Σχιζοφρένεια & θεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Σχιζοφρένεια & θεραπεία

    http://www.mentalhelp.net/poc/view_doc.php?type=doc&id=8806&cn=7

    http://www.wrongdiagnosis.com/s/schizophrenia/prognosis.htm

    http://psychcentral.com/disorders/sx31t.htm


    Τα παραπάνω λινκς (αλλά και πολλές άλλες πηγές) αναφέρουν πόσο σημαντικό είναι ο ασθενής να ακολουθεί τη φαρμακευτική του αγωγή. Επίσης αναφέρουν πως για την καλύτερη πρόγνωση είναι επιθυμητή και η άμεση τοποθέτηση του ασθενή σε φαρμακοθεραπεία απο τη στιγμή που θα παρουσιαστούν σχιζοφρενικά συμπτώματα.

    One of the biggest challenges of treatment is that many people don\'t keep taking the medications prescribed for the disorder. After the first year of treatment, most people will discontinue their use of medications, especially ones where the side effects are difficult to tolerate.

    Όπως και συνέβη και με εμένα. Το λυπηρό είναι πως υποτροπή μπορεί να έρθει ακόμα και με την λήψη φαρμάκων αλλά ευτυχώς σε πιο ελεγχόμενη μορφή. Απο τη στιγμή που είμαι συνειδητοποιημένος για την ασθένεια μου οι σκέψεις μου είναι πιο συγκροτιμένες ακόμα και σε περιόδους αδυναμίας.

    Αυτό που θέλω να πώ είναι πως σταδιακά τα συμπτώματα μου έχουν βελτιωθεί αλλά μετά απο αυστηρή τήρηση λήψης του φαρμάκου.


    Recovery Factors

    The key to successful recovery is early diagnosis and treatment

    Other good signs include good social and professional adjustment prior to the onset of symptoms, and awareness and insight of symptoms as signs of a problem (rather than just reaction to symptoms without insight);

    Συμφωνώ πως και η \"προπόνηση\" στα κοινωνικά και επαγγελματικά, δηλαδή social skills, είναι το επόμενο βήμα απο τη στιγμή που έχει αρχίσει να λειτουργεί θετικά η θεραπεία. Σε αυτόν το τομέα δυσκολεύομαι λιγάκι. Δηλαδή πολλές φορές θα λειτουργήσω με προστατευτικό και δεν θα θελήσω να αντιληφθώ τι γίνεται στο χώρο μου. Άλλες φορές μπορώ να επικοινωνώ καλύτερα, συνήθως πρόσωπο με πρόσωπο, και να μήν υπάρχει κανένα αρνητικό ερέθισμα.

    Γενικά νομίζω πως το καλύτερο είναι όταν σε κάποιον εμφανιστούν ψυχοτικά συμπτώματα να υπάρχει η άμεση ανταπόκριση με ψυχίατρο. Το social skills training είναι το επόμενο στάδιο και υπάρχει και εκεί μεγάλη δυνατότητα για επαναφορά σε πλήρως φυσιολογική λειτουργία. Μπορεί στην αρχή να είναι ενναλασόμενα τα συναισθήματα αλλά η ανθρώπινη θέληση που μπορεί να έχει ο κάθε άνθρωπος είναι σημαντική. Η σχιζοφρένεια ΔΕΝ είναι αθεράπευτη.




    Βέβαια μπορεί η περίπτωση μου να τείνει προς schizoaffective disorder αλλά είναι ένα είδος μιας ασθένειας που (όπως διάβασα κάπου) μπορεί να έχει 100 διαφορετικές υποκατηγορίες.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    53
    να ρωτησω ποια ειναι τα συμπτωματα της σχιζοφρενειας; εχουν σχεση με τα συμπτωματα της καταθλιψης; ρωταω γιατι δεν εχω καταλαβει ποια ειναι τα συμπτωματα της σχιζοφρενειας..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κοιτα ειναι λιγο μπλεγμενα αυτα...ναι ειχα υπερβολικη καταθλιψη...μπορεις να διαβασεις και στην κεντρικη σελιδα του site ορισμενα πραγματα...αλλα δεν ξερω αν βγαλεις ακρη....δεν βγαζω εγω που την εχω κιολας.Αλλα δεν εχει ιδιαιτερη σημασια διπολικη-σχιζοφρενεια παιρνουν πολλες φορες τα ιδια φαρμακα χωρις να ξερω με σιγουρια...αλλα σημασια εχει το αποτελεσμα.
    Το abilify που παιρνω εγω πχ λεει οτι ειναι \"θεραπεια\" για την διπολικη και τη σχιζοφρενεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    53
    εχω διαβασει τι ειναι καταθλιψη, τι ψυχωση και τι σχιζοφρενεια αλλά δεν μπορω να τα ξεχωρισω....εγω επερνα seropram+minitran 25mg στην πρωτη θεραπευτικη αγωγη και effexor+ zoloft στην δευτερη αγωγη. λες να ειμαι ψυχωτικος ή σχιζοφρενης;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω εγω...δεν ξερεις εσυ...και ισως να μη ξερουν και οι γιατροι που βαζουν τις ταμπελες με σιγουρια....παντως εγω δεν εχω παρει κανενα απο αυτα τα φαρμακα...εχω παρει risperdal και εδω και καιρο ειμαι με το abilify.
    Δεν ξερω...αλλα δεν νομιζω να πεφτουν πολυ εξω οι γιατροι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •