φοβο οτι θα πεθανω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,124
    Από τη στιγμή που υποφέρεις γιατί λες ότι θα τους ανησυχήσεις χωρίς λόγο; Δυστυχώς όλη αυτή η περίοδος δημιούργησε ή επέτεινε ήδη υπάρχοντα προβλήματα. Ξέρεις τι να κάνεις, παρ'το απόφαση, μην αναβάλλεις.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Paraskevas View Post
    Καλησπερα σας,

    Εδω και 3 μερες εχω την αισθηση οτι θα παθω κατι. Ολα ξεκινησαν απο την καραντινα. Μεσα στην καραντινα απεκτησα προβληματα αρρωστοφοβιας ρνω οι εξετασεις μου ηταν καλες. Λογω εμβολιων και κορονοιου πιστευα οτι θα εχω καποιο κουσουρι. Ολο αυτο το αγχος και η φοβια με οδηγησαν σε στομαχικες διαταραχες οι οποιες πραγματικα μου χαλουν την καθημερινοτητα αλλα τις τελευταιες 3 ημερες φοβαμαι οτι θα πεθανω. Φοβαμαι πλεον να παω στο γιατρο γιατι πιστευω οτι θα μου βρουν τα παντα και εχω συμβιβαστει με αυτη την κατασταση. Φοβαμαι οτι εκει που κανω κατι θα καταρρευσω. Αυτο δεν εχει συμβει ποτε βεβαια. Οι κρισεις μου ειναι περιστασιακες. τις τελευταιες τρεις μερες ομως Παθαινω σχεδον ολη μερα, φευγουν και ξαναερχονται. Οι περισσοτεροι μου λενε οτι ψυχολογικο και η αληθεια ειναι οτι εχω τοσο αγχος συσσωρευμενο.μεσα μου που και εγω θεωρω οτι ειναι ψυχολογικο αλλα δεν ξερω πως να το ξεπερασω. Πρεπει να αναχητησω ψυχολογο αλλα δεν θελω να ανησυχησω και τους δικους μου ανθρωπους χωρις λογο.

    Ευχαριστω πολυ,
    Eχεις πολυ σοβαρο λογο να τους ανησυχήσεις διοτι ειναι ανησυχητικη η κατασταση σου. Αν περιμενεις να γινεις καλα, ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα γινεις πολυ χειροτερα. Και οχι, μην χανεις χρονο με ψυχολογο διοτι το προβλημα ειναι ιατρικο, ψυχιατρικο για την ακριβεια και οχι απλα "ψυχολογικο".

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Ηρθε η ωρα να πασ σε ψυχιατρο πρεπει να παρεισ φαρμακα κατι συμπληρωματα και κατι για το αιμα κ θα κανεισ τα παντα γραψε μασ μετα που θα πασ

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Αν ηταν ψυχολογικο θα στο λυναμε καπωσ αλλα ειναι οργανικο αν σε δουνε καλα δεν ανυσηχει κανενασ να ξερεισ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by evelinna View Post
    Δεν ξερω αν ειναι κρισης πανικου παντως νιωθω πολυ ασχημα ιδρωνω μουδιαζω σιγα σιγα εχω νευρα μην μου μιλατε εκεινη την ωρα και αρχιζω να φοβαμε οτι θα πεθανω.. Βασικα τις περισσότερες φορες δρν νιωθω ομως οτι εχω ανψος
    Καθε μερα που περναει και δεν πας σε ψυχιατρο, κανεις κακο στον εαυτο σου. Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα, οσο νομιζεις. Υπαρχει λογος που λεμε ψυχιατρος και οχι "τρελογιατρος". Το κοινωνικο στιγμα πρεπει να απαλειφει επιτελους. Χωρις φαρμακευτικη αγωγη, η πιθανοτητα αυτοιασης ειναι δυστυχως ελαχιστη. Ειδικα οταν λες οτι εδω και ενα ετος υπαρχει αυτη η κατασταση. Μην φοβασαι τον ψυχιατρο, να φοβασαι το να μην πηγαινεις σε γιατρο, οταν τα συμπτωματα φωναζουν απο μακρια.

    Αν ειχες εντονο και διαρκως αυξανομενο πονοκοιλο και φοβοσουν.... σκωληκοειδίτιδα, θα πηγαινες στο νοσοκομειο ή θα περιμενες να δεις αν θα πεθανεις πρωτα; Προφανως θα πηγαινες στο νοσοκομειο. Με την ιδια λογικη πρεπει να αντιμετωπιζεις συμπτωματα που δειχνουν αν μη τι άλλο γενικευμενη αγχωδη διαταραχη; Δεν νιωθεις οτι εχεις αγχος διοτι το αγχος υποβοσκει και προκαλει εντονα ψυχοσωματικα συμπτωματα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ζω με τον φόβο κάθε μέρα
    By κυριακι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-08-2014, 18:34
  2. Βαρέθηκα πια με το φόβο της τρέλας
    By Mar p in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2014, 00:23
  3. Θεραπεία για φόβο από μέλισσες
    By Heineken in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 05-01-2012, 12:48
  4. ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΩΞΩ ΤΟΝ ΦΟΒΟ
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 03-04-2008, 15:43
  5. ΧΑΜΟγΕΛΟΝΤΑΣ στον ΦΟΒΟ
    By 8odwris in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 0
    Last Post: 26-02-2006, 15:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •