προβληματική συμπεριφορά....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    11

    προβληματική συμπεριφορά....

    Καλησπέρα σε όλους..επειδή δε θέλω να γίνω κουραστική θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομη γίνεται..έχω μια κόρη 15 χρονών κ από τα 13 της,τα επίθετα που την χαρακτηρίζουν είναι τα εξής..αντιδραστική, επιθετική, κυκλοθυμική, αδιάφορη, κακότροπη, απέναντι κυρίως σε πρόσωπα, του οικογενειακού της περιβάλλον..θεωρεί ότι τα γνωρίζει όλα, δε δέχεται καμία συμβουλή,δε συζητάει (μόνο όταν θέλει αυτή) κ γενικά είναι ένα κορίτσι που ποτέ δε ξέρεις τι είναι αυτό που πραγματικά νιώθει..έχουμε επισκεφθεί στο παρελθόν 2 ειδικούς αλλά δυστυχώς χωρίς κανένα αποτέλεσμα..οι ειδικοί θεώρησαν πως δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα..στο σχολείο οι επιδόσεις της είναι άθλιες, η συμπεριφορά της ευτυχώς, προς τους καθηγητές κ τους συμμαθητές της πολύ καλή..ο πατέρας της είναι απών κ με λίγα λόγια καλούμαι ν΄αντιμετωπίζω όλη αυτή την συμπεριφορά μόνη χωρίς καμιά βοήθεια..όλο αυτό πλέον μου δημιουργεί πολύ άγχος κάτι που κατά πάσα πιθανότητα το αντιλαμβάνεται κ το χρησιμοποιεί..οποιαδήποτε γνώμη σας ή συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Αυτό που περιγράφεις νομίζω ότι είναι μία συνηθισμένη συμπεριφορά εφήβου... Όχι ότι όλοι ως έφηβοι υπήρξαμε αντιδραστικοί,επιθετικοί κ νευρικοί στον ίδιο βαθμό, αλλά ο καθένας εκφράζεται αλλιώς... Εγώ απ'όσο θυμάμαι ήμουν τρομερά αντιδραστική, κυρίως με γονείς και σόι. Με τους φίλους ήμουν άλλος άνθρωπος, η πιο κοινωνική, διασκεδαστική κ ευχάριστη παρέα... Αλλά δε μπορώ να σου πω γιατί, δεν ξέρω, δεν έχω ιδέα . Όλα στους δικούς μου με ενοχλούσαν. Ακόμα κ όαν με ρωτούσαν τι δώρο θέλω για τα γενέθλιά μου, με νεύρα απαντούσα... Ούτε θυμάμαι και πότε σταμάτησα να είμαι έτσι. Μάλλον μετά τις Πανελλήνιες, αφού έφυγα από το σπίτι...
    Τώρα που γύρισα πάντως, καλά είμαι κ δεν τους βασανίζω άλλο! Ελπίζω να συμβαίνει κάτι ανάλογο κ στην κόρη σου, και να μην οφείλεται σε κάτι άλλο η συμπεριφορά της...
    Και αν οι ειδικοί δεν βρήκαν άλλη αιτία, μάλλον τα ψυχολογικά της ηλικίας φταίνε....

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Η κόρη σου μπορεί να έχει τα δικά της θέματα.
    προφανώς δεν τα συζητάτε μεταξύ σας.μπορεί να έχει
    βιώσει μια κακή εμπειρία στο σχολείο, μια ερωτική απογοήτευση
    μια απόρριψη απο φιλους κλπ
    Δεν μπορείς να τα ξέρεις όλα συνήθως οι έφηβοι είναι παραξενοι σε αυτήν την ηλικία κλείνονται
    Στον εαυτό τους κλπ.μην ανησυχείς εγώ έτσι όπως υο βλέπω δε νομιζω να έχει κάτι ψυχολογικό..
    θα περάσει αργά ή γρήγορα με τον καιρό.

    ΕΣΥ ως μητέρα εχεις την υποχρέωση να μην την πιέσεις να μην της φωνάξεις κι όλα αυτά, παρα την κακή της συμπεριφορά εσύ θα πρέπει να είσαι ψύχραιμη. αν σε φέρνει στα όρια σου μην απαντας καλύτερα, φύγε.
    Για τα μαθήματα δεν μπορείς να κανείς κάτι, όλοι οι γονείς πιέζουν φοβούμενοι μήπως υα παιδιά τους δε μάθουν
    τίποτα κ δεν πάρουν καλούς βαθμούς αλλά αυτό μόνο προβλήματα μεταξύ παιδιών κ γονέων φέρνει.
    Απλα μην αντιδρας κακοτροπα. κάνε υπομονή.κ θα περάσει

    Κ επίσης δώσε της να καταλάβει οτι αυτή θα φταίει αν δεν τα παει καλά με το διάβασμα. να καταλάβει οτι έχει τις ευθύνες των πράξεων της. μήπως κ πάρει μπρος έτσι.
    Όχι με άσχημο τρόπο όμως. πες της απλως οτι πρεπει να διαβάσει αλλά αν δεν το κάνει η ίδια θα φταίει.
    Νομιζω θα ξυπνήσει απο το να πεις το κλασικό "δε θα σε ταΐζω για παντα "

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Θα συμφωνησω με την κοκκινοσκουφιτσα .
    Το πιο πιθανο ειναι η κορη σου να διεκδικει την ελευθερια της και να θελει να νιωσει ανεξαρτητη . Προσπαθησε να εισαι διπλα της σαν μαμα μεν , αλλα χωρις να της δειχνεις οτι την βλεπεις σαν παιδι .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου η κορη σου οπωσδηποτε ειναι σε ευαισθητη ηλικια κ γιαυτο θελει να ειστε ολοι προσεκτικοι,Πιθανον την προβληματιζει εντονα η απουσια του πατερα της κ επιθυμει να υπηρχε μια διαφορετικη ατμοσφαιρα σπιτι σας κ εμμεσως αντιδρα εντονα εννοω οτι θελει γονεις δεμενους αφοσιωμενους σ αυτην,Κουβεντιασε με τον πατερα της κ κανε τα αδυνατα δυνατα να δημιουργησετε μια καλυτερη ατμοσφαιρα μεσα σπιτι,Επισης προτου θυμωσεις μαζι της προσπαθησε να την καταλαβεις,Μαλλον κατι δεν παει καλα κ στο σχολειο η στην παρεα της κ την προβληματιζει εντονα,Προσπαθησε με καλο τροπο να την κανεις να ανοικτει,Παραδειγμα ετσι κ της φερεις παραδειγμα ενα τραυματικο γεγονος απο την σχολικη σου ηλικια μαλλον νιωσει ανετα να σου πει κατι παραπανω για να την καταλαβεις,Αφιερωσε της απειρο χρονο για να βγαινεις μαζι της να πηγαινετε για ψωνια να ρωτας το γουστο της για να νιωθει κ αυτη μεγαλη,Καλη δυναμη σ εσας!

Similar Threads

  1. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 19:49
  2. Προβληματική σχέση εξαιτίας οικογένειας
    By Alexia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 27-04-2011, 22:52
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
    By erofilia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 17-01-2008, 17:03
  4. Προβληματικη σχεση αναμεσα σε γονεις και παιδι
    By maraki_33 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 03-01-2008, 18:06
  5. Συμπεριφορα
    By Wintertimes in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 02-12-2006, 20:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •