Συμπέρασμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Συμπέρασμα

    Λοιπόν, μετά απο τόσο ψάξιμο που έκανα γύρω απο την ασθένεια μου έχω μείνει ακόμα με την απορία. Πώς είναι δυνατόν να αισθανθώ υγιής και να φαίνεται οτι προσπαθώ να αποδείξω πως είμαι υγιής τη στιγμή που η κοινωνία έχει το παρανοικό μοντέλο βαθιά ριζομένο στη ψυχή της? Η σοβαροφάνεια είναι μόνο για τις βιτρίνες....

    Δεν έχω να αποδείξω τίποτα το μυστικιστικό αλλα προς το παρόν απέδειξα στον εαυτό μου οτι τα πολλά λιθαράκια κάνουν μόνο ένα μεγάλο βράχο κολημένο με κόλλα ούχου.

    Καλή δύναμη σε όλους και χαίρομαι που οι περισσότεροι δεν έχετε να αντιμετωπίσετε ένα τόσο πολύπλοκο πρόβλημα όσο αυτό της σχιζοφρένειας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Κι εγώ έχω αυτή την απορία. Και θα το επέκτεινα κιόλας το θέμα. Πώς είναι ο normal άνθρωπος; Ποιος το καθορίζει αυτό; Κι αν κάποιος δεν νιώθει έτσι, ποιος θα του δείξει τι να κάνει για να γίνει normal; Όχι να του το πει. Να του δείξει. Κι αν με τα χίλια ζόρια τα καταφέρει, με ποιον θα ζήσει; Γιατί και προς τι όλα αυτά; Καλά είναι \"να \'μαι καλά με τον εαυτό μου\", αλλά ο άνθρωπος είναι από τη φύση του κοινωνικός. Σε ποια κοινωνία θα γίνει και θα ζει καλά ; Σ\' αυτήν; Μα.. αυτή τον αρρώστησε.. Γιατί τα προβλήματα τα ψυχικά δε \"φυτρώνουν\". Όπως κι ο άνθρωπος ολόκληρος, ψυχή και σώμα. Εντάξει. Είναι πρόβλημα του καθενός να καθορίζει τον εαυτό του, το πως θα \'ναι και πως όχι και κανείς δεν έχει δικαίωμα - ούτε τη δυνατότητα ίσως - να τον επηρεάσει σ\' αυτό. Αλλά δεν είναι ούτε μπορεί να είναι μόνο δικό του θέμα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Γι\' αυτό πιστεύω πως σε τόσο βαθειά προσωπικά θέματα όσο τα ψυχικά προβλήματα πρέπει να μπαίνει μόνον όποιος, όχι μόνο μπορεί, αλλά και θέλει να μπει. Αν δεν είναι διατεθειμένος να \"εμπλακεί\" πραγματικά και όχι μόνο συμβατικά με τη ζωή του άλλου, καλύτερα να μείνει μακριά. Αν δεν είναι σε θέση να αλλάξει τη ζωή του άλλου με τη δική του, ας τον αφήσει να ζήσει την πραγματικότητα που η \"φύση\", η κοινωνία, η πραγματικότητα του μοίρασε. Ειδάλλως μοιραία, στο μέτρο που τον αφορά, οδηγεί τον άλλο, τον άνθρωπο που πάσχει, σε μιαν εικονική πραγματικότητα, που θα \'χει καινούργια προβλήματα, χειρότερα ίσως από αυτά που προηγήθηκαν. Θα ανοίγει πιο μεγάλες τρύπες απʼ αυτές που (υποτίθεται ότι) προσπαθεί να κλείσει.

    Θα ʽταν πολύ καλά, ιδεώδη τα πράγματα, αν μπορούσε να επιδράσει κανείς «καταλυτικά» και μόνο στη ζωή κάποιου άλλου, έτσι όπως αντιλαμβάνομαι προσωπικά την επίδραση ενός ειδικού σε κάποιον που πάσχει ψυχικά. Ωστόσο η ίδια η ζωή φαίνεται να μην επιδέχεται κάτι τέτοιο. Και οι δυο πλευρές επιβαρύνονται από την αλληλεπίδρασή τους. Με μόνη διαφορά ότι η επιβάρυνση είναι άνιση, με ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Κοίτα εγώ νομίζω πως η κοινωνία γουστάρει να βλεπει τα άτομα με ψυχικές παθήσεις να σέρνονται και να μην καταφέρνουν τίποτα στη ζωή τους. Σου λέει ο νορμάλ ο σχιζοφρενής θα περνάει καλά κι εγώ θα πίζω? Δεν θα άλλαζε ποτέ όμως τη θέση του με τη θέση του σχιζοφρενή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Ο κανιβαλισμός της κοινωνίας είναι δεδομένος.
    Θέμα προκύπτει μ\' αυτούς που θέλουν να μη μπουν σ\' αυτό το παιχνίδι. Μ\' αυτούς που δε θέλουν να είναι ούτε θύματα ούτε θύτες. Γίνεται; Και πώς;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Υπάρχει και το ομαδικό πνεύμα και θα χρησύμευε στην χώρα μας μιας και είμαστε λίγοι ως πληθυσμός.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Originally posted by vince
    ομαδικό πνεύμα ... στην χώρα μας
    Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    ναι βάζουν στο τοτο να φτιάξει μια πρόταση με χρώματα και ο τοτος λέει, γκριν γκριν γκριν γκριν, γελοου γελοου, πινκ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Κρύο το ανέκδοτο όταν κανένας δεν γελάει πλέον ε; Δέν ξέρω αν πρέπει να κλάψω η να γελάσω με τα ανέκδοτα που κάποτε θεωρούσα αστεία...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •