2 βήματα μπροστά, 1 πίσω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    2 βήματα μπροστά, 1 πίσω...

    Καλημέρα στους άγρυπνους.... Ποστάρω για άλλη μιά φορά για να μιλήσω για αυτά που έχουν κουράσει όλους τους άλλους "δικούς" μου ανθρώπους. Περνάω ξανά τρικυμία για δεύτερη φορά στη ζωή μου. Καταφέρνω και κάνω πολλά πράγματα ακόμη ευτυχώς, νιώθω πιο χαλαρός σε σχέση με πριν κάποιους μήνες. Απλά έχω μιά ανησυχία. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στο ότι "ο χρόνος είναι γιατρός" ή στο γεγονός ότι σταμάτησα εντελώς να κάνω πράγματα που με αγχώνουν μεν αλλά διογκώνουν τις φοβίες μου δε, έχω επικεντρωθεί στη δουλειά κι έχω φτιάξει ένα μοτίβο ρουτίνας η οποία ναι μεν είναι ρουτίνα αλλά είναι κάτι το γνώριμο, άρα και μου δίνει σιγουριά. Αυτά που έχω κόψει είναι δυστυχώς οι εκδρομές και τα ταξίδια γιατί με πιάνουν πανικοί και ψυχοσωματικά, τα ξενύχτια γενικώς γιατί με πιάνει αγοραφοβία και αυτό ίσως να είναι και η μεγαλύτερη πληγή καθώς είμαι μουσικός και πολύ κοινωνικό άτομο και τώρα δεν μπορώ να πάω σε μαγαζί με πολύ κόσμο, θέλω να φύγω στο δεκάλεπτο. Το τρίτο είναι οι σχέσεις μου με τις γυναίκες, έχω χάσει την αυτοπεποίθησή μου, κολλάω να φλερτάρω αν και ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα μέχρι και αρκετά πρόσφατα. Να σημειώσω πως δεν τα βιώνω ΚΑΘΕ φορά που βγαίνω αυτά, μερικές φορές καταφέρνω και κάνω και τα τρία, μου βγαίνει η ψυχή βέβαια αλλά τα καταφέρνω. Σε ένα ποσοστό 80% δυστυχώς τα προβλήματα είναι εκεί να μου θυμίζουν ότι δεν είμαι πιά ο νορμάλ εαυτός μου. Αυτό με αποθαρρύνει αρκετά αν και πια λέω στον εαυτό μου πως σκαλάκι-σκαλάκι θα φτάσω πάλι ψηλά. Αναρωτιέμαι αν μιά φαρμακευτική αγωγή θα μου έκανε καλό παράλληλα με ψυχοθεραπεία, το οικονομικό δεν είναι θέμα αρκεί να βρω έναν καλό γιατρό που θα ασχοληθεί σοβαρά και δεν θα με ξεπετάξει όπως-όπως με 2 χαπάκια. Σε αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας και τις απόψεις και τις συμβουλές σας για όσα γράφω παραπάνω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου,δεν γνωριζω ακριβως ποιο ειναι το προβλημα σου (η αγοραφοβια μηπως?) αλλα θελει προσπαθεια να το λυσεις,Οπωσδηποτε ειναι καλη ιδεα να συνδιασεις ψυχολογο κ ψυχιατρο με καποια φαρμακευτικη αγωγη κ το λεω εγω επειδη τα συνδιαζω αρκετο καιρο κ εχω μεγαλη πειρα απο καταθλιψη,Πρεπει να μαθεις να εισαι σε ενα χωρο κ να μην νιωθεις τοσο αβολα με τον κοσμο,Η ψυχολογος που πηγαινω επειδη εχω κ εγω κοινωνιοφοβια μου λεει οτι μπορω εστω κ κολλητα με αλλο κοσμο σε δημοσιο χωρο να αγνοω τους αλλους να μην τους κοιταζω στα ματια κ η σταση του σωματος μου να ειναι τετοια (γυρισμενη πλατη) για να μην ενθαρρυνονται να μου μιλανε κ να νιωθω αβολα εφοσον δεν νιωθω καλα για να κανω γνωριμιες κ νιωθω καλα αποκλειστικα μαζι με το αγορι μου τους δικους μου τις φιλες μου κ λιγους επιπλεον,Οσον αφορα το να βρεις καταλληλη γυναικα εφοσον εισαι κλειστος αυτο που θα βοηθησει ειναι να σε βοηθησουν οικεια σου προσωπα να κανεις γνωριμιες πραγμα που συνεβει κ σε μενα κ θελουμε κανουμε οικογενεια μαζι με το αγορι μου κιολας,Καλη μουσικη εφοσον σου αρεσει μπορεις να συνθεσεις κ μονος σου κ να το απολαυσεις δεν ειναι θεμα,Καλο κουραγιο!

Similar Threads

  1. ενα βημα μπροστα, δυο βηματα πισω
    By todestrieb in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 10-04-2011, 23:17
  2. πρώτα βήματα σε σχέση
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 15-10-2010, 21:24
  3. 10 βηματα για να γινετε χρονιοι ψυχωτικοι
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 03-11-2009, 17:31
  4. Κρισεις πανικου. Δυο βηματα μπροστα, ενα πισω...
    By Blue9791 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 29-02-2008, 12:51
  5. Μαθαίνω να οδηγώ σε 10 απλά βήματα :P
    By condor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 02-04-2007, 14:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •