Βοηθεια για αρνητικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437

    Βοηθεια για αρνητικα

    Γεια σας εδω και μια τριετια παιρνω geodon εκτος του πρωτου εξαμηνου αυτης που επαιρνα zyprexa.Ειμαι ασυπτωματικος απο θετικα συμπτωματα εδω και δυομιση χρονια αλλα εδω και 3 μηνες υποφερω απο αρνητικα με το αποκορυφωμα να συμβαινει εδω και ενα μηνα.Παλιοτερα πιστευα οτι ειχα γινει πολυ σκληροτερος με την ζωη και τους συνανθρωπους μου λογω αποπειρας αυτοκτονιας με πολλα νοσοκομεια και γιατρους ενιωθα οτι σκληρηνα.Αλλα τον τελευταιο μηνα εχω πληρη αποσυρση συναισθηματων ανηδονια πολλα νευρα ερειστικοτητα και καποιες αυπνιες και μπερδεμενες σκεψεις.Παιρνω υψηλη δοση αντιψυχωσικων και οπως καταλαβαινετε οι γνωστικες λειτουργειες ειναι και αυτες αρκετα πεσμενες αντιληψη των γεγονοτων μνημη κενα στην σκεψη και στην ομιλια.Προ τριμηνου μπορουσα να βρω χαρα σε καποια πραγματα οπως τα γερμανικα που μαθαινω μια εντονη προπονηση ενα φιλι απο το σκυλι μου καφε με καποιους φιλους τωρα δεν μπορω να νιωσω τιποτα ηρθε η αδερφη μου απο το εξωτερικο και ηταν σαν να ητανε εδω καθε μερα πεθανε ο αδερφος του πατερα μου και ουτε καν βουρκωσα ουτε λογος στο να κλαψω η να στεναχωρεθω.Ευτυχως δεν εχω αποπροσωποιηση ουτε αποπραγματοποιηση,παλιοτε� �α ημουν πολυ συναισθηματικος το σκυλι μου ειναι πιο συναισθηματικο.Τα ειπα ολα αυτα που σας γραφω και στον ψυχιατρο μου και μου ειπε θα περασει.

    Καθε συμβουλη δεκτη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    γεια, εχω και εγω αρνητικα συμτωματα με κυριαρχο οτι νοιοθω στο μυαλο μου ενα κενο και δεν εχω κατι να πω στις παρεες και νοιοθω απαθεια , εσυ οταν λες κενο στη σκεψη τι εννοιεις και πως το πολεμας;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Εγω οταν παω για καφε με παρεες δεν μιλαω πολυ και βαριεμαι σχετικα ευκολα.Κενο οταν λεω στο μυαλο εννοω οτι στο φροντηστηριο μας ελεγε η καθηγητρια να ανοιξουμε το βιβλιο και εγω εκανα αρκετη ωρα να το ανοιξω και με ξεκολουσε η διπλανη μου και καποιες φορες δεν μπορω να αποδοσω οσο θελω στο διαβασμα πως να στο εξηγησω σαν να σταματαει η σκεψη μου.το πολεμαω με γκινγκο μπιλομπα συνταγη γριβα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Εγω οταν παω για καφε με παρεες δεν μιλαω πολυ και βαριεμαι σχετικα ευκολα.Κενο οταν λεω στο μυαλο εννοω οτι στο φροντηστηριο μας ελεγε η καθηγητρια να ανοιξουμε το βιβλιο και εγω εκανα αρκετη ωρα να το ανοιξω και με ξεκολουσε η διπλανη μου και καποιες φορες δεν μπορω να αποδοσω οσο θελω στο διαβασμα πως να στο εξηγησω σαν να σταματαει η σκεψη μου.το πολεμαω με γκινγκο μπιλομπα συνταγη γριβα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λογω αποπειρας αυτοκτονιας με πολλα νοσοκομεια και γιατρους ενιωθα οτι σκληρηνα.
    το σιγουρο ειναι ενα ο καθε ανθρωπος για να αγαπα τη ζωη του θα πρεπει να ειναι προσανατολισμενος προς την αληθεια αρα προς σε αυτη τη κατευθυνση πρεπει να εισαι συνεχως προσανατολισμενη/νος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Τι σχεση εχει η αναζητηση της αληθειας με τα αρνητικα συμπτωματα.Το ποστ αναφερεται σε αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Κι εγω ειμαι ασυμπτωματικος θετικων συμπτωματων και ταλαιπωρουμε απο τα αρνητικα συμπτωματα.Δυστηχως απο οσο ξερω δεν υπαρχει κατι που να τα καταλαγιαζει μεχρι σημερα.Ευελππιστουμε στο μελλον να κυκλοφορησει κατι.Μην χανετε το κουραγιο σας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Αφτο μας ελειπε μιχαλη να παιρνουμε ενα τονο αντιψυχωσικο και να εχουμε θετικα.Προσωπικα δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου με θετικα δεν θα το αντεξω ξανα το παραληρημα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Απλα mamra το θεμα ειναι να τα παιρνουμε τα φαρμακα γιατι αμα τα κοψουμε υποτροπιαζουμε.Πολλοι ειναι αυτοι που παιρνουνε και 2 αντιψυχωτικα και δεν τους πιανουνε.Οσο για τα αρνητικα ειχα διαβασει οτι προκειται ,δεν ξερω σε ποσα χρονια, να κυκλοφορησει ενα φαρμακο της εταιρειας Roche.Ακομα κανουνε πειραματα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Δυστυχως πρεπει να παιρνουμε ευλαβικα τα ψυχοχαπα το πιο πιθανον για μια ζωη γιατι αλλιως θα χτυπησουμε την πορτα του ψυχιατρειου.Μακαρι ρε φιλε να βγει κατι για τα αρνητικα ειναι πολυ ασχημο να μην εχεις συναισθηματα.Μανα ποναω μανα παντρευομαι ενα και το αυτο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    για το φαρμακο της roche διαβασα οτι απετυχε οποτε περιμενουμε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    κατα ποσο ειναι αυτα αρνητικα συμπτωματα ομως και οχι απλως παρενεργειες απο τα χαπια.

    αφου ειναι κατασταλτικα απλως μας κανουν επιπεδους....αρα τι φαρμακο να βγει....παρενεργειες ειναι....
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  13. #13
    Προσωπικά δεν δεχομαι οτι τα αρνητικά συμπτώματα ειναι μέρος ασ το πουμε της παθολογιας οπώς και ότι τα θετικά συμπτώματα τα βλέπω μέρος απο μένα κάποιες φορές. Όταν το πράγμα πάει στο απροχώρητο το χάπι είναι τότε το αναγκαίο κακό με κάποια μειονεκτήματα οπως ότι σε κάνει επίπεδο οπως λες.κΑΜΙΑ φορα αν και δεν μ αρεσει πολυ ο ορος αλλοιωνει την ευθυκρισια τα μιλισεκοντ αντιδρασης. εύκολα μπορει να σε κάνουν λιγοτερο ευστροφο.Τι ελέγχει η εξεταση ποσο επιασαν τα φαρμακα ποσο γρηγορη ειναι η αντιληψη σου κλπ .Πάντως πιστεύω αν βρεις τους κανονες σου(της σκεψης) μπορεις να ελαχιστοποιησεις την ζημια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    μια λυση για τα αρνητικα ακουγετε να ειναι η κλοζαπινη -λεπονεξ εγω δεν το εχω παρει και φοβαμε και δεν ξερω αν λυνει το προβλημα των κενων στην σκεψη και βοηθαει στην ομιλια. το εχει παρει καποιος και ειδε καλο;

Similar Threads

  1. ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ
    By Takis1984 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 13-12-2013, 22:07
  2. αρνητικα συμτωματα
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 12-07-2013, 21:51
  3. Αρνητικά συναισθήματα
    By deladrian in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 06-03-2013, 07:05
  4. Αρνητικά επωδυνα συμπτωματα
    By Karol in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 26-04-2012, 12:32
  5. αρνητικά συναισθήματα
    By Sofaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2009, 20:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •