Δημιουργικη δραστηριοτητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307

    Δημιουργικη δραστηριοτητα

    Με αφορμη ενα προτζεκτ ενος γνωστου, μου ηρθε η ιδεα να σας ρωτησω. Δεν εχει σημασια το τι προβλημα εχει ο καθενας, μπορει να ειναι το ποιο μικρο, μπορει να ειναι και το μεγαλυτερο. Στο κατω κατω δεν υπαρχει ζυγαρια που αν ζυγιζει προβληματα, η μαλλον, η ζυγαρια μετραει διαφορετικα στον καθενα, μιας και το προβλημα που κουβαλαει καποιος, οπως και να φαινετε σε εναν εξωτερικο παρατηρητη, για τον ιδιο ειναι γιγαντιαιο και ανυπερβλητο, εστω και προσωρινα.

    Ετσι λοιπον, ανεξαρτητα απο το προβλημα, εχετε δοκιμασει να δωσετε μια δημιουργικη διεξοδο; Οχι απαραιτητα σαν μονιμη λυση, μιας και κατι τετοιο ειναι αδυνατον, αλλα περισσοτερο σαν "παυσιπονο", σαν μια δραστηριοτητα ομορφη, που μπορει να γεμισει ενα μεγαλο κομματι του ελευθερου σας χρονου, και να δωσει ενα κινητρο για περαιτερω βελτιωση. Δημιουργικη απασχοληση μπορει να ειναι το οτιδηποτε, ενασχοληση με την μουσικη, συνθεση και εκτελεση, με την λογοτεχνια, συγγραφη δοκιμιων, διηγηματων, ποιηματων κτλ, ζωγραφικη κτλ.

    Προσωπικα ασχολουμαι με την μουσικη, κλασσικη κιθαρα -κλασσικο ρεπερτοριο, Bach, F.Sor, Tarrega κτλ (την ηλ. κιθαρα και το μεταλ τα εχω εγκαταλειψει προ πολλου), και με τη λογοτεχνια. Δεν ειμαι κανενας τρομερος καλλιτεχνης, ομως οταν κατι μας γεμιζει, ειναι αρκετο. Η μουσικη εχει καποιες αντικειμενικες δυσκολιες, χρειαζεται το μουσικο οργανο καθως και τρομερη υπομονη, αν καποιος θελει να ασχοληθει με ποιο δυσκολη μουσικη, ομως η λογοτεχνια απαιτει ελαχιστα πραγματα, ενα πληκτρολογιο αρκει. Βεβαια για να ειναι πραγματι λογοτεχνια, δεν ειναι αρκετο το πληκτρολογιο, αλλα το ζητουμενο δεν ειναι να γινουμε ολοι σαν τον Ελυτη.

    Και καπου εδω ερχεται η προταση μου. Υπαρχει ενα νεωτατο σαιτ, λογοτεχνικου περιεχομενου, στο οποιο εγραψα και ενα κειμενο, τη δευτερη συνεχεια για την ακριβεια, το οποιο μπορει να ενδιαφερει αρκετους εδω. Δειτε το, διαβαστε στο, και αν θελετε μπορειτε και να προσπαθησετε να γραψετε! Να σας ενημερωσω οτι στο συγκεκριμενο σαιτ θα δημιουργηθει και στηλη με αυτοτελη διηγηματα, οποτε οποιος θελει μπορει να στειλει και καποιο δοκιμιο/διηγημα του. Να ξεκαθαρισω κατι, δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ οικονομικο οφελος στο συγκεκριμενο σαιτ, δεν κανω διαφημιση, ειναι ενας χωρος λογοτεχνικου περιεχομενου και τιποτα αλλο. Οριστε και το λινκ και καλες λογοτεχνικες εξερευνησεις http://youwritethenovel.wordpress.com/

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    16
    Εξαιρετικό ειναι μπράβο σου!! Ειναι πράγματι ασύλληπτο το τί μπορει να κανει ενας ανθρωπος τις ελευθερες ωρες του! Εγω προσωπικά ασχολούμε με το τραγουδι ερασιτεχνικά φυσικά γιατι ειμαι ακομα πολυ μικρη ομως μεσα απο αυτο ξεφεύγω απο τη καθημερινότητα..ειναι αναλγητικό για μενα οπως και εσυ προειπες δηλαδη να κανεις διαφορετικά πραγματα απο τα καθημερινά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Το μπραβο οχι σε μενα, δεν ειναι δικο μου το σαιτ :) Εγω απλως εγραψα ενα κειμενο στο σαιτ, και συζηταω και με τον δημιουργο του που και που πανω σε θεματα οργανωτικης και καλλιτεχνικης φυσης. Αν καποιος δεν εχει τον χρονο να διαβασει τα παντα στο σαιτ, μπορει να ρωτησει και αμεσα εδω παντως, θα χαρω πολυ να απαντησω σε οτι μπορω :)

Similar Threads

  1. Aθλητική δραστηριότητα και γενική ψυχοπαθολογία
    By dimoskon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 18-04-2012, 01:58
  2. Διπολική Διαταραχη & Σεξουαλική δραστηριότητα?
    By Nikakikoukou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-07-2010, 13:52
  3. ΠΟΣΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΧΕΤΕ?
    By vstrap in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 22-06-2009, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •