σου πω ενα μεγαααλο μπραβο γιατι παλευεις δυνατα εδω και χρονια μεσα σε δυσκολες οικογενειακες συνθηκες......εισαι παραδειγμα για ολους μας!Να εισαι καλα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    ΜΑΡΙΑ1967,διαβασα το μηνυμα σου και θελω να σου πω ενα μεγαααλο μπραβο γιατι παλευεις δυνατα εδω και χρονια μεσα σε δυσκολες οικογενειακες συνθηκες......εισαι παραδειγμα για ολους μας!Να εισαι καλα!
    να εισαι καλα και εσυ Ρανη
    δυστιχως δεν ειμαι παραδειγμα!
    εχω παρετηθει εδω και χρονια απο την ζωη!
    σε καποιους ανθρωπους η ζωη φερεται πολυ σκληρα.
    σε εμενα παραφερθηκε αλλα δεν το εβαζα ποτε κατω!
    στα 21 μου απο λαθος γιατρων μου εγινε ολικη αφαιρεση και αυτο ηταν ακομα ενα πολυ μεγαλο χαστουκι!
    ημουν κοριτακι,ειχα ονειρα να κανω οικογενεια ειχα παντρευτει απο τα 17 μου!
    και παλι δεν το εβαλα κατω,υιοθετησα ενα κοριτακι και ειπα δεν θα με παρει απο κατω!
    και μετα προβληματα σοβαρα υγειας με το παιδι,βιοψιες στο συκωτι,θεραπειες!
    οταν το προβλημα ειδα τελικα οτι θα το εχει για μια ζωη και θα κυνδινευει η ζωη της,εκει κατερευσα!
    οσο μεγαλωνε το παιδι βγαιναν και αλλα προβληματα και πλεον με ειχε παρει η κατρακυλα!
    δεν καταφερα απο εκει και περα να σταθω στα ποδια μου!
    ενα βημα εκανα εμπρος,δυο πισω!
    να ειναι καλα η κορη μου ειμαι ευγνωμων που βρισκεται στην ζωη μου,αλλα τα προβληματα ηταν ατελειωτα και πολλες φορες δεν υπηρχαν λυσεις!
    βρισκομαι σημερα να ζω και στην ουσια ΝΑ ΜΗΝ ΖΩ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Τι να σου πω βρε Μαρια μου.....πραγματικα,εινα πολυ δυσκολες οι καταστασεις που εχεις ζησει!Ναι,η ζωη ειναι διαφορετικη για καποιους ανθρωπους.....δεν ξερω γιατι.....συνεχισε να το παλευεις γιατι οση ζωη μας μενει πρεπει να την κανουμε οσο μπορουμε λιγο πιο χαρουμενη!Οσο για την κορουλα σου,να ειναι καλα και να της πανε καλυτερα τα πραγματα στη ζωη της γιατι κι αυτη ειχε δυσκολιες!Ευχομαι & στις δυο σας δυναμη και χαρα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Τι να σου πω βρε Μαρια μου.....πραγματικα,εινα πολυ δυσκολες οι καταστασεις που εχεις ζησει!Ναι,η ζωη ειναι διαφορετικη για καποιους ανθρωπους.....δεν ξερω γιατι.....συνεχισε να το παλευεις γιατι οση ζωη μας μενει πρεπει να την κανουμε οσο μπορουμε λιγο πιο χαρουμενη!Οσο για την κορουλα σου,να ειναι καλα και να της πανε καλυτερα τα πραγματα στη ζωη της γιατι κι αυτη ειχε δυσκολιες!Ευχομαι & στις δυο σας δυναμη και χαρα!
    σε ευχαριστω πολυ!
    να εισαι καλα εσυ και ολοι αυτοι που αγαπας!
    σου ευχομαι η ζωη να ειναι γεναιοδωρη μαζι σου!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Το παιδί είναι καλά τώρα, μετά τις περιπέτειες της υγείας του;
    Κοίτα, φαίνεται ότι όλα αυτά έχουν αφήσει τα σημάδια τους σε σένα και το άγχος σου
    επικεντρώνεται πια σε θέματα υγείας.
    Αν είναι δυνατόν να μην ψάχνεις συμπτώματα, ασθένειες, και οτιδήποτε έχει σχέση με τέτοια
    στο ίντερνετ, γιατί θα κολλάς περισσότερο, η αποχή είναι το καλύτερο στην κατάσταση αυτή,
    όταν δλδ θα σου έρχεται το κόλλημα να ψάξεις, κάνε κάτι άλλο, ευχάριστο για σένα, να απο
    μακρύνεσαι εφόσον γνωρίζεις τώρα πια ότι αυτό δε σε βοηθάει, αλλά σε χειροτερεύει.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by 1-555-Confide View Post
    Το παιδί είναι καλά τώρα, μετά τις περιπέτειες της υγείας του;
    Κοίτα, φαίνεται ότι όλα αυτά έχουν αφήσει τα σημάδια τους σε σένα και το άγχος σου
    επικεντρώνεται πια σε θέματα υγείας.
    Αν είναι δυνατόν να μην ψάχνεις συμπτώματα, ασθένειες, και οτιδήποτε έχει σχέση με τέτοια
    στο ίντερνετ, γιατί θα κολλάς περισσότερο, η αποχή είναι το καλύτερο στην κατάσταση αυτή,
    όταν δλδ θα σου έρχεται το κόλλημα να ψάξεις, κάνε κάτι άλλο, ευχάριστο για σένα, να απο
    μακρύνεσαι εφόσον γνωρίζεις τώρα πια ότι αυτό δε σε βοηθάει, αλλά σε χειροτερεύει.
    με εχεις μπερδεψει με την mar p ,εγω δεν εχω προβλημα αρρωστοφοβιας,εγω την εχω την αρρωστεια!
    δυστιχως οχι η κορη μου δεν εχει ξεπερασει το προβλημα υγειας της και το κακο ειναι οτι δεν το αποδεχετε και δεν
    ειναι συνεργασημη και συνεπης με την φαρμακευτικη της αγωγη!
    εχει πολλα που δεν εχει αποδεχτει και δεν δεχετε να παρει και βοηθεια οταν της λεμε να παει σε ψυχολογο!
    ειναι τελειως αρνητικη!

Similar Threads

  1. στα όρια της τρέλας.....
    By gatoula90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 18-11-2013, 19:34
  2. Αυπνία σε βαθμό τρέλας....
    By blondleo in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 5
    Last Post: 18-03-2013, 14:57
  3. Ταχυπαλμίες - Άγχος τρέλας ή Θανάτου
    By The_One in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-2011, 03:44
  4. Το λαθρεμπόριο της «τρέλας» (Ντοκιμαντέρ)
    By TasosAthens in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 17-02-2011, 15:00
  5. ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΩΞΩ ΤΟΝ ΦΟΒΟ
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 03-04-2008, 15:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •