ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ Η ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1

    ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ Η ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ;

    Τελικα ρε παιδια το να νιωθεις τον εαυτο σου σαν κατι οχι οικειο αλλα σχεδον κατι ξενο οπως επισης και τις λειτουργιες του και αυτο να σου δημιουργει αγχος και φοβια τι ειναι; Στην αρχη νομιζα αποπροσωποποιηση αλλα αρχισα να εχω αμφιβολιες τελευταια. Μπορει να ειναι καθαρο αγχος η μηπως καταθλιψη που να δημιουργουν τετοιο συναισθημα;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι απλο νομιζω το δημιουργει οταν απλα δεν εισαι ο εαυτος σου η αυτα που λες κ κανεις δε σε εκφραζουν η δε σε αντιπροσωπευουν ετσι δεν ειναι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Στελιο καλημερα .
    Η αποπροσωποποιηση δεν ειναι εμμονη , μακαρι να ηταν , τοτε θα μπορουσα να την διωχνω οποτε θελω . Για εμενα ειναι ενα σοβαρο ψυχιατρικο συμπτωμα , το οποιο μου ειχε προκαλεσει τον μεγαλυτερο τρομο που εχω βιωσει ποτε . Μεχρι σημερα δεν εχω καταφερει να την διαχειριστω ή εστω να νιωσω οτι την ελεγχω καπως , αλλα ευτυχως πλεον δεν με τρομαζει τοσο οσο παλιοτερα .
    Δεν ξερω τι μπορει να την προκαλεσει , σε εμενα παντως εμφανιστηκε μαζι με την καταθλιψη και ξαναεμφανιζεται σε περιπτωσεις που το αγχος μου κορυφωνεται ή οταν η ΙΨΔ ξυπνα και παλι , μερικες φορες ερχεται ακομα και οταν δεν υπαρχει προφανης αιτια.
    Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω ή να δωσω καποια πρακτικη συμβουλη.

    Υ.Γ: Θα ηθελα να σε ρωτησω αν εχεις επισκεφτει ειδικο , αν εχεις παρει φαρμακα και ποση διαρκεια εχει το καθε επεισοδιο αποπροσωποποιησης .

  4. #4
    Καλημερα Αλεξανδρε και betelgeuse και ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας στο προβλημα μου.Λοιπον σε μενα εμφανιζεται παντοτε μετα απο εντονο αγχος και αισθημα αδιεξοδου στο οποιο προβλημα υπαρχει εκεινη την περιοδο. Αυτο ειναι που πυροδοτει αυτο το περιργο αισθημα και τις αναλογες υπαρξιακες σκεψεις. Απο'κει και περα αρχιζει ενας φαυλος κυκλος οπου το ενα τροφοδοτει το αλλο και παει λεγοντας. Εχω επισκεφθει ειδικο,για την ακριβεια εχω φιλο ψυχιατρο ο οποιος μου λεει οτι ειναι αγχος και ατυπη καταθλιψη που αποσυντονιζουν την σκεψη. Οσον αφορα τα φαρμακα εχω παρει λαντοζ και ζανιπραμ(σιταλοπραμη),τα οποια αντιμετωπιζαν το θεμα με μεγαλη επιτυχια. Δηλαδη σε 3,4 εβδομαδες το προβλημα ηταν παρελθον! Τωρα ομως εχω ενα θεματακι με το εντερο με το οποιο δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει. Μολις δοκιμασω να παρω καποιο φαρμακο εχω πονο και φουσκωμα. Και αυτο ειναι που με κανει και παραπονιεμαι,γιατι θα μπορουσα να βοηθηθω. Η διαρκεια της αποπροσωποποιησης ειναι εδω και 35 μερες περιπου και το εχω τις περισσοτερες ωρες. Τις στιγμες που ειμαι σχετικα καλα αρχιζω να σκεφτωμαι οτι υπαρχει το προβλημα και ξανααρχιζει παλι. Το μεγαλυτερο μου ομως προβλημα ισως δεν ειναι αυτη καθαυτη η αποπροσωποποιηση αλλα οτι φοβαμαι οταν ειμαι μονος μου δλδ φοβαμαι τον εαυτο μου να το πω,την αισθηση οτι υπαρχω! Ακουγεται τελειως τρελω το γνωριζω και με ενοχλει πολυ αλλα αυτο νιωθω! Να πω οτι την πρωτη φορα που μου συνεβη πριν αρκετα χρονια το ξεπερασα χωρις καμια απολυτως βοηθεια απο γιατρο και φαρμακα,μετα απο 12,13 μηνες περιπου.Τοτε ειχα και εντονη καταθλιψη. Και το περιεργο ειναι οτι τοτε περασαν με εναν τροπο θα ελεγα θαυμαστο! Ηταν σαν ξαφνικα να φυσηξε δυνατος αερας και πηρε μακρια και τις περιεργες σκεψεις και την αποπροσωποποιηση και την καταθλιψη! Ακομα και τωρα που το σκεφτωμαι δεν μπορω να το εξηγησω παρα μονο σαν θαυμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σε αντιθεση με εσενα , εγω την πρωτη φορα που επαθα αποπροσωποποιηση δεν αντεχα καθολου να ειμαι μαζι με αλλους .
    Σκεφτομουν οτι θα δουν το κενο μεσα μου και θα καταλαβουν οτι κατι δεν παει καλα με μενα

    Θα σου προτεινα μονο να σκεφτεσαι οτι ειναι κατι που το εχεις ξαναπερασει και ξεπερασει , αρα και αυτη την φορα θα τα καταφερεις παλι .
    Επισης προσπαθησε να αποσπας την προσοχη σου με κατι , πχ εμενα με βοηθουσε το να διαβαζω περιοδικα και να λυνω σταυρολεξα και σουντοκο .
    Αν δεις οτι τα πραγματα ζοριζουν δεν θα ηταν κακο να κανεις μια επισκεψη στον ψυχιατρο και παλι.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    14
    Ειναι πολυ ασχημο το αισθημα της αποπραγματοποιησης. Και αυτο που ανεφερες για τον φαυλο κυκλο που συνεχως τροφοδοτειται ισως ειναι το πρωτο βημα για να το αντιμετωπισεις, εφοσον μπορεις και το αναγνωριζεις. Ανέφερες οτι εχεις διαγνωστει με καταθλιψη, σε τι φαση βρισκεσαι τωρα; Ο ψυχιατρος σε παρακολουθει τακτικα; Εχεις ξεκινησει ψυχοθεραπεια;

  7. #7

    ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ Η ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ;

    Quote Originally Posted by Tracy View Post
    Ειναι πολυ ασχημο το αισθημα της αποπραγματοποιησης. Και αυτο που ανεφερες για τον φαυλο κυκλο που συνεχως τροφοδοτειται ισως ειναι το πρωτο βημα για να το αντιμετωπισεις, εφοσον μπορεις και το αναγνωριζεις. Ανέφερες οτι εχεις διαγνωστει με καταθλιψη, σε τι φαση βρισκεσαι τωρα; Ο ψυχιατρος σε παρακολουθει τακτικα; Εχεις ξεκινησει ψυχοθεραπεια;
    Καλημερα και παλι! Ναι δοξα τω Θεω το αναγνωριζω! Βεβαια αποπραγματοποιηση δεν εχω αλλα και παλι δεν παλευεται αυτο το πραγμα ρε παιδια..Καταθλιψη μου ειχε πει παλαιοτερα οτι ηταν ατυπη. Τωρα δεν μπορω να πω οτι εχω τρελη καταθλιψη. Η οποια καταθλιψη μου τροφοδοτειται απο την αποπροσωποποιηση, διαφορετικα δεν θα ενοιωθα καθολου καταθλιπτικα συναισθηματα. Σε αντιθεση με την betelguese εγω τρομαζω οταν ειμαι μονος μου! Ψυχοθεραπεια δεν εχω κανει ποτε. Τον γιατρο δεν τον ειδα τελευταια. Οπως ειχα προαναφερει, παντοτε με την συνδρομη μικρης φαρμακευτικης βοηθειας το ξεπερνουσα. Να φανταστειτε την τελευταια φορα πριν 1,5 χρονο περιπου το ξεπερασα περνοντας 1 λαντοζ μερα παρα μερα! Τι να πω δεν ξερω.

  8. #8
    Εσυ μπετελ το ξεπερασες εντελως η σου θυμιζει την παρουσια του καμια φορα;Και'συ tracy ειχες αναλογη εμπειρια;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    14
    Το οτι καταλαγιαζουν τα συμπτωματα τοσο ευκολα φαινεται πολυ θετικο. Εγω θα προτεινα να πας σε ενα ψυχιατρο που θα παρακολουθει καθε μηνα την αγωγή σου και την πορεια σου. Μπορεις να πας σε καποιο δημοσιο πλαισιο (νοσοκομειο ή κεντρο ψυχικης υγειας) αν υπαρχει θεμα χρηματων. Επίσης θα ηταν καλο παραλληλα να ζητησεις βοηθεια απο ψυχολογο (υπαρχουν παλι σε δημοσιους φορεις), γιατι μπυ φαινεται οτι αρκετο καιρο το εχεις αφησει στην τυχη του και φανταζομαι οτι δεν αντεχεται να νιωθεις οι χανεις το μυαλο σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Στελιο ειμαι σε πολυ καλυτερη ψυχολογικη κατασταση απο οτι ημουν οταν εμφανιστηκε αλλα δεν εχει εξαφανιστει τελειως , επανερχεται που και που , αλλα το καθε επεισοδιο δεν κρατα παραπανω απο λιγη ωρα και τα συμπτωματα ειναι σαφως πιο ηπια , ενω την πρωτη φορα ειχε διαρκεσει ενα χρονο χωρις διακοπη. Τωρα ναι μεν νιωθω τον εαυτο μου ή και το περιβαλλον ξενο ή σαν να ειμαι σε ονειρο , αλλα δεν εχω πλεον τρομακτικες σκεψεις του στυλ ποια ειμαι , που ειμαι , γιατι μιλαω , γιατι κινουμαι κλπ .

  11. #11
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Στελιο ειμαι σε πολυ καλυτερη ψυχολογικη κατασταση απο οτι ημουν οταν εμφανιστηκε αλλα δεν εχει εξαφανιστει τελειως , επανερχεται που και που , αλλα το καθε επεισοδιο δεν κρατα παραπανω απο λιγη ωρα και τα συμπτωματα ειναι σαφως πιο ηπια , ενω την πρωτη φορα ειχε διαρκεσει ενα χρονο χωρις διακοπη. Τωρα ναι μεν νιωθω τον εαυτο μου ή και το περιβαλλον ξενο ή σαν να ειμαι σε ονειρο , αλλα δεν εχω πλεον τρομακτικες σκεψεις του στυλ ποια ειμαι , που ειμαι , γιατι μιλαω , γιατι κινουμαι κλπ .
    Χαιρομαι πολυ μπετελ,και ευχομαι να ειναι συντομα μια κακη αναμνηση και η αποπροσωποποιηση και οτι αλλο σε παιδευει. Τωρα tracy σχετικα με τα φαρμακα οντως ετσι ειναι.Αλλα ελα που με εχει πιασει μια υπερευεσθησια με το εντερο και οτι παρω με ενοχλει!! Ακομη και φαρμακα που εχω παρει στο παρελθον χωρις κανενα απολυτως προβλημα! Νιωθω σε αδιεξοδο.δεν ξερω τι να κανω..Λες και πρεπει να παιδευτω για καποιο διαστημα,τι να υποθεσω δεν ξερω!Παντως εσεις απο την περιγραφη των συμπτωματων μου εισται σιγουρες οτι προκειται για αποπροσωποποιηση και οχι κατι αλλο;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Στελιο ναι , ετσι οπως τα περιγραφεις μοιαζει με αποπροσωποποιηση .
    Βεβαια καλυτερα θα ηταν να πας σε ψυχιατρο παλι ωστε να σου το επιβεβαιωσει .
    Οσον αφορα τα φαρμακα , το ladose μου ειχε προκαλεσει ενοχλησεις στο γαστρεντερικο τις πρωτες μερες της θεραπειας αλλα μετα ημουν οκ .

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    14
    Ετσι οπως τα περιγραφεις πραγματι για αποπροσωποιηση φαινεται. Υποθετω οτι οταν νιωθεις αυτο το αισθημα φοβασαι οτι τρελαινεσαι και χανεις το μυλο σου; Τι αλλο σκεφτηκες οτι θα μπορουσε να ειναι; Σχετικα με τα φαρμακα υπαρχουν αρκετες κατηγοριες αντικαταθλιπτικων και ορισμενα που δεν ενοχλουν το στομαχι, το αντιθετο. Να το συζητησεις με τον γιατρο σου, το θεμα δεν ειναι να υποφερεις και απο το στομαχι οταν υπαρχουν επικολες!!! Remeron εχεις παρει;

  14. #14
    Η αληθεια ειναι οτι ναι φοβαμαι για το μυαλο μου παρ'οτι τωρα πλεον που εχω εμπειρια, γνωριζω πως αυτο δεν σε οδηγει σε απωλεια της λογικης,απλα ειναι κατι εξαιρετικα ενοχλητικο και τρομακτικο ωρες,ωρες! Δεν ξερω γιατι καμια φορα εχω την εντυπωση οτι ειναι μια ιδεοληψια που δημιουργει αναλογη αισθηση. Οσον αφορα τα φαρμακα,δεν εχω θεμα με το στομαχι μου,με το εντερο εχω. Με πιανει φουσκωμα και πονος.Remeron δεν εχω παρει ποτε. Εσυ παιρνεις καποια αγωγη;Αληθεια εσυ Tracy ειχες ποτε αναλογη εμπειρια με αποπροσωποποιηση;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    14
    Είχα στα πλαίσια κρίσεων πανικου και επειδή δεν ήξερα ότι μπορεί να αποτελεί συμπτωμα πανικού ήμουν σίγουρη ότι τρελαίνομαι. Εμένα με βοήθησε κυρίως μία εξαιρετική νεαρή ψυχολόγος- γνωσιακη ψυχοθεραπεύτρια, η οποία με εκπαίδευσε στο να αναγνωρίζω αρχικά τα συμπτώματα και έτσι μπορούσα να συνειδητοποιήσω εκείνη τη στιγμή ότι πρώτον δεν τρελαίνομαι και ότι δευτερον τα σωματικά συμπτωματα που βιωνα αλληλεπιδρουσαν με τα συναισθηματα μου και τις σκέψεις μου με αποτελεσμα ολο αυτο να φαίνεται πιο τρομερο απ ότι ήταν. Μου έμαθε και τεχνικές για να χαλαρώνω την ώρα που συνέβαιναν. Μου πρότεινε βιβλία σχετικά που βοήθησαν όλη η διαδικασία να προχωρήσει ακόμα πιο γρήγορα. Από τότε έχω διαβάσει αρκετά γιατί τελικά η γνώση είναι δυναμη, τουλαχιστον ως προς τον εαυτό μας. Για το ρεμερον το ξέρω απο οικογενειακή περίπτωση όπου υπήρχαν προβλήματα γαστερντερολογικά με άλλα φάρμακα και ο ψυχίατρος πρότεινε αυτό και είχε ακριβώς το αποτέλεσμα που είχε πει.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ολα για μια ιδεα
    By kapamaru!! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 26-01-2012, 00:00
  2. εμμονη ιδεα
    By FreakOut in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-01-2011, 17:07
  3. Έμμονη ιδέα
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-2009, 14:47
  4. ΟΤΑΝ Η ΣΧΕΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ..
    By Positive in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 02-05-2006, 09:53
  5. Ιδέα
    By frouto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 02-03-2006, 01:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •