Χορήγηση Φαρμάκου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3

    Χορήγηση Φαρμάκου

    Καλημέρα σας,
    Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.
    Η μητέρα μου είναι 80 ετών και μετά από εγκεφαλικό επεισόδιο υπέφερε από αϋπνία.
    Ο γιατρός του ΙΚΑ της χορηγούσε επί σειρά ετών (δέκα για την ακρίβεια) επαναλαμβανόμενες συνταγές του φαρμάκου Hipnosedon.
    Με την αλλαγή των ιατρών στο ΕΟΠΥΥ δεν υπάρχει νευρολόγος ή ψυχίατρος σε κάποιο από τα κοντινά μας καταστήματα ΙΚΑ.
    Η ερώτησή μου είναι το συγκεκριμένο φάρμακο μπορεί να το χορηγεί και κάποιος ιδιωτικός γιατρός που είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ και μετά να πηγαίνω στον ελεγκτή του ΙΚΑ για σφραγίδα;
    Το να την πάω σε κάποιο νοσοκομείο να της τα χορηγήσουν (π.χ. Αιγινήτειο) αρνείται πεισματικά γιατί φοβάται ότι θα την κρατήσουν μέσα. (οι φοβίες που έχουν οι άνθρωποι προχωρημένης ηλικίας).
    Τι με συμβουλεύεται;
    Από την ημέρα που σταμάτησε να παίρνει το χάπι της κάθε βράδυ ζήτημα είναι να κοιμάται μισή ώρα έχει γίνει σκιά του εαυτού της.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

    * Αν δεν έχω τοποθετήσει την δημοσίευση μου στην σωστή ενότητα ζητώ συγνώμη και ας το τοποθετήσουν οι moderators όπου νομίζουν ότι είναι σωστά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by rita.dr View Post
    Καλημέρα σας,
    Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.
    Η μητέρα μου είναι 80 ετών και μετά από εγκεφαλικό επεισόδιο υπέφερε από αϋπνία.
    Ο γιατρός του ΙΚΑ της χορηγούσε επί σειρά ετών (δέκα για την ακρίβεια) επαναλαμβανόμενες συνταγές του φαρμάκου Hipnosedon.
    Με την αλλαγή των ιατρών στο ΕΟΠΥΥ δεν υπάρχει νευρολόγος ή ψυχίατρος σε κάποιο από τα κοντινά μας καταστήματα ΙΚΑ.
    Η ερώτησή μου είναι το συγκεκριμένο φάρμακο μπορεί να το χορηγεί και κάποιος ιδιωτικός γιατρός που είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ και μετά να πηγαίνω στον ελεγκτή του ΙΚΑ για σφραγίδα;
    Το να την πάω σε κάποιο νοσοκομείο να της τα χορηγήσουν (π.χ. Αιγινήτειο) αρνείται πεισματικά γιατί φοβάται ότι θα την κρατήσουν μέσα. (οι φοβίες που έχουν οι άνθρωποι προχωρημένης ηλικίας).
    Τι με συμβουλεύεται;
    Από την ημέρα που σταμάτησε να παίρνει το χάπι της κάθε βράδυ ζήτημα είναι να κοιμάται μισή ώρα έχει γίνει σκιά του εαυτού της.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

    * Αν δεν έχω τοποθετήσει την δημοσίευση μου στην σωστή ενότητα ζητώ συγνώμη και ας το τοποθετήσουν οι moderators όπου νομίζουν ότι είναι σωστά
    μπορεις σε οποιονδηποτε ψυχιατρο να σου το γραψει χωρις να ειναι συμβεβλημενος με το ΕΟΠΥΥ!
    απλως πληρωνεις 20 ευρο και θα σου γραψει τριμηνη.
    δεν χρειαζεται μετα θεωρηση.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    Να μαι πάλι εδώ.
    Χρειάζομαι πάλι την βοήθεια σας.
    Βρήκαμε κάποιον γιατρό συμβεβλημένο με το ΕΟΠΥ και της έγραφε τα χάπια της (Hipnosedon) κανονικά.
    Σήμερα πήγαμε για καινούργια συνταγογράφηση και μας είπε ότι καταργήθηκαν τα Hipnosedon και της έγραψε vulbegal και μας είπε να παίρνει μισό χάπι. Ξέρει κάνεις τίποτα γι'αυτά τα χάπια φοβάμαι λίγο την αλλαγή μετά από τόσα χρόνια. Στην ηλικία της δεν είναι να κάνουμε και πειράματα
    Ευχαριστώ και πάλι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    rita , και τα δυο φαρμακα ειναι αγωνιστες του υποδοχεα των βενζοδιαζεπινων , να μην μπω σε λεπτομερειες , δλδ ειναι το ιδιο πρακτικα φαρμακο με αλλη ονομασια . Καμμια ανησυχια .
    Last edited by Macgyver; 08-09-2014 at 21:08.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    Σε ευχαριστώ πολύ

Similar Threads

  1. τρεμω την διακοπη του φαρμακου
    By μυσπ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 18-04-2014, 02:57
  2. να ρωτήσω κάτι.....? περι φαρμάκου
    By lady in red in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 57
    Last Post: 04-08-2013, 15:34
  3. αλλαγη φαρμακου
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2009, 18:13
  4. χορηγηση zyprexa και δυσπιστια
    By konstantinoc in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 15-09-2008, 01:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •