in deep trouble
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: in deep trouble

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3

    in deep trouble

    καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο forum, ήθελα απλά να κάπου να μιλήσω. καμιά φορά είναι πιο εύκολο να μιλάς ανώνυμα, ακόμα και με γιατρούς είναι δύσκολο. βασανίζομαι χρόνια τωρα, γιατροί, ψυχολόγοι, νοσοκομεία, αισθάνομαι ότι βρίσκομαι στο ίδιο σημείο. έχω ακούσει τα πάντα, σχιζοφρένεια, διπολική, συναισθηματική διαταραχή και ένα κάρο άλλες τόσες μαλακίες και τις έχω πραγματικά βαρεθεί. αυτό ήταν; δεν έχει τίποτε άλλο για μένα η ζωή; όλοι όσοι βρέθηκαν στη ζωή μου με πούλησαν, από οικογένεια, φίλους, γυναίκες, πέρασαν όλοι από πάνω μου και τώρα λίγο πριν τα σαράντα, αισθάνομαι ότι όλα θα αρχίσουν να τελειώνουν σιγα σιγα. έχασα τη δουλεια μου, προβλήματα στην οικογένεια, οικονομικά και ποιος ξέρει τι άλλο θα γινει.

    δεν ξέρω πότε άρχισε όλο αυτό, απλά θέλω να τελειώσει. δε θέλω να πεθάνω, αλλά δεν μπορώ να ζήσω όμως, θα ήθελα να γινόμουν καλά, κι ας πέθαινα την επόμενη στιγμή. κάποτε με εκτιμούσαν πολλοι τώρα κανείς δεν με υπολογίζει. βαρέθηκα, μα τη παναγία βαρέθηκα. ότι κάνω πέφτει στο κενό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Καλησπέρα φίλε .. ένας αγώνας είναι η ζωή, για λίγους εύκολος για τους περισσότερους μια μεγάλη ανηφόρα που την ανεβαίνουμε χωρίς ''ανάσα''.. εσένα σου πετάνε και ''πέτρες'' επιπλέον
    Αλλά ρε φίλε, μια σκατό ζωή θα ζήσουμε.. κι έτσι ακόμα έχει τις ''χαρές της''... οι λύπες, οι δυσκολίες μπορεί να την κάνουν αβάσταχτη.
    Ο θάνατος 'όμως, έστω κι αν είναι κατά κάποιο τρόπο ''τέλειος''... δεν ''διορθώνει'' τίποτα τελικά
    κάνε κουράγιο όσο μπορείς

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by troubled_man View Post
    καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο forum, ήθελα απλά να κάπου να μιλήσω. καμιά φορά είναι πιο εύκολο να μιλάς ανώνυμα, ακόμα και με γιατρούς είναι δύσκολο. βασανίζομαι χρόνια τωρα, γιατροί, ψυχολόγοι, νοσοκομεία, αισθάνομαι ότι βρίσκομαι στο ίδιο σημείο. έχω ακούσει τα πάντα, σχιζοφρένεια, διπολική, συναισθηματική διαταραχή και ένα κάρο άλλες τόσες μαλακίες και τις έχω πραγματικά βαρεθεί. αυτό ήταν; δεν έχει τίποτε άλλο για μένα η ζωή; όλοι όσοι βρέθηκαν στη ζωή μου με πούλησαν, από οικογένεια, φίλους, γυναίκες, πέρασαν όλοι από πάνω μου και τώρα λίγο πριν τα σαράντα, αισθάνομαι ότι όλα θα αρχίσουν να τελειώνουν σιγα σιγα. έχασα τη δουλεια μου, προβλήματα στην οικογένεια, οικονομικά και ποιος ξέρει τι άλλο θα γινει.

    δεν ξέρω πότε άρχισε όλο αυτό, απλά θέλω να τελειώσει. δε θέλω να πεθάνω, αλλά δεν μπορώ να ζήσω όμως, θα ήθελα να γινόμουν καλά, κι ας πέθαινα την επόμενη στιγμή. κάποτε με εκτιμούσαν πολλοι τώρα κανείς δεν με υπολογίζει. βαρέθηκα, μα τη παναγία βαρέθηκα. ότι κάνω πέφτει στο κενό.
    φιλεμου καταλαβαινω!! είναι δυσκολα τα πραγματα με την ψυχικη υγεια!!! δυστυχως οι γιατροι που εχουν να κανουν με την ψυχικη υγεια δεν εχουν τοσο πολύ προχωρησει την επιστυμη τους όπως σε αλοους κλαδους.
    προσωπικα θα σου ελεγα να προσπαθήσεις να κανεις μοναχοσου έναν αγωνα από την αρχη!!
    προσπαθησαι να κανεις τα βηματα, πρωτα την αναγνωρηση του προβλήματος, μετα τις επιπτοσεις αυτου! καλο θα είναι να τα γραφεις κάθε φορα!!
    μετα προσπαθησαι να γραψεις ξεχωριστα τα ομορφα πραγματα στην ζωησου! ακομα κι αυτά που θεωρεις δεδομενα!! γτ. μην ξεχνας!! αυτά που για εσενα είναι δεδωμενα για πολλους αλλους είναι σκοπος ζωης!! το ότι για π.χ. εσυ μπορει να εχεις στεγη, μπορει να εχεις φαγυτο κάθε μερα για καποιον αλλον αυτό είναι ονειρο!! ετσι γραψε πρωτα αυτά που εχεις, αυτά που αποκτησες μονοσου!! πωτες μην ξεχνας ότι πολλα πραγματα τα κατάφερες με την αξιασου! ετσι λοιπον να εισαι υπερήφανος για τα κατορθωματασου!!!
    υστερα μπορεις να γραψεις καπου αυτά που δεν εχεις κι θες να αποκτησεις η που αγωνιας να αποκτησεις, γραψε αυτά που νιώθεις ότι κανεις λαθος!! γραψε τα μιονεκτιματασου!!
    αυτά που σου λεω κι σου προτινω τα γραφω πλυ προχειρα κι όχι αναλυτηκα δλδη στο περιπου!! καλο θα είναι να τα ψαξεις στο ινερνετ η σε καποιον ειδικο.
    ένα επομενο βημα είναι να προσπαθήσεις να βρεις μια υπερτατη δυναμη που να σεβαισε, δεν είναι αναγκη να είναι ο θεος! απλα βρες κατι που θα επικαλησαι κι θα προσευχεσαι!!!
    στην συνεχεια κανε ένα ξεκαθαρησμα μεσα σου, δλδη βρες καποιες αρχες, βρες τις αξιες σου! φτιαξε έναν κωδικα τιμης!! ολοι μας εχουμε μεσα μας καποιες αξιες!! ετσι λοιπον βρες τες, η φτιαξε τες κι προσπαθησαι να τις εχεις οσο πιο "ψηλα" μπορεις!!!
    Είναι πολλα τα βηματα, συνηθως οι θεραπευτες λενε ότι είναι δωδεκα όμως είναι πολύ μπερδεμένα τα πραματα. ετσι λοιπον μπορεις μετα από όλα αυτά που αναφερα να προσπαθήσεις να ελευθερώσεις το πνευμασου κι τον εαυτοσου!! δλδη! βρες τι είναι αυτά που εξαρτιέσαι! μπορει να είναι ουσιες, μπορει να είναι συνήθεις, μπορει να είναι ανθρωποι! βρες λοιπον τι είναι αυτό που σε σκλβωνει κι προσπαθησαι να το αποταξεις! να το αποβαλεις η να το περιορησεις,δλδη να κανεις κατι όχι από αναγκη αλλα επειδή απλα το γουστάρεις!! να το κανεις χωρις να είναι σαν προγραμματησμενο, κάθε μερα ας πουμε!!
    τελος- βεβαια δεν τελειωσαν τα βηματα, απλα εγω στα λεω ετσι περιλυπτικα, τελος λοιπον βρες έναν τροπο ώστε η ζωησου να γεμιζει χωρις να είναι το γεμιζμα υλικο! μαλον όχι μονον υλικο, γτ. το να αποκτισεις για π/.χ/ ένα ομορφο αμαξι δεν είναι κακο, το να αποκτησεις όμως ένα αμαξι κι να μην μπορεις να βγεις ουτε βολτα λογο χρηματων είναι λαθος. αυτά όμως τα αγαθα δεν είναι μονο υλικα, εξαλου όπως ελεγε κι ο πλατων τα ανεκτιμιτα αγαθα δλδη τα πραγματα που ανοικουν στον ιδεατο κοσμο εχουν πιο μεγαλξ αξια! ο κοσμος χωριζετε στον υλικο κι στον ιδεατο κοσμο!! πρεπει να εχουμε κι από τα δυο!!ο ιδεατος όμως είναι ανεκτιμιτης αξιας!! π/.χ/ τι αξια σε χρηματα? ποια η ανταλαξημη αξια χρησης η χρηματων μπορει α εχει "δικαιωσυνη!!! ?
    τελος μια καλη πραξη που θα σε κανει να νιωσεις καλητερα,που θα σε αναιβασει ψυλα είναι η αλλυλεγγυη προς τους αλλους!!! η χαρα και η οικανοποιη

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    σ' ευχαριστώ ρε ivan, δείχνεις να με καταλαβαίνεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    thanks ρε γιώργο, αλλά όταν δεν λειτουργούν και πολλά πράγματα μέσα σου πως να κάνεις όλα αυτά;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •