Προνοιακό επίδομα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Προνοιακό επίδομα

    Παιδιά καλησπέρα.

    Ξέρει κανείς τι ισχύει για το προνοιακό επίδομα; Είναι μέρες που σκέφτομαι να ξεκινήσω τις διαδικασίες, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Θα πάω βέβαια μια απο αυτές τις μέρες στο γιατρό μου, αλλά θα ηθελα να έχω μια ιδέα. Εχω ψύχωση, δεν έχω βιβλιάριο, παίρνω αντιψυχωσικά, αντικαταθλιπτικά, σταθεροποιητές διάθεσης, αλλά δεν έχω εγκλειστεί σε κάποιο ψυχιατρείο. Παίζει κάποιο ρόλο; Αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ! Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Γεια σου Βικυ. Βασικα πρεπει να εισαι ασφαλισμενη, εστω εμμεσα απο καποιο γονιο. Και επισης βασικο, πρεπει να παρουσιασεις γνωματευση που να αποδεικνυει οτι εχεις κανει νοσηλεια.

    Αν μπορεις και δουλευεις εστω με δυσκολια (απ οτι θυμαμαι εισαι μικρη σε ηλικια) σε καποιο ποστο, δουλεια που σε βολευει, θα προτεινα να το αφησεις προς το παρον το προνειακο επιδομα. Εχεις καιρο γι αυτο αργοτερα στο μελλον.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by vicky_k View Post
    Παιδιά καλησπέρα.

    Ξέρει κανείς τι ισχύει για το προνοιακό επίδομα; Είναι μέρες που σκέφτομαι να ξεκινήσω τις διαδικασίες, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Θα πάω βέβαια μια απο αυτές τις μέρες στο γιατρό μου, αλλά θα ηθελα να έχω μια ιδέα. Εχω ψύχωση, δεν έχω βιβλιάριο, παίρνω αντιψυχωσικά, αντικαταθλιπτικά, σταθεροποιητές διάθεσης, αλλά δεν έχω εγκλειστεί σε κάποιο ψυχιατρείο. Παίζει κάποιο ρόλο; Αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ! Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
    εγω περασα επιτροπες αρκετες φορες .το οτι δεν εχεις βιβλιαριο δεν ξερω κατα ποσον πειραζει . μπορεις ομως να βγαλεις απο την προνοια αν δεν εργαζεσαι (χρειαζεται 1 τριμηνο) κ μετα κανεις χαρτια για επιδομα . δεν ξερω τι ποσοστο δινουν για την ψυχωση (αν δινουν 67% που ειναι το μινιμουμ για επιδομα) εξαρταται κ απο την βαρυτητα . δεν ειναι απαραιτητο να εχεις νοσηλευθει αν κ βοηθαει .... αφου παιρνεις φαρμακα κ σε παρακολουθει γιατρος μπορεις να παρεις μια βεβαιωση κ να υποβαλλεις αιτηση .

  4. #4
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    εγω περασα επιτροπες αρκετες φορες .το οτι δεν εχεις βιβλιαριο δεν ξερω κατα ποσον πειραζει . μπορεις ομως να βγαλεις απο την προνοια αν δεν εργαζεσαι (χρειαζεται 1 τριμηνο) κ μετα κανεις χαρτια για επιδομα . δεν ξερω τι ποσοστο δινουν για την ψυχωση (αν δινουν 67% που ειναι το μινιμουμ για επιδομα) εξαρταται κ απο την βαρυτητα . δεν ειναι απαραιτητο να εχεις νοσηλευθει αν κ βοηθαει .... αφου παιρνεις φαρμακα κ σε παρακολουθει γιατρος μπορεις να παρεις μια βεβαιωση κ να υποβαλλεις αιτηση .
    Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου! Συγνωμη που θα γινω τοσο αγενης, αλλα προσπαθω να καταλαβω, εσυ τελικα εβγαλες το επιδομα; η διαγνωση σου πια ειναι; Το ξερω ειναι προσωπικη ερωτηση και αν θες μου απαντας, το σεβομαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    πασχω απο καταθλιψη κ εχω και αλλο προβλημα υγειας . παιρνω επιδομα αν κ ταλαιπωρηθηκα πολυ

Similar Threads

  1. Επίδομα αναπηρίας
    By Gabrielle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 77
    Last Post: 11-07-2014, 09:44
  2. επιδομα προνοιας αποριες
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-10-2013, 18:35
  3. Επιδομα προνοιας
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 06-02-2013, 21:41
  4. ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ-ΕΠΙΔΟΜΑ
    By Karisha in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 18-01-2012, 22:54
  5. ψυχική ασθένεια και σύνταξη ή επίδομα
    By mboumbou in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 1
    Last Post: 12-08-2007, 02:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •