Στρατος..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    Στρατος..

    Παιδια σκεφτομαι παρολο που ειμε ψυχωτικος(ειμε σε πολυ καλη κατασταση) να παω στο στρατο οσο μπορεσω για να μα8ω να πειθαρχω στο σωμα μου(λεω αμα βαρεθω ή κουραστω εκει μεσα να παρω ι5 εστω για 3 μηνες).Θα το συζητησω με την ψυχοθεραπευτρια μου.Ποια η αποψη σας.ΕΝΑ συνθημα επισης στρατος σχολεια ψυχιατρεια.Θελω αποψεις....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    Ξεχασα να πω...


  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    οτι λεω να παω με ι3 δηλαδη αποφευγεις το οπλο και κανεις δουλεια γραφειου.Η ψυχιατρος μου ειπε πως με την αλλαγη φαρμακων σ ενα χρονο θα με πολυ καλα και εχω απαλλαγη μεχρι το δεκ του 2008.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Φίλε,κοίταξε να γίνεις καλά και άσε το Στρατό.Και Ι5 να πάρεις δεν σε εμποδίζει πλέον πουθενά να βρεις δουλειά...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    3
    1 πραγμα θα σου πω

    Κι εγω σαν και σενα το εβλεπα,να παω στρατο να μπω λιγο σε ενα ρυθμο,να μην εχω και εγνοιες στο κεφαλι μου γιατι ειχα κατι προβληματακια απο πριν και αρκετη πιεση απο σπιτι και δουλεια

    Περασα λοιπον ολες τις ιατρικες εξετασεις κανονικοτατα(με επελεξαν και για ΥΕΑ φαντασου) αλλα δεν μπορουσα με τιποτα να μπω στο κλιμα του ΕΣ.Η ολη κατασταση θυμιζε φρενοκομειο και συνεχεια σκεφτομουν \"τι κανω εγω εδω μεσα????\".Σκεφτομουν να την κοπανησω απο καμμια μαντρα και ειχα συνεχως μια αντιδραστικη διαθεση,με πολλα νευρα,ετοιμος για γερο τσαμπουκα.Θα ελεγα οτι οι συνθηκες εκει μεσα ειναι πολυ ευνοικες τα προβληματα που εχει ο καθενας να εμφανιστουν ή και να γιγαντωθουν.

    Για καλη μου τυχη,την 5-6η μερα ενας φιλοτιμος ψυχολογος ζητησε να με δει και μετα απο 2-3 ωρες κουβεντα διεγνωσε καταθλιψη(8ετη μαλιστα).Εμεινα 3 μερες υπο παρακολουθηση στο αναρρωτηριο(οι χειροτερες μερες της ζωης μου,σκεφτομουν με τριπλασια ταχυτητα αποτι συνηθως).Τελικα με ειδε και τριμελης επιτροπη με ψυχιατρο,που μου εδωσε 1 χρονο αναβολη μετα απο 20 δευτερολεπτα εξετασης.

    Δυστυχως δεν εχω ξεμπλεξει ακομα με την υποθεση αλλα θα κανω οτι ειναι δυνατο να μην περασω ουτε απεξω.Ισως στην περιπτωση σου να λειτουργησει διαφορετικα,εγω παντως δεν θα στο συνιστουσα με τ ι π ο τ α.Και κατι τελευταιο.Μετα απο αυτο το εφιαλτικο 10ημερο,ειμαι πολυ πολυ χειροτερα αποτι ημουν πριν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προσωπικα...η ασθενεια ειχε αρχισει να προχωραει οταν πηγα στρατο...δεν εκανα παρεες ευκολα...ζητουσα απομονωση...αργοτερα ξεσπασε σε ολο το \"μεγαλειο\" της.
    Δεν το μετανοιωσα...καλα περασα στο στρατο...απλως θα ηθελα να ηταν διαφορετικα τα πραγματα και να αποκομιζα πιο πλουσιες εμπειριες...και να μην ημουν τοσο μοναχικος...ειχα διαβασει σχεδον ολη τη βιβλιοθηκη τοπυ στρατοπεδου lol και ο σακος μου οταν επαιρνα αδεια ηταν ασηκωτος απο τα πολλα βιβλια που πηγαινα σπιτι...καλα τα βιβλια αλλα καποια αλλα πραγματα ειναι καλυτερα οπως το να εχεις να διηγηθεις πραγματικα ομορφες στιγμες και καταστασεις...εμπειριες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Skiaxtro
    Παιδια σκεφτομαι παρολο που ειμε ψυχωτικος(ειμε σε πολυ καλη κατασταση) να παω στο στρατο οσο μπορεσω για να μα8ω να πειθαρχω στο σωμα μου(λεω αμα βαρεθω ή κουραστω εκει μεσα να παρω ι5 εστω για 3 μηνες).Θα το συζητησω με την ψυχοθεραπευτρια μου.Ποια η αποψη σας.ΕΝΑ συνθημα επισης στρατος σχολεια ψυχιατρεια.Θελω αποψεις....
    Χαρά στα κουράγια σου..Εδώ άλλοι το παίζουν ψυχωσικοί για να πάρουν Ι5 και ο πραγματικά ψυχασθενής ποθεί να εκτίσει την θητεία του;;Πραγματικά αξιέπαινο...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Μπες με φόρα και προχώρα, είμαι σίγουρη οτι θα τα καταφέρεις .

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    53
    και εγω σκεφτομαι σοβαρα απο την ερχομενη εβδομαδα να παω και να διακοψω την αναβολη που εχω, να παρατησω την σχολη, και να κανω την θητεια μου. Εαν κανω τωρα τα χαρτια μου θα με παρουν τον Μάϊο. ελπιζω να τα καταφερω νιωθω οτι θα τα καταφερω αλλά απο την άλλη μερια δεν εχω ζησει την εμπειρια του στρατου και φοβαμαι μηπως και εχω τασεις να φυγω απο το στρατοπεδο και δεν αντεξω την ολη κατασταση..παρ\'αυτα νιωθω αρκετα ετοιμος. οσους εχω ρωτησει τα χειροτερα εχουν να μου διηγηθουν απο το στρατο :D

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    Skiaxtro δοκιμασε το και θα δεις οτι ειναι θεμα τροπου σκεψης, αν το αντιμετωπισεις σαν μια ευκαιρια να μαθεις νεα πραγματα, να γνωρισεις νεους ανθρωπους και επιστρατευσεις μπολικο χιουμορ, θα τα καταφερεις μια χαρα. Εξαλλου οπως ειπες η κατασταση σου ειναι σταθερη και θα συνεχισεις να φροντιζεις τον εαυτο σου. Ο στρατος ειναι δυσκολη υποθεση ειτε για οσους εχουν ζησει σε ενα υπερπροστατευτικο περιβαλλον και δεν εχουν κατ\' ουσία ενηλικιωθει, ειτε για οσους εχουν καποια αδιαγνωστη ή μη σταθεροποιημένη διαταραχή. Αν το θες και νομιζεις οτι μπορεις να τα καταφερεις, θα τα καταφερεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    παγωμενε μου...δεν νομιζω πωσ ειναι καλη ιδεα...για δεν τουσ προλαλισαντεσ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    53
    φοβαμαι μηπως λογο της καταθλιψης-διπολισμου δεν αντεξω τον εγκλησμο και την λογικη του στρατου..δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλος λογος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by pagwmenos
    φοβαμαι μηπως λογο της καταθλιψης-διπολισμου δεν αντεξω τον εγκλησμο και την λογικη του στρατου..δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλος λογος
    Φίλε μου, όταν πριν από 3 χρόνια διάβαινα τα μονοπάτια της κατάθλιψης, η σκέψη και μόνο ότι δεν είχα ακόμα υπηρετήσει τη στρατιωτική μου θητεία αποτελούσε θηλειά στο λαιμό μου.

    Τώρα, ως φαντάρος, εδώ και 2-3 μήνες, αναλογίζομαι τις τότε σκέψεις μου και χαμογελώ! :-) Το μόνο εφόδιο που χρειάζεσαι είναι να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι αυτοί οι 12 μήνες, κατά τους οποίους θα υπηρετήσεις, θα σε γεμίσουν με εμπειρίες και εικόνες, που θα διηγήσε για μια ζωή. Μην ακούς τίποτα και μη δίνεις σημασία σε κανένα από τα ανθρωπάκια, που η μόνη τους εξουσία είναι εντός στρατοπέδου. Κανένας δεν μπορεί ούτε καν να σε αγγίξει. Να είσαι συνεπής στους κανόνες που ισχύουν για όλους και προσπάθησε να μην αντιδράς, ακόμα και αν πιστεύεις ότι κάτι που κάνεις εκεί μέσα σου φαίνεται χωρίς νόημα! Να ζεις τις στιγμές και οι μέρες θα περάσουν χωρίς να το καταλάβεις. Εγώ θα θυμάμαι για μια ζωή τα 3 κιλά κρεμμύδια που καθάριζα στα μαγειρία και τα άλλα τόσα κιλά δάκρυ που έριξα καθαρίζοντάς τα!! :-))

    Να είμαστε όλοι καλά,
    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ...άσε που μπορεί ο στρατός να είναι και πράξη αυτονόμησης για εξαρτητικές προσωπικότητες που μέχρι τώρα αντιμετώπιζαν ωμή παρεμβολή από οικογενεικά και κοινωνικά (όλα μέσα) πλαίσια. Οξύμωρον πλην πραγματικόν. Φευ!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    2
    ακου να δεις!εγω σπουδαζα και εφαγα την πρωτη μου φλασια(συναισθηματικη ψυχωση λεει ο γιατρουλης).μετα πηγα στρατο και ετσι οπως ηταν το κλιμα εκει μεσα εφαγα και την δευτερη.εκει δεν αστειευτηκαν και ακολουθησε η \"ωραια πεντελη\" για ενα μηνα.μετα απο αυτο που εζησα θα σου προτεινα αν δεν εχεις λογους, οπως να δουλεψεις στο δημοσιο, να μην πας στρατο.τελος

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •