Νέος στον χώρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    15

    Νέος στον χώρο

    Καλησπέρα στην παρέα...

    Καινούργιος στο foroum και καινούργιος (μάλλον στον χώρο της διπολικής διαταραχής). Η διάγνωση έγινε από μια φίλη μου ψυχολόγο και κάτι τέστ που με έβαλε να κάνω τα οποία και χτύπησαν κόκκινο. Πέρα από αυτό δεν έχω κάνει κάτι άλλο για αυτό, ίσως πρέπει γιατί υπάρχουν πολλές φορές που νιώθω να μου τρώνε την ψυχή όλα αυτά τα πράγματα...

    Γενικότερα, ήμουν ένα αρκετά κλειστό άτομο που κράταγα τις βαθύτερες σκέψεις και τα πραγματικά μου συναισθήματα βαθιά μέσα μου. Ολοκλήρωσα τις σπουδές μου (αν και είχα πολλές διακρίσεις, τρόμαξα να τελειώσω ανάλογα στην φάση που βρισκόμουν - υπήρχε περίοδος που παρακολουθούσα δύο μεταπτυχιακά και υπήρχε και περίοδος που δεν έμπαινα στον κόπο να διαβάσω απολύτως τίποτα, έβγαινα έπινα κραιπάλη πραγματική, περίοδος που με απασχολούσε μόνο το γυμναστήριο, περίοδος που ήμουν πολύ αδύνατος μέχρι πολύ χοντρός από 70 έως τα 120, ή περίοδος που δεν έκανα απολύτως τίποτα, δεν είχα όρεξη να σηκωθώ από το κρεβάτι να φάω να βγω έξω να κάνω μπάνιο). Η ζωή μου γενικότερα ή θα ήταν πολύ δραστήρια η θα ήταν μια σκέτη σαπίλα χωρίς νόημα ή ουσία γεμάτη αρνητικές σκέψεις...

    Δεν έχει νόημα να περιγράψω παραπάνω γιατί στους περισσότερους είναι γνωστή... Απλά τον τελευταίο καιρό δεν με χωράει ο τόπος θέλω να τα παρατήσω όλα και να φύγω, ήδη παράτησα μια δουλειά (με πολύ καλές προοπτικές - χωρίς λόγω απλά μόλις είχα το πρώτο επεισόδιο έγινε και γενικά δεν μπορώ να στεριώσω πουθενά). Χωρίς να περιαυτολογώ έχω αρκετές δυνατότητες απλά όταν δεν με νοιάζει, απλά δεν με νοιάζει με ότι αυτό συνεπάγεται...

    Ξεκίνησα κάποιες οικοδομικές εργασίες στο πατρικό μου και έχουν περάσει 4 χρόνια και μια προχωράμε μια όχι...

    Δεν ξέρω τι να κάνω και εδώ στην επαρχία που βρίσκομαι τώρα δεν θέλω να ζητήσω βοήθεια, δεν έχω και τα χρήματα τώρα άλλωστε για να το κάνω. Αν και ο βαθύτερος λόγος είναι πως φοβάμαι να το κάνω αυτό το βήμα. Ίσως με έχω συνηθίσει, ίσως αυτός είμαι και δεν έχω λόγο να το αλλάξω, προσπαθώ να το αποδεκτώ αλλά δεν αντέχω άλλο τις περιόδους κατάθλιψης και τον τρόπο περισσότερο με τον οποίο είναι να ξεκινήσουν...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Ποια είναι τα συμπτώματα;;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...λησπερα φιλε μου σου στελνω την ιστορια μου να την μελετησεις ετσι κ σε ενδιαφερει,Απο διπολικη δεν γνωριζω αρκετα ομως απο καταθλιψη εχω μεγαλη πειρα,θεωρω οτι λιγο η πολυ οι ψυχικες ασθενεις αντιμετωπιζονται με τον ιδιο τροπο που αναφερω στην ιστορια μου,Μαλλον βιωνεις εντονο στρες κ πιθανον δεν εχεις βρει κατι που να σε ενδιαφερει πραγματικα για να αφοσιωθεις πληρως σ αυτο πρεπει παρεα με ενα ειδικο να εντοπισεις τι ειναι αυτο κ να προσπαθησεις να το καταφερεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Καλωσήρθες φίλε! Αυτό που έχω να σου προτείνω είναι να προσπαθείς να ζεις σα φυσιολογικός άνθρωπος και αυτό με τη βοήθεια μιας αγωγής θα περιορίσει τα συμπτώματα, με αποτέλεσμα να μη χάνεις πια ευκαιρίες λόγω της κατάθλιψης. Έχεις παρουσιάσει και περιόδους μανίας? Αν όχι, μη το δένεις κόμπο ότι έχεις διπολική

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αντε παλι με τις διαγνωσεις... εγω ξερεις τι σκεφτομαι αντι να καθεσαι να καταναλωνεσε τζαμπα με ολα αυτα μηπως ειναι καλυτερα να κανεις κατι γι αυτο?
    ήμουν ένα αρκετά κλειστό άτομο που κράταγα τις βαθύτερες σκέψεις και τα πραγματικά μου συναισθήματα βαθιά μέσα μου.
    κ γω καπως ετσι ειμουν κ εκενα κολητη παρεα με μια κοπελα που μιλαγε συνεχεια κ τελικα με κολησε κ αρχησα να μιλαω κ γω κ ετσι τα ψυχολογικα μου εξαφανιστηκαν σχεδον...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    15
    Περισσότερο σε υπομανία... από ότι μου είχε πει βέβαια...

    Γενικότερα η ζωή μου είναι ένα τεράστιο σκαμπανέβασμα, μεγάλες περίοδοι που δεν θέλω να κάνω τίποτα, να σηκωθώ από το κρεβάτι, με πολύ άγχος (τα οποία προέκυψαν χωρίς προφανή λόγω, κατά φαντασίαν ασθενείς και άλλα τέτοια), μιζέρια και μαυρίλας. Και περιόδους που δεν μπορώ να με ελέγξω, να θέλω να κάνω τα πάντα τέλεια και σε ακραίο βαθμό να μην μπορώ να κοιμηθώ όλη την νύχτα και να σκέφτομαι μόνο αυτά που πρέπει να κάνω. Η διπολική μπορούσε να εξηγήσει αυτό που είμαι, ίσως να κάνω λάθος... Απλά δεν αντέχω την φάση που είμαι τώρα, ξεκινά πάλι η καταθλιπτική περίοδος και δεν μπορώ να την αντέξω...
    Last edited by alex12; 25-04-2014 at 17:10.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    αλεχ γραφεις γιαα κατι τεστ που χτυπησαν κοκκινο αυτα που μπορουμε να τα βρουμεκανω κι εγω θεραππεια με φαρμακα για διπολικη .αλλα βασικα εγω μονο αγχος εχω και τιποτ αλλο ουτε μανια οιυτε καταθλιψη απλα ενα σφιξιμο ενα αγχοσ που αμα καποιος μου το παρει κατευθειαν γινομαι αυτος που η μουνα παντα ενα παιδι που ετρωγε τη ζωη με το κουταλι!!

    σ ευχαριστω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by alex12 View Post
    Περισσότερο σε υπομανία... από ότι μου είχε πει βέβαια...

    Γενικότερα η ζωή μου είναι ένα τεράστιο σκαμπανέβασμα, μεγάλες περίοδοι που δεν θέλω να κάνω τίποτα, να σηκωθώ από το κρεβάτι, με πολύ άγχος (τα οποία προέκυψαν χωρίς προφανή λόγω, κατά φαντασίαν ασθενείς και άλλα τέτοια), μιζέρια και μαυρίλας. Και περιόδους που δεν μπορώ να με ελέγξω, να θέλω να κάνω τα πάντα τέλεια και σε ακραίο βαθμό να μην μπορώ να κοιμηθώ όλη την νύχτα και να σκέφτομαι μόνο αυτά που πρέπει να κάνω. Η διπολική μπορούσε να εξηγήσει αυτό που είμαι, ίσως να κάνω λάθος... Απλά δεν αντέχω την φάση που είμαι τώρα, ξεκινά πάλι η καταθλιπτική περίοδος και δεν μπορώ να την αντέξω...
    αυτα που περιγραφεις ειναι συμπτωματα διπολικης διαταραχης.
    ειμαι διπολικη και αυτα ειναι τα συμπτωματα που εχω.
    θα σε συμβουλευα να πας σε εναν ψυχιατρο για να παρεις την γνωμη του.
    αν εχεις διπολικη και την αφησεις ανεξελεκτη μπορει να σου παρουσιαστει ψυχωση.
    μην αφηνεις τον εαυτο σου να καταπονειτε με αυτα τα σκαμπανευασματα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ1967 View Post
    αυτα που περιγραφεις ειναι συμπτωματα διπολικης διαταραχης.
    ειμαι διπολικη και αυτα ειναι τα συμπτωματα που εχω.
    θα σε συμβουλευα να πας σε εναν ψυχιατρο για να παρεις την γνωμη του.
    αν εχεις διπολικη και την αφησεις ανεξελεκτη μπορει να σου παρουσιαστει ψυχωση.
    μην αφηνεις τον εαυτο σου να καταπονειτε με αυτα τα σκαμπανευασματα!
    τετοια συμπτωματα ειχα κι εγω καποια εποχη οταν ειχα πιεστει πολυ ψυχολογικα!! βεβαια οταν ειχα παει σε εναν ψυχιατρο μου ειπε οτι εχω γνησια (!) καταθλιψη αλλα βλεπω οτι ειχα και τετοια συμπτωματα. Μια να ειμαι χαλια μια μες στην τρελλη χαρα να γελαω με το παραμικρο και να κλαιω παλι με το παραμικρο και να αγχωνομαι υπερβολικα! Βεβαια εγω ολα αυτα τα σκαμπανευασματα τα αποδιδω σε καποια προβληματα που αντιμετωπιζα και αντιμετωπιζω ακομα που μου δημιουργουν ανασφαλεια.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    15
    Μέχρι και χθες έλεγα θα το γλυτωσω, μπα σιγά μην με άφηνε. αποφάσισα να βγω με κάτι φιλους και ήμουν μέσα στα νεύρα μέχρι που έπεσα και απο χθες δεν έχω σηκωθεί από το κρεβάτι. Πραγματα καθημερινα που για τους περισσότερους είναι φυσιολογικά εμένα μου τρώνε την ψυχή, θέλω απλα να κλαίω. Απλα είμαι τόσο νεος και δεν μπορω να χαρώ τίποτα.

    Τα τεστ μου τα έδωσε η ψυχολόγος και τα συμπλήρωσαν με την βοήθεια της

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by alex12 View Post
    Καλησπέρα στην παρέα...

    Καινούργιος στο foroum και καινούργιος (μάλλον στον χώρο της διπολικής διαταραχής). Η διάγνωση έγινε από μια φίλη μου ψυχολόγο και κάτι τέστ που με έβαλε να κάνω τα οποία και χτύπησαν κόκκινο. Πέρα από αυτό δεν έχω κάνει κάτι άλλο για αυτό, ίσως πρέπει γιατί υπάρχουν πολλές φορές που νιώθω να μου τρώνε την ψυχή όλα αυτά τα πράγματα...

    .....

    Δεν ξέρω τι να κάνω και εδώ στην επαρχία που βρίσκομαι τώρα δεν θέλω να ζητήσω βοήθεια, δεν έχω και τα χρήματα τώρα άλλωστε για να το κάνω. Αν και ο βαθύτερος λόγος είναι πως φοβάμαι να το κάνω αυτό το βήμα. Ίσως με έχω συνηθίσει, ίσως αυτός είμαι και δεν έχω λόγο να το αλλάξω, προσπαθώ να το αποδεκτώ αλλά δεν αντέχω άλλο τις περιόδους κατάθλιψης και τον τρόπο περισσότερο με τον οποίο είναι να ξεκινήσουν...
    εαν εχεις οντως διπολικη διαταραχη θα πρεπει να επισκεφθεις οπωσδηποτε εναν καλο ψυχιατρο. ο ψυχολογος δεν ειναι αρκετος, γιατι η διπολικη χρειαζεται απαραιτητα και φαρμακευτικη αγωγη, κατι που δεν ειναι σε θεση να σου παρεχει ο ψυχολογος.
    με την ευκαιρια της επισκεψης στον ψυχιατρο θα σιγουρευτεις για την διαγνωση εαν δεν εισαι απολυτα σιγουρος.
    αν οντως εχεις την ασθενεια λοιπον, μπορει ακολουθωντας την αγωγη που θα σου προτεινει ο ψυχ και κανοντας παραλληλα ψυχοθεραπεια αν το θελησεις (που ειναι και το καλυτερο) μπορει οι ανισορροπιες αυτες και η κυκλοθυμια να ισορροπησουν και να τα δεις τα πραγματα πολυ διαφορετικα. μην αφηνεσαι στον χρονο και στην τυχη λοιπον.
    πηγαινε σε καποιον ψυχιατρο.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εαν εχεις οντως διπολικη διαταραχη θα πρεπει να επισκεφθεις οπωσδηποτε εναν καλο ψυχιατρο. ο ψυχολογος δεν ειναι αρκετος, γιατι η διπολικη χρειαζεται απαραιτητα και φαρμακευτικη αγωγη, κατι που δεν ειναι σε θεση να σου παρεχει ο ψυχολογος.
    με την ευκαιρια της επισκεψης στον ψυχιατρο θα σιγουρευτεις για την διαγνωση εαν δεν εισαι απολυτα σιγουρος.
    αν οντως εχεις την ασθενεια λοιπον, μπορει ακολουθωντας την αγωγη που θα σου προτεινει ο ψυχ και κανοντας παραλληλα ψυχοθεραπεια αν το θελησεις (που ειναι και το καλυτερο) μπορει οι ανισορροπιες αυτες και η κυκλοθυμια να ισορροπησουν και να τα δεις τα πραγματα πολυ διαφορετικα. μην αφηνεσαι στον χρονο και στην τυχη λοιπον.
    πηγαινε σε καποιον ψυχιατρο.
    Είχα επισκεφτεί κάνα 2 ψυχιατρους στον παρελθον για άσχετο λογο και δεν μου άφησαν και τις καλύτερες εντυπώσεις, καλά καλά δεν μπορούσαν να βοηθήσουν τον εαυτό τους θα βοηθούσαν εμένα. Ο ένας είχε τοσα τικ που δεν μπορουσα να μην γελασω...

    Το ζήτημα είναι πως στην επαρχεία είναι δύσκολο να βρεις αυτά που πρεπει, ασε και τα χρήματα που πρεπει να δώσεις μετα. Για δημόσιο νοσοκομείο ούτε λόγος δεν περνάω ουτε απο εξω. Αν υπήρχε κάποιος δοκιμασμενος θα πηγαίνα, στην Πάτρα μένω τωρα....

    Η αλλη λύση είναι να ξαναλιωσω στους μπαφους και να ηρεμησω λίγο...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by alex12 View Post
    Είχα επισκεφτεί κάνα 2 ψυχιατρους στον παρελθον για άσχετο λογο και δεν μου άφησαν και τις καλύτερες εντυπώσεις, καλά καλά δεν μπορούσαν να βοηθήσουν τον εαυτό τους θα βοηθούσαν εμένα. Ο ένας είχε τοσα τικ που δεν μπορουσα να μην γελασω...

    Το ζήτημα είναι πως στην επαρχεία είναι δύσκολο να βρεις αυτά που πρεπει, ασε και τα χρήματα που πρεπει να δώσεις μετα. Για δημόσιο νοσοκομείο ούτε λόγος δεν περνάω ουτε απο εξω. Αν υπήρχε κάποιος δοκιμασμενος θα πηγαίνα, στην Πάτρα μένω τωρα....

    Η αλλη λύση είναι να ξαναλιωσω στους μπαφους και να ηρεμησω λίγο...
    εχω ακουσει κι αλλες τετοιες εμπειριες για μια ψυχολογο απο υποψηφιους πελατες της και με ακριβως τα ιδια λογια και για τα τικ και για την εντυπωση ατομου διαταραγμενου.
    η αληθεια ειναι οτι δεν γινεται κανενας ελεγχος στον χωρο για την καταλληλοτητα και την υγεια του καθενα.
    αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν και καλοι.
    το καλυτερο ειναι να πας σε καποιον συστημενο και να νοιωσεις και καλα μαζι του. δεν σημαινει το οτι ταιριαξε σε καποιον αλλο, θα ταιριζει και σε σενα, ειναι μια καλη ενδειξη ομως .
    για εναν καλο ψυχιατρο δεν θα δωσεις παρα πολλα, γιατι δεν χρειαζεται να τον επισκεπτεσαι συχνα για να σου δωσει αγωγη και να την παρακολουθει. αν αποφασισεις να κανεις και ψυχοθεραπεια παραλληλα, ψαξου και σε κεντρα ψυχικης υγειας που ειναι δωρεαν, αν και δεν ξερω ποσο καλη δουλεια κανουν.

    οι μπαφοι ειναι η χειροτερη ιδεα που μπορουσες να εχεις αν υποπτευεσαι ψυχωση. ειναι γνωστο οτι πυροδοτουν ψυχωσεις οταν υπαρχει καταλληλο εδαφος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    τετοια συμπτωματα ειχα κι εγω καποια εποχη οταν ειχα πιεστει πολυ ψυχολογικα!! βεβαια οταν ειχα παει σε εναν ψυχιατρο μου ειπε οτι εχω γνησια (!) καταθλιψη αλλα βλεπω οτι ειχα και τετοια συμπτωματα. Μια να ειμαι χαλια μια μες στην τρελλη χαρα να γελαω με το παραμικρο και να κλαιω παλι με το παραμικρο και να αγχωνομαι υπερβολικα! Βεβαια εγω ολα αυτα τα σκαμπανευασματα τα αποδιδω σε καποια προβληματα που αντιμετωπιζα και αντιμετωπιζω ακομα που μου δημιουργουν ανασφαλεια.
    Τα ίδια συμπτώματα,έχω και εγώ flatl,πώς βοηθιέσαι;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Τα ίδια συμπτώματα,έχω και εγώ flatl,πώς βοηθιέσαι;

    δεν κανω κατι ιδιαιτερο! προσπαθω να ελεγχω το αγχος μου να μην σκεφτομαι κατι που να με βλαπτει.
    δεν παω σε ψυχολογο γιατι δεν τους εμπιστευομαι και για μενα δεν εχει νοημα να πηγαινω! επαιρνα για ενα χρονο σεροπραμ με βοηθησαν για ενα χρονο
    αλλα τα σταματησα γιατι δεν ηθελα να εξαρτωμαι απο αυτα!
    Απλα προσπαθω να το παλευω κι οσο αντεξω!!!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΝΕΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΣΤΑ 26...
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 28-07-2013, 22:33
  2. Replies: 14
    Last Post: 01-12-2011, 00:14
  3. προβληματα στον χωρο εργασιας...
    By nama in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 01-12-2010, 13:13
  4. Ο νεος μου αρωτας
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 22-11-2009, 22:42
  5. o νέος μου έρωτας
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 30-09-2007, 05:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •