αρνητικα συμπτωματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170

    αρνητικα συμπτωματα

    σκεφτηκα να θεσω το θεμα των αρνητικων συμπτωματων γιατι ειναι πολοι αυτοι που εχουν προβλημα και να ρωτησω ποιο προβλημα που σχετιζετε με τα αρνητικα συμπτωματα εχετε ποσο επωδυνο ειναι και τι κανετε για να το αντιμετωπισετε.
    εγω εχω απαθεια και κενα στην σκεψη . με την απαθεια φαινομε παγωμενος οταν κανω κατι και δεν ενθουσιαζομε ευκολα . με τα κενα στην σκεψη δεν εχω ιδεες και στις συζητησεις δεν εχω κατι να πω. κανω ψυχοθεραπεια και παιρνω ινβεγκα των 6. μια λυση που εχω σκευτει ειναι να αλλαξω φαρμακο μηπος υπαρχει καποιο που βοηθα τα αρνητικα συμπτωματα αλλα ο γιατρος δεν συμφωνει και μου λεει οτι δεν υπαρχει καποιο φαρμακο για τα αρνητικα συμπτωματα .

  2. #2
    αρνητικα συμπτωματα με αυτην την ενοια των συμπτωματων παραγώμενων απο τα φάρμακα δεν έχω δηλαδη πανε καπως στο τσακ να μου εμφανιστουν απασχολω τον εαυτό μου με κατι άλλο και έτσι είμαι δραστηριος. Το να καταλαβεις πολλες φορες τον μηχανισμο της σκεψης σου και πιο συγκεκριμενα τον τον μηχανισμο τι γινεται λιγο πριν σου εμφανιστουν ειναι βαλσαμο . Θα λεγα λοιπον πιαστο λιγο πιο πριν καταλαβε λιγο ως πολυ τι σου συμβαινει -αλλα εσυ εντοπιζεις ως αιτια των συμπτωματων αυτων τα φαρμακα οποτε κατι τετοιο γνωστικο ισως να μην σε βοηθησει-και εχε κατι εναλλακτικο στο μυαλο σου να σκεφτες οταν ερχετε αυτο το κενο σκεψης δεν ειναι αναγκη να σκεφτεις μονο αυτο που πηγες και σε εκοψε ή να το πεις κατι με εναν συγκεκριμενο τροπο βρες εναλλακτικες σε αυτη τη φαση -επισης στο γνωσι σε αυτον βοηθαει η ψυχοθεραπεια η η σκετη γνωση εαυτου απο σενα- εγω λιγα θεωρητικα πραγματα που ξερω περι ασθενειας ψυχοθεραπειας και εγκεφαλου απο δω και απο κει βοηθιεμαι.Τέλος δεν ειναι και αναγκη να μιλας σαν κοκορας πχ εγω τα παω πιο καλα με την γραπτη επικοινωνια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    και εγω τα παω καλυτερα με την γραπτη επικοινωνια, απλος τα κενα της σκεψης προσπαθω να τα ξεπερασω προσεχοντας πως σκευτονται οι αλλοι πχ μου λες κατι προσπαθω να δω τι συνεπειες εχει και απαντω. τωρα οσο αφορα τα φαρμακα δεν πιστευω οτι τα αρνητικα συμπτωματα ειναι αποτελεσμα των φαρμακων γιατι εχω αλλαξει πολλα μερικες φορες εχω σταματισει να τα περνω αλλα τα αρνητικα υπαρχουν. τωρα μου εχουν προτηνει οτι μια θεραπεια για τα αρνητικα ειναι και η ντοπαμινη αλλα δεν ξερω

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω εχω απαθεια και κενα στην σκεψη .
    τελικα οπιος δεν εχει προβληματα τα μικρα μεγαλα νομιζει? εγω οσους φιλους ειχα κ σχεσεις ηταν στην αφασια μια ζωη κ εγω επισης αρα δε καταλαβαινω καθολου το σκεπτικο σου πιο πολυ θα ελεγα σε αυτο που γραφεις οτι ειναι απλα αρνητικος τροπος σκεψης
    αλλα ο γιατρος δεν συμφωνει και μου λεει οτι δεν υπαρχει καποιο φαρμακο για τα αρνητικα συμπτωματα .
    δικιο εχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Ο,τι πει ο γιατρος δεν κανουμε ο,τι μας κατεβει με τα φαρμακα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να παλεψεις με διαφορετικο τροπο με την κατασταση με το να προσπαθεις κ να βγαινεις να κανεις καθημερινα μια δραστηριοτητα μεσα η εξω απο το σπιτι κ θα νιωσεις πιο ενεργοποιημενος κ λιγοτερο απαθης

  6. #6
    γεια νικοπουλ .τα φαρμακα ως γνωστον κανουν τετοια συμπτωματα αλλο πολυ αλλο λιγο, ειναι γνωστο αυτο . Αυτο που σου ειπα ειναι οτι εμενα στην παρουσα φαση με περιορισμενη την πρωινη δοση δεν μου εχουν εμφανιστει καπια σοβαρα αρνητικα συμπτωματα.το μονο που ισως υπαρχει ειναι η αναβλητικοτητα στις πραξεις αλλα οχι τα κενα σκεψεις οπως λες εσυ.


    Quote Originally Posted by nikopoul View Post
    και εγω τα παω καλυτερα με την γραπτη επικοινωνια, απλος τα κενα της σκεψης προσπαθω να τα ξεπερασω προσεχοντας πως σκευτονται οι αλλοι πχ μου λες κατι προσπαθω να δω τι συνεπειες εχει και απαντω. τωρα οσο αφορα τα φαρμακα δεν πιστευω οτι τα αρνητικα συμπτωματα ειναι αποτελεσμα των φαρμακων γιατι εχω αλλαξει πολλα μερικες φορες εχω σταματισει να τα περνω αλλα τα αρνητικα υπαρχουν. τωρα μου εχουν προτηνει οτι μια θεραπεια για τα αρνητικα ειναι και η ντοπαμινη αλλα δεν ξερω

Similar Threads

  1. Βοηθεια για αρνητικα
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 23-04-2014, 17:15
  2. Αρνητικά επωδυνα συμπτωματα
    By Karol in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 26-04-2012, 11:32
  3. Replies: 6
    Last Post: 14-01-2012, 22:52
  4. L-Lysine για αρνητικά και γνωστικά συμπτώματα
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 25-05-2011, 20:47
  5. Τα αρνητικά συμπτώματα της ψύχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 10-03-2011, 22:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •