Ξαφνική αντίδραση πριν κοιμηθώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    16

    Ξαφνική αντίδραση πριν κοιμηθώ

    Δεν ξέρω τι εχω ακριβώς. Πριν κοιμηθώ, πάντοτε(γιατί έτσι αποκοιμούμαι), φαίρνω στο μυαλο μου μια υποθετικη κατασταση, εναν υποθετικο τοπο, και με δικο μου ελεγχο περιμενω να δω πως θα κυλυσει, ως ιστορια, και συνηθως αποτελει τον πρόλογο του ονείρου μου. Κάποιες φορές, κατά τη διάρκεια αυτής της κατάστασης, πριν αποκοιμηθώ, αντιδράω ξαφνικά όπως οταν ξυπναω λογο ενος εφιαλτη (πχ στην υποθετικη ιστορια, παω να πιω νερο από το ψυγείο, το μπουκάλι ειναι κεύο και παει να μου γλυστρισει. Τοτε ξαφνικα τα χερια μου τεντονονται πανω και μπροστα απο το στηθος μου, τα πόδια μου σηκωνονται, και όλα αυτά ενώ είμαι ξύπνιος κανονικά.

    Είναι κάτι φυσιολογικό, συμβαινει και σε αλλους ή συγχεω τη φαντασια με τη πραγματικοτητα?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σκεψου κατι αλλο κ αστο αυτο το καιρο της κατοχης (προσφατα δηλαδη) οταν πηγαινα σε μια ψυχολογο μου ελεγε πριν κοιμηθεις θα φανταζεσε οτι εισαι βασιλιας ενα τεχνασμα ειναι για να μη κανεις αρνητικες σκεψεις πες (οχι ετσι αλλα τεσπα) τεσπα σκεψου κατι αλλο σαν αντιπερισπασμο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    σκεψου κατι αλλο κ αστο αυτο το καιρο της κατοχης (προσφατα δηλαδη) οταν πηγαινα σε μια ψυχολογο μου ελεγε πριν κοιμηθεις θα φανταζεσε οτι εισαι βασιλιας ενα τεχνασμα ειναι για να μη κανεις αρνητικες σκεψεις πες (οχι ετσι αλλα τεσπα) τεσπα σκεψου κατι αλλο σαν αντιπερισπασμο
    Έχω δοκιμάσει και θετικές σκέψεις και γίνονται τα ίδια! Δε νομιζω ομως ότι υπάρχει διαχωρισμός, γιατί όλη αυτή η "ιστορία" γίνεται τυχαία, χωρίς κάποιο σενάριο.
    Εξακολουθώ να έχω την απορία, σε τι οφείλεται?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Oπως το πες συγχεεις την φαντασια με την πραγματικοτητα. Το χω κανει απειρες φορες στο παρελθον, και με χρηση ουσιων, ισως γιατι ενιωθα ενα κενο, δεν με γεμιζε η ανιαρη πραγματικοτητα και κατεφευγα σ αυτες τις τεχνικες.

    Στην ηλικια σου ειδικα το κανα πολυ συχνα.

    Προσπαθησε να κοιμηθεις μερικα βραδια, χωρις να ''τρυπαρεις'' δηλαδη χωρις κανενα στορυ μες στο κεφαλι, και θα δεις, θα σου φυγουν αυτα που περιγραφεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Oπως το πες συγχεεις την φαντασια με την πραγματικοτητα. Το χω κανει απειρες φορες στο παρελθον, και με χρηση ουσιων, ισως γιατι ενιωθα ενα κενο, δεν με γεμιζε η ανιαρη πραγματικοτητα και κατεφευγα σ αυτες τις τεχνικες.

    Στην ηλικια σου ειδικα το κανα πολυ συχνα.

    Προσπαθησε να κοιμηθεις μερικα βραδια, χωρις να ''τρυπαρεις'' δηλαδη χωρις κανενα στορυ μες στο κεφαλι, και θα δεις, θα σου φυγουν αυτα που περιγραφεις.

    Όταν λες χρήση ουσιών, εννοείς αυτό που φαντάζομαι?
    Δεν μπορούσες να το κάνεις από μόνος σου, χωρίς ουσίες?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Kαι απο τα δυο, και με ουσιες και χωρις ουσιες. Το ιδιο και το αυτο ειναι. Ισως με ουσιες λιγο πιο εντονο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    16
    Είναι δηλαδή μια μορφή αυτούπνωσης?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Οχι για μενα δεν ειναι ετσι. Καταρχην δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην το χει κανει. Ολοι μας καποια στιγμη εχουμε φανταστει τον εαυτο μας σε υποθετικες ιστοριες και διαφορα σεναρια. Για μενα πλεον ειναι αποφυγη της πραγματικοτητας και προσπαθω να το αποφευγω. Οπως και στον ξυπνιο οταν το μυαλο παει να ξεφυγει ( daydreaming) το επαναφερω στον πραγματικο χρονο το τωρα και προσπαθω να λειτουργω σαν παρατηρητης.

Similar Threads

  1. αδυνατω να κοιμηθω το βραδυ
    By anonimi789 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 16-07-2012, 00:12
  2. ενα βημα πριν την αυτοκτονια πριν καν ενηλικιωθω..
    By nikosss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 17-02-2012, 18:47
  3. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΩΡΑ!!!
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 80
    Last Post: 30-09-2009, 14:46
  4. αντίδραση
    By christina1982 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 27-12-2008, 20:56
  5. Δεν μπορώ να κοιμηθώ άνετα εδώ και 2 βδομάδες
    By Athens_2008 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-12-2008, 10:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •