Διαζύγιο των γονιών μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    25

    Διαζύγιο των γονιών μου

    Καλησπερα σας! Εδω και μερικους μηνες οι γονεις μου εχουν χωρισει..Στην αρχη ο πατερας μου ερχοταν και εμενε σπιτι καποια βραδια οποτε πιστευα οτι θα φτιαξουν τα πραγματα...ομως πλεον ο πατερας μου μενει μονιμα στο εξοχικο μας και εγω σπιτι με την μητερα μου..Το εχουν αποφασισει. Τους αγαπω και τους 2 εξισου και πραγματικα εκτος απο το ολο σοκ ,παρ ολο που ειμαι 25ετων και μπορω να κατανοησω,δεν θελω να νιωσει κανενας απο τους 2 οτι τον αφηνω στην ακρη..Πραγματικα δεν ξερω πως να το χειριστω κλαιω συνεχως ειναι μια πολυ αποτομη αλλαγη ολο αυτο..Ειναι γιορτες και απλα θελω ν περασουν οσο πιο γρηγορα γινεται και να ξαναμπω στη ρουτινα...Μου ειναι τρομερα δυσκολο να σκεφτομαι πως ο μπαμπας μου δεν θα ειναι στο σπιτι μας και θα τον βλεπω 1-2 φορες την εβδομαδα και αν, διοτι εργαζομαι και εγω και εκεινος. Μεσα στη βδομαδα θα βγουμε για φαγητο και θα ειναι με 'παρεα', οπως μου ειπε. Θελω να ειναι ευτυχισμενος γι αυτο και του ειπα πως δεν εχω προβλημα...ομως ειμαι αρκετα σοκαρισμενη γιατι ξαφνικα βιωνω οσα ακουγα καποτε απο γνωστους και οσα εβλεπα στις ταινιες και πιστευα πως δεν θα μου συμβουν ποτε...Σκεφτομαι πως δεν θα ξανακανουμε γιορτες και γενεθλια ολοι μαζι...Εχετε καποια αναλογη εμπειρια? Πως να το χειριστω? Πως μπορω να νιωσω καλυτερα και να αποδεχτω ολη αυτη την αλλαγη στη ζωη μου?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αν δεν νιωθεις ετοιμη να γνωρισεις την "παρεα" δεν χρειαζεται να το κανεις . Μπορεις να πεις στον πατερα σου οτι δεν αισθανεσαι ακομα ανετη για κατι τετοιο.
    Κατα τα αλλα , ειναι λογικο να αισθανεσαι αβολα αλλα πρεπει να σεβαστεις το γεγονος οτι οι γονεις σου αποφασισαν να τερματισουν την σχεση τους και να δωσεις χρονο στον εαυτο σου ωστε να προσαρμοστεις στα νεα δεδομενα .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    E,καταρχάς,λίγο μεγάλη δεν είσαι για να μην κατανοήσεις ότι πέρα από γονείς σου αυτοί οι 2 είναι 2 ξεχωριστά άτομα,τα οποια μπορεί με τα χρονια,και μιας και εσύ μεγάλωσες,να αποφασισαν ότι το όλο σκηνικό αρκετά κράτησε και απλά δεν υπάρχει κάτι άλλο για να τους κρατήσει μαζί...
    Οι δικοί μου χώρισαν μόλις γεννήθηκα,οποτε δεν είχα κανένα θέμα με το όλο "οικογένεια που σπάει" ζήτημα,που έχουν οι περισσότεροι όταν χωρίζουν οι γονείς ενώ εκείνοι είναι στην εφηβεία η ακόμα και ενήλικες...
    Παραμένουν γονείς σου άσχετα που δεν είναι πια μαζί,οποτε δεν έχεις κάτι να αντιμετωπίσεις...
    Απλά θα σου πρότεινα,αν έχεις καλή σχέση και με τους 2,να μην επιτρέψεις ποτε σε κανέναν από τους 2,να σε βάλει στην μέση...
    Πέρα από αυτό,δεν υπάρχει κάτι άλλο...
    Life goes on...
    Κοίτα την δικη σου,και άσε τους άλλους,να αποφασίσουν για την δικη τους...
    Όλοι ενήλικες είσαστε...

Similar Threads

  1. Replies: 33
    Last Post: 14-03-2014, 00:20
  2. χωρισμος γονιων
    By afroxilanthi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 14-09-2012, 01:20
  3. ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΓΟΝΙΩΝ
    By Spiridoula in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 12
    Last Post: 30-06-2012, 05:51
  4. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 2
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 197
    Last Post: 11-06-2009, 18:16
  5. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ
    By boubourina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 192
    Last Post: 09-02-2009, 13:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •