''στιγμιαιο λαθος''
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125

    ''στιγμιαιο λαθος''

    καλησπερα σας.πρωτο μου μηνυμα.καλη αρχη μου λοιπον και συγχαρητηρια για το εργο σας.στο θεμα μας.προσφατα εκανα ερωτα με αλλον αντρα απο σεξουαλικη περιεργεια και ορεξεις της στιγμης.ποτε δεν ελκυομουν ερωτικα απο ατομα του ιδιου φυλου και ακομη δε με συγκινουν.δεν ειμαι ομοφοβικος αλλα θεωρω ουτε ομοφυλοφιλος.ειλικρινα δε γνωριζω τι μπορει να σκεφτομουν εκεινη την ημερα που αποφασισα να σοδομισω ερωτικα εναν θηλυπρεπη αντρα.πλεον μετανιωνω καθε μερα για αυτη μου την επιλογη και ευχομαι να γυριζε ο χρονος πισω να μην το ειχα κανει ποτε.ισως για αυτες τις ενοχες μου να φταινε οι αποψεις της θρησκειας μας περι ομοφυλοφιλιας και να εχω γεμισει αρνητικες σκεψεις.οχι πως ειμαι καποιος αγιος.εχω κανει και συνεχιζω να κανω πραγματα που δεν ειμαι περηφανος απλα αυτο με στιγματισε.νομιζω πως εχω πεσει σε καταθλιψη εκτοτε και δε μπορω να απολαυσω τις μικρες καθημερινες χαρες.θα ηθελα να ακουσω καποια αλλη γνωμη.ευχαριστω και καλη συνεχεια να εχουμε

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Μου θυμισες τον Πασχαλη τον τραγουδιστη που εσερνε στα δικαστηρια εκεινη την αμοιρη,επειδη κατα αυτον η τυπισσα που πηγε εμεινε εγκυος απο τον Κρινο.

    Λοιπον ξεκινας λαθος...Δεν υπαρχει το παω με ανδρα αλλα δεν ειμαι ομοφυλοφιλος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Μου θυμισες τον Πασχαλη τον τραγουδιστη που εσερνε στα δικαστηρια εκεινη την αμοιρη,επειδη κατα αυτον η τυπισσα που πηγε εμεινε εγκυος απο τον Κρινο.

    Λοιπον ξεκινας λαθος...Δεν υπαρχει το παω με ανδρα αλλα δεν ειμαι ομοφυλοφιλος.
    ουτε το "σοδομισα εναν θηλυπρεπη ανδρα" υπαρχει, που υποννοει οτι εγω ειμαι ανδρας, δεν φταιω που οι υπολοιποι ομοφυλοφιλοι ειναι γυναικες...
    ειτε ενεργητικος ειτε παθητικος ο ρολος, το θεμα ειναι το σεξ μεταξυ ομοφυλων.

  4. #4
    ..συφωνω με τη μνμ
    Επίσης, μη βάζεις ταμπέλες τύπου γκει, στρειτ κλπ αν κάτι δεν είναι ξεκαθαρο μέσα σου, (που απ ότι φαίνεται δεν είναι).
    Υπάρχει και ο όρος πανηδονιστής πχ που κολλάει περισσότερο.
    Κάνε ένα μικρό πείραμα με τον εαυτο σου, χαλάρωσε και σκέψου: αν η κοινωνία και η θρησκεία δεν έκρινε αρνητικά τους ομοφυλόφιλους, θα ήθελες να κάνεις σεξ και με τα δύο φύλα αναλόγως τις ορέξεις σου?
    Οτι και να πεις εδώ, σημασία έχει η αλήθεια που κρύβεις μέσα σου.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ουτε το "σοδομισα εναν θηλυπρεπη ανδρα" υπαρχει, που υποννοει οτι εγω ειμαι ανδρας, δεν φταιω που οι υπολοιποι ομοφυλοφιλοι ειναι γυναικες...
    ειτε ενεργητικος ειτε παθητικος ο ρολος, το θεμα ειναι το σεξ μεταξυ ομοφυλων.

    Ναι ναι σταθηκα και σε αυτο επισης.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    ευχαριστω για τα μηνυματα.η αληθεια ειναι πως παρεξηγηθηκα κ δικαια.απλα το θολωμενο μου μυαλο δε μου επιτρεπει να σας εξηγησω καλυτερα τι συνεβη χωρις να μειωσω ατομα.δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.πως θα μπορουσα οταν γνωριζω πολλοα αξιολογα ατομα ομοφυλοφιλους.πανω στη παρατηρηση σας ειμαι σιγουρος πως αν η κοινωνια κ η θρησκεια θεωρουσαν απολυτα φυσιολογικο (που δε το θεωρουν ας μη κρυβομαστε) τον ερωτα μεταξυ αντρων θα ενιωθα μεν καλυτερα με τον εαυτο μου αλλα επισης ειμαι σιγουρος πως δε θα ηθελα να ξανασυμβει.δε με ελκυουν οι αντρες.οπως ειπα ηταν λαθος που οφειλοταν στις ''ορεξουλες'' της στιγμης εξου κ ο τιτλος.ουσιαστικα εχω χασει τον υπνο μου επειδη δε μπορω να συγχωρησω τον εαυτο μου που εκανε αυτο το λαθος.μακαρι να υπηρχε ενας μαγικος τροπος (πχ χαπι)μερικης αμνησιας καποιων καταστασεων που δε θα θελαμε να εχουν συμβει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Αυτό το ''ήταν λάθος που οφειλόταν στις ορεξούλες της στιγμής'' εμένα προσωπικά δεν με πείθει καθόλου. Πολύ αμφιβάλλω αν οποιοσδήποτε έχει ορεξούλες, κάνει σεξ με όποιον τυχαίνει να βρίσκεται στο οπτικό του πεδίο! Δεν μπορεί εντελώς ξαφνικά να δεις ερωτικά ένα άτομο του ίδιου φύλου, και όχι να μείνεις στη σκέψη,αλλά να προχωρήσεις κιόλας. Αν ήταν τόσο απλό, όλοι μας, μα όλοι μας, θα είχαμε στο ενεργητικό μας μια ανάλογη εμπειρία, γιατί σίγουρα όλους μας έχουν πιάσει ορεξούλες σε στιγμές που δεν υπάρχει δίπλα μας το αγόρι μας, η κοπελα μας ή τέλος πάντων κάποιος του αντίθετου φύλου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    τωρα τι να σου απαντησω.αυτο ακριβως ειναι το προβλημα μου.πως ειμαι σιγουρος πως δεν εχω τετοιες τασεις.δε μου βγαινει.τασεις προς πληρη ασταθεια στο σεξ ναι εχω.αλλα ατομα ιδιου φυλου ποτε δε με συγκινουσαν.κ αυτο ακριβως ειναι το θεμα μου.ανετα θα μπορουσα να δεχτω να ειμαι ομοφυλοφιλος.οπως κ οι δικοι μου.αλλα αυτο της μιας φορας δε μπορω να το δεχτω.οπως κ τη χρηση ουσιων που καποια φορα ετυχε να δοκιμασω κ μετανιωνω.καπως ετσι φαντασου το.αυτο αυτοματα με κανει κ χρηστη στο μυαλο σου?ισως απλα εσυ να ζεις σε εναν αποστειρωμενο κοσμο με πολλα στεγανα κ δεν εχεις υποπεσει σε λαθη της στιγμης γιατι πιστεψε με ασχετα τι παραδεχονται αυτα τα δυο λαθη που εχω υποπεσει δεν ειναι κ τοσο σπανια να εχουν συμβει στο καθενα μας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Μάλλον δεν κατάλαβες τί σου γράφω.
    Όχι,το να κάνεις μια φορά χρήση ουσιών δεν σε κάνει τοξικομανή.
    Ούτε το να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό στο σεξ σε κάνει ομοφυλόφιλο, σαδιστή, σοδομιστή, κλπ κλπ κλπ.
    Εστιάζω στις έντονες τύψεις που νιώθεις κ στο πόσο πολύ μετανιώνεις.
    Το φυσιολογικό σ'αυτές τις περιπτώσεις είναι να τις αντιμετωπίζεις σαν μία απλή εμπειρία που τελικά δε σου άρεσε, και να προχωράς τη ζωή σου παρακάτω.
    Το γεγονός ότι το σκέφτεσαι τόσο έντονα κ σε έχει ρίξει τόσο πολύ ψυχολογικά, μου δίνει να καταλάβω ότι το ήθελες, σου άρεσε, και δεν θέλεις να το αποδεχτείς-παραδεχτείς.

    Όσον αφορά εμένα, έπεσες εντελώς έξω. Είμαι η προσωποποίηση των λαθών της στιγμής. Η διαφορά μας είναι ότι όσες φορές έχω υποπέσει σε λάθος της στιγμής, και πίστεψέ με ήταν πάρα πολλές, με απασχόλησε για πολύ λίγο και μετά το άφηνα πίσω μου. Όταν όμως έκανα ένα λάθος της στγμής που τελικά δεν ήταν τόσο λάθος, δηλαδή στην πραγματικότητα το ήθελα αλλά δεν μπορούσα να το δεχτώ, τότε ήταν που μου'ρχονταν στο μυαλό οι τύψεις,οι ενοχές και οι μετάνοιες.

    Επίσης,για τα ''λάθη'' τέτοιου τύπου δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι λάθη.
    ''στιγμιαίο λάθος'' μπορεί να χαρακτηριστεί μία η δοκιμή μισού τσιγάρου χασίς, ή η παρακολούθηση μιας ταινίας γκέι πορνό, ή ένα χαστούκι στο παιδί σου που ουρλιάζει 5 ώρες ή μια κλωτσιά στο σκυλάκι σου που τά'κανε στο πιάτο με το φαί σου.
    Στιγμιάιο λάθος όμως δύσκολα θα έλεγες τη ''δοκιμή'' ηρωίνης , τη δοκιμή ομοφυλοφιλικού σεξ, το ξυλοκόπημα ενός παιδιού ή το πέταμα του σκύλου από το μπαλκόνι.

    Κατά την άποψή μου,κάτι άλλο κρύβεται από πίσω, και μακάρι κάποια στιγμή να το βρεις. Αν πάλι κάνω λάθος, και όντως έκανες ένα στιγμιαίο λάθος που δεν το ήθελες ούτε πριν,ούτε κατά τη διάρκεια, ούτε μετά, απλά άφησέ το πίσω σου. Δεν είναι κάτι που επηρέασε πρακτικά τη ζωή σου, τη φυσική σου κατάσταση, την υγεία, την καθημερινότητά σου, οπότε δεν είναι δύσκολο. Γενικά δεν είναι δύσκολο να αφήσουμε πίσω κάτι το οποίο μας αφήνει παγερά αδιάφορους! Και εσύ υποστηρίζεις ότι το αντίθετο φύλο σε αφήνει παγερά αδιάφορο. Συνεπώς, μπορείς πανεύκολα να αφήσεις την ατυχή εμπειρία σου στο παρελθόν,και να πατήσεις delete και restart!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Μου θυμισες τον Πασχαλη τον τραγουδιστη που εσερνε στα δικαστηρια εκεινη την αμοιρη,επειδη κατα αυτον η τυπισσα που πηγε εμεινε εγκυος απο τον Κρινο.

    Λοιπον ξεκινας λαθος...Δεν υπαρχει το παω με ανδρα αλλα δεν ειμαι ομοφυλοφιλος.
    χαχαχαχαχαχαχαχα κατά το "Στιγμιαίο λάθος ήταν,το έπαθε ο Πασχάλης δεν το ήθελε"

    Κατα το θέμα τώρα,δεν χρειάζεται να έχεις τύψεις για τίποτα που έκανες-από τη στιγμή που δεν έβλαψες κάποιον άλλο-αν είσαι πίστος πήγαινε να εξομολογηθείς,χωρίς να πεις απαραίτητα στον παπά ότι πήγες με άνδρα,απλά πες του ότι θέλεις κάποιος να σε ακούσει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    ''Εστιάζω στις έντονες τύψεις που νιώθεις κ στο πόσο πολύ μετανιώνεις.
    Το φυσιολογικό σ'αυτές τις περιπτώσεις είναι να τις αντιμετωπίζεις σαν μία απλή εμπειρία που τελικά δε σου άρεσε, και να προχωράς τη ζωή σου παρακάτω. ''.....''Αν πάλι κάνω λάθος, και όντως έκανες ένα στιγμιαίο λάθος που δεν το ήθελες ούτε πριν,ούτε κατά τη διάρκεια, ούτε μετά, απλά άφησέ το πίσω σου. Δεν είναι κάτι που επηρέασε πρακτικά τη ζωή σου, τη φυσική σου κατάσταση, την υγεία, την καθημερινότητά σου, οπότε δεν είναι δύσκολο. Γενικά δεν είναι δύσκολο να αφήσουμε πίσω κάτι το οποίο μας αφήνει παγερά αδιάφορους! Και εσύ υποστηρίζεις ότι το αντίθετο φύλο σε αφήνει παγερά αδιάφορο. Συνεπώς, μπορείς πανεύκολα να αφήσεις την ατυχή εμπειρία σου στο παρελθόν,και να πατήσεις delete και restart! ''...κραταω αυτες τις δυο φρασεις που με αντιπροσωπευουν ακριβως κ ειναι ακριβως οσα ηθελα να ακουσω.με βοηθησες πολυ.εφτιαξε ως δια μαγειας η ψυχολογια μου.οσο για το τι κρυβεται απο πισω με λιγο εσωτερικο ψαξιμο καταλαβα πως δυστυχως δε κρυβεται ομοφυλοφιλια αλλα ομοφοβια κ ντρεπομαι περισσοτερο.μπορει να εχω φιλους κ φιλες ομοφυλοφιλους-ες κ να τους θεωρω εξαιρετικα ατομα κ να περναω τον εαυτο μου για πολυ απελευθερωμενο αλλα τελικα ειμαι ενας κομπλεξικος που δεχεται ευχαριστα στη ζωη του εναν ομοφυλοφιλο αλλα τρεμει στην ιδεα μηπως γινει ο ιδιος.απο αυτους τους κλασικους που κραζουν οσους δεν αποδεχονται τον γιο τους που δεν ενοχλει αλλα εχει διαφορετικες προτιμησεις στο κρεβατι του αλλα θα πεθαινε απο τον καημο ο ιδιος αν τυχαινε να του συμβει κατι αναλογο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    soking............μιλάς πολύ ωραία και αυτό σε τιμά ιδιαίτερα!

    Τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι όπως τα εκφράζεις,αλλά δεν είναι κακό να αποδέχεσαι το διαφορετικό αλλά να μην θέλεις ΕΣΥ ο ίδιος να έχεις κάτι διαφορετικό,όπως για παράδειγμα μία ομοφυλοφιλία.
    Το να είμαστε πολιτισμένοι και να αποδεχόμαστε οτιδήποτε είναι διαφορετικό από το σύνηθες,είναι πολύ σημαντικό-αυτό όμως δεν σε καθιστά αμέσως έτοιμο για να γίνεις το "διαφορετικό".

    Φίλε μου,όλοι θέλουμε να είμαστε πλήρως αποδεχτοί από την κοινωνία και γι αυτό τον λόγο αντιμαχόμαστε ότι είναι διαφορετικό από το συνηθισμένο.
    Γι αυτό η κοινωνία μας είναι ψυχοπαθολογική και έχει δημιουργήσει αυτά τα κοινωνικά μορφώματα.
    Από την άλλη όμως ΚΑΝΕΙΣ μας δεν είαι έτοιμος να λειτουργήσει υγιώς σε ιδιαίτερες συνθήκες και γι αυτό μην σπαταλάς τον εαυτό σου.

    Είμαστε έτοιμοι να συμπάσχουμε στο πόνο του άλλου,αλλά σε καμία περίπτωση να αποδεχτούμε να συμβαίνει σε εμάς.!
    Πορεύσου με υγεία από δω και στο εξής,το να δοκιμάσεις είναι μέσα στη ζωή γιατί τότε μόνο ξέρεις ότι δεν σου ταιριάζει.! καλό σου απόγευμα

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΣΑ
    Posts
    87
    στιγμιαιο λαθος οπως λες... ολοι κανουμε λαθη.. ξεπερασε το κ μην το πολυ σκεφτεσαι! ολα μεσα στη ζωη ειναι!! καλα ή κακα... ο κοσμος παντα θα κρινει δεν θα σταματησει ποτε αυτο.. μια φορα ζουμε ομως κ δεν πρεπει να ζουμε οπως θελουν οι αλλοι.. εκανες ενα λαθος.. δεν ειναι κ το μεγαλυτερο λαθος του κοσμου.. προχωρα παρακατω.. η ζωη ειναι εξω κ μας περιμενει.. τρεχει.. μην χαλιεσαι για τετοια θεματα...! ξεκολλα η ζωη για να παλευτει θελει τρελα :)
    ποιος ειπε πως οι αγγελοι ειναι μονο στον ουρανο? κ ομως ζουν κ υπαρχουν αναμεσα μας!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    στιγμιαιο λαθος?σε μια στιγμη μου πεφτει το σαπουνι και τσααακ??

  15. #15
    Ουτε θεμα θρησκειας, ουτε θεμα κοινωνικών αντιλήψεων για σενα. Δεν ειχες στο χαρακτηρα σου κατι τετοιο, δεν υπήρξε ποτε στη σκεψη σου μια μόνιμη έλξη για το ιδιο φύλο. Ηταν απλα ο ενθουσιαμος της στιγμης που σου τον προκαλεσαν η περιέργεια μαζι με μια ψευδαισθηση έλξης. Ολα στιγμιαια. Δεν νιωθεις καλα γι αυτο στο οποιο παρασυρθηκες, κι αυτο βγαινει μεσα απο το υφος των μηνυματων σου. Ετσι το εριξες σε ενα ξεσπασμα χρωματισμενο απο θρησκεια και κοινωνικες αντιλήψεις.
    Εκτος κι αν απευθυνθηκες εδω τις πρωτες στιγμες που επακολουθησαν μετα που το εκανες. Το κατι πρωτογνωρο για σενα δλδ σου προκαλεσε μια σύγχυση, και η αβεβαιοτητα τυψεις. Κι αυτα σου προκαλεσαν ενταση και μεσα στην ενταση σου αυτη απευθυνθηκες εδω. Αμα περασει λίγος χρονος και καταλαγιασεις τοτε θα εισαι σε θεση να πεις πως πραγματικα νιωθεις.
    γιάννης

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Το πιο σωστό μου λάθος..
    By sadie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 06-02-2013, 03:47
  2. Διαλέγοντας πάντα λάθος άτομα να με ελκύουν..Γιατί, τι κάνω λάθος?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2012, 22:35
  3. Το βλέπω λάθος ;
    By Λήθη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 14-11-2011, 11:24
  4. Oλα λαθος ......
    By Ntina-Thessaloniki in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 13-03-2011, 10:13
  5. ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΜΑΣ...
    By elenh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-10-2010, 14:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •