ΤΡΟΠΟΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Athens
    Posts
    55

    ΤΡΟΠΟΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ

    Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τη διαδικασία καταγγελίας για ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, πχ πού μπορεί να απευθυνθεί κάποιος, αν γίνεται επώνυμα ή ανώνυμα κλπ Κάθε πληροφορία από όποιον γνωρίζει, είναι χρήσιμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκρισή σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Για τι ειδους παραπτωμα ενδιαφερεσαι?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Athens
    Posts
    55
    Χμ...για πολλά . Αλκοολισμό, κακοποιητική συμπεριφορά, ύβρεις, εκμετάλλευση, ανήθικη συμπεριφορά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Βασικα τι εγινε? πηγες για συνεδριαση και εγινε κατι ασχημο?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Athens
    Posts
    55
    Δεν θα ήθελα να μπω σε "ανατριχιαστικές" λεπτομέρειες... Θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποια εποπτεύουσα αρχή, πχ Υπουργείο Υγείας, ή κάπου όπου μπορεί να απευθυνθεί κάποιος προκειμένου να εξασφαλιστεί ότι ο τάδε ψυχολόγος πληροί τις προϋποθέσεις για να εξασκεί το επάγγελμα (και δεν εννοώ αν έχει άδεια εργασίας ή όχι...αλλά για ουσιαστικές προϋποθέσεις).

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Μπορεις να κανεις καταγγελια πειθαρχικα αλλα δεν προκειται να βγαλεις ακρη διοτι κορακας κορακου ματι δεν βγαζει και ποσο μαλλον οταν δεν εχεις και τεκμηρια. Αν ειναι για αξιοποινες πραξεις πχ κακοποιητικη συμπεριφορα που λες-αναλογως κ τι εννοεις βεβαια- πας αστυνομια για μηνυση και για απατη. Αν δεν θες να πεις συγκεκριμενα ειναι και δυσκολο να σου απαντησω πιο συγκεκριμενα. Ελεγχος των ουσιαστικων προυποθεσεων δε γινεται στην ελλαδα σε κανενα επαγγελμα παρα μονο a posteriori και μετα απο τεκμηριωμενη καταγγελια. Δηλαδη και να υπηρχε καπου να απευθυνθεις θα σου πουνε τι αποδειξεις εχεις? γιατι ο γιατρος μπορει να πει ειναι ολα ψεμματα οσα λεει ο σα σαντ. Αν δεν εχεις τεκμηρια μπορεις να αποκτησεις βεβαια με το να ξαναπας και να παιξεις το ''παιχνιδι''.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,219
    Θα μπορούσα να σε ενημερώσω σε μία εβδομάδα από τώρα,να ρωτήσω την ψυχολόγο μου,που θα μου δώσει σαφείς απαντήσεις ως προς αυτό!
    Αν περιμένεις....μου είχε συμβεί και μένα παρόμοια περίπτωση με ψυχολόγο....δεν ξέρω που θα απευθυνθείς ακριβώς,αλλά μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ-για παράδειγμα "σύλλογος ψυχολόγων" ή κάτι τέτοιο ώστε να ξεκινήσεις από εκεί τις ερωτήσεις,αλλιώς εγώ θα σε ενημερώσω την επόμενη εβδομάδα!

    Καλή τύχη σου εύχομαι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,219
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μπορεις να κανεις καταγγελια πειθαρχικα.
    Τί σημαίνει καταγγελία πειθαρχικά kerasi?
    Ελεγχος των ουσιαστικων προυποθεσεων δε γινεται στην ελλαδα σε κανενα επαγγελμα παρα μονο a posteriori και μετα απο τεκμηριωμενη καταγγελια. Δηλαδη και να υπηρχε καπου να απευθυνθεις θα σου πουνε τι αποδειξεις εχεις? γιατι ο γιατρος μπορει να πει ειναι ολα ψεμματα οσα λεει ο σα σαντ. Αν δεν εχεις τεκμηρια μπορεις να αποκτησεις βεβαια με το να ξαναπας και να παιξεις το ''παιχνιδι''.
    Γίνε λίγο πιο σαφής kerasi...δηλαδή τί να κάνει; να πάρει καμερα μαζί της/του ή να μαγνητοφωνήσει κρυφά αυτά που λέει ο/η ψυχολόγος ώστε να έχει τεκμήρια;

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Athens
    Posts
    55
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Diana1982 θα ήμουν ευγνώμων αν το θυμηθείς να το ρωτήσεις κι αν έχεις κάτι νεώτερο, να με ενημερώσεις... Στο νετ δεν υπάρχει αναφορά συγκεκριμένη για καταγγελίες τέτοιου είδους, απλά γράφουν ότι προϋπόθεση για να γίνει μια καταγγελία δεκτή, είναι να είναι επώνυμη. Άναρωτιέμαι όμως αν σταλεί μια καταγγελία, έστω και ανώνυμη, αλλά στον καθ'ύλην αρμόδιο φορέα, αν θα το ψάξουν ή θα το "καταχωρίσουν" μαζί με τα "άλλα" (δλδ σκουπίδια)... Πιστεύω στην επιστήμη της Ψυχολογίας αλλά δε μπορώ να χωνέψω και να "δεχτώ" να υπάρχουν "ειδικοί ψυχικής υγείας" που θεωρούν τον εαυτό τους Θεό και στο όνομα της επιστήμης κάνουν ζημιά ανεπανόρθωτη σε κάποιους...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Athens
    Posts
    55
    Δεν είναι υποχρεωμένοι οι ψυχολόγοι να έχουν εποπτεία?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Μηπως μενεις στο εξωτερικο?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Athens
    Posts
    55
    χαχ... Kerasi ... μου φαίνεται θα αλλάξω nickname σε So_Mad... από τις απαντήσεις σου καταλαβαίνω ότι όπου και να απευθυνθεί κανείς για κάτι τέτοιο, θα βρει πόρτα κλειστή... ε?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,219
    Να είσαι σίγουρη πως θα το θυμηθώ και θα σου στείλω απάντηση,γιατί θεωρώ την ψυχολόγο μου αξιόλογο άτομο και θα μου δώσει σαφή απάντηση ως προς αυτό.!
    Ακόμα και αν το θέμα χαθεί,θα ανοίξω καινούργιο θέμα που θα δίνει απαντήσεις αποκλειστικά σε αυτό το κομματι.

    Είναι απαράδεκτο κάποιοι άνθρωποι ψυχικής υγείας,να φέρονται με ανάρμοστο τρόπο στους ασθενείς τους,ιδιαίτερα σε ασθενείς με "ψυχολογικά" θέματα.
    Τα ξαναλέμε so sad...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Αν θες να γινει κατι, μαζεψε τεκμηρια. Αυτη ειναι η λογικη του νομοθετη. Ειναι προτιμοτερο να αφησεις εξω 100 ενοχους, παρα να μπει μεσα ενας αθωος. Χωρις τεκμηρια μην περιμενεις τιποτα, γιατι αν ηταν τοσο απλο θα πηγαινα εγω και θα λεγα για σενα τα χειροτερα και θα σε μπαγλαρωνανε. Θα σε προτεινα παντως να κυνηγησεις το ποινικο κομματι και οχι το πειθαρχικο γιατι ειναι πιο ξεκαθαρο και δεν εχει τη συναδελφικοτητα. Εφοσον δε λες και συγκεκριμενα να καταλαβω δε μπορω να σου προτεινω και πιο συγκεκριμενα πως να κινηθεις στην καταγγελια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Προτεινω καταγγελια στον τοπικο τυπο θα τον βλαψει επαγγελματικα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αναζητηση ψυχοθεραπευτη στην Πάτρα - Συμπεριφορικη θεραπεια
    By rebellos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-01-2013, 17:53
  2. ψαχνω ψυχοθεραπευτη. μηπωσ ξερετε εσεισ?
    By runner in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 21-04-2010, 18:07
  3. αναζήτηση Ψυχοθεραπευτή...και άλλα..
    By Fleur in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 21
    Last Post: 06-04-2010, 00:28
  4. χρειαζομαι τον καλυτερο ψυχοθεραπευτη ΓΣΘ!!Βοηθηστε με
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 123
    Last Post: 27-01-2010, 00:01
  5. ΨΑΧΝΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By velout in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 27-11-2006, 15:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •