Κατι απο μενα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    2

    Κατι απο μενα

    Γεια χαρα..
    Λεγομαι νικος και αντιμετωπίζω καποια προβλήματα με τον εαυτό μου απ όσο θυμάμαι από πάντα.Γενικά με κατέχει φόβος καχυποψία και κάποιες φορές μια αίσθηση υπεροψίας προς τους ανθρώπους γενικά.Δυσκολεύομαι απίστευτα να τους ανοιχτώ,νομίζω πως δεν έχουμε να πούμε τίποτα και όλο αυτό με φοβίζει κ το αποφεύγω.
    Παρέες ειχα αλλα ποτέ σωστές.Τις έχω κόψει από χρόνια και έχω φτάσει σε ένα σημείο να είμαι μόνος.Η τέλος πάντων από τα άτομα που δεν έχουν φίλους-γνωστους να βγουν έστω για εναν καφέ και να πουν δυο σαχλαμαρες.Ολη μερα σπιτι και δουλεια.
    Τώρα τελευταια καταλαβαίνω ότι ολα αυτά βγαίνουν προς τα εξω.Η μοναξιά η πολλή σε καταστρεφει.Το νιώθω.Νιώθω οτι θα καταλήξω γεροξεκούτης έτσι οπως πάω.Να βρίζω τους παντες με το παραμικρο και να νομιζω οτι ολα μου φταινε.
    Π.χ. στη δουλειά γίνομαι απόμακρος και νομίζω ότι στρέφονται εναντίον μου.Ποτε δεν ειχα τις καλύτερες σχέσεις με τους συναδελφους μου.Ο προϊστάμενος κανει τα στραβά μάτια σε καποια λάθη τους που αν τα έκανα εγώ σίγουρα θα απολυόμουν.Προχθές αγανάκτησα,πήγα να ζητήσω ρεπο για να φυγω και με κρατησαν πισω να ηρεμήσω.Δεν ξέρω.Ισως να επιζητώ ενα ειδος προσοχης με ολα αυτα,αλλα κ παλι δεν ημουν απο τα ατομα που εκαναν εντυπωση στην ομιλια με την πρωτη ματια.Ο συναδελος μου που ηρθαμε μαζι στη δουλεια,εχει ανοιχτει απο την πρωτη στιγμη.Εγω μετα απο 7 χρονια ακομη προσπαθω να τα φερω σε μια αρμονια.
    Και γενικά οτι γίνεται τα σκέφτομαι υπερβολικα και χωρίς τέλος στις σκεψεις.Δεν πιστευω στον εαυτο μου,δεν έχω αυτοπεποιθηση και δεν μπορω να στηριχτω σε αυτόν...
    Τι αλλο... Δεν μου αρεσει καθολου ετσι οπως καταληγω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Νίκο πολλοί άνθρωποι είναι σαν εσένα και είναι μόνοι όπως κι εσύ.. ευτυχώς ή δυστυχώς, (κατά τη γνώμη μου πάντα), θα πρέπει, είτε να συμβιβαστείς είτε με τους ανθρώπους, είτε με τη μοναξιά... Γεροξεκούτηδες θα καταλήξουμε όλοι, αν προλάβουμε να γεράσουμε... ''Λάθη'' όλοι κάνουν αν έρθεις πιο κοντά με τους συναδέλφους σου, θα σου τα συγχωρούν κι εσένα.
    Αυτοπεποίθηση νομίζω ότι αποκτάς όταν είσαι έτοιμος ''εκτεθείς'' ακόμα και σε πράγματα που δεν σ αρέσουν... καλό βράδυ

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    2
    Ο συμβιβασμός ειναι το κλειδί.Δεν υπάρχει άλλη επιλογή δυστυχώς.Τον έπραξα σήμερα που επιτέλους έκανα μια συζήτηση η οποία έπρεπε να γινόταν εδω και κάποιους μηνες με το ατομο που με ενοχλούσε στη δουλειά.Δεν γινόταν αλλιως,πιεζόμουν πολυ και εφτασα στο απροχώρητο.
    Αυτό ισως ηταν κ ενα καλό μαθημα για την αυτοπεποίθηση μου.Και ευχομαι σε καθε δυσκολη κατασταση να σκεφτομαι αυτα που εγιναν σημερα και να παίρνω περισσότερο θάρρος.
    Τωρα το τι ειπώθηκε στη συζητηση και αν καταλαβε τους λογους που ημουν ετσι ειναι σχεδον ακατορθωτο.Αλλα πραγματικα δεν με ενδιαφερει για τον λογο οτι ολο αυτο στην τελικη το εκανα για μενα.Να κανω ενα βημα μπροστα κ να ξεπερασω τους στην ουσία ηλίθιους λογους που με κανουν και κρατω αποστασεις απο τους ανθρωπους.
    Ευχαριστω IVAN.Έχεις δίκιο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by nikos8 View Post
    Ο συμβιβασμός ειναι το κλειδί.Δεν υπάρχει άλλη επιλογή δυστυχώς.Τον έπραξα σήμερα που επιτέλους έκανα μια συζήτηση η οποία έπρεπε να γινόταν εδω και κάποιους μηνες με το ατομο που με ενοχλούσε στη δουλειά.Δεν γινόταν αλλιως,πιεζόμουν πολυ και εφτασα στο απροχώρητο.
    Αυτό ισως ηταν κ ενα καλό μαθημα για την αυτοπεποίθηση μου.Και ευχομαι σε καθε δυσκολη κατασταση να σκεφτομαι αυτα που εγιναν σημερα και να παίρνω περισσότερο θάρρος.
    Τωρα το τι ειπώθηκε στη συζητηση και αν καταλαβε τους λογους που ημουν ετσι ειναι σχεδον ακατορθωτο.Αλλα πραγματικα δεν με ενδιαφερει για τον λογο οτι ολο αυτο στην τελικη το εκανα για μενα.Να κανω ενα βημα μπροστα κ να ξεπερασω τους στην ουσία ηλίθιους λογους που με κανουν και κρατω αποστασεις απο τους ανθρωπους.
    Ευχαριστω IVAN.Έχεις δίκιο.
    Να σαι καλά Νίκο, το θάρρος το έχεις και την αυτοπεποίθηση, μέσα σου, μέσα σε όλους μας είναι τρόπους θέλουν, για να ''εκφραστούν'' ... και βέβαια όταν έγραψα για συμβιβασμούς δεν εννοώ ότι πρέπει να είναι μόνο από εσένα για να είμαι ξεκάθαρος... πρέπει κι ο άλλος να έχει τι διάθεση να κάνει.. μην πάμε και στο άλλο άκρο..
    Μην περιμένεις να σε καταλάβει κανείς με μια κουβέντα, θα έρθει κι από μόνο του αν θες.. θα κάνεις την προσπάθεια σου και ότι κερδίσεις θα ναι καλό ή τέλος πάντων το αξιολογείς και συνεχίζεις... Έκανες την αρχή, μπορεί κάποιοι να το δουν λίγο επιφυλακτικά .. μη το βάζεις κάτω στην τελική για σένα το κάνεις και ήδη νιώθεις κάπως καλύτερα..εγώ πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά

Similar Threads

  1. Αν κάτι τελείωσε, έρχεται κάτι καλύτερο?
    By julias in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 30-07-2013, 15:48
  2. πειτε κατι ομορφο για μενα :)
    By researcher in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 118
    Last Post: 02-11-2011, 02:13
  3. Tα βαζω με μενα
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-08-2010, 15:56
  4. Γεία σας και απο μένα!
    By mixalis1985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-2010, 17:05
  5. για μενα
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 23-09-2009, 21:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •