Αχ αυτά τα ψυχοσωματικά!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    9

    Αχ αυτά τα ψυχοσωματικά!!!!!!

    Καλησπέρα σε όλους!! Είμαι νέο μέλος στο forum και οδηγήθηκα εδώ για να μοιραστώ μαζί σας τους προβληματισμούς μου!! Είμαι 23 χρονών και αντί να ζω ξέγνοιαστα σε καθημερινή βάση έχω άγχος!! Από παλιά ήμουν αγχώδες άτομο άλλα τώρα έχω παθολογικό άγχος! Αυτό που με τρομάζει είναι τα συμπτώματα!! Βρε παιδιά έχει κανένας σας εδώ μέσα δύσπνοια από άγχος? Νομίζω κάποιες φορές ότι δεν μου φτάνει ο αέρας!! Ένα πλάκωμα στο στέρνο έχω που κυρίως εμφανίζεται το βράδυ!! Όταν με πιάνει κρυώνουν τα χέρια μου και με πιάνει κάτι σαν τρέμουλο!! Που και που παθαίνω και φτερουγίσματα και πανικοβάλλομαι τελείως! Φοβάμαι πολύ! Γενικά είμαι άτομο που κάνω εξετάσεις! Οι αιματολογικές μια χαρά !! Ακτίνα θώρακα και ηλεκτροκαρδιογράφημα φυσιολογικά! Θυρεοειδής επίσης! Καταχρήσεις δεν κάνω και προσέχω πολύ την διατροφή μου!! Πολλές φορές λέω άγχος έχω πρέπει να το διώξω και εκεί που γίνομαι δυναμική με ξαναρίχνει και φοβάμαι μην έχω κάτι!! Πότε σκέφτομαι μην έχω καρδιά ή άσθμα! Όλο λέω μην έχω κάτι!! Οι σκέψεις μου αυτές είναι! Πάει να με βρει αγοραφοβία γιατί όποτε βγαίνω έξω νιώθω τα συμπτώματα να έρχονται και θέλω να γυρίσω σπίτι!! Ήμουν κοινωνικό άτομο κάθε μέρα έξω και τώρα έχω αλλάξει τελείως εξ' αιτίας του φόβου μην πάθω κάτι !! Πιστεύετε τα παραπάνω συμπτώματα μου να είναι όντως άγχος και κυρίως η δύσπνοια?? Μήπως ανησυχώ άδικα για το να μην πάθω κάτι??

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    γεια ειμαι ο αλεξανδρος

    για το θεμα που αναφερεσαι εχω μιλησει αρκετες φορες απο δω αφου ειχε συμβει κ σε μενα παλιοτερα αρα μπορω να μιλησω πολυ ανετα γι αυτο αφου μου ειναι κατι πολυ γνωστο
    το πιθανοτερο ειναι να σε πειραζει κατι γυρω σου που εχει σχεση η με τη σχεση σου με τιυς γυρω σου που ζεις μαζι τους η εχει σχεση με τα συναισθηματα που αισθανεσε για αυτους
    εγω αυτο που περιγραφεις με την αρρωστοφοβια το ειχα παθει επιδη οταν ειμουν μωρο αρρωστησα βαρια κ σωθηκα απο θαυμα στη συνεχεια η μανα μου απεκτησε φοβια με τις αρρωστιιες απο αυτο το περιστατικο που σου λεω κ φοβοταν συνεχεια οτι θα ξαναρωσστησω κ στο τελος μου μετεδωσε τις φοβιες της κ τελικα αρχισα να φοβομουν οτι θα αρρωστησω κ εγω σε συνδιασμο κ με οτι ειμουν μονος εκεινο το καιρο οδιγηθηκα σε αυτη τη κατασταση που αναφερεις για αρκετα χρονια εζησα ετσι αλλα στη συνεχεια πηρα τη κατασταση στα χερια μου διαβαζοντας βιβλια κ αυτοβελτιοθηκα ξαναλεω για αλλη μια φορα

    επιτελους καντε διαλογο

    υπαρχουν τοσα πολα μελη εδω με το ιδιο θεμα αφηστε το γλωσσοδετη κ μηληστε μεταξυ σας

    διαβασε περισσοτερα κατεβατα εδω
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BA%CE%BF%CF%85
    ακομη περισσοτερα
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BA%CE%BB%CF%80
    κ αν θες να το συζητισουμε καπου εδω γυρω θα βρισκομαι ως συνηθως...
    ...................l..l...
    Last edited by αλεξανδρος_77; 05-04-2014 at 08:20.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    9
    Αλέξανδρε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες!! Έχεις δίκιο σε αυτά που λες! Η αλήθεια είναι ότι έγιναν αλλαγές στη ζωή μου!! Σπούδαζα έμενα μόνη μου ήμουν πολύ δυναμική κοπέλα ! Στη διάρκεια φοίτησης μου έχασα την γιαγιά μου και από εκεί ξεκίνησε η αρρωστοφοβία! Δεν θέλω να ακούω για νοσοκομεία και ασθένειες! Εκείνο το διάστημα όποτε έβγαινα έξω ζαλιζόμουν !! Αστάθεια είχα συνέχεια! Όλοι οι γιατροί δεν μου βρήκαν τίποτα! Με τη βοήθεια του φίλου μου το ξεπέρασα! Αφού αποφοίτησα και επέστρεψα σπίτι μου πιέζομαι , δεν έχω και κάποια δουλειά να ασχολούμαι , δεν λέω βέβαια ότι μου λείπει κάτι αλλά πάλι με έπιασαν αυτές οι φοβίες!! Πολλές φορές το συζητάω με τους γονείς μου αλλά δεν βρίσκω την κατανόηση που θέλω! Μου λένε ότι γίνομαι κουραστική να αναφέρομαι συνέχεια σ αυτά ότι μια χαρά είμαι και ότι αν είχα δουλειά τίποτα δεν θα είχα! Αν κάποιος δεν το έχει περάσει δεν μπορεί να σε καταλάβει! Αποφάσισα όμως να το παλέψω πάλι! Θα αρχίσω να βγαίνω πάλι και αν με πιάνουν τα συμπτώματα θα μένω εκεί για να το αντιμετωπίσω! Σου είπα ότι μάλλον αγοραφοβία με βρήκε γιατί μόλις ακούω για έξοδο πανικοβάλλομαι!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    12
    Καλησπερα και απο μενα..ειμαι κσι εγω 20 χρονων και αντιμετωπιζω παρομοια αγχη εδω κσι ενα 2μηνο..εχω κανει εξετασεις και βλεπω και μια ψυχολογο..βοηθαει πολυ να ξες

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by perierghfash View Post
    Καλησπερα και απο μενα..ειμαι κσι εγω 20 χρονων και αντιμετωπιζω παρομοια αγχη εδω κσι ενα 2μηνο..εχω κανει εξετασεις και βλεπω και μια ψυχολογο..βοηθαει πολυ να ξες
    διαβασε τα ανελειτα κατεβατα που εγραψα πιο πανω

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    12
    Τα διαβασα αλεξανδρε,ξες ποσο δυσκολο ειναι να αντιμετωπισεις τους φοβους σου..σιγα σιγα βρισκεις τη λυση,εγω ακομα ψαχνω...εγω εχω γραψει το θεμα 'πως γλιτωνεις απο τα ψυχοσωματικα?' Παλευω καιρο οπως το χρυσακι οπως ολοι..εγω φοβαμαι οτι κατι θα χει η καρδια μου.ενω εχω παει σε καρδιολογο.επισης χρυσακι συτα που περιγραφεις εινσι συμπτωματα αγχους.αισθημα οτι δεν αναπνεεις ταχυκαρδιες πονοι κλπ ολα αυτα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    9
    Γεια σας παιδιά..Μέσα είστε ε? Εγώ έχω εδώ και μια ώρα που λέω ότι θα κοιμηθώ και η γνωστή αυπνία δν με αφήνει..Καλά ε σήμερα τα είδα όλα..Με έπιασε κρίση πανικού στο σπίτι μου. . αν είναι δυνατόν. Νευριάζω τόσο πολύ! Να είμαστε νέα άτομα και να μας βρει αυτό το κακό..Είμαι σίγουρη ότι έχω αγοραφοβία.Αρχισα να πιστεύω ότι δεν έχω κάτι παθολογικό..Πόσο δύσκολο να αλλάξω τν τρόπο σκέψης μου. . Ακούστε τι παθαίνω .. Τώρα λόγω κάποιων υποχρεώσεων θα πρέπει να βγαίνω από το σπίτι να πάω από εδώ και από εκεί! Σήμερα σκεφτόμουν όταν θα πάω κάπου αν με πιάσει κάτι τι θα κάνω..Έχω να πάω στην τράπεζα για μια δουλειά και επειδή το σκέφτηκα αγχώθηκα πολύ..Φοβάμαι μην με πιάσει αυτό το πράγμα..δύσκολο τελικά να κοιτάξω κατάματα τν φοβο.Ζω σε έναν φαύλο κύκλο.Φοβάμαι για κάτι μετά με πιάνει κρίση και μετά φοβάμαι πιο πολύ! Και επειδή έχω το αίσθημα ανικανοποίητου από τν εαυτό μου γίνομαι χάλια..Αύριο λέω να πάω βόλτα το σκυλάκι μου. Ελπίζω να μην μου έρθει τάση λιποθυμίας όπως άλλες φορές. Αν και δν έχω λιποθυμήσει ποτέ..αχ θα σκάσω..δεν υπάρχει αυτό που με βρήκε.Ξέρω ότι όλα είναι στο μυαλό δν πρέπει να πανικοβάλομαι και ότι δν πεθαίνω τόσο εύκολα αλλά όταν με πιάνει κρίση πανικού ξεχνάω όλη την πρόοδο που έχω κάνει και πάμε πάλι από την αρχή. Τραγικό!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μεσα ειμαι μου την εδωσε κ το εριξα στη ζωγραφικη του μεταμεσονυχτιου
    για να επιμενει ολο αυτο σημαινει οτι ακομα νιωθεις μονη σου βασικα δεν εισαι κ τοσο μονη οσο φανταζεσε δε βλεπειις εδω τι γινετε? υπαρχουν πολοι που μιλουν για αυτο το θεμα αρα μινε σε αυτη εδω τη σελιδα να τα λεμε ολοι μαζι οστοσο μηπως υπαρχουν κ αλλα πραγματα που σε πειραζουν εκτος απο αυτα που ανεφερες? μηπως μισεις καπιον επιδη δε σε καταλαβαινει ? (υποθετω) η μηπως δικαιολογεις τους γονεις σου που σε λενε κουραστικη? υπαρχει κατι αλλο που θα θελες να πεις ακομα? τι σκεφτεσαι?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    9
    Καλημέρα Αλεξανδρε...Ξυπνησα και είμαι καλά! Όπως ξέρεις από το απόγευμα και μετά αρχίζουν οι χαζές σκέψεις.. Με τν εαυτό μου τα έχω βάλει που μόλις είναι να βγω μου λέει μείνε μέσα που θα πας.. Δικαιολογώ πολλές φορές τους γονείς μου, λέω και αυτοί βαρεθήκανε τα ίδια και τα ίδια να ακούνε αλλα πάντα τους λέω ότι ο τρόπος που το λένε είναι λάθος..επρεπε πχ να μου πουν οκ περνάς ένα άγχος γιατί μάλλν πιέζεσαι από κάτι, θα το ξεπεράσεις μην στεναχωριέσαι..Οχι να μου λενε οτι έχω θέμα με τν κόσμο και ε

    ίμαι καχύποπτη..Εγω? Που πάντα στις παρέες είμαι το πιο αγαπητό άτομο και το πιο επικοινωνιακό! μόνο με την αδερφή μου συνενοούμαι που τα έχει περάσει αυτά και με καταλαβαίνει πολύ ..εγώ πάντως έχω συνδέσει στο μυαλό μου την έξοδο κάπου με κρίση πανικού ή αν αναλάβω μια ευθύνη βιάζομαι να την τελειώσω γρήγορα..Βγαίνω για καφέ τις προάλλες. Ολο κοιτούσα την ώρα να φύγω..Δν είχα κάτι έξω απλά περίμενα να με πιάσει..Όταν είμαι καλά μου φαίνεται περίεργο και λέω τώρα θα σε πιάσει και με πιάνει..Το περιμένω .. Συνήθεια το κόλλησα.Όλα είναι ο τρόπος σκέψης. . Οτι σκεφτόμαστε βγαίνει σωματικά! Πώς πιστεύεις μπορώ να το αλλάξω όλο αυτό? Σκέφτηκα να πάω βόλτες με την αδερφή μου για να αντιμετωπίσω αυτό που με πιάνει έξω..Θέλω μια φορά να πάω εκκλησία και όλο το αφήνω. Λέω δν είμαι εγώ για τέτοια. Στεναχωριέμαι όμως. Τωρα πλησιάζει η Μεγάλη εβδομαδα. Θα πάω σίγουρα ..Έχω δοκιμασίες να περάσω..Αντε να δούμε.. Πάντως γενικά πιστεύω ότι αυτό πιάνει τα άτομα που θέλουν να είναι τέλεια στη ζωή τους. Απο μικρή μια φορά δεν έτυχε να είμαι αφασία. Πάντα ήθελα σε όλα να έχω την τέλεια εικόνα από εμφάνιση μέχρι συμπεριφορά. . Όταν είναι να πάω κάπου ποτέ δν θα βγω όπως να ναι, ας πω πχ θα βγω χαλαρά με φόρμες . Αντίθετα θέλω να είμαι σε όλα τέλεια και από συμπεριφορά και σε όλα..Πάντως δεν θέλω ποτέ να καταλάβει κάποιος που θα με δει ότι περνάω κάτι. Οσοι με βλέπουν έξω νομίζουν ότι είμαι το πιο χαρούμενο άτομο..Που να ήξεραν..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εισαι το πιο επικοινωνιακο ατομο αλλα απο οτι φαινετε αυτο δε σε ευχαριστει κ τοσο αφου ετσι ευχαριστεις περισσοτερο τους αλλους με το να τους μιλας συνεχεια κ δυσαρεστεις τον εαυτο σου απο οτι φαινετε δε θελεις να τους μιλας πραγματικα αλλα το κανεις επιδη πιστευεις οτι ετσι πρεπει να κανεις κ τους διχνεις ενα εαυτο που δε θα θελες να δειχνεις αφου τους λες αλλα κ εσυ σκεφτεσαι αλλα. αφου τα πας καλα με την αδερφη σου γιατι δε βγαινεις με την αδερφη σου αντι να βγαινεις με αλλες που δε θες? θα φανταζομουν οτι κ η αδερφη σου κανει κ αυτη το ιδιο κ μιαζετε? βγες εξω με την αδερφη σου κ παρατα τις υπολυπες απλο νομιζω
    Ολο κοιτούσα την ώρα να φύγω.
    αρα απο οτι φαινετε οταν βγαινεις με αυτες αυτο δε σε ευχαριστει καν κ ολο αυτο σε κουραζει για αυτο εχεις συνδεσει τους πανικους με τις εξοδους επιδη συναντιεσαι με αυτες

    τελικα το να σαι το πιο αγαπητο ατομο δε φταινει πρεπει να τα χεις καλα κ με τον εαυτο σου αλλιως δεν εχει καπιο νοημα οποτε σταματα να βγαινεις με αυτες κ σταματησουν απλα να σε πιανουν κρισεις αν σταματησει ολο αυτο το σκινικο που δε θες (μαλον) βγες με την αδερφη σου κ πες της πραγματα που να αντιπροσωπευουν εσενα κ ας κανει κ αυτη το ιδιο

Similar Threads

  1. Αυτα που νοιωθω
    By PENAKI1986 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 05-03-2011, 18:31
  2. ψυχοσωματικά
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 07-05-2010, 04:25
  3. Ψυχοσωματικά ή....
    By harrry in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2010, 00:21
  4. γιατι όλα αυτά??
    By davidofff in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 29-07-2009, 15:29
  5. ψυχοσωματικα?
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 19-05-2009, 22:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •