Ψέματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Ψέματα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870

    Ψέματα

    Δεν ήξερα σε ποιά κατηγορία να το βάλω. Στα Γενικά συνηθίζεται να γράφονται εντελώς άσχετα θέματα, έτσι σκέφτηκα στο Άγχος/Φοβίες που είναι αυτό που διαβάζω περισσότερο.
    Υπάρχει κανείς που να έχει αποφασίσει να μην λέει ψέματα? Όχι απαραίτητα να μη λέει κανένα ψέμα. Αλλά να έχει σκεφτεί ότι δεν του αρέσουν και να τα έχει αντικαταστήσει με άλλους τρόπους. Αν κάποιος το έχει κάνει θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Όταν έχω σκοπό να λείψω από την δουλειά.. ή κυρίως θέλω να αργήσω να πάω σπίτι.. φτιάχνω φανταστικές ιστορίες που επιδιώκω με κάθε τρόπο να επιβεβαιώσω, μια φορά λοιπόν τράκαρα επίτηδες σ΄ένα τοίχο.. και δεν πήγα και δουλειά.. το πήγα στο συνεργείο την άλλη μέρα κι εγώ βγήκα ραντεβού, στη γυναίκα μου είπα ότι ήμουν εκεί όλη την ώρα, αλλά γενικά προτιμώ να λέω original ψέμματα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    koiτα το θεμα που αναφερεις ειναι λιγο περιπλοκο γιατι κανεις δε μπορει να αντεξει 100% την αληθεια γιατι καπιες φορες ειναι τοσο σκληρη που σε αναγκαζει να κλισεις τα ματια κ να μεταβεις σε κοσμους της φαντασιας σου το προβλημα δεν αρχιζει οταν παραμυθιαζεσε αλλα οταν παραμυθιαζεσε χωρις να το κανεις εν γνωση σου αλλα εγω θα μπορουσα να το προσδιορισω καλυτερα αυτο το θεμα που αναφερεις καλυγοντας στο συμπερασμα οπως ελεγα σε αλλο επισοδειο οτι ο ανθρωπος εξελισετε πλαστογραφοντας τον αληθινο του εαυτο αυτο συμβαινει γιατι ολοι διαμορφωσαμε ενα χαρακτηρα απο την παιδικη εως εφηβικη μας ηλικια που ειναι αποθηκευμενες ως πακετα με πληροφοριες στο μυαλο μας αρα ειναι πολυ δυσκολο να προσδιορισει κανεις τι ειναι αληθινο κ τι οχι ειναι κατι σαν πολεμος αναμεσα στο καλο κ το κακο το σωστο κ το λαθος κ απλα στο τελος ενα απο τα δυο θα υπερισχυσει για παραδειγμα εχει διαφορα

    να πεις σε καπιον ψεματα για να τον βοηθισεις απο τον να τον ειρωνευτεις εγω να σου πω εχω κανει κ τα δυο...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    .................

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Όπως δεν είναι ωραίο να σου λένε ψέματα έτσι δεν είναι ωραίο και να λες.
    πανω απο όλα νομιζω κοροϊδεύει κανείς τον εαυτό τιυ και μετα τους άλλους.
    Με υο να λες ψέματα σε κάποιον σημαίνει πως υποτιμας τη νοημοσύνη του ή τον φοβάσαι ή άλλοι λόγοι πχ δε θέλεις να σε κριτικάρει κ λες ψέματα.
    σε κάθε περίπτωση που ανέφερα δείχνεις ένα ψεύτικο εαυτό.κατι δηλαδή που εσύ δεν είσαι ή δεν έχεις κάνει ή αντίθετα έχεις κάνει.
    δεν το προτιμώ το ψέμα γιατί όταν μαθαίνω ανακαλυπτω οτι μου έχουν πει ψέματα στο 90% των περιπτώσεων δε συγχωρώ.. απλα διαγραφω απο τη ζωή μου.
    γενικά όμως μερικά ψεματα τα πιάνω αμέσως.. εκείνη την ωρα που λέγονται δηλαδή. Δεν το λέω κ περιμένω να δω ποσο θα ευτελιστει ο ψεύτης.
    αν δε,παει να με μπλέξει κ να βγει από πανω τοτε γίνομαι έξαλλη.. ( ας μην το περιγράψω αυτό)
    Αλλά γενικά στο να συγχωρησω είμαι πολύ πολύ πολύ πολύ δύσκολη. αν και καταλαβαίνω την αδυναμία του αλλου κ την κατώτερη θέση του, για να φτάσει σε αυτό το σημείο πάει να πει οτι δεν τα έχει καλά με τον εαυτό του... αλλά δεν κάνω εξαιρέσεις.
    Το ψέμα είναι αδυναμία αλλά δεν το συγχωρώ.. στους περισσότερους...

    Εγώ λιγες φορες έχω πει σοβαρά ψέματα.. να ηταν δυο τρεις
    Α τα αλλά ηταν γελοία κ δεν έβλαπταν κανέναν απολύτως..
    δεν αντί καθιστώ το ψέμα με τίποτα. απλα δεν το κάνω γιατί με εξευτελίζει ως άτομο κ ως ύπαρξη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    δε συνηθιζω να λεω ψεμματα. Σπανια λεω ηλιθια ψεματα, πχ οτι εχω να παω καπου,για να αποφυγω καποιον-α τον οποιο δε θελω να δω.
    Γιατι ετυχε μια φορα να πω σε καποια οτι και καλα δε μπορω να βγω γιατι θελω να κοιμηθω, κ μετα απο μιση ωρα με πετυχε στο δρομο....
    Ενιωσα τοσο ασχημα,που πλεον προτιμω απλα να λεω ευθεως σε καποιον οτι δε μ αρεσει η παρεα του, κ ας παρεξηγηθει...
    Τα μονα ψεματα που ελεγα παλιοτερα, ηταν στους γονεις μου κ σε ζηλιαρηδες γκομενους, σχετικα με το αν θα βγω, με ποιον,που θα παω,τι ωρα γυρισα,κλπ.
    Και το εκανα για να αποφυγω γκρινιες και τσακωμους. Αλλα πλεον δεν το κανω ουτε αυτο. Τα αποφευγω, γιατι ειμαι ουτως η αλλως πολυ αγχωδης, και με το ψεμα ειμαι πολυ περισσοτερο στην τσιτα. Εχω αγχος μηπως αποκαλυφθει,μηπως κανω - πω κατι και καρφωθω. Και ετσι δεν λεω, για να ειμαι ησυχη!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    λεω ψεμματα μερικες φορες οταν δεν εχω διαθεση να κανω κατι π.χ να παω για καφε, συνηθως θα πω ψεμματα για να αποφυγω κατι
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Όπως έχω ήδη γράψει σε άλλο παρόμοιο θέμα, κατά τη γνώμη ψέματα λέει αυτός που είναι δειλός για να πει την αλήθεια.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Όπως έχω ήδη γράψει σε άλλο παρόμοιο θέμα, κατά τη γνώμη ψέματα λέει αυτός που είναι δειλός για να πει την αλήθεια.
    πολύ καλό!

  10. #10
    σωστα όσοι φοβούνται να πουν την αλήθεια λέουν ψέμματα, τα ψέμματα μόνο προβλήματα μπορούν να φέρουν και τις περισσότερες φορές στο τέλος αποκαλύπτεται η αλήθεια και είσαι σε χειρότερη θέση απ ότι αν έλεγες απο την αρχή την αλήθεια. τωρα αμα είναι να πεις κανα αθώο ψεμματάκι που δεν θα κάνει κακό σε κανένα δεν έγινε κάτι..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ολοι λεμε ψεμματα , ειναι ανθρωπινο , εχει υπολογιστει οτι στην διαρκεια της ζωης μας θα πουμε περι τα 80.000 ψεμματα ( εχω παρακολουθησει ντοκυμαντερ ) κ ας παραθεσω μερικους λογους για τους οποιους θα πουμε ψεμματα , εχω ανοιξει κ σχετικο θρεντ .
    για να καλυψουμε μια ατασθαλια μας
    για να καλυψουμε τα ελατωμματα μας
    για να δικαιολογησουμε την σταση μας
    για να φανουμε σπουδαιοτεροι , καλυτεροι κ πιο αρεστοι
    για να κανουμε τον αλλον να αισθανθει καλυτερα
    για να μην ερθουμε σε δυσκολη θεση
    για να χειριστουμε τον αλλον
    και τελευταιο ( κ χειροτερο ισως ) για να κοροιδεψουμε τον ΙΔΙΟ μας τον εαυτο .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Δυσκολη δουλεια να εισαι ειλικρινης..με βασανιζει κι εμενα..ειμαι κακη στα ψεματα γτ εχω απιστευτες ενοχες οταν τα λεω..για να το αποφυγω λοιπον λεω θα πω αυτο που πιστευω κι ας γινει οτι θελει.αυτη ειμαι και θα δεχτω τον εαυτο μου παει και τελειωσε.
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Όπως έχω ήδη γράψει σε άλλο παρόμοιο θέμα, κατά τη γνώμη ψέματα λέει αυτός που είναι δειλός για να πει την αλήθεια.

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.

    Ο θεματοθέτης απλά ζήτησε τρόπους/τεχνικές του πως αποφεύγει κανείς όσο μπορεί τα ψέματα,
    που μπορεί πολλές φορές κάποιος ν' αναγκάζεται να πει ίσως και κάτω από την πίεση υποχρεώσεων.
    Δεν χρειαζόταν δηλαδή η ψυχολογική ανάλυση, του γιατί κάποιος λέει ψέματα.
    Κι ούτε είναι σε κάθε περίπτωση αφοριστικά δειλός αυτός, που θα χρησιμοποιήσει ένα ψέμα...
    Π.χ. στη δουλειά μου με ρώτησαν για συνάδελφο... κι ενώ γνώριζα τι είχε γίνει, κάτι που
    τελικά αν το έλεγα θα ήταν σε βάρος του, είπα απλά ένα "δεν ξέρω μέχρι στιγμής τίποτα..."
    κι έτσι προστάτεψα τον άλλο, που όπως αποδείχτηκε κιόλας δεν έφταιγε για ό,τι είχε συμβεί.

    Πάντως, σ' αρκετές περιπτώσεις για να μην πω ένα ψέμα ρωτάω ή λέω κάτι άλλο, κοινώς αλλάζω συζήτηση.
    Εξαρτάται από το λόγο που αναγκάζεσαι να πεις ψέματα. Εσύ γιατί ακριβώς θέλεις ν' αποφύγεις το ψέμα;

    Μετά ας μην ξεχνάμε πως κι οι μισές αλήθειες που χρησιμοποιούν κάποιοι, που τάχα τους αρέσει
    να λένε ότι είναι "ειλικρινείς" είναι χειρότερες κι από το μεγαλύτερο ψέμα. Αυτά...
    Είχα καιρό να γράψω κάτι εδώ μέσα και μου άρεσε το θέμα.
    Last edited by Aeon; 28-04-2014 at 13:27.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για να κοροιδεψουμε τον ΙΔΙΟ μας τον εαυτο .
    https://www.youtube.com/watch?v=Q8Ms4ec9o3g

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Λεω αρκετα ψεματα για να γλυτωσω απο κατι οπως ειπε και ο ftatl, αλλα ποτε δεν θα χρησιμοποιουσα ψεματα για να φανω καποιος ή για να βλαψω καποιον αλλο. Εχω κοινωνικο αγχος και αναγκαζομαι να λεω ψεματα για να κρυψω αρκετες ατελειες της συγκεκριμενης διαταραχης. Δεν μαρεσει καθολου που το κανω, αλλωστε το να ειναι καποιος ειλικρινης ειναι μεγαλη ανακουφιση. Καθε φορα που λες ψεματα θα πρεπει να το θυμασαι σα να συνεβη στην πραγματικοτητα για να μην πιαστεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. εμπιστοσύνη - ψέματα
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-03-2013, 11:10
  2. ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑ
    By Δέσποινα in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 5
    Last Post: 13-06-2012, 19:36
  3. Αλήιθεια ή ψέματα;
    By Seduction in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 05-08-2011, 00:18
  4. ψεματα...
    By moonlight_walker in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 13
    Last Post: 20-12-2010, 14:50
  5. Ψέματα
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 107
    Last Post: 09-05-2007, 23:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •