ΛΟΓΙΑ , ΛΟΓΙΑ , ΛΟΓΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    ΛΟΓΙΑ , ΛΟΓΙΑ , ΛΟΓΙΑ

    Θα σας πω μια ιστοριουλα . Σε ενα μικρο χωριο , παει καποιος στον σοφο γεροντα . Γεροντα , του λεει , ειπα ασχημες κουβεντες στο γειτονα μου ,
    και τοχω μετανιωσει , τι να κανω ? Α , του λεει ο γεροντας , δεν ειναι τιποτα , θα πας το βραδυ και θα βαλεις ενα φτερο στο κατωφλι της πορτας
    του , και το πρωι θα πας να το παρεις , και θαχουν ξεχαστει ολα . Κανει ο χωρικος αυτο που τουπε ο γεροντας , παει κ το πρωι , αφαντο φυσικα
    το φτερο , τοχε παρει ο αερας . Παει παλι στον γεροντα , του διηγειται τα καθεκαστα κ του λεει ο γερων , παιδι μου , ετσι ειναι και τα λογια , αμα ειπωθουν ( η γραφουν )
    δεν μπορεις να τα παρεις πισω ......
    Εσεις συγχωρειτε τα λογια που σας εχουν απευθυνει η τα ξεχνατε ?
    Εγω παντα συγχωρω , κ παντα ξεχνω μετα απο μια-δυο μερες . Θεωρω οτι φθειρω εαυτον ενθυμουμενος τι ειπωθηκε .
    Πολλα λεγονται πανω στα νευρα , αλλα λιγα εννουνται .
    Το αν θα γινεις κολλητος με τον ' γειτονα ' ειναι μια αλλη ιστορια .

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θα σας πω μια ιστοριουλα . Σε ενα μικρο χωριο , παει καποιος στον σοφο γεροντα . Γεροντα , του λεει , ειπα ασχημες κουβεντες στο γειτονα μου ,
    και τοχω μετανιωσει , τι να κανω ? Α , του λεει ο γεροντας , δεν ειναι τιποτα , θα πας το βραδυ και θα βαλεις ενα φτερο στο κατωφλι της πορτας
    του , και το πρωι θα πας να το παρεις , και θαχουν ξεχαστει ολα . Κανει ο χωρικος αυτο που τουπε ο γεροντας , παει κ το πρωι , αφαντο φυσικα
    το φτερο , τοχε παρει ο αερας . Παει παλι στον γεροντα , του διηγειται τα καθεκαστα κ του λεει ο γερων , παιδι μου , ετσι ειναι και τα λογια , αμα ειπωθουν ( η γραφουν )
    δεν μπορεις να τα παρεις πισω ......
    Εσεις συγχωρειτε τα λογια που σας εχουν απευθυνει η τα ξεχνατε ?
    Εγω παντα συγχωρω , κ παντα ξεχνω μετα απο μια-δυο μερες . Θεωρω οτι φθειρω εαυτον ενθυμουμενος τι ειπωθηκε .
    Πολλα λεγονται πανω στα νευρα , αλλα λιγα εννουνται .
    Το αν θα γινεις κολλητος με τον ' γειτονα ' ειναι μια αλλη ιστορια .
    φιλεμου το να μπορεις να συγχωρεις τα ασχημα λογια θελει ανοτεροτητα, θελει δυναμη, θελει να γνωρίζεις το τι πραγματικα εισαι ώστε να μην σε ενοχλουν τα ψευτικα τα λογια τα μεγαλα!¨)
    εσυ μπορει να εχεις την αρετη αυτην, κι μπραβω σου!! το ότι δεν σε επιρεαζουν τα λογια τα ασχημα φαινετε κι μαλιστα αποδικνιει ότι εν είναι παρα συκοφαντιες!! κατι παρομοιο πηγα να κανω κι εγω!! αλλα δυστυχως δεν εχω την δυναμη αυτή αφου πρωτα από όλα δεν εχω την καταλληλη ψυχικη γαληνη, ουτε την υγεια αυτης!! ετσι λοιπον καποιες εδώ μεσα- η κλικα- εκμεταλευετε την αδυναμιαμου κι με ενοχλεί κι με κραζει! κι αφου υπαρχει ανοχη από το φορουμ!! αφου ανεχοντε να ΣΠΑΝΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩΝΕΣ ΤΟΥΣ ΚΙ ΝΑ ΒΡΙΖΟΥΝ Η ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗΜΟΥ ΑΣΘΕΝΕΙΑ! ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ Η ΔΙΑΧΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ! ΘΑ ΑΠΑΝΤΑΩ!! ΒΛΕΠΕΙΣ Η ΚΛΙΚΑ ΕΧΕΙ ΕΜΕΣΗ ΑΝΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!! ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΦΟΡΟΥΜ(ΕΤΣΙ Όπως ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΔΛΔΗ ΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ ΕΜΕΝΑ ΧΕΡΙ ΚΙ ΟΧΙ ΣΕ ΟΣΕΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ !! ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΕ ΑΓΩΝΑ ΝΑ ΚΡΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥΣ!! ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΙ ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΣΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΗΝ ΚΛΙΚΑ!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    αν ο καθένας μας καταλάβει ότι ουδείς αναμάρτητος, ίσως καταφέρει να μακαλώσει την ψυχή του και να μάθει να συγχωρεί...............
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ΓΑΤΑ , συμφωνω με την αποψη σου . Θα προσθεσω οτι πριν κριτικαρουμε τους αλλους , κ μεταθεσουμε τις ευθυνες ( κατι στο οποιο ειμαστε εξοχοι ) σε αυτους , ας κανουμε μια ενδοσκοπηση να εξακριβωσουμε κατα ποσον ειμαστε κ εμεις υπευθυνοι .
    Η συγχωρεση πραγματι γαληνευει την ψυχη .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ΓΑΤΑ , συμφωνω με την αποψη σου . Θα προσθεσω οτι πριν κριτικαρουμε τους αλλους , κ μεταθεσουμε τις ευθυνες ( κατι στο οποιο ειμαστε εξοχοι ) σε αυτους , ας κανουμε μια ενδοσκοπηση να εξακριβωσουμε κατα ποσον ειμαστε κ εμεις υπευθυνοι .
    Η συγχωρεση πραγματι γαληνευει την ψυχη .
    Για να συγχωρήσεις, πρέπει να αγαπάς τον εαυτό σου και ν’αποδέχεσαι τα λάθη σου, ν’αγαπάς τους άλλους και ν’αποδέχεσαι τα λάθη τους, η συγχώρεση χρειάζεται πολλή αγάπη κι αποδοχή κι αυτά είναι δύσκολα πράγματα
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Oντως , η αποδοχη των αλλων κ των λαθων τους , κ η αποδοχη των λαθων μας ,παραπεμπει στο ' γνωθι σαυτον ' , κατι εκ προοιμιου δυσκολο , κ μερικως κατορθωτο .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Oντως , η αποδοχη των αλλων κ των λαθων τους , κ η αποδοχη των λαθων μας ,παραπεμπει στο ' γνωθι σαυτον ' , κατι εκ προοιμιου δυσκολο , κ μερικως κατορθωτο .
    Ναι γιατί η ΄΄δουλειά΄΄ που πρέπει να κάνουμε με τον εαυτό μας για να το πετύχουμε, μας φαίνεται βουνό. Αν ο καθένας μας προσπαθούσε να φτιάξει τον εαυτό του πρώτα και όχι τους άλλους, θα είχαμε ένα κόσμο καλύτερο.
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΓΑΤΑ View Post
    Ναι γιατί η ΄΄δουλειά΄΄ που πρέπει να κάνουμε με τον εαυτό μας για να το πετύχουμε, μας φαίνεται βουνό. Αν ο καθένας μας προσπαθούσε να φτιάξει τον εαυτό του πρώτα και όχι τους άλλους, θα είχαμε ένα κόσμο καλύτερο.
    Θα ελεγα , ειναι βουνο , βεβαια εξαρταται απο ποιο σημειο αρχιζεις . Και χρειαζονται πολλα ' κοτσια ' για να αποδεχθεις εαυτον . Το τελευταιο που γραφεις αφορα εναν ιδεατο κοσμο , οχι ιδιον των θνητων . Αλλα ας διατηρουμε την ελπιδα μας , οπως πολυ σωστα γραφεις στο θρεντ ' τι θα παιρνατε μαζι σας ' κ
    ας αρχισουμε απο εμας . Ας γινουμε πρωτα εμεις , αυτο που θελουμε να γινουν οι αλλοι . Ρομαντικο ? ισως..........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θα ελεγα , ειναι βουνο , βεβαια εξαρταται απο ποιο σημειο αρχιζεις . Και χρειαζονται πολλα ' κοτσια ' για να αποδεχθεις εαυτον . Το τελευταιο που γραφεις αφορα εναν ιδεατο κοσμο , οχι ιδιον των θνητων . Αλλα ας διατηρουμε την ελπιδα μας , οπως πολυ σωστα γραφεις στο θρεντ ' τι θα παιρνατε μαζι σας ' κ
    ας αρχισουμε απο εμας . Ας γινουμε πρωτα εμεις , αυτο που θελουμε να γινουν οι αλλοι . Ρομαντικο ? ισως..........
    ρομαντικό αλλά όχι εξωπραγματικό... Και βέβαια είναι βουνό να κάνεις δουλειά με τον εαυτό μας γιατί είναι επώδυνο και δεν έχουμε μάθει να ερχόμαστε στα δύσκολα.
    Στη δουλειά μου δέχομαι παράπονα ανθρώπων για διάφορους λόγους. Συνήθως είναι εκνευρισμένοι και αγανακτησμένοι προσπαθούν να ξεσπάσουν σε όποιον βρουν. Έχω διαπιστώσει ότι η έκβαση της κουβέντας εξαρτάται στο μεγαλύτερο μέρος από μένα. Αν θυμώσω και τους αντιμετωπίσω με τον ίδιο τρόπο, θα κάνουμε καβγά τρικούβερτο. Αν κρατήσω την υπομονή μου και τους δείξω κατανόηση, το παράπονο παίρνει την ανθρώπινη διάσταση και λήγει ομαλά τις περισσότερες φορές. Θέλω να πω με αυτό ότι πολλές φορές αν κάνουμε καλύτερο τον εαυτό μας αυτό έχει απήχηση στον κοντινό μας περίγυρο. Ρομαντικό ε; χαχα
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΓΑΤΑ View Post
    . Θέλω να πω με αυτό ότι πολλές φορές αν κάνουμε καλύτερο τον εαυτό μας αυτό έχει απήχηση στον κοντινό μας περίγυρο. Ρομαντικό ε; χαχα
    Kαθολου ρομαντικο , αληθινοτατο . Και αυτο το χαρακτηριστικο , περιγραφει τους ανθρωπους που αποκαλουμε ' συμπαθεις ' .

Similar Threads

  1. Δυο λόγια για τον Αλέξη
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 63
    Last Post: 14-09-2013, 19:00
  2. Ας πω και εγώ δύο λόγια για μένα
    By Pavlos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 84
    Last Post: 05-05-2013, 11:56
  3. 2 καλα λογια....
    By Sublime in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 14-12-2012, 15:12
  4. Σοφά Λόγια
    By Sad in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 631
    Last Post: 03-09-2012, 17:29
  5. ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 17-12-2011, 00:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •