Ομοιοπαθητικα φαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1

    Ομοιοπαθητικα φαρμακα

    Περνω abilify 10mg και σκεφτομαι να το σταματησω και να ξεκηνησω ομοιοπαθητικα φαρμακα οπως το kalium bromatum το οποιο ειναι ηρεμιστικο απο οτι εχω διαβασει στο διαδυκτιο. Ειναι καποιος που περνει ομοιοπαθητικα φαρμακα, αν ναι να μας πει την εμπειρια του απο τα ομοιοπαθητικα φαρμακα και ποσο αποτελεσμαστικα ειναι στη δικη μας περιπτωση!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,184
    Quote Originally Posted by beautiful mind View Post
    Περνω abilify 10mg και σκεφτομαι να το σταματησω και να ξεκηνησω ομοιοπαθητικα φαρμακα οπως το kalium bromatum το οποιο ειναι ηρεμιστικο απο οτι εχω διαβασει στο διαδυκτιο. Ειναι καποιος που περνει ομοιοπαθητικα φαρμακα, αν ναι να μας πει την εμπειρια του απο τα ομοιοπαθητικα φαρμακα και ποσο αποτελεσμαστικα ειναι στη δικη μας περιπτωση!
    Κάνω εγώ ομοιοπαθητική και νομίζω ότι οι εναλλακτικές θεραπείες είναι οι μόνες που μπορούν να θεραπεύσουν πραγματικά τον ασθενή.
    Για το φαρμακευτικό σκεύμασμα που αναφέρεις δε γνωρίζω κάτι,αλλά θα πρέπει να έρθεις σε συνεννόηση με τον ψυχίατρο,αν επιτρέπεται να διακόψεις τα abilify...

    ΝΟμίζω ότι αυτά δίνονται σε ψυχώσεις...σίγουρα θα πρέπει να κάνεις συνδυαστικά τις 2 θεραπείες σου σε επαφή και με τον γιατρό σου και με τον ομοιοπαθητικό σου και σιγά-σιγά να κόψεις τα ψυχοφάρμακα και πάλι η κάθε περίπτωση είναι μοναδική.

    Εγώ για παράδειγμα παίρνω μία μια μικρή δόση αντικαταθλιπτικού και με τα ομοιοπαθητικά την μείωσα στο μισό,αλλά ο καθένας με το πρόβλημά του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Προσωπικα δεν τα εμπιστευομαι κ δεν γνωριζω ετσι κ αρκουν για την θεραπεια σου μην κανεις τιποτα που δεν λεει ο γιατρος,εμενα μου προτειναν να παρω κ δεν δεχτηκα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,184
    Οι γιατροί,είναι εκπαιδευμένοι να πουλάνε φάρμακα...οι ομοιοπαθητικοί και οι βελονιστές είναι θεραπευτές!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Υπαρχουν πολλες εναλακτικες θεραπειες γενικως.
    παλια πριν μου εμφανιστει η διπολικη που ειχα μονο καταθλιψη ειχα παει σε ομοιοπαθητικο.
    μου εδωσε καποια χαπια και την επομενη που πηγα με ρωτησε πως παω.
    εγω νομιζα οτι επρεπε να κοψω τα φαρμακα που επερνα,δηλαδη τα αντικαταθλιπτικα!
    εκεινη μονο που δεν τραβαγε τα μαλλια της!
    μου λεει,εγω δεν σου ειπα να κοψεις την αγωγη σου;;;;
    αλλα δεν ειχα καποιο προβλημα απο την αποτομη διακοπη των αντικαταθλιπτικων και ετσι μου ειπε να συνεχεισω ως εχει με τα ομοιοπαθητικα.
    βεβαια μετα απο καιρο σταματησα τα ομοιοπαθητικα ,μετα εμφανιστηκε η διπολικη.
    τωρα τελευταια κανω την μεθοδο θητα που εχει να κανει με τα κυματα του εγκεφαλου.
    εκει που την κανω μου ειπαν οτι μπορω να φτασω να μην παιρνω καθολου φαρμακα.
    γενικως ψαχνομαι και ειμαι ανοιχτη σε ολα!
    μακαρι πραγματικα να μπορεσω καποια στιγμη να μην παιρνω καθολου φαρμακα!

  6. #6
    PAIDIA to ligo farmakaki den peirazei...!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,184
    Μαρία1967 η διπολική,τί συμπτώματα έχει;

    Είναι η αδερφή μου,διπολική και έχουμε περάσει την κόλαση στο σπίτι όλα αυτά τα χρόνια συγκατοικώντας,όντως έτσι είναι τα πράγματα;
    Βρίσκεστε εκτός εαυτού πολύ συχνά;

    Η αδερφή μου δεν ήθελε να παίρνει καθόλου φάρμακα ακόμα και μετά από απειλές ότι θα την καταγγείλω στην εισαγγελέα και την αστυνομί,είναι εξαιρετικά μυστικοπαθής,αλλά έχω διαβάσει ότι όλοι οι άνθρωποι με ψυχικά νοσήματα...είναι εγωιστές,μυστικοπαθείς,δεν έχουν καμία ενσυναίσθηση

    Εμένα για παράδειγμα με έβριζε με τον χείριστο τρόπο,ακόμα και σήμερα που κάνει κάποια αγωγή απ'όσο έχω καταλάβει.

    Ελπίζω να μη σε φέρνω σε δύσκολη θέση,με αυτά που ρωτάω,αλλά μου φάνηκε πολύ καλό που θέλεις να θεραπευτείς από αυτή την ασθένεια,ενώ η αδερφή μου είναι εξαιρετικά απαθής και αδιάφορη ως προς το τι πρέπει να κάνει για την υγεία της....ενώ βλέπει ότι δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στην μέχρι τώρα ζωή της.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Μαρία1967 η διπολική,τί συμπτώματα έχει;

    Είναι η αδερφή μου,διπολική και έχουμε περάσει την κόλαση στο σπίτι όλα αυτά τα χρόνια συγκατοικώντας,όντως έτσι είναι τα πράγματα;
    Βρίσκεστε εκτός εαυτού πολύ συχνά;

    Η αδερφή μου δεν ήθελε να παίρνει καθόλου φάρμακα ακόμα και μετά από απειλές ότι θα την καταγγείλω στην εισαγγελέα και την αστυνομί,είναι εξαιρετικά μυστικοπαθής,αλλά έχω διαβάσει ότι όλοι οι άνθρωποι με ψυχικά νοσήματα...είναι εγωιστές,μυστικοπαθείς,δεν έχουν καμία ενσυναίσθηση

    Εμένα για παράδειγμα με έβριζε με τον χείριστο τρόπο,ακόμα και σήμερα που κάνει κάποια αγωγή απ'όσο έχω καταλάβει.

    Ελπίζω να μη σε φέρνω σε δύσκολη θέση,με αυτά που ρωτάω,αλλά μου φάνηκε πολύ καλό που θέλεις να θεραπευτείς από αυτή την ασθένεια,ενώ η αδερφή μου είναι εξαιρετικά απαθής και αδιάφορη ως προς το τι πρέπει να κάνει για την υγεία της....ενώ βλέπει ότι δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στην μέχρι τώρα ζωή της.
    Kαμια σχεση με αυτα που προαναφερες!
    δεν ειμαι καθολου εγωιστρια,εχω πληρη εικονα το τι μου συμβαινει και εχω αρκετες τυψεις για αυτο που περναει η οικογενεια μου με το να μην ειμαι καλα!
    οταν λεω δεν ειμαι καλα,εννοω οτι δεν εχω διαθεση να βγω εξω και κλεινω και τους αλλους μεσα στο σπιτι και αυτο με κανει να αισθανομαι παρα πολυ ασχημα!
    το παιδι πια μεγαλωσε και βγαινει μονο του εξω αλλα ο αντρας μου μενει μεσα μαζι μου!
    περασε το πασχα και δεν ηθελα να παω ουτε μια βολτα με το αμαξι!ουτε για εναν καφε!
    οσες φορες χρειαστηκα νοσηλιες το εκανα σε συνενοηση με την γιατρο μου και μπηκα εκουσια.
    τοτε ημουν σε μανιακο επεισοδιο,ειχα ενταση,δεν κοιμομουν ουτε 1 ωρα το24ωρο,ψωνιζα ολη μερα,εκνευριζομουν πολυ ευκολα,δεν μπορουσα να κατσω ουτε ενα λεπτο σε ενα μερος,μιλαγα ασταματητα.
    αλλα ολα αυτα ειναι για ενα διαστημα που περνας τη φαση της μανιας,τον υπολοιπο καιρο ειμαι down!
    τα φαρμακα μου τα παιρνω κανονικα,δεν εχω εξαρσεις,δεν θα τσακωθω ισως βοηθαει οτι εχω κανει χρονια ψυχοθεραπεια.
    το προβλημα μου ειναι οτι ειμαι γενικα παρα πολυ πεσμενη!
    εχω προσπαθησει να κανω διαφορα πραγματα κατα καιρους,μυηθηκα στο ρεικι,εκανα διαλογισμο,τωρα κανω οπως ειπα την μεθοδο θητα
    αλλα δεν εχω ενεργεια,μου φενονται ολα βουνο!
    αυτο το διαστημα εχω παρει πολλα βιβλια για να διαβασω αλλα δεν εχω την διαθεση ουτε να τα ξεφυλλισω!τα αγορασα με τοση αγωνια να δω τι γραφουν αλλα.......!!

    η αδερφη μου που εχει διπολικη και ειναι μονη στη ζωη,δεν εχει οικογενεια προσπαθει να ξεπερασει την καταθλιψη της.
    πηγαινει στην δουλεια της καθημερηνα,το απογευμα θα παει για περπατημα κανει πραγματα για να αισθανθει καλιτερα και δεν εχει κανεναν,ουτε μια φιλη να παει για καφε.
    ηταν ο χαρακτηρας της απο μικρη εγωιστρια και παρτακιας και εχει μηνει μονη και παρ'ολα αυτα προσπαθει!
    εγω εχω αφεθει!
    ψαχνω να βρω μια θεραπεια να με βγαλει απο το σπιτι που δεν μπορω να βγω απο μονη μου!
    οσο και αν σου φενεται εσενα ευκολο για μενα ειναι ενα τεραστιο βουνο,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!
    δεν εχω αγοροφοβια,ουτε και εγω δεν ξερω τι στο διαολο ειναι αυτο που με καταντησε ετσι!απο ενα πολυ κοινωνικο ατομο να γινω ενα αντικοινωνικο ζωο!

    Υ.Γ σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εστειλες!
    Last edited by ΜΑΡΙΑ1967; 25-04-2014 at 18:28.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,184
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ1967 View Post
    Kαμια σχεση με αυτα που προαναφερες!
    δεν ειμαι καθολου εγωιστρια,εχω πληρη εικονα το τι μου συμβαινει και εχω αρκετες τυψεις για αυτο που περναει η οικογενεια μου με το να μην ειμαι καλα!
    οταν λεω δεν ειμαι καλα,εννοω οτι δεν εχω διαθεση να βγω εξω και κλεινω και τους αλλους μεσα στο σπιτι και αυτο με κανει να αισθανομαι παρα πολυ ασχημα!
    το παιδι πια μεγαλωσε και βγαινει μονο του εξω αλλα ο αντρας μου μενει μεσα μαζι μου!
    περασε το πασχα και δεν ηθελα να παω ουτε μια βολτα με το αμαξι!ουτε για εναν καφε!
    οσες φορες χρειαστηκα νοσηλιες το εκανα σε συνενοηση με την γιατρο μου και μπηκα εκουσια.
    τα φαρμακα μου τα παιρνω κανονικα,δεν εχω εξαρσεις,δεν θα τσακωθω ισως βοηθαει οτι εχω κανει χρονια ψυχοθεραπεια.
    το προβλημα μου ειναι οτι ειμαι γενικα παρα πολυ πεσμενη!
    εχω προσπαθησει να κανω διαφορα πραγματα κατα καιρους,μυηθηκα στο ρεικι,εκανα διαλογισμο,τωρα κανω οπως ειπα την μεθοδο θητα
    αλλα δεν εχω ενεργεια,μου φενονται ολα βουνο!
    αυτο το διαστημα εχω παρει πολλα βιβλια για να διαβασω αλλα δεν εχω την διαθεση ουτε να τα ξεφυλλισω!τα αγορασα με τοση αγωνια να δω τι γραφουν αλλα.......!!

    Υ.Γ σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εστειλες!
    Τελοσπάντων...είναι και ο χαρακτήρας στη μέση....και οι συνθήκες διαβίωσης,τα στηρίγματα,η αγάπη που δέχεται ο ασθενής....δύσκολη η ζωή ρε γαμώτο!
    Να πας Μαρία,από την άλλη εβδομάδα εκεί που σου είπα,θα δεις μεγάλο όφελος σίγουρα και στο εύχομαι!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    PAIDIA to ligo farmakaki den peirazei...!
    δημητρη,δεν παιρνουμε λιγο!
    παιρνουμε πολυ!και να αισθανομασταν καλα παει και ερχετε!
    αλλα σκατα αισθανομαστε και παλι!
    οποτε πιο το οφελος;;;;;;;;;;;;;;;;

  11. #11
    ΟΚ ΑΛΛΑ το λιγο δεν ειπα μεταφορικα εν ερημην του λογου αλλα κυριολεκτικα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΟΚ ΑΛΛΑ το λιγο δεν ειπα μεταφορικα εν ερημην του λογου αλλα κυριολεκτικα
    δεν ξερω εσυ τι παιρνεις.
    αλλα εγω που εχω διπολικη παιρνω πρωι βραδυ SEROQUEL 200,TOPAMAC 100,KAI ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΡΩΙ EFEXOR 150.
    και αν εχω και αγχος χαναχ 0,25
    Σου φενονται λιγα;
    και δεν ειναι στο χερι μου να παρω λιγοτερα!
    διαταγη γιατρου!

  13. #13
    πολλα μου φσινονται παντως

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,184
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ1967 View Post
    η αδερφη μου που εχει διπολικη και ειναι μονη στη ζωη,δεν εχει οικογενεια προσπαθει να ξεπερασει την καταθλιψη της.
    πηγαινει στην δουλεια της καθημερηνα,το απογευμα θα παει για περπατημα κανει πραγματα για να αισθανθει καλιτερα και δεν εχει κανεναν,ουτε μια φιλη να παει για καφε.
    ηταν ο χαρακτηρας της απο μικρη εγωιστρια και παρτακιας και εχει μηνει μονη και παρ'ολα αυτα προσπαθει!
    εγω εχω αφεθει!
    ψαχνω να βρω μια θεραπεια να με βγαλει απο το σπιτι που δεν μπορω να βγω απο μονη μου!
    οσο και αν σου φενεται εσενα ευκολο για μενα ειναι ενα τεραστιο βουνο,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!
    δεν εχω αγοροφοβια,ουτε και εγω δεν ξερω τι στο διαολο ειναι αυτο που με καταντησε ετσι!απο ενα πολυ κοινωνικο ατομο να γινω ενα αντικοινωνικο ζωο!

    Υ.Γ σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εστειλες!
    Η αδερφή σου,γιατί έχει διπολική;
    Είστε δίδυμες;

    Μπορώ να καταλάβω την ψυχολογία σου εν μέρει και εγώ δεν περνάω την καλύτερη φάση της ζωής μου,αν ξεκινήσεις να βγαίνεις και με το στανιό από το σπίτι,ίσως αυτό να σε κάνει σταδιακά να αισθανθείς καλύτερα και προοδευτικά να ανοιχτείς και να πάρεις τα πάνω σου...το ότι έχεις κάνει ψυχοθεραπεία είναι πολυ καλό γιατί σε έχει βοηθήσει να καταλάβεις πολλά πράγματα....

    Τα υπόλοιπα στο σπίτι μπορείς να τα κάνεις εύκολα; μαγείρςμα,καθαριότητα; ποιός πάει για εξωτερικές δουλειές;
    Με τον άντρα σου τί σχέσεις έχεις...η δικιά μου αδερφή δεν έχει κατάθλιψη,μια χάρα βγαίνει έξω...απλά δεν είναι πολύ στα καλά της!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Η αδερφή σου,γιατί έχει διπολική;
    Είστε δίδυμες;

    Μπορώ να καταλάβω την ψυχολογία σου εν μέρει και εγώ δεν περνάω την καλύτερη φάση της ζωής μου,αν ξεκινήσεις να βγαίνεις και με το στανιό από το σπίτι,ίσως αυτό να σε κάνει σταδιακά να αισθανθείς καλύτερα και προοδευτικά να ανοιχτείς και να πάρεις τα πάνω σου...το ότι έχεις κάνει ψυχοθεραπεία είναι πολυ καλό γιατί σε έχει βοηθήσει να καταλάβεις πολλά πράγματα....

    Τα υπόλοιπα στο σπίτι μπορείς να τα κάνεις εύκολα; μαγείρςμα,καθαριότητα; ποιός πάει για εξωτερικές δουλειές;
    Με τον άντρα σου τί σχέσεις έχεις...η δικιά μου αδερφή δεν έχει κατάθλιψη,μια χάρα βγαίνει έξω...απλά δεν είναι πολύ στα καλά της!
    oχι δεν ειμαστε διδυμες!
    ειμασταν τεσσερα αδερφια.
    τρεις αδερφες και ενας αδερφος,στα κοριτσια εφανιστηκε και στις τρεις η διπολικη!
    η μια μου αδερφη αυτοκτονησε σε ηλικια 23 ετων!
    εγω ημουν η μικροτερη και η διαφορα ειναι οτι μου εμφανιστηκε σε σχεση με τις αλλες μου αδερφες σε πολυ μεγαλιτερη ηλικια η αρρωστεια.
    στο σπιτι με πολυ δυσκολια κανω τις δουλειες και τα ψωνια τα κανει ο αντρας μου το σαββατο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φάρμακα για μία ζωή;
    By arktos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 14-04-2010, 00:56
  2. Αλλαγη ψυχιατρου - ομοιοπαθητικα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 24-12-2008, 20:26
  3. ομοιοπαθητικα
    By νικος32 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2007, 15:32
  4. ΦΑΡΜΑΚΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-07-2007, 22:17
  5. Φάρμακα
    By LOSTRE in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-05-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •