ΠΟΙΟΥΣ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ; Ε; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 79
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    kokkinoskoyfitsa kαι flatl , τετοιες μερες , τις σεβομαι , και προτιμω να μην δωσω συνεχεια .

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ρε κοριτσια , αφου μιλατε μεταξυ σας , δεν τα λετα πμ .
    χαχαχαχα, μα είναι πολύ απλο , μερικες φορες εμεις οι ανθρωποι εχουμε την αναγκη της επιβαιβεωσης, να αποδείξουμε κι να επιδειξουμε ότι παιρναμε πολύ καλα! ότι διασκεδαζουμε! - κι πραγματικα ευχομαι να είναι ετσι!!!
    όπως καποιες άλλες κουβέντες που είναι προσωπικες δυο ανθρωπων ,κουβέντες που αφορουν δυο φιλους η δυο γνωστους κι μονο! αλλα τις γραφουν σε μερος που να το βλεπουν ολοι ! φυσιολογικο θα ηταν να αναφερθουν σε π.μ. κι μονο!! όμως τα γραφουν σε σημειο του φορουμ ώστε να τα βλεπουν ολοι!! χιχιχιχι,
    μου θυμιζει τα σχολικα χρονια που τα παιδια λεγανε φωναχτα ""αα εμενα εχθες μου πειρε ο νονος μου μια λαμπαδα με το πλει στατιον!!"" χιχιχιχι.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    το βλεπω η ανασταση να γινεται νωριτερα :P
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  4. #34
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Βασικά το φόρουμ τραβάει άτομα τα οποία έχουν είτε

    Χαμηλή αυτοπεποίθηση/ αυτοεκτίμηση
    Καταθλιπτικά επεισόδια
    μοναξιά
    Αδιάφορη ζωή
    Δεν έχουν γενικά κόσμο να πουν τα θέματα τους
    Ψάχνουν παρέες/ συντρόφους.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by κοπέλα93 View Post
    Βασικά το φόρουμ τραβάει άτομα τα οποία έχουν είτε

    Χαμηλή αυτοπεποίθηση/ αυτοεκτίμηση
    Καταθλιπτικά επεισόδια
    μοναξιά
    Αδιάφορη ζωή
    Δεν έχουν γενικά κόσμο να πουν τα θέματα τους
    Ψάχνουν παρέες/ συντρόφους.
    εχεις δικιο, το παραδέχομαι κι πως για εμενα υπαρχουν στιγμες που νομιζω ότι μονο εδώ! μονο στο φορουμ μπορω να πω την αληθεια!! φοβάμαι πως αν τα πω εκει που πρεπει θα "χασω".
    το θεμα είναι - όπως πολύ σοφα κι σωστα μου ειχε πει ο θεραπευτηςμου- να βρεις κατι να γραφεις, να μπεις σε αυτό το φορουμ κι να γραφεις την σκληρη σου αληθεια χωρις ενδιασμους!!χωρις κομπλεξ τι θα πουν για εσενα! χωρις τον φοβο μην εχεις προβλήματα με την δουλειασου!! όμως μου ειπε κι το εξης"" προσεχε μην μου κολλησεις κι εδώ ετσι ε? ,προσεχε μην περνας τον χρονο σου εκει μεσα!! προσεχε μην μπερδεξεις τους δυο κοσμους!! τον κοσμο του φορουμ κι τον κοσμο τον πραγματικο!!είναι πολύ λεπτη η γραμμη αναμεσα τους κι ταυτόχρονα σε ξεγελα τοσο ευκολα!!! επισης μου ελεγε προσεχε! μην παρεξηγείς τους αλλους!! κανεις δεν είναι μια χαρα ,δεν είναι πανευτηχης κι να γραφει σε αυτό το φορουμ!! πολύ απλα αν ηταν χαρουμενος κι αν η ζωη του κυλαγε υπεροχα δεν θα εκανε εγγραφη σε ένα μπλοκ που αναφερει ψυχολογικα προβλήματα!! δεν θα περναγε τοσο χρονο κάθε μερα στο φορουμ!! αν εχει τοσες ομορφες επυλογες να κανει εκει εξω γτ. να τις χασει η να τις ανταλλαξει με μια οθωνη?? ε?? "προσεχε λοιπον Ζορζ""
    κι πειτε μου δεν ειχε δικιο?? μα τοσο πολύ δικιο???? αν είμασταν ολοι σε μια ζωη χαρησαμενη !! ολο γλεντια κι ομορφες στιγμες με φιλους ! με γυναικες ! η με ανδρες σε στιγμες ερωτικες θα καθόμασταν πισω από μια οθωνη??ε????

  6. #36
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    εχεις δικιο, το παραδέχομαι κι πως για εμενα υπαρχουν στιγμες που νομιζω ότι μονο εδώ! μονο στο φορουμ μπορω να πω την αληθεια!! φοβάμαι πως αν τα πω εκει που πρεπει θα "χασω".
    το θεμα είναι - όπως πολύ σοφα κι σωστα μου ειχε πει ο θεραπευτηςμου- να βρεις κατι να γραφεις, να μπεις σε αυτό το φορουμ κι να γραφεις την σκληρη σου αληθεια χωρις ενδιασμους!!χωρις κομπλεξ τι θα πουν για εσενα! χωρις τον φοβο μην εχεις προβλήματα με την δουλειασου!! όμως μου ειπε κι το εξης"" προσεχε μην μου κολλησεις κι εδώ ετσι ε? ,προσεχε μην περνας τον χρονο σου εκει μεσα!! προσεχε μην μπερδεξεις τους δυο κοσμους!! τον κοσμο του φορουμ κι τον κοσμο τον πραγματικο!!είναι πολύ λεπτη η γραμμη αναμεσα τους κι ταυτόχρονα σε ξεγελα τοσο ευκολα!!! επισης μου ελεγε προσεχε! μην παρεξηγείς τους αλλους!! κανεις δεν είναι μια χαρα ,δεν είναι πανευτηχης κι να γραφει σε αυτό το φορουμ!! πολύ απλα αν ηταν χαρουμενος κι αν η ζωη του κυλαγε υπεροχα δεν θα εκανε εγγραφη σε ένα μπλοκ που αναφερει ψυχολογικα προβλήματα!! δεν θα περναγε τοσο χρονο κάθε μερα στο φορουμ!! αν εχει τοσες ομορφες επυλογες να κανει εκει εξω γτ. να τις χασει η να τις ανταλλαξει με μια οθωνη?? ε?? "προσεχε λοιπον Ζορζ""
    κι πειτε μου δεν ειχε δικιο?? μα τοσο πολύ δικιο???? αν είμασταν ολοι σε μια ζωη χαρησαμενη !! ολο γλεντια κι ομορφες στιγμες με φιλους ! με γυναικες ! η με ανδρες σε στιγμες ερωτικες θα καθόμασταν πισω από μια οθωνη??ε????
    Και βέβαια είχε πολύ δίκαιο ο δικός σου.
    Συμφωνω σε όλα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ,προσεχε μην περνας τον χρονο σου εκει μεσα!! προσεχε μην μπερδεξεις τους δυο κοσμους!! τον κοσμο του φορουμ κι τον κοσμο τον πραγματικο!! κανεις δεν είναι μια χαρα ,δεν είναι πανευτηχης κι να γραφει σε αυτό το φορουμ!!


    πολύ απλα αν ηταν χαρουμενος κι αν η ζωη του κυλαγε υπεροχα δεν θα εκανε εγγραφη σε ένα μπλοκ που αναφερει ψυχολογικα προβλήματα!! δεν θα περναγε τοσο χρονο κάθε μερα στο φορουμ!! αν εχει τοσες ομορφες επυλογες να κανει εκει εξω γτ. να τις χασει η να τις ανταλλαξει με μια οθωνη?? ε??
    αν είμασταν ολοι σε μια ζωη χαρησαμενη !! ολο γλεντια κι ομορφες στιγμες με φιλους ! με γυναικες ! η με ανδρες σε στιγμες ερωτικες θα καθόμασταν πισω από μια οθωνη??ε????

    Ολα σωστα , Γιωργο , δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο .

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by κοπέλα93 View Post
    Βασικά το φόρουμ τραβάει άτομα τα οποία έχουν είτε

    Χαμηλή αυτοπεποίθηση/ αυτοεκτίμηση
    Καταθλιπτικά επεισόδια
    μοναξιά
    Αδιάφορη ζωή
    Δεν έχουν γενικά κόσμο να πουν τα θέματα τους
    Ψάχνουν παρέες/ συντρόφους.
    Πιθανόν. Αλλά όχι μόνο.
    Το φόρουμ τραβάει άτομα που ενδιαφέρονται για την ψυχολογία πρώτα απ' όλα. Για δικούς του λόγους ο καθένας.
    Εμένα για παράδειγμα, ανέκαθεν με τραβούσε η ψυχολογία, με βοήθησε πολύ να καταλάβω πρώτα τον εαυτό μου και έπειτα τους ανθρώπους γύρω μου.
    Αυτή τη στιγμή, τις γνώσεις που έχω αποκτήσει και συνεχίζω να αποκτώ τις χρησιμοποιώ και στη δουλειά μου, παρόλο που ο τομέας μου είναι διαφορετικός.
    Σχεδιάζω για ανθρώπους, οι οποίοι επηρεάζονται σε πολύ μεγάλο βαθμό από το περιβάλλον που ζούνε. Δίνω λοιπόν μεγάλη σημασία στην επίδραση αυτή κατά τον σχεδιασμό και κατά κάποιον τρόπο, προσφέρω κάτι παραπάνω στους πελάτες από ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι.
    Να λοιπόν ένας ακόμη σημαντικός λόγος που κάποιος μπορεί να ενδιαφέρεται για την ψυχολογία και την εξέλιξή της.
    Όσα χρόνια συμμετέχω στο φόρουμ, έχω μάθει πολλά πράγματα πάνω σ' αυτόν τον τομέα, τα οποία αγνοούσα. Γιατί εδώ μέσα συναντάς πολύ διαφορετικούς ανθρώπους, με διάφορα "θέματα", παρατηρείς συμπεριφορές και αντιδράσεις. Παρατηρώ πλέον ότι καταλαβαίνω και αναγνωρίζω συμπεριφορές και προβλήματα και στους ανθρώπους που συναναστρέφομαι καθημερινά, φίλους και γνωστούς πολύ πιο εύκολα και συχνά μπορώ να βοηθήσω με την "εμπειρία" μου. Δεν είναι τυχαίο ότι πλέον οι πιο πολλοί φίλοι θα με συμβουλευτούν όταν πρόκειται για θέματα ψυχολογικά.
    Έτσι κι εδώ μέσα, όπου νομίζω ότι μπορώ να προσφέρω τη βοήθειά μου και την εμπειρία μου, το κάνω.
    Επίσης, έχει τύχει να διαβάσω πολύ καλές τοποθετήσεις από μέλη και να εκτιμήσω κάποια από αυτά, που ίσως αν συναντιόμασταν εκεί έξω να κάναμε και παρέα. Προσωπικά ποτέ δεν το επεδίωξα, ίσως γιατί δεν μου χρειάζεται.
    Τέλος, αυτή η πιπίλα, ότι όποιος συμμετέχει σε ένα φόρουμ δεν έχει ζωή έξω από αυτό, είναι αστεία. Όχι πως δεν υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις, αλλά μάλλον πρόκειται περί εξαιρέσεων.
    Κάποιοι, για δικούς τους λόγους, θέλουν να πιστεύουν κάτι τέτοιο, πιθανόν κρίνουν εξ ιδίων τ' αλλότρια, πιθανόν αυτό τους κάνει να αισθάνονται καλύτερα. Πολύ συχνά μάλιστα νομίζουν ότι με αυτό τον τρόπο κάποια μέλη θα θιγούν και θέλοντας να αποδείξουν ότι έχουν ζωή δεν θα συμμετέχουν πλέον! Τραγικό!
    Είναι πραγματικά αστείο να ενοχλούνται κάποιοι συγκεκριμένοι και μόνο επειδή αναφέρθηκε μία έξοδος για τσιπουράκι! Δεν ξέρω αν είναι αστείο ή θλιβερό.
    Εντάξει, λυπάμαι αν κάποιοι άνθρωποι, για κάποιο διάστημα της ζωής τους, δεν μπορούν να χαρούν κάποια βασικά πράγματα, λόγω συνθηκών ή κακής ψυχολογικής κατάστασης. Θεωρώ όμως, ότι ελάχιστες περιπτώσεις είναι ανίατες.
    Οπότε, δεν καταλαβαίνω γιατί ο μόνος λόγος ύπαρξης του φόρουμ θα έπρεπε να είναι για να μπαίνουν άτομα που κλαίνε τη μοίρα τους όλη μέρα!
    Αν το εισιτήριο για το φόρουμ είναι το βαθμός δυστυχίας και απαισιοδοξίας των υποψήφιων μελών, ας μας το πούνε να κανονίσουμε την πορεία μας!
    Πάντως, ως τώρα απ' ότι γνωρίζω κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Παραμένει ο ευσεβής πόθος κάποιων, μετρημένων στα δάχτυλα, μελών.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,855
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Rem , εχεις το θρασος να μιλας για ατομα τα οποια δεν εχουν καμμια ψυχικη παθηση κ μπαινουν στο φορουμ . Εσυ τι εχεις ? δηλωνεις διαθεση awesome , ητοι δεν χρειαζεσαι θεραπεια ( το ποιος ειναι καλα , κ ποιος οχι σηκωνει πολυ συζητηση , εμεις που παιρνουμε φαρμακα , κ υποφερουμε , η εσυ που παριστανεις την θεραπευτρια ) το λεει κ το nickname σου , remedy , remedy σε τι ? . Εγω πασχω απο καταθλιψη , πολυχρονη , τοχω αναφερει επανειλημμενως , κ δικαιουμαι να γραφω εδω . Εχεις το θρασος να ανοιγεις τετοιο θεμα , βεβαια δικαιωμα σου .
    Τελοσπαντων , μερες που ειναι , ας κηρυξουμε μια ανσκωχη . Και μακαρι να κρατησει . Αγγελος .
    τιποτε δεν εχω μαγκ.
    αυτο ακριβως ρωταω, αν δεν το καταλαβες.θα επρεπε καποιο μελος, να 'εχει κατι", η να κανει δηλωση ασθενείας, ειτε αληθινη ειτε ψευτικη για να ειναι μελος?θεωρεις οτι υγιεις η "υγιεις" δεν θα επρεπε να συμμετεχουν??

    ο τομεας της ψυχολογιας δεν ειναι μονο η ψυχικη ασθενεια οπως καποιοι λανθασμενα νομιζουν και την εχουν κανει παρασημο η και εισιτηριο για εδω μεσα.
    ειναι οι ανθρωπινες συμπεριφορες εν γενει..

    στο μονο που μπορω να συμφωνησω μαζι σου, ειναι οτι το τι δηλωνει ο καθενας στο ιντερνετ και ειδικα εδω μεσα, σηκωνει μια δεξαμενη νερο... και "υγιεις" υπαρχουν με διαγνωσμενες η αδιαγνωστες ασθενειες, και "θεραπευτες"και μαλιστα επαγγελματιες πιο διαταραγμενοι απο τους 'ασθενεις", και ασθενεις που δηλωνουν κατι και εχουν 5 αλλα πολυ σοβαροτερα προβληματα, απο εθισμους μεχρι ψυχωσεις που δεν τα δηλωνουν.....
    μεχρι να απαιτηθει λοιπον πιστοποιητικο κακης υγειας στο φορουμ, προτεινω να αφησετε εσυ και το παρεακι σου (κλικα δεν το λετε?) την καραμελα της ασθενειας και να επικεντρωθειτε στην κοσμια συμπεριφορα και στα επιχειρηματα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,855
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Πιθανόν. Αλλά όχι μόνο.
    Το φόρουμ τραβάει άτομα που ενδιαφέρονται για την ψυχολογία πρώτα απ' όλα. Για δικούς του λόγους ο καθένας.
    Εμένα για παράδειγμα, ανέκαθεν με τραβούσε η ψυχολογία, με βοήθησε πολύ να καταλάβω πρώτα τον εαυτό μου και έπειτα τους ανθρώπους γύρω μου.
    Αυτή τη στιγμή, τις γνώσεις που έχω αποκτήσει και συνεχίζω να αποκτώ τις χρησιμοποιώ και στη δουλειά μου, παρόλο που ο τομέας μου είναι διαφορετικός.
    Σχεδιάζω για ανθρώπους, οι οποίοι επηρεάζονται σε πολύ μεγάλο βαθμό από το περιβάλλον που ζούνε. Δίνω λοιπόν μεγάλη σημασία στην επίδραση αυτή κατά τον σχεδιασμό και κατά κάποιον τρόπο, προσφέρω κάτι παραπάνω στους πελάτες από ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι.
    Να λοιπόν ένας ακόμη σημαντικός λόγος που κάποιος μπορεί να ενδιαφέρεται για την ψυχολογία και την εξέλιξή της.
    Όσα χρόνια συμμετέχω στο φόρουμ, έχω μάθει πολλά πράγματα πάνω σ' αυτόν τον τομέα, τα οποία αγνοούσα. Γιατί εδώ μέσα συναντάς πολύ διαφορετικούς ανθρώπους, με διάφορα "θέματα", παρατηρείς συμπεριφορές και αντιδράσεις. Παρατηρώ πλέον ότι καταλαβαίνω και αναγνωρίζω συμπεριφορές και προβλήματα και στους ανθρώπους που συναναστρέφομαι καθημερινά, φίλους και γνωστούς πολύ πιο εύκολα και συχνά μπορώ να βοηθήσω με την "εμπειρία" μου. Δεν είναι τυχαίο ότι πλέον οι πιο πολλοί φίλοι θα με συμβουλευτούν όταν πρόκειται για θέματα ψυχολογικά.
    Έτσι κι εδώ μέσα, όπου νομίζω ότι μπορώ να προσφέρω τη βοήθειά μου και την εμπειρία μου, το κάνω.
    Επίσης, έχει τύχει να διαβάσω πολύ καλές τοποθετήσεις από μέλη και να εκτιμήσω κάποια από αυτά, που ίσως αν συναντιόμασταν εκεί έξω να κάναμε και παρέα. Προσωπικά ποτέ δεν το επεδίωξα, ίσως γιατί δεν μου χρειάζεται.
    Τέλος, αυτή η πιπίλα, ότι όποιος συμμετέχει σε ένα φόρουμ δεν έχει ζωή έξω από αυτό, είναι αστεία. Όχι πως δεν υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις, αλλά μάλλον πρόκειται περί εξαιρέσεων.
    Κάποιοι, για δικούς τους λόγους, θέλουν να πιστεύουν κάτι τέτοιο, πιθανόν κρίνουν εξ ιδίων τ' αλλότρια, πιθανόν αυτό τους κάνει να αισθάνονται καλύτερα. Πολύ συχνά μάλιστα νομίζουν ότι με αυτό τον τρόπο κάποια μέλη θα θιγούν και θέλοντας να αποδείξουν ότι έχουν ζωή δεν θα συμμετέχουν πλέον! Τραγικό!

    Είναι πραγματικά αστείο να ενοχλούνται κάποιοι συγκεκριμένοι και μόνο επειδή αναφέρθηκε μία έξοδος για τσιπουράκι! Δεν ξέρω αν είναι αστείο ή θλιβερό.
    Εντάξει, λυπάμαι αν κάποιοι άνθρωποι, για κάποιο διάστημα της ζωής τους, δεν μπορούν να χαρούν κάποια βασικά πράγματα, λόγω συνθηκών ή κακής ψυχολογικής κατάστασης. Θεωρώ όμως, ότι ελάχιστες περιπτώσεις είναι ανίατες.
    Οπότε, δεν καταλαβαίνω γιατί ο μόνος λόγος ύπαρξης του φόρουμ θα έπρεπε να είναι για να μπαίνουν άτομα που κλαίνε τη μοίρα τους όλη μέρα!
    Αν το εισιτήριο για το φόρουμ είναι το βαθμός δυστυχίας και απαισιοδοξίας των υποψήφιων μελών, ας μας το πούνε να κανονίσουμε την πορεία μας!
    Πάντως, ως τώρα απ' ότι γνωρίζω κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Παραμένει ο ευσεβής πόθος κάποιων, μετρημένων στα δάχτυλα, μελών.
    στο μυαλο μου εισαι ωρες - ωρες βρε μαριον..
    κι εγω δεν ηξερα αν επρεπε να γελασω, να θυμωσω η να στεναχωρεθω που καποιοι εδω μεσα θεωρουν μια εξοδο για ποτο και φαι σαν κατι εξαιρετικο και επιδειξη καλοπερασης και ευτυχιας..
    ειλικρινα τους το ευχομαι να το κανουν κι οι ιδιοι καθημερινα.
    δεν το ξεραμε οτι για να μπουμε δυο ωρες στο ιντερνετ και στο φορουμ πρεπει να δηλωσουμε αγαμοι, μονοι, αρρωστοi, ακοινωνητοι και δυστυχεις... θα επεξεργαστω την νεα πληροφορια και θα γελασω αργοτερα...

    οσο για τα δαχτυλα, στα δαχτυλα του ενος χεριου, θα ελεγα...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Οταν πρωτομπηκα στο φορουμ ενιωθα εγκλωβισμενη,μονη,δεν ηξερα απο που να το πιασω το θεμα μου..Χρονο δεν ειχα,αλλα αφιερωνα γτ πολυ απλα ηθελα να μαθωωω..Διαβασα και αφουγκραστηκα.καποιες φορες ισως κ να στεναχωρησα καποιον, θυμωσα και ΣΙΓΟΥΡΑ εμαθα πολλα και βοηθηκα πολυ..κι αυτο δεν το ξεχνω.Δεν ξερω αν καταφερα να βοηθησω,θυμαμαι ομως εντονα οτι με αγγιζαν πολυ τα προβληματα που διαβαζα κ δενομουν περισοτερο απο οσο αντεχα.Ακομα λοιπον ΑΓΑΠΩ αυτον τον χωρο κ μου λειπουν καποιες συζητησεις που ειχαν Απιστευτη αξια για οσους συμμετειχαμε...μου λειπουν τα παλια μελη κ καποιεε φορες,δεν σας κρυβω, ψαχνω να τα αναγνωρισω σε νεα νικνειμς.Σοφια,Ανοιξη, ανωνυμη μιλησαν στην ψυχη μου...Ρειν,Πετραν,Κρινος,Θεο φανια,Ρεμεντυ,ξεχναω κι αλλα γαμω τα ατομα..ολοι τους μου εδωσαν πολλα μου εμαθαν πολλα,ασχοληθηκαν με τα θεματα μου..
    Δεν θα παρω αδεια απο κανεναν λοιπον για την συμμετοχη μου η την δικη τους...ουτε κανενος αλλου φυσικα.
    Ειμαι σιγουρη πως αν μοιραστω ενα προβλημα θα συνδραμουν ο καθενας οπως μπορει..δεν εχει παντα σημασια η ορθοτητα και η γνωση καθεαυτη,καποιες φορες εχει να κανει με απλη ανθρωπια το ολο θεμα!
    Last edited by Φωτεινη!; 19-04-2014 at 23:23.
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Πιθανόν. Αλλά όχι μόνο.
    Το φόρουμ τραβάει άτομα που ενδιαφέρονται για την ψυχολογία πρώτα απ' όλα. Για δικούς του λόγους ο καθένας.
    Εμένα για παράδειγμα, ανέκαθεν με τραβούσε η ψυχολογία, με βοήθησε πολύ να καταλάβω πρώτα τον εαυτό μου και έπειτα τους ανθρώπους γύρω μου.
    Αυτή τη στιγμή, τις γνώσεις που έχω αποκτήσει και συνεχίζω να αποκτώ τις χρησιμοποιώ και στη δουλειά μου, παρόλο που ο τομέας μου είναι διαφορετικός.
    Σχεδιάζω για ανθρώπους, οι οποίοι επηρεάζονται σε πολύ μεγάλο βαθμό από το περιβάλλον που ζούνε. Δίνω λοιπόν μεγάλη σημασία στην επίδραση αυτή κατά τον σχεδιασμό και κατά κάποιον τρόπο, προσφέρω κάτι παραπάνω στους πελάτες από ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι.
    Να λοιπόν ένας ακόμη σημαντικός λόγος που κάποιος μπορεί να ενδιαφέρεται για την ψυχολογία και την εξέλιξή της.
    Όσα χρόνια συμμετέχω στο φόρουμ, έχω μάθει πολλά πράγματα πάνω σ' αυτόν τον τομέα, τα οποία αγνοούσα. Γιατί εδώ μέσα συναντάς πολύ διαφορετικούς ανθρώπους, με διάφορα "θέματα", παρατηρείς συμπεριφορές και αντιδράσεις. Παρατηρώ πλέον ότι καταλαβαίνω και αναγνωρίζω συμπεριφορές και προβλήματα και στους ανθρώπους που συναναστρέφομαι καθημερινά, φίλους και γνωστούς πολύ πιο εύκολα και συχνά μπορώ να βοηθήσω με την "εμπειρία" μου. Δεν είναι τυχαίο ότι πλέον οι πιο πολλοί φίλοι θα με συμβουλευτούν όταν πρόκειται για θέματα ψυχολογικά.
    Έτσι κι εδώ μέσα, όπου νομίζω ότι μπορώ να προσφέρω τη βοήθειά μου και την εμπειρία μου, το κάνω.
    Επίσης, έχει τύχει να διαβάσω πολύ καλές τοποθετήσεις από μέλη και να εκτιμήσω κάποια από αυτά, που ίσως αν συναντιόμασταν εκεί έξω να κάναμε και παρέα. Προσωπικά ποτέ δεν το επεδίωξα, ίσως γιατί δεν μου χρειάζεται.
    Τέλος, αυτή η πιπίλα, ότι όποιος συμμετέχει σε ένα φόρουμ δεν έχει ζωή έξω από αυτό, είναι αστεία. Όχι πως δεν υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις, αλλά μάλλον πρόκειται περί εξαιρέσεων.
    Κάποιοι, για δικούς τους λόγους, θέλουν να πιστεύουν κάτι τέτοιο, πιθανόν κρίνουν εξ ιδίων τ' αλλότρια, πιθανόν αυτό τους κάνει να αισθάνονται καλύτερα. Πολύ συχνά μάλιστα νομίζουν ότι με αυτό τον τρόπο κάποια μέλη θα θιγούν και θέλοντας να αποδείξουν ότι έχουν ζωή δεν θα συμμετέχουν πλέον! Τραγικό!
    Είναι πραγματικά αστείο να ενοχλούνται κάποιοι συγκεκριμένοι και μόνο επειδή αναφέρθηκε μία έξοδος για τσιπουράκι! Δεν ξέρω αν είναι αστείο ή θλιβερό.
    Εντάξει, λυπάμαι αν κάποιοι άνθρωποι, για κάποιο διάστημα της ζωής τους, δεν μπορούν να χαρούν κάποια βασικά πράγματα, λόγω συνθηκών ή κακής ψυχολογικής κατάστασης. Θεωρώ όμως, ότι ελάχιστες περιπτώσεις είναι ανίατες.
    Οπότε, δεν καταλαβαίνω γιατί ο μόνος λόγος ύπαρξης του φόρουμ θα έπρεπε να είναι για να μπαίνουν άτομα που κλαίνε τη μοίρα τους όλη μέρα!
    Αν το εισιτήριο για το φόρουμ είναι το βαθμός δυστυχίας και απαισιοδοξίας των υποψήφιων μελών, ας μας το πούνε να κανονίσουμε την πορεία μας!
    Πάντως, ως τώρα απ' ότι γνωρίζω κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Παραμένει ο ευσεβής πόθος κάποιων, μετρημένων στα δάχτυλα, μελών.
    επειδή εγω αναφερα ότι για καποια ατομα το φορουμ είναι "τα παντα" κι ισως κολας να πεις ότι το ειπα εγω ,το ξανα λεω λοιπονποιο ξεκάθαρα!!!
    αναφερω λοιπον ότι η ρεμεντυ ειπε πως δυστυχως πρεπει να ανεχετε αυτο, δλδη αυτά που λεμε!! για αυτο ειπα ότι υπαρχει κι άλλη εξοδο, να κλεισεις το φορουμ κι να ζησεις όπως ολοι!! δεν είναι η αρχη κι το τελος εδω μεσα!!! αυτο εννοω!!
    μου είναι πολύ ακατανοητω ότι καποια ατομα νιωθουν το φορουμ κατι τοσο σημαντικο!! το βλεπουν ως την κοινωνια τους!! αυτο ηθελα να πω!!! ευτυχως είναι λιγα τα ατομα αυτά, κι είναι κι τα ατομα ποτ το θεορουν κατι σαν τον τοπο τους!!! αυτο!!
    προσωπικα όταν νιωθω ότι ενοχλούμε πρωτα το αναφερω, ζηταω να μην με ενοχλουν να μην αναφεροντε σε εμενα- όπως εκανε το μνιμονιο που συνεχως εκφραζοταν για εμενα, που παρα το ότι του ειχα ζητησει με ευγενεια να μην με βριχει, να μην με ταπινονει αυτή συνεχιζε κι μαλιστα προσβαλε κι τον ανδρισμομου!! ,όταν ειδα ότι δεν μπορω να κανω κατι άλλο σταματησα να της απαντω, κι καπωτες ειχα παψει να μπαινω κι εδώ μεσα!!
    οσο για την ρεμεντυ - επειδή εγω δεν κολαω, τα λεω τα πραματα με το ονομα τους- η ρεμεντυ λοιπον συνειζει με εμεσο τροπο να με προσβαλει, να προσπαθει να με μιωσει, να με πικρανει κι όλα αυτά!!
    ετσι λοιπον αυτο που εκανα - κι ηταν απολυτα συμβαδες με τους ορους του φορουμ- πρωτα την παρακαλεσα να το σταματησει, δεν το εκανε ουτε το κανει, μετα απευθυνθηκα στο φορουμ κι με προσωπικο μηνυμα ζητησα να σταματησει να με προσβαλει, να "χτυπάει" την ψυχικη μου ασθενεια κι ευαισθησιαμου. αυτο τους ζητησα, αλλα τελικα από ότι βλεπω δεν εγινε τυποτα!! δεν τυριθηκαν οι κανωνες του φορουμ , οπου αναφερουν πως δεν πρεπει να προσβαλουμε καποιον με ψυχικη ασθενεια, απεναντίας την αφηνουν να συνεχιζει να το κανει χωρις ουτε καν να της κανουν μια παρατηρηση!!
    πειτεμου λοιπον, τι να πιστεψει κανεις?? είναι παραλογο να νομιζω ότι υπαρχει καποια διακριση?? αν εγω εκανα κατι τετοιο τωρα θα με ειχαν αποκλλσει!!! αν εγω προσβελνα το πρόβλημα καποιου αλλου εδώ μεσα θα με ειχαν διωξει!! εδώ μου στελνουν παρατηρήσεις μονο κι μονο επειδή εκφραζω την γνωμη μου εντονα για καποια ατομα!! φανταστητε να εγραφα αυτά που γραφει η ρεμεντυ!!!
    τελος σχετικα μρ την γνωμη μου που εκφρασα για το πρόβλημα της δεν νομιζω ότι ειπα κατι κακο, απλα ειπα ότι η ρεμεντυ ασχολειτε συνεχως μαζιμου, ότι μηλαει για το φορουμ σαν να είναι υποχρεωσει προς την ζωη το να είναι εδώ μεσα!! απλα , ειπα ότι από την στυγμη που νιωθει τοσο ασχημα θα μπορουσε να αποχορησει!! απλα δεν σκεφτηκα ότι το φορουμ για την ρεμεντυ είναι κατι ζωτικης σημασιας! κι ισως αυτο είναι που θα επρεπε να αλλαξει, φιλικα της το λεω ότι θα μπορουσε να παει στον θεραπευτη της κι να ανφερει ότι το φορουμ εχει γινει πολύ σημαντικο για αυτην, θα μπορουσε να ζητησει τροπους ώστε να απαλαγει από αυτο για καποιο καιρο. ευχομαι η γυναικα να τα καταφερει ξερω πολύ καλα ότι κάθε εξαρτηση είναι δυσκολο να κοπει, ποσο μαλον όταν τα παντα είναι γυρο από αυτην,. της ευχομαι να τα καταφερει κι ! καποια μερα θα το καταλαβει αυτο που της λεω τωρα κι είμαι σχεδόν συγουρος πτο θα μου μηλησεςι πολύ πιο ομορφα!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by κοπέλα93 View Post
    Βασικά το φόρουμ τραβάει άτομα τα οποία έχουν είτε

    Χαμηλή αυτοπεποίθηση/ αυτοεκτίμηση
    Καταθλιπτικά επεισόδια
    μοναξιά
    Αδιάφορη ζωή
    Δεν έχουν γενικά κόσμο να πουν τα θέματα τους
    Ψάχνουν παρέες/ συντρόφους.

    Παρα πολυ σωστα , κοπελα 93 , που συνεχιζεις να με εντυπωσιαζεις με την ωριμοτητα κ τις ακρως ευστοχες παρατηρησεις . Αυτες ειναι οι κατηγοριες , εγω ανηκω στην δευτερη ( καταθλιψη ) κ οποιος ισχυριζεται οτι δεν ανηκει σε καποια απο τις κατηγοριες αυτες , απλως ψευδεται ..............

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Παρα πολυ σωστα , κοπελα 93 , που συνεχιζεις να με εντυπωσιαζεις με την ωριμοτητα κ τις ακρως ευστοχες παρατηρησεις . Αυτες ειναι οι κατηγοριες , εγω ανηκω στην δευτερη ( καταθλιψη ) κ οποιος ισχυριζεται οτι δεν ανηκει σε καποια απο τις κατηγοριες αυτες , απλως ψευδεται ..............
    θεωρω οτι η καταθλιψη ειναι αποροια των υπολοιπων κατηγοριων.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  15. #45
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Παρα πολυ σωστα , κοπελα 93 , που συνεχιζεις να με εντυπωσιαζεις με την ωριμοτητα κ τις ακρως ευστοχες παρατηρησεις . Αυτες ειναι οι κατηγοριες , εγω ανηκω στην δευτερη ( καταθλιψη ) κ οποιος ισχυριζεται οτι δεν ανηκει σε καποια απο τις κατηγοριες αυτες , απλως ψευδεται ..............
    με κολακεύει το γεγονός για τις εύστοχες παρατηρήσεις σε ευχαριστώ!!
    αλλά ναι κ εγώ νομιζω πως ψεύδεται......

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Για ποιους λογους θελετε να κοψετε τα φαρμακα?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 04-12-2014, 01:34
  2. ερωτηση που αφορα κυριως αντρες!!
    By chesire in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 21-06-2012, 07:38
  3. Ποιους πραγματικα σκοπους εξυπηρετει το φορουμ αυτο ?
    By πανος12345 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 40
    Last Post: 27-10-2009, 16:55
  4. ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ
    By lena8999 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 23-02-2007, 20:24
  5. σε ποιους συμβαινει?
    By αννυ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 26-01-2007, 09:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •