το φαινομενο ' φορουμ ' - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 128
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εθεσα αυτον τον τιτλο , ως αρμοζοντα στην περισταση . Γιατι τετοιες αψιμαχιες , μεταξυ ανθρωπων που ουτε εχουν γνωριστει ποτε τους , δεν γνωριζει ο ενας τον αλλον . Ας βαλω τον εαυτο μου πρωτα . Απειλησα μελη του φορουμ , αναφερομενος στα οπλα που διαθετω , λες κ θα τα χρησιμοποιησω ( ναι ξεφυγα κ εγω , τελευταια φορα ) , κ ομως δεν τολμαω να σκοτωσω καν ενα πουλι . Ειμαι βεβαιος οτι αν συναντιομασταν , θα ειμασταν πιο διαλλακτικοι μεταξυ μας . Πιθανον κ να συμπαθιομασταν . Τι φταιει , η ανωνυμια που μπορει να πει κανεις οτι θελει πισω απο την ανωνυμια του PC του ? τα απωθημενα του , επειδη η ζωη του καθενος δεν οδευει προς το επιθυμητο αποτελεσμα ? ( η αποδοχη οτι η ζωη δεν ειναι δικαιη , μπορει να αποδειχτει μια λυτρωτικη εμπειρια ). Ειλικρινως , δεν ξερω που να αποδωσω αυτην την εχθροτητα που επικρατει ( δεν αναφερομαι σε ολα τα μελη ) , δεδομενου οτι ειναι το πρωτο φορουμ που συμμετεχω . Και ολοι τα βαζουν με την διαχειρηση , λες κ χρειαζομαστε διαιτητη ,για να λυσουμε τις ' διαφορες ' ( ? ) μας . Ποιες διαφορες βρε παιδια , ολοι εχουμε τα προβληματα μας , να προσθεσουμε κ αλλα ?
    Το ότι υπάρχει ασυμφωνία απόψεων ή χαρακτήρων δεν έχει απαραίτητα ως επακόλουθο τον καυγά.... Μπορεί να πει καθένας τη γνώμη του με ευγένεια και επιχειρήματα χωρίς να προσβάλει τα άλλα μέλη.
    Είναι πολύ εύκολο πίσω από την ανωνυμία και την κάλυψη του υπολογιστή να βγάλει κανείς τα απωθημένα του. Ότι δεν μπορεί να κάνει στην έξω ζωή να το κάνει εδώ. Και να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι κάποια άτομα είναι λίγο πιο αδύναμα και να θελήσει να βγάλει τη δύναμή του πάνω σε αυτούς κάνοντας αυτό που δεν τολμά να διεκδικήσει στην πραγματικότητα.
    Η άλλη μου εκδοχή είναι ότι αυτοί που το κάνουν αυτό είναι αυτοί που βλέπουμε και στη ζωή έξω από δω, που προσπαθούν να μας πάρουν τη θέση στο δρόμο, τη σειρά μας στο σουπερ μάρκετ, την τελευταία σοκολάτα στο ράφι. ΟΙ διάφοροι ΄΄εξυπνάκηδες΄΄ που τα βρήκαν στη ζωή τους όλα εύκολα και θέλουν ΄΄να τη λένε΄΄ στους άλλους για να μη φανεί η δική τους αδυναμία και φόβος. Είναι αυτοί που πιστεύουν ότι πρέπει να πατήσεις τον άλλο για να μη σε πατήσει. Είναι αυτοί που ασχολούνται με τις αδυναμίες των άλλων γιατί δεν τολμούν να σκύψουν στο δικό τους φριχτό εγώ.
    Και η εποχή μας ενδείκνυται σε αυτό. Κάποιοι το εκμεταλλεύονται και μας κάνουν να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Είμαστε όλοι άνθρωποι με αδυναμίες και προβλήματα. Μπήκαμε εδώ μέσα για να βοηθηθούμε, να παρηγορηθούμε και να βοηθήσουμε αν μπορούμε. Και αντί γι'αυτό παίρνουμε τη θέση του εκτελεστή που στήνουμε στον τοίχο τον συνάνθρωπό μας και τον καταδικάζουμε. Αυτά απο μένα
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=ΓΑΤΑ;478191]
    Η άλλη μου εκδοχή είναι ότι αυτοί που το κάνουν αυτό είναι αυτοί που βλέπουμε και στη ζωή έξω από δω, που προσπαθούν να μας πάρουν τη θέση στο δρόμο, τη σειρά μας στο σουπερ μάρκετ, την τελευταία σοκολάτα στο ράφι. ΟΙ διάφοροι ΄΄εξυπνάκηδες΄΄ που τα βρήκαν στη ζωή τους όλα εύκολα και θέλουν ΄΄να τη λένε΄΄ στους άλλους για να μη φανεί η δική τους αδυναμία και φόβος. Είναι αυτοί που πιστεύουν ότι πρέπει να πατήσεις τον άλλο για να μη σε πατήσει. Είναι αυτοί που ασχολούνται με τις αδυναμίες των άλλων γιατί δεν τολμούν να σκύψουν στο δικό τους φριχτό εγώ.


    Πολυ ενδιαφερουσα η θεωρια σου ΓΑΤΑ . Πολυ .

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλημερα
    εκατσα κι το εψαξα λιγακι, ετσι λοιπον νομικα δεν μπορω να κανω και, εκτος αν ειμαι δικομανης , αν εχω ελευθερο χρονο κι ορεξη. τπτα απο λα αυτα ομως δεν ειμαι. το φορουμ αυτο μαλον εχει παρει την αδεια απο την γκουκλ δεν ξερω αν ειναι μπλοκσποτ. ετσι λοιπον ειμαστε υποχρεομενοι να συμβαδιζουμε με την διαχηρηση του φορου. Επισης μου ειπαν οτι απο την στιγμη που δεν γραφοντε πραγματικα ονοματα δεν μπορψ να πω οτι με συκοφαντουν κι μου κανουν κακο στην κοινωνικοτηταμου!! μοναχα αν μπορεσω να αποδηξω οτι κποιος απο εδω μεσα εχει δωσει τα πραγματικαμου στοιχεια μονο τωτες μπορω κι ειναι συγουρο οτι θα δικαιοθω! αλλα δεν εχω ουτε ενδηξεις οτι το φορουμ αυτο δινει τα προσωπικαμου στοιχεια! κι τελος δεν θα δωσω τα 100 ευρο του παραβολου για να εμπλακω σε κατι τοσο κουραστικο!
    ετσι λοιπον αφηνω στην ηθικη και στις αρχες των διαχηρηστων του φορουμ την προστασιαμου! αφυνω σε αυτους να τυρουντε οι κανωνες του φορουμ!! ευχομαι να το κανουν!! μεχρι σημερα οσες φορες εχω γραψει κατι ασχημο το εχω μετανιωσει κι παραδεχτει!!
    προσωπικα νομιζω οτι το μονο λαθοςμου σε αυτον τον καυγα ηταν οτι ασχοληθικα!! οτι απαντησα στην παρεουλα αυτην!! δεν επρεπε να ασχοληθω καθολου!! επρεπε οπως εκανα ως σημερα να τους αφησω μονουςτους να τσακονοντε!! αν καποιος ειχε τον χρονο θα εβλεπε οτι υπεστει τοσο βρισιδη τοση συκοφαντια αλλα κι ειρωνια σχετικα με το προβλημαμου που ηταν λογικο να απανταγα!! ομως κι πλαυ δεν το βλεπω σωστο! κι αυτο φαινετε απο το οτι δεν συνεχιζω!! αν δειτε ακομα με κραζουν , δεν θα ξανα πεσω χαμηλα κι θα αποφευγω να απανταω!! βεβαια ξερω οτι καθε φορα που θα γραφω ενα μηνυμα κατω απο εμενα θα απανταει η παρεουλα ,ελπιζω να το δει αυτο η διαχηρηση κι να το σταματηση!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Το ότι υπάρχει ασυμφωνία απόψεων ή χαρακτήρων δεν έχει απαραίτητα ως επακόλουθο τον καυγά.... Μπορεί να πει καθένας τη γνώμη του με ευγένεια και επιχειρήματα χωρίς να προσβάλει τα άλλα μέλη.
    Συμφωνω αλλα υπαρχει εγωισμος πολυ και οι πιθανοτητες ειναι πολλες για καυγα.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    καλημερα
    βεβαια ξερω οτι καθε φορα που θα γραφω ενα μηνυμα κατω απο εμενα θα απανταει η παρεουλα ,ελπιζω να το δει αυτο η διαχηρηση κι να το σταματηση!

    Γιωργο , αυτο η διαχειρηση δεν μπορει να το σταματησει . Το καναν καποτε και σε μενα , μεχρι που γενικευθηκε η συρραξη , και σταματησε το βιολι . Μπορεις ομως να αγνοεις οποιοδηποτε μηνυμα , αν κ δεν νομιζω οτι θασχοληθει κανεις μαζι σου , ουτε με μενα ξανασχοληθηκε , καποια στιγμη , ολοι βαριουνται . Οσο τσιμπας , τοσο θασχολουνται ( αν ασχολουνται ) .

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γιωργο , αυτο η διαχειρηση δεν μπορει να το σταματησει . Το καναν καποτε και σε μενα , μεχρι που γενικευθηκε η συρραξη , και σταματησε το βιολι . Μπορεις ομως να αγνοεις οποιοδηποτε μηνυμα , αν κ δεν νομιζω οτι θασχοληθει κανεις μαζι σου , ουτε με μενα ξανασχοληθηκε , καποια στιγμη , ολοι βαριουνται . Οσο τσιμπας , τοσο θασχολουνται ( αν ασχολουνται ) .
    μακαριι!!!!!!!! να γινει !!!
    θα ηθελα παρα πολύ να ξανα ερθει το φορουμ στον πρωταρχικο του ρολο! στην συμπαρασταση ψυχικα ασθενων, στις συμβουλες, στις αποψεις για δυαφορα ψυχολογικα θεματα, στο να υπαρχουν κουβέντες, διαφωνιες!! ακομα κι συγκρούσεις!! αφου μεσα από τις δυαφωρετικες αποψεις παντα βγαινει μια ομορφη συμβουλη!! απλα θα πρεπει να γραφουμε κι να διαφονουμε με σεβασμο! με επιχειρηματα κι με ευγενεια προς τους αλλους! ετσι μονο νομιζω θα βγει κατι καλο από εδώ μεσα!!
    διοτι αν κάθε φορα που δυαφονουμε ,αρχιζουν οι βρισιες , η προσβολες κι μετα επεμβενουν αλλα 4-5 ατομα κι ολοι μαζι βαλουν εναντι του ενός εε δεν νομιζω να βγει κατι καλο!!! αυτό ειπα ότι θα επρεπε το φορουμ να ελεγχει κι να σταματα!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γιωργο , αν αναψουν τα αιματα , κ τα δικα σου αναβουν ευκολα ( κ με το δικιο σου ) ξεχνα τον σεβασμο κ τις ευγενειες . Κ οπως λεει η flatl παραπανω , υπαρχει πολυς εγωισμος , κ οι πιθανοτητες για καυγα ειναι μεγαλες . Μην περιμενεις βοηθεια , σαν αυτη που ζητας , εδω μεσα . Νομιζω .

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γιωργο , αν αναψουν τα αιματα , κ τα δικα σου αναβουν ευκολα ( κ με το δικιο σου ) ξεχνα τον σεβασμο κ τις ευγενειες . Κ οπως λεει η flatl παραπανω , υπαρχει πολυς εγωισμος , κ οι πιθανοτητες για καυγα ειναι μεγαλες . Μην περιμενεις βοηθεια , σαν αυτη που ζητας , εδω μεσα . Νομιζω .
    εχεις δικιο!! ξενερώνω με τον εατομου όταν διαβαζω αυτές τις τοσο επυθετικεςμου κουβέντες!! ντρεπομαι που ερχομαι σε αυτό το σημειο! να προσβαλω,να μιωνω αλλα ατομα! ακομα κι αν αυτά τα ατομα εχουν ξεκινησει έναν αγωνα να με προσβαλουν να με ξεφτιλισουν!! ποσο μαλον όταν ξερουν το προβλημαμου κι το ποσο κακο μπορει να μου προκαλεσουν! εκει είναι που τα παιρνω κι φρικαρω κι ξεφευγω!!! επειδή το κανουν με συνηδηση κι με καθαρο μυαλο κι προμελετημένα! κι κατά εξακολουθηση!!
    όμως δεν θα επρεπε να απντω!! κι αν μπορουσα να στο αποδηξω θα εβλεπες ότι εχει γινει ακρετες φορες στο παρελθον αλλα δεν απανταγα, εκανα πως δεν το διαβαζα, δεν εδινα σημασεια!! κι ισως για αυτό μου γραφαν ετσι επειδή νομιζαν πως μια ζωη θα καθομαι να τα ακουω!! εεε! καπωτες θα ξεσπαγα!! ανθρωπος είμαι κι κανω λαθοι!! ετσι λοιπον εκανα λαθος κι μπηκα στον χορο!! μετα δεν ηταν ευκολο να σταματήσω!!
    προσωπικα εχω μετανιωσει ποτ μπηκα σε αυτόν τον χορο! για πολοστη φορα ζητω συγχορεση από τα παιδια του φορουμ που ειτε τους χαλαγα τα θεματα ειτε διαβαζαν τις ανοισιεςμου!!δεν είμαι τέτοιος ανθρωπος! συγνωμη δεν ζητω όμως από αυτά τα ατομα που μου επιτεθηκαν ουτε παιρνω πισω τ λογιαμου στην συγκεκριμενη που τοσο με ενοχλησαι! απλα δεν θα ξανα μπω σε τετοιο καυγα! απλα δεν θα απαντω! όπως κι ειδη κανω αφου παρα το ότι με προσβαλε σαν ανδρα δεν της απαντησα καταλληλα!

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Αυτό που ξεχνάμε μερικές φορές είναι ότι δεν έχουν όλοι την ίδια άποψη και έτσι όπως ξεχωρίζει το άσπρο με το μαύρο έτσι και οι απόψεις διαφέρουν ...... Να μην περιμένουμε τα πάντα ρόδινα και γενικώς τις απαντήσεις που παίρνουμε, τις παίρνουμε κάθε φορά ανάλογες με την κρίση και τον χαρακτήρα του ατόμου που μας απαντά...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Αυτό που ξεχνάμε μερικές φορές είναι ότι δεν έχουν όλοι την ίδια άποψη και έτσι όπως ξεχωρίζει το άσπρο με το μαύρο έτσι και οι απόψεις διαφέρουν ...... Να μην περιμένουμε τα πάντα ρόδινα και γενικώς τις απαντήσεις που παίρνουμε, τις παίρνουμε κάθε φορά ανάλογες με την κρίση και τον χαρακτήρα του ατόμου που μας απαντά...

    under , σωστο αυτο που λες , αλλα η απορια μου ειναι γιατι εχουμε τον καυγα στην τσεπουλα μας στο φορουμ , ενω στην πραματικη ζωη οχι .

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    under , σωστο αυτο που λες , αλλα η απορια μου ειναι γιατι εχουμε τον καυγα στην τσεπουλα μας στο φορουμ , ενω στην πραματικη ζωη οχι .
    Αυτό δε το ξέρεις!!! π.χ περισσότερο μανουριαζω έξω παρά εδώ μέσα...

    Παράκληση... Όχι Under αλλά Undet

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παράκληση... Όχι Under αλλά Undet[/QUOTE]


    Συγγνωμη , τωρα το παρατηρησα !

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    --------------------------------------------------------

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ( η αποδοχη οτι η ζωη δεν ειναι δικαιη , μπορει να αποδειχτει μια λυτρωτικη εμπειρια )
    Οχι Μακ, καθολου λυτρωτικη εμπειρια δεν ειναι. Αναλογως, βεβαια, και του μεγεθους της αδικιας. Οσο αφορα Το θεμα, καποιοι μανουριαζουν και εξω ετσι, οι περισσοτεροι παντως οχι. Εγω προσωπικα οπως φερομαι παντου φερομαι και εδω, δεν βρισκω λογο να αλλαζω την συμπεριφορα μου αναλογως του που βρισκομαι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    H αληθεια ειναι οτι η δικια σου εμπειρια , ειναι πολυ σκληρη για αποδειχτει λυτρωτικη , μαλλον το αντιθετο . Οσο για την συμπεριφορα εδω μεσα , κ η δικια μου δεν διαφερει απο αυτην της καθημερινης ζωης . Το ιδιο λεει και ο undeTermined . Πιθανον τα ατομα που παραφερονται , να παραφερονται κ στην καθημερινη τους ζωη . Το αξιοσημειωτο ειναι οτι προκειται αποκλειστικα για γυναικες . Πρεπει να πω οτι στη ζωη μου δεν εχω συναντησει υστερικο αντρα , κακοτροπο ναι . Υστερικες γυναικες , ναι . Αλλα πιστευω οτι οι υστεριες ειναι ιδιον των γυναικων ( οχι ολων φυσικα ) . Υπαρχουν ευγενεστατες γυναικες .

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. το φαινόμενο της Συναισθησίαs
    By path in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 21-05-2012, 12:19
  2. Προκατάληψη-Ανθρώπινο φαινόμενο?
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 05-05-2012, 17:05
  3. ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 09-12-2011, 14:32
  4. 11:11 ψυχικό φαινόμενο?
    By thanasisGR in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 23-09-2011, 10:35
  5. Το φαινόμενο του νεοπλουτισμού....
    By Densoulew in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 05-07-2011, 15:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •