Μία Ερώτηση...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    6

    Μία Ερώτηση...

    Ερώτηση: Πρέπει να είσαι φουλ ενθουσιασμένος για να ξεκινήσεις σχέση με κάποιον/-α?

    Και για όσους θέλουν να γίνω πιο συγκεκριμένη.. Είμαι 25 κ βγαίνω μια εβδομάδα με κάποιον, μου αρέσει, περνάω ευχάριστα, απολαμβάνω την παρέα του, κτλ. κτλ. Νιώθω καλά κ χαρούμενη αλλά όχι αυτό τον ενθουσιασμό ότι πετάω στα σύννεφα... Είναι κακό αυτό? Βασικά ο λόγος που προβληματίζομαι είναι επειδή γενικά εγώ ερωτεύομαι ΠΟΛΥ κ ΓΡΗΓΟΡΑ κ ενθουσιάζομαι από την αρχή κ τα δίνω όλα! - πράγμα που δεν μου έχει βγει ποτέ σε καλό γιατί αυτός ο ενθουσιασμός μετά από κάποιους μήνες ξεφουσκώνει κ μένει ένα κενό με αποτέλεσμα να χωρίζω γιατί δε νιώθω τίποτα πια κ απογοητεύομαι. Οπότε σκέφτομαι.. είναι καλύτερα τώρα που είμαι πιο συγκρατημένη γιατί ίσως έχει πιο ομαλή εξέλιξη ως σχέση ή αφού μου έφυγε μετά από κάποιους μήνες ο τεράστιος ενθουσιασμός που είχα σε άλλες σχέσεις, σκέψου πόσο γρήγορα θα μου τελειώσει τώρα?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Δεν έχει να κάνει. μην συγκρίνεις καταστάσεις θα ήθελα να στο περάσω αυτό απο όλα αυτά π θα πω.
    Η μια κατασταση δεν έχει ν κάνει με την άλλη. τα συναισθήματα μας κάθε φορά σε κάθε νέα εμπειρία είναι διαφορετικά. ποτέ δλδ δε ζούμε το ίδιο συναίσθημα. κ αυτό είναι τ συναρπαστικό με τη ζωή. οτι είναι απρόβλεπτη κ δε βαριέσαι ποτέ.

    Θα έλεγα πως πρεπει ν προσεξεις αυτή τη φορά να μην την πατήσεις. το ότι δε σε ενθουσίασε από τώρα είναι οκ κ φυσιολογικό. έτσι ένιωσες μη Ρώτας το γιατί.
    το θέμα είναι να μην τα δώσεις όλα κ απογοητευτείς.οι σχέσεις είναι εμπειρίες για να περνάμε καλά αλλά να μη δίνουμε υο 100% του εαυτού μας γιατί αυτό ανήκει αποκλειστικά σε εμάς.
    Με προσοχή, συγκρατημένα θα περνάς καλά κ θα δεις πως θα εξελιχθεί.
    Όλα έχουν τη θετική πλευρα τους. σίγουρα θα πάρεις κάτι αξιόλογο κ απο αυτή τη νέα αρχή.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω προτιμω να μην ενθουσιαζομαι γιατι οταν ενθουσιαζεσε καπια στιγμη μετα οταν σου περασει προσγειωνεσε αποτομα κ αυτο δεν μου αρεσει επισης με τη λεξη ερωτα δε τα παω κ πολυ καλα αφου ο σκοπος του ειναι να μου αποδιξει οτι υπαρχει κατι το τελειο κατι που δε το πιστευω τωρα αν κατι δε με καλυπτει απο πλευρας πραγματκοτητας στο σεξ πχ θα προτιμουσα να κλεισω τα ματια κ να βοηθησω το πραγμα με τη φαντασια μου αυτο για μεμα ειναι προτιμοτερο η φαντασια παντα χρειαζετε το ειχε πει κ ο αινσταιν αυτο η φαντασια ειναι σημαντικοτερη απο τη γνωση. αν ενθουσιαζεσε πολυ γρηγορα απλα πολυ γρηγορα θα απογοητευτεις το υψος προκαλει το βαθος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Νομίζω πως νιώθεις έτσι επειδή γνωρίζεις πολύ καλά όπως φαίνεται τον εαυτό σου, οι προηγούμενες εμπειρίες σου από ''κεραυνοβόλους έρωτες'' ίσως σε έχουν απογοητεύσει και τώρα δεν τα δίνεις όλα και καλά κάνεις, στον έρωτα κανείς δεν κερδίζει.. όλοι χάνουν τελικά.. κι όχι επειδή φταίνε.. μπορεί ο ενθουσιασμό σου να έρθει σιγά σιγά.. στο κάτω κάτω δεν είναι μόνο δικό σου θέμα αλλά και του συντρόφου σου, μπορεί αυτός να βαρεθεί το ίδιο γρήγορα ή μπορεί να είναι τόσο ενθουσιασμένος που να κάνει πράγματα που δεν είχες σε παλιότερες σχέσεις και να ανανεώνει και τα δικά σου συναισθήματα.. καλή τύχη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κατσε να δεις και τι σεξ κανει και τα ξαναλεμε.

  6. #6
    ....αν ξεκινά κάτι και έχει το σχήμα της μακροχρονιας σχέσης, τι να περιμένεις αργότερα?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    6
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.. Ο καθένας σας είπε κάτι "σοφό" το οποίο κ θα κρατήσω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by sofia-volos View Post
    Ερώτηση: Πρέπει να είσαι φουλ ενθουσιασμένος για να ξεκινήσεις σχέση με κάποιον/-α?

    Και για όσους θέλουν να γίνω πιο συγκεκριμένη.. Είμαι 25 κ βγαίνω μια εβδομάδα με κάποιον, μου αρέσει, περνάω ευχάριστα, απολαμβάνω την παρέα του, κτλ. κτλ. Νιώθω καλά κ χαρούμενη αλλά όχι αυτό τον ενθουσιασμό ότι πετάω στα σύννεφα... Είναι κακό αυτό? Βασικά ο λόγος που προβληματίζομαι είναι επειδή γενικά εγώ ερωτεύομαι ΠΟΛΥ κ ΓΡΗΓΟΡΑ κ ενθουσιάζομαι από την αρχή κ τα δίνω όλα! - πράγμα που δεν μου έχει βγει ποτέ σε καλό γιατί αυτός ο ενθουσιασμός μετά από κάποιους μήνες ξεφουσκώνει κ μένει ένα κενό με αποτέλεσμα να χωρίζω γιατί δε νιώθω τίποτα πια κ απογοητεύομαι. Οπότε σκέφτομαι.. είναι καλύτερα τώρα που είμαι πιο συγκρατημένη γιατί ίσως έχει πιο ομαλή εξέλιξη ως σχέση ή αφού μου έφυγε μετά από κάποιους μήνες ο τεράστιος ενθουσιασμός που είχα σε άλλες σχέσεις, σκέψου πόσο γρήγορα θα μου τελειώσει τώρα?
    αν η παραπανω περιγραφη σημαινει οτι δεν νοιωθεις ερωτευμενη, αλλα περνας καλα με αυτον τον ανθρωπο, ακομα κι αν συνεχισεις μαζι του επειδη νοιωθεις σιγουρια, δεν αναρωτιεσαι τι θα συμβει αν οντως ερωτευτεις? καποιον αλλον φυσικα... δεν θα χαλασει τοτε η σχεση σου?

Similar Threads

  1. Μια ερωτηση!
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 08-01-2012, 00:02
  2. ερώτηση για σεξ
    By empar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 28-04-2011, 00:14
  3. ΕΡΩΤΗΣΗ-
    By ioli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 03-09-2010, 11:49
  4. Ερώτηση
    By lloyd555 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-05-2010, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •